Webform (8.x-5.31) - en to fr translation catalogue (3256 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Item
fr: Élément

en: Private
fr: Privé

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Send email
fr: Envoyer un courriel

en: closed
fr: fermé

en: Email notification
fr: Notification par courriel

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: optional
fr: facultatif

en: required
fr: requis

en: Email settings
fr: Paramètres des courriels

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Resources
fr: Ressources

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: all
fr: tout

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Break
fr: Saut

en: Container
fr: Conteneur

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Required
fr: Requis

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Settings
fr: Paramètres

en: One
fr: Un

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Image settings
fr: Paramètres d'image

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Archive
fr: Archiver

en: Unscheduled
fr: Non planifié

en: Time
fr: Heure

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: hidden
fr: caché

en: Manage
fr: Gérer

en: link
fr: lien

en: Display
fr: Affichage

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Status:
fr: Statut :

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Default status
fr: Statut par défaut

en: Issue
fr: Ticket

en: States
fr: États

en: Upload
fr: Transférer

en: Titles
fr: Titres

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Utility
fr: Utilité

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: Expanded
fr: Déplié

en: All
fr: Tout

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: days
fr: jours

en: To:
fr: À

en: Active
fr: Actif

en: submit
fr: soumettre

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: General information
fr: Information générale

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Database
fr: Base de données

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: En ligne

en: To
fr: À

en: Preview message
fr: Message de récapitulatif

en: From
fr: A partir de

en: Source URL
fr: URL source

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Message type
fr: Type de message

en: Contains
fr: Contient

en: Overridden
fr: Supplanté

en: item
fr: élément

en: items
fr: éléments

en: Warning
fr: Avertissement

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Demo
fr: Démo

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Range
fr: Intervalle

en: Line
fr: Ligne

en: Scale
fr: Échelle

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Details
fr: Détails

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Suburb
fr: Banlieue

en: State
fr: État

en: email
fr: courriel

en: Inactive
fr: Inactif

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Company
fr: Société

en: General
fr: Général

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Start
fr: Début

en: Other
fr: Autre

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: Integration
fr: Intégration

en: Color
fr: Couleur

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Counter
fr: Compteur

en: reset
fr: réinitialiser

en: External
fr: Externe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Choices
fr: Choix

en: Square
fr: Carré

en: Last
fr: Dernier

en: Rows
fr: Rangées

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Override
fr: Supplanter

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Operator
fr: Opérateur

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Remaining
fr: Restant

en: Pattern
fr: Motif

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Latest
fr: Les derniers

en: Template
fr: Gabarit

en: Authenticated users
fr: Utilisateurs authentifiés

en: Close
fr: Fermer

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Flag
fr: Marquer

en: Operation
fr: Opération

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Collapsed
fr: Replié

en: Applications
fr: Candidatures

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Full name
fr: Nom complet

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Share
fr: Partager

en: share
fr: partager

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Hidden
fr: Caché

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Street Address
fr: Rue

en: Default configuration
fr: Configuration par défaut

en: Key
fr: Clef

en: submissions
fr: soumissions

en: Change
fr: Modifier

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Street Number
fr: Numéro de rue

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Clear
fr: Vider

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: update
fr: mettre à jour

en: Message:
fr: Message :

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Languages
fr: Langues

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Return value
fr: Valeur de retour

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: First
fr: Premier(e)

en: Middle
fr: Milieu

en: Limit
fr: Limite

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Date/time
fr: Date/heure

en: one
fr: un

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Map
fr: Carte

en: Location settings
fr: Paramètres d'emplacement

en: Workflow
fr: Processus

en: %label has been deleted.
fr: %label a été supprimé.

en: Empty
fr: Vide

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Less than
fr: Inférieur

en: any
fr: tous

en: Buttons
fr: Boutons

en: Unit
fr: Unité

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Purge
fr: Purger

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: characters
fr: caractères

en: All roles
fr: Tous les rôles

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Email body
fr: Corps du courriel

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: From email address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: Reference
fr: Référence

en: or
fr: ou

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Convert
fr: Convertir

en: Requirements
fr: Exigences

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Schema
fr: Schéma

en: Permissions
fr: Droits

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Email confirmation
fr: Courriel de confirmation

en: Confirmation URL
fr: URL de confirmation

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: From:
fr: De:

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Card expiry date
fr: Date d'expiration de la carte

en: Testing
fr: Test

en: County
fr: Comté

en: completed
fr: terminé

en: 404 Not Found
fr: Erreur 404. Non trouvé

en: User Profile
fr: Profil utilisateur

en: Templates
fr: Modèles

en: Not published
fr: Non publié

en: File settings
fr: Paramètres des fichiers

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: summary
fr: résumé

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Toggles
fr: Activer/désactiver

en: Relationship
fr: Relation

en: Migrate
fr: Migrer

en: Translations
fr: Traductions

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Default sender name
fr: Nom de l'expéditeur par défaut

en: Locality
fr: Localité

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Automatic
fr: Automatique

en: Excluded
fr: Exclu

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Limit to
fr: Limiter à

en: Read/write
fr: Lecture/écriture

en: Processed
fr: Traité

en: Complete
fr: Terminé

en: Temporary directory
fr: Dossier temporaire

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur de transfert de fichier. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Submissions
fr: Soumissions

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Request type
fr: Type de requête

en: Enable debugging
fr: Activer le débogage

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Challenge type
fr: Type de défi

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
fr: Placer un CAPTCHA ici pour les utilisateurs non vérifiés.

