Webform (8.x-5.3) - en to fa translation catalogue (495 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: enabled
fa: فعال

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: Private
fa: خصوصی

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Send email
fa: ارسال پست الکترونیکی

en: closed
fa: بسته شده

en: Actions
fa: عملکردها

en: Email notification
fa: اطلاع رسانی از طریق پست الکترونیکی

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Manager
fa: مدیر

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Log
fa: گزارش

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Email settings
fa: پیکربندی پست الکترونیکی

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Currency
fa: واحد پول

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: error
fa: خطا

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Resources
fa: منابع

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: updated
fa: به‌روز شد

en: created
fa: ایجاد شده

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته بندی

en: Containers
fa: محفظه

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Image settings
fa: تنظیمات تصویر

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Download PDF
fa: دانلود فایل PDF

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Archive
fa: آرشیو

en: Time
fa: زمان

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: hidden
fa: مخفی

en: URL
fa: نشانی

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Section
fa: بخش

en: Manage
fa: مدیریت

en: Visible
fa: نمایان

en: link
fa: پیوند

en: Display
fa: نمایش

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Status:
fa: وضعیت:

en: Submitted by
fa: ارسال شده توسط

en: ID
fa: شناسه

en: Default status
fa: وضعیت پیش‌فرض

en: Issue
fa: پی آمد

en: States
fa: حالت‌ها

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Titles
fa: عناوین

en: Mail
fa: ارسال پست

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Expanded
fa: گسترده

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Active
fa: فعال

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Url
fa: نشانی

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: To
fa: به

en: Preview message
fa: پیش‌نمایش پیام

en: From
fa: از

en: Source URL
fa: نشانی منبع

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Message type
fa: نوع پیام

en: Contains
fa: شاملِ

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: Warning
fa: هشدار

en: N/A
fa: هیچ

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: sources
fa: منابع

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Line
fa: خط

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Details
fa: جزئیات

en: Introduction
fa: معرفی

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: email
fa: پست الکترونیکی

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Company
fa: شرکت

en: General
fa: عمومی

en: Method
fa: روش

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: Start
fa: شروع

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Other
fa: ساير

en: (Disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: Link URL
fa: آدری پیوند

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Email subject
fa: موضوع نامه الکترونیکی

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Destination
fa: مقصد

en: Counter
fa: شمارنده

en: reset
fa: بازنشانی

en: External
fa: خارجی

en: Users
fa: کاربران

en: Choices
fa: انتخاب‌ها

en: Last
fa: آخرین

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Override
fa: بازنویسی

en: Empty text
fa: متن خالی

en: Option
fa: انتخاب

en: Operator
fa: عملگر

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Pattern
fa: الگو

en: Send to
fa: ارسال به

en: Template
fa: قالب

en: module
fa: ماژول

en: Authenticated users
fa: کاربران شناخته شده

en: Close
fa: بستن

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Flag
fa: علامت

en: Operation
fa: عملکرد

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Gender
fa: جنسیت

en: Confirmation
fa: تایید

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Hidden
fa: پنهان

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Key
fa: کلید

en: submissions
fa: ارسال‌ها

en: Change
fa: تغییر

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Delimiter
fa: جدا کننده

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Source
fa: منبع

en: Message:
fa: پیام:

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: First
fa: اولین

en: Limit
fa: محدوده

en: Minimum height
fa: حداقل ارتفاع

en: Minimum width
fa: حداقل عرض

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Map
fa: نقشه

en: Location settings
fa: تنظیمات مکان

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Empty
fa: خالی

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: characters
fa: حروف

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Hours
fa: ساعت

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Info
fa: اطلاعات

en: Fade
fa: محو شدن

en: Slide
fa: لغزیدن

en: From email address
fa: از پست الکترونیکی

en: Reference
fa: ارجاع

en: or
fa: یا

en: Results
fa: نتایج

en: open
fa: باز

en: Requirements
fa: نیازمندی‌ها

en: Customize
fa: سفارشی کردن

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Promotions
fa: ویژه ها

en: Duplicate
fa: تکرار

en: options
fa: گزینه‌ها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Testing
fa: آزمایش

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: File settings
fa: تنظیمات پرونده

en: Formats
fa: قالب‌بندی‌ها

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: summary
fa: خلاصه

en: Relationship
fa: رابطه

en: Migrate
fa: انتقال

en: image
fa: تصویر

en: images
fa: تصاویر

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Multilingual
fa: چند زبانه

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Automatic
fa: خودکار

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Limit to
fa: محدود به

en: Read/write
fa: خواندن/نوشتن

en: Complete
fa: کامل

en: Temporary directory
fa: پوشه موقت

en: date
fa: تاریخ

en: Keyboard shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه کلید

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fa: خطای بارگذاری فایل. فایل بارگذاری شده نمی‌تواند منتقل شود.

