Webform (8.x-5.3-rc1) - en to id translation catalogue (463 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: enabled
id: hidup

en: Register
id: Daftar

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Item
id: Barang

en: Private
id: Privat

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Send email
id: Kirim email

en: closed
id: ditutup

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Currency
id: Mata uang

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: view
id: tampilan

en: updated
id: diperbarui

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: uji

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Types
id: Jenis

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Image settings
id: Pengaturan gambar

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Archive
id: Arsip

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: hidden
id: tersembunyi

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Manage
id: Kelola

en: Visible
id: Terlihat

en: link
id: tautan

en: Display
id: Tampilan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: States
id: Status

en: Upload
id: Unggah

en: Mail
id: Email

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: Expanded
id: Diluaskan

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Inline
id: Sebaris

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Tersuai

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Contains
id: Mengandung

en: Conditions
id: Kondisi

en: items
id: item

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: T/T

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Maximum
id: Maksimum

en: Line
id: Baris

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Details
id: Rincian

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Suburb
id: Pinggiran

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: General
id: Umum

en: Example
id: Contoh

en: Method
id: Metode

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Start
id: Mulai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Navigation
id: Navigasi

en: Color
id: Warna

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Role
id: Peran

en: Select all
id: Pilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Destination
id: Tujuan

en: Counter
id: Penghitung

en: External
id: Eksternal

en: Users
id: Pengguna

en: Choices
id: Pilihan

en: Square
id: Kotak

en: Last
id: Terakhir

en: Rows
id: Baris

en: Anonymous
id: Anonim

en: Provider
id: Penyedia

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Option
id: Opsi

en: Optional
id: Pilihan

en: Order
id: Urutan

en: Pattern
id: Pola

en: module
id: modul

en: Close
id: Tutup

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Attachments
id: Sisipan

en: Key
id: Kunci

en: Change
id: ubah

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Clear
id: Bersihkan

en: Source
id: Sumber

en: Message:
id: Pesan:

en: Deleted
id: Terhapus

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Limit
id: Batas

en: Minimum height
id: Tinggi minimum

en: Minimum width
id: Lebar minimum

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Map
id: Peta

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Empty
id: Kosong

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Buttons
id: Tombol

en: Selector
id: Pemilih

en: Purge
id: Hapus

en: characters
id: karakter

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Seconds
id: Detik

en: Fade
id: Redup

en: Reference
id: Referensi

en: or
id: atau

en: Results
id: Hasil

en: open
id: terbuka

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Customize
id: Penyesuaian

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Promotions
id: Promosi

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Testing
id: Pengujian

en: Templates
id: Templat

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: File settings
id: Pengaturan berkas

en: Formats
id: Format

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Percentage
id: Persentase

en: Relationship
id: Hubungan

en: Migrate
id: Migrasi

en: image
id: gambar

en: Translations
id: Terjemahan

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Locality
id: Lokalitas

en: Loading...
id: Memuat...

en: Automatic
id: Otomatis

en: Excluded
id: Pengecualian

en: Sticky
id: Menempel

en: Complete
id: Selesai

en: Temporary directory
id: Direktori sementara

en: date
id: tanggal

en: File upload error. Could not move uploaded file.
id: Kesalahan unggah berkas. Tidak dapat memindahkan berkas terunggah.

en: Submissions
id: Masukan

en: webform
id: formulir web

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Questions
id: Soal

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Challenge type
id: Tipe tantangan

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
id: Tempatkan CAPTCHA disini untuk pengguna tidak dipercaya.

en: Color settings
id: Pengaturan warna

en: Plugins
id: Plugin

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: Decimal
id: Desimal

en: Form
id: Formulir

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Audio file
id: File Audio

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Display message
id: Tampilkan pesan

en: Filter by category
id: Saring berdasarkan kategori

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Installation
id: Pemasangan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Telephone
id: Telepon

en: Values
id: Nilai

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Page settings
id: Pengaturan halaman

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Any
id: Setiap

en: Emails
id: Surel

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: and
id: dan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Element
id: Elemen

en: Radios
id: Radio

en: Route
id: Rute

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Test settings
id: Pengaturan tes

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
id: Untuk alasan keamanan, file yang anda unggah diganti namanya menjadi %filename.