en: Color settings
fr: Réglages de la couleur

en: Group roles
fr: Rôles de groupe

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Toggle
fr: Changer

en: Destination type
fr: Type de destination

en: Above
fr: Au-dessus

en: Overrides
fr: Supplante

en: Text area
fr: Zone de texte

en: collapsed
fr: replié

en: Decimal
fr: Décimal

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Raw value
fr: Valeur brute

en: Permission
fr: Droit

en: Google Maps API key
fr: Clé d'API Google Maps

en: Next >
fr: Suivant >

en: Hide
fr: Masquer

en: < Previous
fr: < Précédent

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: Two
fr: Deux

en: Three
fr: Trois

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Display message
fr: Afficher le message

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: videos
fr: vidéos

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Filter options
fr: Options de filtre

en: Country Code
fr: Code pays

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Mapping
fr: Correspondance

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Space
fr: Espace

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Export format
fr: Format d'export

en: video
fr: vidéo

en: Address settings
fr: Paramètres d'adresse

en: Execute
fr: Exécuter

en: ignored
fr: ignoré

en: Family name
fr: Nom de famille

en: Organization
fr: Organisation

en: Telephone
fr: Téléphone

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Values
fr: Valeurs

en: Country code
fr: Code pays

en: Build
fr: Construire

en: Years
fr: Années

en: Email addresses
fr: Adresses de courriel

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Hide all
fr: Tout cacher

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Edit '@title'
fr: Modifier '@title'

en: Offset
fr: Décalage

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: Machine name
fr: Nom système

en: Flat
fr: Plat

en: Unlocked
fr: Déverrouillé

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Data
fr: Données

en: Any
fr: Tout

en: Supported modules
fr: Modules pris en charge

en: Thank you for registering.
fr: Merci pour votre inscription.

en: Custom options
fr: Options personnalisées

en: Thank You
fr: Merci

en: ZIP Code
fr: Code postal

en: Emails
fr: Courriels

en: deleted
fr: supprimé

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Contribute
fr: Aidez nous&nbsp;!

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: read-only
fr: lecture seulement

en: read/write
fr: lecture/écriture

en: and
fr: et

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: SMTP Authentication Support
fr: Support d'authentification SMTP

en: Form element
fr: Élément de formulaire

en: Destination options
fr: Options de la destination

en: View settings
fr: Paramètres de la vue

en: Translate
fr: Traduire

en: Step
fr: Étape

en: Image file
fr: Fichier image

en: Admin mode
fr: Mode admin

en: None of the above
fr: Rien de ce qui précède

en: Steps
fr: Étapes

en: Answers
fr: Réponses

en: Element
fr: Élément

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Web services
fr: Services Web

en: Prepopulate
fr: Pré-remplir

en: Output
fr: Sortie

en: Embed
fr: Intégré

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Test settings
fr: Paramètres de test

en: Below
fr: En-dessous

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fr: Pour des raisons de sécurité, votre fichier a été renommé en %filename.

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: notice
fr: information

en: Rating
fr: Note

en: Access groups
fr: Groupes d'accès

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Validators
fr: Validateurs

en: Admins
fr: Administrateurs

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Debug settings
fr: Paramètres de débogage

en: Registration
fr: Inscription

en: Configuration settings
fr: Paramètres de configuration

en: Card type
fr: Type de carte

en: Card number
fr: Numéro de carte

en: button
fr: bouton

en: expanded
fr: déplié

en: Format settings
fr: Paramètres de formatage

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Words
fr: Mots

en: Characters
fr: Caractères

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré. Une erreur inconnue s'est produite.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Impossible de déplacer le fichier transféré (%file) vers la destination (%destination).

en: Flagged
fr: Flaggé

en: checked
fr: vérifié

en: Response message:
fr: Message de réponse :

en: Table settings
fr: Paramètres de tableau

en: Date settings
fr: Paramètres de date

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Variants
fr: Variantes

en: Properties
fr: Propriétés

en: Select menu
fr: Liste de sélection

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Light
fr: Léger

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Query string
fr: paramètres d'URL

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: close
fr: fermer

en: Randomize images
fr: Images aléatoires

en: Additional settings
fr: Réglages additionnels

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: Country name
fr: Nom du pays

en: Link to form
fr: Lien vers le formulaire

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Access type
fr: Type d'accès

en: City/Town
fr: Ville

en: Config
fr: Configuration

en: words
fr: mots

en: Email Notification
fr: Notification par courriel

en: Conditional
fr: Conditionnel

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Handlers
fr: Gestionnaires

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: Preview settings
fr: Paramètres du récapitulatif

en: Videos
fr: Vidéos

en: Tracking
fr: Suivi

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Edit configuration
fr: Modifier la configuration

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Scheduled
fr: Planifié

en: answer
fr: réponse

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Allowed tags
fr: Balises autorisées

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Select date
fr: Sélectionner la date

en: User interface settings
fr: Paramètres de l'interface utilisateur

en: Autocomplete limit
fr: Limite d'autocomplétion

en: Vertical tabs
fr: Onglets verticaux

en: Thank you for your feedback.
fr: Merci pour vos retours.

en: Change status
fr: Changer de statut

en: Breadcrumb delimiter
fr: Séparateur pour le fil d'ariane

en: Card
fr: Fiche

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fr: Le nom de l'expéditeur associé à l'adresse électronique par défaut.