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Webforms
fa: وب فرم ها

en: Webform
fa: فرم ساز

en: every hour
fa: هر ساعت

en: every day
fa: هر روز

en: every week
fa: هر هفته

en: Previous submission
fa: ارسال قبلی

en: Next submission
fa: ارسال بعدی

en: Next Page >
fa: صفحه بعد >

en: < Previous Page
fa: < صفحه قبل

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Color settings
fa: تنظیمات رنگ

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Toggle
fa: تغییر لحظه‌ای

en: 5 minutes
fa: ۵ دقیقه

en: 10 minutes
fa: ۱۰ دقیقه

en: 15 minutes
fa: ۱۵ دقیقه

en: 30 minutes
fa: ۳۰ دقیقه

en: Decimal
fa: اعشار

en: Minimum
fa: حداقل

en: Form
fa: فرم

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: Raw value
fa: مقدار خام

en: Permission
fa: مجوز

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Audio file
fa: فایل صوتی

en: Language code
fa: کد زبان

en: Display message
fa: نمایش پیام

en: Filter by category
fa: فیلتر کردن بر اساس دسته

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Mapping
fa: نگاشت

en: Installation
fa: نصب

en: From name
fa: نام فرستنده

en: Space
fa: فاصله

en: Drafts
fa: پیش‌نویس‌ها

en: Provided by
fa: مهیا شده توسط

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: Organization
fa: سازمان

en: All users
fa: همه کاربران

en: Values
fa: مقادیر

en: Country code
fa: کد کشور

en: Email addresses
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Data
fa: داده

en: Any
fa: هر

en: modules
fa: ماژول‌ها

en: deleted
fa: حذف شده

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: and
fa: و

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Translate
fa: ترجمه

en: Image file
fa: فایل تصویر

en: Route
fa: مسیر

en: Output
fa: خروجی

en: Error message
fa: پیام خطا

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fa: به دلایل امنیتی، بارگذاری شما به %filename تغییر نام داده شد.

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: notice
fa: توجه

en: pixels
fa: پیکسل

en: Direction
fa: جهت

en: Registration
fa: عضویت

en: Format settings
fa: تنظیمات قالب

en: Warning message
fa: پیام هشدار

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fa: فایل %file نمی‌تواند ذخیره شود. یک خطای ناشناخته رخ داده است.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fa: فایل مشخص شده %name نمی‌تواند بارگذاری شود.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fa: خطای بارگذاری. فایل‌های بارگذاری شده %file نمی‌تواند به مقصد %destination منتقل شود.

en: Flagged
fa: علامت گذاری شده

en: Date settings
fa: تنظیمات تاریخ

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Maximum height
fa: حداکثر ارتفاع

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Light
fa: روشن

en: Maximum image resolution
fa: حداکثر کیفیت تصویر

en: Link to form
fa: پیوند به فرم

en: Comma
fa: کاما

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Access type
fa: نوع دسترسی

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Trigger
fa: راه‌انداز

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: questions
fa: سوال‌ها

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: And
fa: و

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Notes:
fa: توجه:

en: Author information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Signature settings
fa: تنظیمات امضاء

en: Throbber
fa: چرخنده

en: Address 2
fa: آدرس ۲

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: Elements
fa: عنصرها

en: Limited
fa: محدود

en: Structure
fa: ساختار

en: Message settings
fa: تنظیمات پیغام

en: Language select
fa: انتخاب زبان

en: Form validation
fa: اعتبارسنجی فرم

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fa: فایل %source نمی‌تواند بارگذاری شود زیرا فایلی با این نام در مقصد %directory وجود دارد.

en: Status message
fa: پیام وضعیت

en: Minimum image resolution
fa: حداقل ابعاد تصویر

en: no preview
fa: بدون پیش نمایش

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Time zones
fa: نواحی زمانی

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل ایجاد نیست.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fa: پوشه %directory وجود دارد اما قابل نوشتن نیست و نمی‌توان آنرا قابل نوشتن نمود.

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Webform settings
fa: تنظیمات وب فرم

en: Remote URL
fa: آدرس دوردست

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: The email address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی %mail معتبر نیست.

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Dark
fa: تاریک

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: یک نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین. فقط می‌تواند شامل حروف کوچک انگلیسی، اعداد و زیر خط (_) باشد.

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Message ID
fa: شناسه پیغام

en: Slides
fa: اسلایدها

en: Asc
fa: صعودی

en: Mail System
fa: سیستم ایمیل

en: Master
fa: مدیر

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: - Default -
fa: - پیش فرض -

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete

en: @name field is required.
fa: فیلد @name اجباری است.

en: Wide
fa: پهن

en: Checked
fa: بررسی شده

en: answers
fa: پاسخ‌ها

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: AM/PM
fa: ق.ظ/ب.ظ

en: Type of item to reference
fa: نوع آیتم برای مرجع شدن

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: Allowed number of values
fa: تعداد مقادیر مجاز

en: Broken/Missing
fa: شکسته/مفقود

en: Entity reference field settings
fa: تنظیمات فیلد ارجاع موجودیت

en: Entity reference selection plugin settings
fa: تنظیمات انتخاب افزونه ارجاع موجودیت

en: Narrow
fa: باریک