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: notice
id: pemberitahuan

en: pixels
id: piksel

en: Direction
id: Arah

en: Registration
id: Pendaftaran

en: button
id: tombol

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
id: Berkas %file tidak dapat disimpan. Kesalahan tak dikenal telah terjadi.

en: The specified file %name could not be uploaded.
id: Berkas %name tidak dapat diunggah

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
id: Kesalahan unggah. Tidak dapat memindahkan berkas terunggah %file ke tujuan %destination.

en: Date settings
id: Pengaturan tanggal

en: IP address
id: Alamat IP

en: Maximum height
id: Tinggi maksimum

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Properties
id: Properti

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Maximum image resolution
id: Resolusi gambar maksimum

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Access type
id: Jenis akses

en: Video file
id: File Video

en: File upload
id: Unggah File

en: Link title
id: Tautan judul

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: Draft
id: Konsep

en: Trigger
id: Pemicu

en: Breadcrumb delimiter
id: Pembatas breadcrumb

en: Horizontal rule
id: Pemisahan horisontal

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: And
id: Dan

en: Broken
id: Rusak

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: - All -
id: - Semua -

en: Notes:
id: Catatan:

en: Author information
id: Informasi penulis

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Signature settings
id: Pengaturan tanda tangan

en: Default challenge type
id: Jenis tantangan baku

en: Throbber
id: Pendenyut

en: Address 2
id: Alamat 2

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Text format
id: Format teks

en: Sort descending
id: Urutkan turun

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Remove selected
id: Hapus pilihan

en: Lock
id: Kunci

en: Limited
id: Terbatas

en: Structure
id: Struktur

en: Node status
id: Status node

en: Maximum file size
id: Ukuran berkas maksimum

en: Libraries
id: Pustaka

en: Language select
id: Pilih bahasa

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Sender name
id: Nama pengirim

en: Sender email
id: Email pengirim

en: Archived
id: Diarsipkan

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
id: File %source tidak dapat diunggah karena file dengan nama yang sama sudah ada dalam %directory tujuan penyimpanan.

en: Status message
id: Pesan status

en: Minimum image resolution
id: Resolusi gambar minimum

en: no preview
id: Tidak ada pratinjau

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Time zones
id: Zona waktu

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
id: Direktori %directory ada tetapi tidak bisa ditulis dan tidak dapat dibuat bisa ditulisi.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Unlock
id: Membuka

en: Webform settings
id: Pengaturan Webform

en: Read-only
id: Hanya baca

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: The email address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak valid.

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Available countries
id: Negara yang tersedia

en: If no countries are selected, all countries will be available.
id: Jika tidak ada negara yang dipilih, semua negara akan tampak.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Theme name
id: Nama tema

en: Asc
id: Urutan turun

en: Post type
id: Jenis pos

en: Link attributes
id: Atribut tautan

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Wide
id: Lebar

en: Checked
id: Terpilih

en: Add images
id: Tambah gambar

en: Response status code
id: Kode status respons

en: Other…
id: Lainnya...

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
id: Berkas %file tidak dapat disimpan karena pengunggahan tidak terselesaikan

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Current page title
id: Judul halaman saati ini

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: The URL %url is not valid.
id: URL %url tidak valid.

en: Development settings
id: Pengaturan pengembangan

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
id: Berkas %file tidak dapat disimpan karena file tersebut melebihi %maxsize, sebagai batas ukuran maksimum untuk pengunggahan.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
id: berkas tidak dapat diunggah karena tujuan %destination tidak valid

en: %name field is not in the right format.
id: Field %name bukan dalam format yang benar.

en: Additional resources
id: Sumber daya tambahan

en: Hide empty
id: Sembunyikan kosong

en: Signature format
id: Format tanda tangan

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Allowed number of values
id: Membolehkan jumlah nilai

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
id: Opsi "@name" harus berisi nilai yang valid. Anda dapat mengosongkan bidang teks atau memasukkan string seperti "512" (byte), "80 KB" (kilobyte), atau "50 MB" (megabyte).

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
id: Ukuran gambar minimum yang diizinkan dinyatakan sebagai LEBAR×TINGGI (misalnya 640 × 480). Biarkan kosong tanpa batasan. Jika gambar yang lebih kecil diupload, maka akan ditolak.

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang

en: Filename: %name
id: Nama file: %name

en: Select a @context value:
id: Pilih nilai @context:

en: Entity reference field settings
id: Pengaturan bidang rujukan bidang

en: Entity reference selection plugin settings
id: Pengaturan plugin pilihan rujukan bidang

en: File link
id: Tautan file

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
id: @name tidak bisa lebih panjang dari %max karakter tapi sekarang panjangnya %length.

en: Single item
id: Butir tunggal

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
id: Nilai tinggi dan lebar harus ditentukan dalam bidang @name.

en: Narrow
id: Sempit

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
id: Ukuran gambar maksimum yang diizinkan dinyatakan sebagai LEBAR×TINGGI (misalnya 640 × 480). Biarkan kosong tanpa batasan. Jika gambar yang lebih besar diunggah, gambar akan diubah ukurannya untuk mencerminkan lebar dan tinggi yang diberikan. Mengubah ukuran gambar di upload akan menyebabkan hilangnya <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">data EXIF</a> pada gambar.

en: Set default value
id: Mengatur nilai default

en: You have successfully installed the Webform module.
id: Anda telah berhasil menginstal modul Webform.