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: Submitted values are:
fr: Les valeurs soumises sont :

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Display on
fr: Afficher sur

en: Education
fr: Éducation

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Current date
fr: Date actuelle

en: And
fr: Et

en: Broken
fr: Brisé

en: View name
fr: Nom de la vue

en: Converted
fr: Converti

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: Allowed formats
fr: Formats autorisés

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: Edit source
fr: Modifier la source

en: - All -
fr: - Tout -

en: Circle
fr: Cercle

en: User IDs
fr: Identifiants (IDs) d'utilisateur

en: Disable help
fr: Désactiver l'aide

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: matches
fr: correspondent

en: does not match
fr: ne correspond pas

en: Auto detect
fr: Détection automatique

en: Progress bar message
fr: Message de la barre de progression

en: Table header
fr: En-tête de tableau

en: Notes:
fr: Notes :

en: Author information
fr: Informations sur l'auteur

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Signature settings
fr: Paramètres de signature

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: @type (from module @module)
fr: @type (du module @module)

en: Default challenge type
fr: Type de défi par défaut

en: Access denied message
fr: Message d'accés refusé

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Preferred language
fr: Langue préférée

en: Maps
fr: Cartes

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Text format
fr: Format de texte

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: Variant
fr: Variante

en: Related
fr: Associé

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Return path
fr: Chemin de retour

en: is empty
fr: est vide

en: Page theme
fr: Thème de la page

en: References
fr: Références

en: Degree
fr: Diplôme

en: Show preview
fr: Montrer le récapitulatif

en: Edit element
fr: Modifier l'élément

en: Delete element
fr: Supprimer un élément

en: Add element
fr: Ajouter un élément

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: Remove selected
fr: Supprimer la sélection

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Mapping source
fr: Source de correspondance

en: Marital status
fr: Statut marital

en: Limited
fr: Limité

en: Used by
fr: Utilisé par

en: Message display
fr: Affichage du message

en: Request method
fr: Méthode de la requête

en: Progress
fr: Progression

en: Sender email address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: Node status
fr: Statut du nœud

en: Form display
fr: Affichage du formulaire

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Data format
fr: Format de données

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: Unchecked
fr: Décoché

en: Default email subject
fr: Objet par défaut du courriel

en: [none]
fr: [aucun]

en: Message settings
fr: Paramètres de Message

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: Randomize questions
fr: Mélanger les questions

en: Language select
fr: Sélection de la langue

en: Form validation
fr: Validation du formulaire

en: Rename files
fr: Renommer les fichiers

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Employee
fr: Employé

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Email from address
fr: Adresse de l'expéditeur du courriel

en: Starred
fr: Épinglé

en: Before title
fr: Avant le titre

en: After title
fr: Après le titre

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Date changed
fr: Date de modification

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Sender name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Sender email
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: Custom settings
fr: Paramètres personnalisés

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: From email
fr: Courriel de l'expéditeur

en: Default tab
fr: Onglet par défaut

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fr: Le fichier %source n'a pas pu être transféré car un fichier portant ce nom existe déjà dans la destination %directory.

en: Status message
fr: Message d'état

en: Minimum image resolution
fr: Résolution minimum de l'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: Date type
fr: Type de date

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fr: Le répertoire %directory existe mais n'est pas accessible en écriture et il n'a pas été possible de le rendre inscriptible.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Other description
fr: Autre description

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Administrative area
fr: Zone administrative

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Submission limit
fr: Limite de soumission

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fr: Affiche le message indiquant qu'il existe déjà des soumissions quand un utilisateur à déjà répondu à ce formulaire

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: draft
fr: ébauche

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Remote URL
fr: URL distante

en: subject
fr: objet

en: Data name
fr: Nom de la donnée

en: Wrapper
fr: Enveloppe (wrapper)

en: Routing
fr: Routage

en: Autocomplete settings
fr: Paramètres d'autocomplétion

en: Video display
fr: Affichage vidéo

en: Submitter
fr: Auteur

en: Altered
fr: Modifié

en: Modern
fr: Moderne

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Four
fr: Quatre

en: Five
fr: Cinq

en: Current page
fr: Page courante

en: Image options
fr: Options de l'image

en: Confirm email
fr: Confirmer l'adresse de courriel

en: Import options
fr: Options d'importation

en: The email address %mail is not valid.
fr: L'adresse de courriel %mail n'est pas valide.

en: Unsaved
fr: Non enregistré

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Geographic
fr: Géographique

en: Other type
fr: Autre type

en: Access types
fr: Types d'accès

en: The machine-readable name.
fr: Le nom système.

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: Original Image
fr: Image originale

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Time settings
fr: Paramètres de l'heure

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Organization name
fr: Nom de l'organisation

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Job Application
fr: Candidature à un poste

en: Given name
fr: Nom d'usage

en: Title display
fr: Affichage du titre

en: Available countries
fr: Pays disponibles

en: If no countries are selected, all countries will be available.
fr: Si aucun pays n'est sélectionné, tous les pays seront disponibles.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Custom tags
fr: Balises personnalisées

en: elements
fr: éléments

en: Dark
fr: Sombre

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Watch video
fr: Voir la vidéo

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système. Ne peut contenir que des lettres minuscules, chiffres, et tirets bas.

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: sent
fr: envoyé

en: Message ID
fr: Identifiant (ID) du message

en: Slides
fr: Diapositives

en: Theme name
fr: Nom du thème

en: Password confirm
fr: Confirmer le mot de passe

en: View display id
fr: Identifiant (ID) de l'affichage de la vue

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Star
fr: Étoile

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Header title
fr: Titre de l'en-tête

en: One column
fr: Une colonne

en: Wizard
fr: Assistant

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Batch settings
fr: Paramètres de traitement par lot

en: Add webform
fr: Ajouter un formulaire

en: Invalid phone number
fr: Numéro de téléphone invalide

en: Industry
fr: Secteur

en: Group owner
fr: Propriétaire du groupe

en: Master
fr: Principal

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Webform CiviCRM Integration
fr: Intégration à Webform CiviCRM

en: Address line 1
fr: Ligne 1 de l'adresse

en: Address line 2
fr: Ligne 2 de l'adresse

en: - Select type -
fr: - Sélectionner un type -

en: Submission
fr: Soumission

en: Between
fr: Entre

en: Post type
fr: Type de contribution

en: Attachment URL
fr: URL de la pièce jointe

en: Animals
fr: Animaux

en: Text format settings
fr: Paramètres de format de texte

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: HTML Table
fr: Tableau HTML

en: Item weight
fr: Poids de l'élément

en: Add email
fr: Ajouter un courriel

en: Link attributes
fr: Attributs du lien

en: Auto-detect
fr: Détection automatique

en: Element title
fr: Titre de l'élément

en: Provides HubSpot leads API integration with Drupal.
fr: Fournit une intégration de l'API HubSpot leads avec Drupal.

