Webform (8.x-5.23-beta4) - en to cy translation catalogue (299 entries)

en: Forms
cy: Ffurflenni

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Images
cy: Delweddau

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Item
cy: Eitem

en: Groups
cy: Grwpiau

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Closed
cy: Ar gau

en: List
cy: Rhestr

en: Subject
cy: Testun

en: closed
cy: wedi cau

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: disabled
cy: analluog

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: More
cy: Mwy

en: On
cy: Ymlaen

en: error
cy: gwall

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Homepage
cy: Hafan

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: Version
cy: Fersiwn

en: view
cy: gweld

en: updated
cy: wedi ei ddiweddaru

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Links
cy: Dolenni

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: No log messages available.
cy: Dim negeseuon log ar gael.

en: Password
cy: Cyfrinair

en: - None -
cy: - Dim -

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Help text
cy: Testun cymorth

en: Types
cy: Mathau

en: Multiple
cy: Lluosog

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Parent
cy: Rhiant

en: none
cy: dim

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Go to previous page
cy: Ewch i'r dudalen flaenorol

en: Go to next page
cy: Ewch i'r dudalen nesaf

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Export
cy: Allfudo

en: General settings
cy: Gosodiadau cyffredinol

en: Field
cy: Maes

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: Image settings
cy: Gosodiadau delwedd

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: Open
cy: Ar agor

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Time
cy: Amser

en: Access
cy: Mynediad

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Dimensions
cy: Dimensiynau

en: Visible
cy: Gweledig

en: link
cy: dolen

en: Display
cy: Dangos

en: Advanced settings
cy: Gosodiadau uwch

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Text
cy: Testun

en: Total
cy: Cyfanswm

en: Upload
cy: Llwytho i fyny

en: Before
cy: Cynt

en: After
cy: Ar ôl

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Continue
cy: Parhau

en: Error
cy: Gwall

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Node
cy: Nod

en: Link Title
cy: Pennawd Dolen

en: Expanded
cy: Wedi ehangu

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Access denied
cy: Mynediad wedi ei wrthod

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Date format
cy: Fformat dyddiad

en: Page
cy: Tudalen

en: User settings
cy: Gosodiadau defnyddiwr

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Header
cy: Pennawd

en: Footer
cy: Troedyn

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Source URL
cy: Ffynhonnell yr URL

en: Custom
cy: Addasu

en: Visibility
cy: Gwelededd

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Signature
cy: Llofnod

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Location
cy: Lleoliad

en: File ID
cy: ID ffeil

en: File name
cy: Enw ffeil

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Contains
cy: Yn cynnwys

en: Overridden
cy: Wedi ei wrthwneud

en: Mode
cy: Modd

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Advanced
cy: Uwch

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Details
cy: Manylion

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Current
cy: Cyfredol

en: Phone
cy: ffôn

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Code
cy: côd

en: Company
cy: Cwmni

en: General
cy: Cyffredinol

en: Method
cy: Dull

en: Week
cy: Wythnos

en: Day
cy: Dyddiad

en: Table
cy: Tabl

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Navigation
cy: Mordwyo

en: Color
cy: Lliw

en: Link URL
cy: Cysylltu URL

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Last name
cy: Cyfenw

en: reset
cy: ailosod

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Last
cy: Olaf

en: Create content
cy: Creu cynnwys

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Override
cy: Gwrthwneud

en: Empty text
cy: Testun gwag

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Optional
cy: Dewisol

en: Order
cy: Trefn

en: Send to
cy: Gyrru at

en: module
cy: modiwl

en: Close
cy: Yn agos

en: Save settings
cy: Cadw gosodiadau

en: Operation
cy: Gweithrediad

en: City
cy: Tref

en: Postal code
cy: Cod Post

en: State/Province
cy: Sir

en: Collapsed
cy: Wedi cwympo

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Created date
cy: Dyddiad y crewyd

en: Full name
cy: Enw llawn

en: Hidden
cy: Wedi cuddio

en: Attachments
cy: Atodiadau

en: Key
cy: Allwedd

en: Clear
cy: Clir

en: update
cy: diweddaru

en: Message:
cy: Neges:

en: Deleted
cy: Wedi ei ddileu

en: First
cy: Cyntaf

en: Limit
cy: Terfyn

en: Hour
cy: Awr

en: Minute
cy: Munud

en: Second
cy: Eiliad

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Text field
cy: Maes testun

en: Empty
cy: Gwag

en: Greater than
cy: Yn fwy na

en: Less than
cy: Yn llai na

en: Maxlength
cy: Hyd mwyaf

en: or
cy: neu

en: Results
cy: Canlyniadau

en: open
cy: ar agor

en: Convert
cy: Trawsnewid

en: Permissions
cy: Hawliau

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Testing
cy: Profi

en: Not published
cy: Heb ei gyhoeddi

en: File settings
cy: Gosodiadau ffeil

en: image
cy: delwedd

en: Translations
cy: Cyfieithiadau

en: Sticky
cy: Gludiog

en: Temporary directory
cy: Cyfeiriadur dros dro

en: date
cy: dyddiad

en: File upload error. Could not move uploaded file.
cy: Gwall llwytho'r ffeil i fyny. Methu symud y ffeil sydd wedi ei lwytho.

en: Submissions
cy: Cyflwyniadau

en: webform
cy: ffurf gwe

en: Webforms
cy: Ffurfiau Gwe

en: Webform
cy: Ffurf gwe

en: ever
cy: byth

en: every hour
cy: bob awr

en: every day
cy: bob dydd

en: every week
cy: bob wythnos

en: Check this option if the user must enter a value.
cy: Gwirio'r dewis yma os yw'r defnyddiwr yn gorfod rhoi gwerth i mewn.

en: Previous submission
cy: Cyflwyniad blaenorol

en: Next submission
cy: Cyflwyniad nesaf

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Questions
cy: Cwestiynau

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: Above
cy: Uwchben

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Hide
cy: Cuddio

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: URL path settings
cy: Gosodiadau llwybr URL

en: Installation
cy: Gosodiad

en: From name
cy: Gan enw

en: Export format
cy: Allfudo fformat

en: Page settings
cy: Gosodiadau tudalen

en: Offset
cy: Ongli

en: Ordered list
cy: Rhestr mewn trefn

en: Unordered list
cy: Rhestr ddim mewn trefn

en: Reports
cy: Adroddiadau

en: and
cy: ac

en: View settings
cy: Gweld gosodiadau

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: Error message
cy: Neges wall

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
cy: Am resymau diogelwch, mae eich llwythiad i fyny wedi ei ailenwi i %filename.

en: notice
cy: hysbysiad

en: Rating
cy: Amcangyfrif

en: Direction
cy: Cyfeiriad

en: Warning message
cy: Neges rybudd

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
cy: Ni ellir arbed ffeil %file. Mae gwall anhysbys wedi digwydd.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
cy: Gwall llwytho i fyny. Nid oedd modd symud ffeil %file oedd wedi ei lawrlwytho i leoliad %destination.

en: Starts with
cy: Dechrau gyda

en: Properties
cy: Priodweddau

en: Autocomplete
cy: Hunan-gwblhau

en: Delimited text
cy: Testun amgaeedig

en: Comma (,)
cy: Atalnod (,)

en: Semicolon (;)
cy: Gwahannod (;)

en: Pipe (|)
cy: Pibell (|)

en: Period (.)
cy: Atalnod llawn (.)

en: Space ( )
cy: Bwlch (  )

en: Access type
cy: Math o fynediad

en: Link title
cy: Pennwad dolen

en: Per user
cy: Pob defnyddiwr

en: The file could not be uploaded.
cy: Ni ellir llwytho'r ffeil i fyny.

en: Date year range
cy: Graddfa dyddiad blwyddyn

en: Trigger
cy: Sbardun

en: The default sender name which is used along with the default from address.
cy: Enw'r gyrrwr rhagosod sy'n cael ei ddefnyddio ynghyd â'r rhagosod o'r cyfeiriad.

en: Webform submission
cy: Cyflwyniad ffurf gwe

en: Leaving blank will use the default size.
cy: Bydd ei adael yn wag yn defnyddio maint rhagosod.

en: Current date
cy: Dyddiad presennol

en: And
cy: Ac

en: Broken
cy: Wedi torri

en: View name
cy: Gweld enw

en: Converted
cy: Wedi ei drawsnewid

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Attachment settings
cy: Gosodiadau atodi

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
cy: Rhoi steil Drupal penawdau tabl "gludiog" (Javascript)

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Table header
cy: Pennawd tabl

en: Notes:
cy: Nodiadau:

en: Author information
cy: Gwybodaeth awdur

en: Signature settings
cy: Gosodiadau llofnod

en: Text format
cy: Fformat testun

en: Structure
cy: Strwythur

en: Date changed
cy: Dyddiad newidwyd

en: Status message
cy: Neges statws