en: Rescheduled
fr: Replanifié

en: Progress Tracker
fr: Suivi de la progression

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
fr: Réduit la soumission de pourriel via les formulaires en utilisant la méthode du "pot de miel" (honeypot).

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Ajax effect
fr: Ajax - Effet

en: Date part
fr: Partie de date

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Transaction amount
fr: Montant de la transaction

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions.
fr: Sélectionner la méthode utilisée pour collecter les suggestions d'autocomplétion.

en: every minute
fr: toutes les minutes

en: 403 Forbidden
fr: 403 Accès interdit

en: Wide
fr: Large

en: Response message
fr: Message de réponse

en: Time element
fr: Élément de temps

en: Custom properties
fr: Propriétés personnalisées

en: Checked
fr: Vérifié

en: Header 1
fr: En-tête 1

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Show/hide
fr: Montrer/masquer

en: Slide in/out
fr: Faire glisser

en: Three columns
fr: Trois colonnes

en: Email from name
fr: Nom de l'expéditeur du courriel

en: Enhancements
fr: Améliorations

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: Other title
fr: Autre titre

en: Add images
fr: Ajouter des images

en: Response status code
fr: Code de statut de la réponse

en: Webform Share
fr: Partager le webform

en: Country codes
fr: Codes pays

en: Store value in the database
fr: Stocker la valeur dans la base de données

en: Other…
fr: Autre...

en: @title options
fr: Options de @title

en: File name pattern
fr: Motif de nom de fichier

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fr: Élément caché (moins sécurisé, modifiable via JavaScript)

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré car l'opération de transfert n'a pas abouti.

en: Is this a draft of the submission?
fr: Est-ce un brouillon de la soumission ?

en: answers
fr: réponses

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: No submissions available.
fr: Aucune soumission n'est disponible.

en: Card Security Code
fr: code de sécurité de la carte

en: Rating settings
fr: Paramètres de notation

en: Twig template
fr: Gabarit Twig

en: @title settings
fr: Paramètres de @title

en: Handler settings
fr: Paramètres de gestionnaire (handler)

en: Message content
fr: Contenu du message

en: Next page button label
fr: Étiquette du bouton page suivante

en: Installs Swift Mailer as a mail system.
fr: Installe Swift Mailer en tant que système de messagerie.

en: Class hierarchy
fr: Hiérarchie de classe

en: Current page title
fr: Titre de la page en cours

en: Title is required.
fr: Le titre est requis.

en: Save elements
fr: Enregistrer les éléments

en: All of the above
fr: Tout ce qui précède

en: Number input
fr: Entrée numérique

en: Terms of service
fr: Conditions de service

en: Wizard page
fr: Page d'assistant

en: Multiple items
fr: Éléments multiples

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Show labels
fr: Afficher les étiquettes

en: Add layout
fr: Ajouter une mise en page

en: External link
fr: Lien externe

en: Download options
fr: Options de téléchargement

en: The URL %url is not valid.
fr: L'URL %url n'est pas valide.

en: Formatted Address
fr: Adresse mise en forme

en: Filled
fr: Rempli

en: Access Rules
fr: Règles d'accès

en: CSV download
fr: Téléchargement CSV

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: variant
fr: variante

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré car il dépasse %maxsize, la taille maximale autorisée pour les transferts.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être transféré car la destination %destination n'est pas valide.

en: %name field is not in the right format.
fr: Le champ %name n'est pas au bon format.

en: Form status
fr: Statut du formulaire

en: View %name does not exist.
fr: La vue %name n'existe pas.

en: Additional resources
fr: Ressources supplémentaires

en: Langcode
fr: Code de la langue

en: Color swatch
fr: Pastille de couleur

en: Select other
fr: Autre sélection

en: Request URL
fr: URL de la requête

en: Source entity
fr: Entité source

en: Source entity type
fr: Type d'entité source

en: Theme:
fr: Thème

en: Add handler
fr: Ajouter un gestionnaire

en: Hide empty
fr: Cacher si vide

en: Signature format
fr: Format de signature

en: add-ons
fr: modules complémentaires

en: add-on
fr: module complémentaire

en: Wrapper CSS classes
fr: Classes CSS de l'enveloppe

en: Column header format
fr: Format d'en-tête de colonne

en: Selected actions
fr: Actions sélectionnées

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
fr[0]: %action a été appliquée à @count élément.
fr[1]: %action a été appliquée à @count éléments.

en: AM/PM
fr: Matin/Après-Midi

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Allowed number of values
fr: Nombre de valeurs autorisées

en: Caption for the table
fr: Légende du tableau

en: Soft
fr: Doux

en: Term select
fr: Sélection d'un terme

en: Exporting submissions
fr: Exportation des soumissions

en: Creating export file
fr: Création du fichier d'export

en: The export file could not be created because an error occurred.
fr: Le fichier d'export n'a pu être créé car une erreur s'est produite.

en: Are you sure you want to delete this?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ceci ?

en: Show progress bar
fr: Afficher la barre de progression

en: Show the notification about previous submissions
fr: Montrer la notification des précédentes soumissions

en: Drafts only
fr: Brouillons uniquement

en: Editorial
fr: Éditorial

en: 400 Bad Request
fr: 400 Mauvaise requête

en: 401 Unauthorized
fr: 401 Non autorisé

en: 500 Internal Server Error
fr: 500 Erreur interne du serveur

en: 503 Service Unavailable
fr: 503 Serveur indisponible

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le(a) @entity-type %label ?

en: Filter submissions
fr: Filtrer les soumissions

en: CAPTCHA settings
fr: Paramètres du CAPTCHA

en: CC:
fr: CC :

en: results per page
fr: résultats par page

en: (Empty)
fr: (Vide)

en: Add card
fr: Ajouter la carte

en: Route parameters
fr: Paramètres de la route

en: Hide help
fr: Cacher l'aide

en: submission
fr: soumission

en: Custom data
fr: Données personnalisées

en: Previous page button label
fr: Étiquette du bouton de page précédente

en: Enable preview page
fr: Activer la page de récapitulatif

en: Preview page title
fr: Titre de la page de récapitulatif

en: Included preview values
fr: Valeurs incluses dans le récapitulatif

en: Webform ID
fr: Identifiant (ID) du webform

en: Show all options
fr: Afficher toutes les options

en: Thank you for subscribing.
fr: Merci de votre inscription.

en: Confirmation type
fr: Type de confirmation

en: Add reference
fr: Ajouter une référence

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fr: L'option "@name" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez laisser le champ texte vide ou saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80 KB" (kilo-octets) ou "50 MB" (méga-octets).

en: Next submission number
fr: Prochain numéro de soumission

en: Select webform
fr: Sélectionner le webform

en: Value is
fr: La valeur est

en: Method:
fr: Méthode :

en: Group role
fr: Rôle de groupe

en: Library settings
fr: Paramètres de la bibliothèque

en: Entity reference settings
fr: Paramètres d'Entity reference

en: Cards
fr: Cartes

en: The default value of the field identified by its key.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé.

en: element
fr: élément

en: if
fr: si

en: View submission
fr: Voir la soumission

en: Name on card
fr: Nom sur la carte

en: Group information
fr: Informations sur le groupe

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fr: La taille d'image minimum autorisée formulée comme LARGEUR×HAUTEUR (ex : 640×480). Laisser vide pour ne pas limiter. Si une image plus petite est transférée, elle sera rejetée.

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: Filename: %name
fr: Nom de fichier : %name

en: Select a @context value:
fr: Sélectionner une valeur de @context :

en: Weight for @label
fr: Poids de @label

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: Close date
fr: Date de fermeture

en: Minlength
fr: Longueur minimale

en: Question title
fr: Titre de la question

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
fr: Impossible d'exécuter %action sur l'entité @entity_type_label %entity_label.

en: A powerful, flexible, user-friendly form builder for CiviCRM.
fr: Un générateur de formulaires puissant, flexible et convivial pour CiviCRM.

en: form only
fr: formulaire uniquement

en: Autofocus
fr: Focus automatique

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: Entity reference field settings
fr: Paramètres du champ de référence à une entité

en: Entity reference selection plugin settings
fr: Paramètres du plugin de sélection de référence d'entité

en: File link
fr: Lien du fichier

en: Date completed
fr: Date de complétion

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
fr: Un formulaire partiellement complété a été trouvé. Veuillez compléter les portions restantes.

en: Confidential submissions
fr: Soumissions confidentielles

en: Confidential submissions have no recorded IP address and must be submitted while logged out.
fr: Les soumissions confidentielles n'ont pas d'adresse IP enregistrée et doivent être soumises lors de la déconnexion.

en: Reply-to
fr: Répondre à

en: Add validation rules to Webforms.
fr: Ajouter des règles de validation aux Webforms.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
fr: Un titre sémantique pour votre tableau pour en améliorer l'accessibilité.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Submission state
fr: État de la soumission

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: La longueur de @name ne doit pas dépasser %max caractères, mais elle est actuellement de %length caractères.

en: Single item
fr: Élément individuel

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
fr: Les valeurs hauteur et largeur doivent être spécifiées dans le champ @name.

en: No preview available.
fr: Aucun récapitulatif n'est disponible.

en: Translates content, configuration, and interface using the Lingotek Translation Management System.
fr: Traduit le contenu, la configuration et l'interface à l'aide du système de gestion de traduction Lingotek.

en: Default from name
fr: Nom par défaut de l'expéditeur

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Sorting code
fr: Code de tri

en: Language override
fr: Surcharge linguistique

en: Ensures entered addresses are always formatted in the same language.
fr: Vérifie que les adresses saisies soient toujours formatées dans la même langue.

en: - No override -
fr: - Aucune surcharge -

en: Clear submissions
fr: Effacer les soumissions

en: Clearing submission data
fr: Effacement des données de soumission

en: The submissions could not be cleared because an error occurred.
fr: Les soumissions ne peuvent pas être effacées car une erreur s'est produite.

en: Narrow
fr: Étroit

en: Entity reference options
fr: Options de référence d'entité

en: @title type
fr: Type @title

en: Add @title
fr: Ajouter @title

en: Integrates Simple Hierarchical Select module with Webform.
fr: Intègre le module Simple Hierarchical Select avec Webform.

en: %title is not valid.
fr: %title n'est pas valide.

en: Entity select
fr: Entité par liste déroulante

en: A secure token used to look up a submission.
fr: Un jeton sécurisé utilisé pour rechercher une soumission.

en: Add options
fr: Ajouter des options

en: Emails / Handlers
fr: Courriels / Gestionnaires (Handlers)

en: Data (YAML)
fr: Données (YAML)

en: Form default settings
fr: Paramètres par défaut de formulaire

en: Email default settings
fr: Paramètres par défaut de courriel

en: Results disabled
fr: Résultats désactivés

en: Email to address
fr: Envoyer par courriel à l'adresse

en: Confirmation settings
fr: Paramètres de confirmation

en: URL (redirects to a custom path or URL)
fr: URL (redirige vers un chemin ou une URL personnalisée)

en: Submission updated in %form.
fr: Soumission mise à jour pour %form.

en: New submission added to %form.
fr: Nouvelle soumission ajoutée à %form.

en: Submitted to
fr: Soumettre à

en: Back to form
fr: Retour au formulaire

en: Unable to load @entity_type:@entity_id
fr: Impossible de charger @entity_type : @entity_id

en: %title options are not valid. @message
fr: Les options %title ne sont pas valides. @message

en: Submission UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID) de la soumission

en: Submission URI
fr: URI de la soumission

en: Remote IP address
fr: Adresse IP distante

en: Submitted to: Entity ID
fr: Soumis à : Identifiant (ID) d'entité

en: Enable the %name handler.
fr: Activer le gestionnaire (handler) %name.

en: A unique name for this handler instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
fr: Un nom unique pour cette instance de gestionnaire (handler). Doit être alphanumérique et séparé par des tirets bas.

en: Format options
fr: Options de mise en forme

en: Delimiter text format
fr: Format du délimiteur de texte

en: Select menu, radio buttons, and checkboxes options
fr: Options des menus déroulants, boutons radio et cases à cocher.

en: Item format
fr: Format de l'élément

en: Option labels, the human-readable value (label)
fr: Étiquettes d'option, la valeur lisible (étiquette)

en: Option values, the raw value stored in the database (key)
fr: Valeurs d'option, la valeur brute enregistrée dans la base de données (clé)

en: Are you sure you want to delete @submission_total @submissions in @form_total @forms?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer @submission_total @submissions sur @form_total @forms ?

en: Send from
fr: Envoyer depuis

en: %subject sent to %to_mail from %from_name [%from_mail].
fr: %subject envoyé à %to_mail de %from_name [%from_mail].

en: Country names
fr: Noms des pays

en: State codes
fr: Codes des États

en: State names
fr: Noms des États

en: State/Province codes
fr: Codes des États et provinces

en: State/Province names
fr: Noms des États et provinces

en: Default preview page title
fr: Titre par défaut de la page de récapitulatif

en: Default preview message
fr: Message par défaut du récapitulatif

en: Test types
fr: Types de tests

en: Test names
fr: Noms des tests

en: Defaults to: %value
fr: Par défaut : %value

en: The text for the button that will proceed to the preview page.
fr: Le texte du bouton qui amènera à la page de récapitulatif.

en: The text for the button to go backwards from the preview page.
fr: Le texte pour le bouton qui permet de revenir de la page de récapitulatif.

en: A message to be displayed on the preview page.
fr: Un message à afficher sur la page de récapitulatif.

en: Submitted to: Entity title
fr: Soumis à : Titre d'entité

en: Submitted to: Entity URL
fr: Soumis à : URL d'entité

en: Default preview button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de récapitulatif

en: Column options
fr: Options de colonne

en: The selected columns will be included in the export.
fr: Les colonnes sélectionnées seront incluses dans l'export.

en: Number of submissions
fr: Nombre de soumissions

en: Date list
fr: Liste de dates

en: Entity autocomplete
fr: Autocomplétion d'entité

en: Default base path
fr: Chemin de base par défaut

en: Default form exception message
fr: Message d'exception de formulaire par défaut

en: Default draft button label
fr: Étiquette par défaut du bouton brouillon

en: Default draft save message
fr: Message par défaut de la sauvegarde du brouillon

en: Default draft load message
fr: Message par défaut du chargement du brouillon

en: Default confirmation message
fr: Message par défaut de conformation

en: Default limit total message
fr: Message par défaut de limite totale

en: Default limit user message
fr: Message par défaut de la limite utilisateur

en: Enable page
fr: Activer la page

en: Page submit URL alias
fr: Alias d'URL de la page de soumission

en: Page confirm URL alias
fr: Alias d'URL de la page de confirmation

en: Form closed message
fr: Message de formulaire fermé

en: Form exception message
fr: Message d'exception de formulaire

en: Limit total submissions
fr: Limiter le nombre total de soumissions

en: Limit total message
fr: Message de limite totale atteinte de soumissions

en: Limit user submissions
fr: Limiter le nombre de soumissions par utilisateur

en: Limit user message
fr: Message de limite de soumissions atteinte par utilisateur

en: Draft saved message
fr: Message de brouillon enregistré

en: Message to be displayed when a draft is saved.
fr: Message à afficher quand un brouillon est enregistré.

en: Draft loaded message
fr: Message de brouillon chargé

en: Message to be displayed when a draft is loaded.
fr: Message à afficher quand un brouillon est chargé.

en: Is draft
fr: Est un brouillon

en: The submission language code.
fr: Le code de langue de la soumission.

en: Default closed message
fr: Message par défaut de formulaire fermé

en: Default submit button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de soumission

en: Completed and draft submissions
fr: Soumissions terminées et brouillons

en: Completed submissions only
fr: Soumissions terminées seulement

en: Number of submissions?
fr: Nombre de soumissions ?

en: Deleted existing submissions.
fr: Soumissions existantes supprimées.

en: 1 submissions created. | Finished creating @count submissions
fr[0]: 1 soumission créée.
fr[1]: Création de @count soumissions terminée.

en: Batch export size
fr: Taille des lots d'export

en: Batch update size
fr: Taille des lots de mise à jour

en: Batch delete size
fr: Taille des lots de suppression

en: Automatically save as draft when previewing and when there are validation errors.
fr: Enregistrer automatiquement comme brouillon lorsque la page de récapitulatif comporte des erreurs de validation.

en: Enter a <a href=":form_api_href">Form API (FAPI)</a> and/or a <a href=":render_api_href">Render Array</a> as <a href=":yaml_href">YAML</a>.
fr: Saisir une <a href=":form_api_href">API de formulaire (FAPI)</a> et/ou un <a href=":render_api_href">tableau de rendu</a> en <a href=":yaml_href">YAML</a>.

en: To email
fr: Courriel du destinataire

en: Default submission data
fr: Données de soumission par défaut

en: No messages are available.
fr: Aucun message n'est disponible.

en: Resend message
fr: Renvoyer le message

en: Successfully re-sent %label.
fr: %label renvoyé avec succès.

en: No more submissions are permitted.
fr: Vous avez dépassé la limite de soumission du formulaire.

en: Thank you for applying.
fr: Merci pour votre soumission.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
fr: Sunday: Dimanche
    Monday: Lundi
    Tuesday: Mardi
    Wednesday: Mercredi
    Thursday: Jeudi
    Friday: Vendredi
    Saturday: Samedi

en: Male: Male
    Female: Female
fr: Mâle : Mâle
    Femelle : Femelle

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: Californie
    NC: Caroline du Nord
    SC: Caroline du Sud
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    ND: Dakota du Nord
    SD: Dakota du Sud
    DE: Delaware
    FL: Floride
    GA: Géorgie
    HI: Hawaï
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: New Hampshire
    NJ: New Jersey
    NM: Nouveau-Mexique
    NY: New York
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvanie
    RI: Rhode Island
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginie
    WV: Virginie-Occidentale
    WA: Washington
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
fr: Alabama : Alabama
    Alaska : Alaska
    Arizona : Arizona
    Arkansas : Arkansas
    California : Californie
    'North Carolina' : Caroline du Nord
    'South Carolina' : Caroline du Sud
    Colorado : Colorado
    Connecticut : Connecticut
    'North Dakota' : Dakota du Nord
    'South Dakota' : Dakota du Sud
    Delaware : Delaware
    Florida : Floride
    Georgia : Géorgie
    Hawaii : Hawaï
    Idaho : Idaho
    Illinois : Illinois
    Indiana : Indiana
    Iowa : Iowa
    Kansas : Kansas
    Kentucky : Kentucky
    Louisiana : Louisiane
    Maine : Maine
    Maryland : Maryland
    Massachusetts : Massachusetts
    Michigan : Michigan
    Minnesota : Minnesota
    Mississippi : Mississippi
    Missouri : Missouri
    Montana : Montana
    Nebraska : Nebraska
    Nevada : Nevada
    'New Hampshire' : New Hampshire
    'New Jersey' : New Jersey
    'New Mexico' : Nouveau-Mexique
    'New York' : New York
    Ohio : Ohio
    Oklahoma : Oklahoma
    Oregon : Oregon
    Pennsylvania : Pennsylvanie
    'Rhode Island' : Rhode Island
    Tennessee : Tennessee
    Texas : Texas
    Utah : Utah
    Vermont : Vermont
    Virginia : Virginie
    'West Virginia' : Virginie-Occidentale
    Washington : Washington
    Wisconsin : Wisconsin
    Wyoming : Wyoming

en: Miss: Miss
    Ms: Ms
    Mr: Mr
    Mrs: Mrs
    Dr: Dr
fr: Miss : Mlle
    Ms : Mme
    Mr : M.
    Mrs : Mme
    Dr : Dr

en: Yes: Yes
    No: No
fr: Oui: Oui
    Non: Non

en: Export type
fr: Type exporté

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Consulter le <a href="http://php.net/manual/function.date.php">manuel PHP</a> pour les options disponibles.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: La taille d'image maximum autorisée est exprimée en LARGEURxHAUTEUR (ex. : 640x480). Laisser vide pour aucune restriction. Si une image plus grande est transférée, elle sera redimensionnée pour respecter les largeurs et hauteur données. Le redimensionnement des images lors du transfert entrainera la perte des <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">données EXIF</a> de l'image.

en: Completed date
fr: Date de complétion

en: Use CDN
fr: Utiliser le réseau de diffusion de contenu (CDN)

en: Filename: %file
fr: Nom du fichier : %file

en: Default email body (Plain text)
fr: Corps par défaut du courriel (Texte brut)

en: Default email body (HTML)
fr: Corps par défaut du courriel (HTML)

en: Sends the message as plain text or HTML, using PHP's native mail() function.
fr: Envoie le message en texte brut ou en HTML, en utilisant la fonction native mail() de PHP.

en: Body default value (@format)
fr: Valeur par défaut du corps (@format)

en: Send email as HTML
fr: Envoyer le courriel en HTML

en: Debugging is enabled
fr: Le débogage est activé

en: Settings:
fr: Paramètres :

en: Format default settings
fr: Paramètres par défaut de format

en: Export default settings
fr: Paramètres par défaut de l'export

en: Options item format
fr: Format de l'option

en: Entity reference format
fr: Format de référence d'entité

en: Title / Description
fr: Titre / Description

en: The download settings have been saved.
fr: Les paramètres de téléchargement ont été enregistrés.

en: Label (ID)
fr: Étiquette (ID)

en: Obscured
fr: Obscurci

en: Protect %label with Honeypot
fr: Protéger %label avec Honeypot

en: Add time restriction to %label
fr: Ajouter une restriction temporelle à %label

en: Default form confidential message
fr: Message de confidentialité de formulaire par défaut

en: Default wizard previous page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de page précédente de l'assistant

en: Default wizard next page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de page suivante de l'assistant

en: Default preview previous page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton page précédente lors du récapitulatif

en: Form confidential
fr: Formulaire confidentiel

en: Form confidential message
fr: Message de formulaire confidentiel

en: Default confidential message
fr: Message par défaut des formulaires confidentiels

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
fr: Ce formulaire est confidentiel. Vous devez vous <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">déconnecter</a> pour l'utiliser.

en: Example: Wizard
fr: Exemple : Assistant

en: Integrated by
fr: Intégré par

en: Additional elements
fr: Éléments supplémentaires

en: The specified email addresses do not match.
fr: Les courriels spécifiés ne correspondent pas.

en: Reset settings
fr: Réinitialiser les paramètres

en: The download settings have been reset.
fr: Les paramètres de téléchargement ont été réinitialisés.

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
fr: 1: Pas du tout d'accord
    2: Pas d'accord
    3: Ni en désaccord ni d'accord
    4: D'accord
    5: Tout à fait d'accord

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
fr: 1: Pas du tout important
    2: Pas Important
    3: Peu ou pas important
    4: Important
    5: Très important

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
fr: 1: Très insatisfait
    2: Insatisfait
    3: Neutre
    4: Satisfait
    5: Très satisfait

en: Likert: Would You
fr: Likert : Le feriez-vous

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
fr: 1: Absolument pas
    2: Probablement pas
    3: Pas sûr
    4: Probablement
    5: Absolument

en: Show wizard progress bar
fr: Afficher la barre de progression de l'assistant

en: Show wizard progress pages
fr: Afficher les pages de progression de l'assistant

en: Show wizard progress percentage
fr: Afficher un pourcentage de la progression de l'assistant

en: Answers format
fr: Format des réponses

en: Answer labels, the human-readable value (label)
fr: Étiquettes de réponse, la valeur lisible (étiquette)

en: Default wizard start label
fr: Étiquette par défaut du bouton démarrer de l'assistant

en: Wizard start label
fr: Étiquette de début de l'assistant

en: Include confirmation page in progress
fr: Inclure la page de confirmation dans la progression

en: CodeMirror settings
fr: Paramètres de CodeMirror

en: Wrapper attributes
fr: Attributs de l'enveloppe

en: - Select operation -
fr: - Sélectionner une opération -

en: JavaScript code
fr: Code JavaScript

en: Elements (YAML)
fr: Eléments (YAML)

en: Form prepopulate elements
fr: Éléments de formulaire pré-remplis

en: There are no submissions that need to be deleted.
fr: Il n'y a aucune soumission nécessitant d'être supprimée.

en: @total YAML file(s) tidied.
fr: @total fichier(s) YAML nettoyé(s).

en: No YAML files needed to be tidied.
fr: Aucun fichier YAML n'a besoin d'être nettoyé.

en: Parent %parent_key does not exist.
fr: Le parent %parent_key n'existe pas.

en: Basic elements
fr: Eléments de base

en: Test %type element
fr: Élément de test %type

en: Element test
fr: Élément test

en: HTML markup
fr: Balisage HTML

en: Determines the placement of the title.
fr: Détermine l'emplacement du titre.

en: Specifies the legal number intervals.
fr: Spécifie les intervalles de nombres légaux.

en: Empty option label
fr: Étiquette d'option vide

en: Empty option value
fr: Valeur d'option vide

en: Submission display
fr: Affichage de la soumission

en: Elements are required
fr: Des éléments sont requis

en: Elements are not valid. @message
fr: Des éléments ne sont pas valides. @message

en: Elements are not valid. YAML must contain an associative array of elements.
fr: Des éléments ne sont pas valides. YAML doit contenir un tableau associatif d'éléments.

en: Hide this element by setting its <code>'#access'</code> property to <code>false</code>.
fr: Cacher cet élément en définissant sa propriété <code>'#access'</code> à <code>false</code>.

en: Filter by title, description, or elements
fr: Filtrer par titre, description ou éléments

en: Element titles (label)
fr: Titres de l'élément (étiquette)

en: API Docs
fr: Documentation de l'API

en: YAML must contain an associative array of elements.
fr: Le code YAML doit contenir un tableau associatif d'éléments.

en: Please select <a href=":href">predefined @type</a> or enter custom @type.
fr: Veuillez sélectionner un <a href=":href">@type prédéfini</a> ou saisir un @type personnalisé.

en: No elements are available.
fr: Aucun élément n'est disponible.

en: Date type/Element type
fr: Type de date / d'élément

en: %title elements are not valid. @message
fr: Les éléments %title ne sont pas valides. @message

en: Test data by element type
fr: Données de test par type d'élément

en: Invalid number of submissions: @num
fr: Nombre de soumissions invalide : @num

en: Advanced elements
fr: Éléments avancés

en: Date/time elements
fr: Éléments date/heure

en: - Select a target type -
fr: - Sélectionner un type cible -

en: Enter the max file size a user may upload.
fr: Saisir la taille maximale du fichier qu'un utilisateur peut transférer.

en: Likert settings
fr: Paramètres Likert

en: Markup settings
fr: Paramètres de balisage

en: Select an element
fr: Sélectionner un élément

en: Duplicate element
fr: Dupliquer l'élément

en: Test element
fr: Tester l'élément

en: Filter by element name
fr: Filtrer par nom d'élément

en: No element available.
fr: Aucun élément disponible.

en: Duplicate @title element
fr: Dupliquer l'élément @title

en: Edit @title element
fr: Modifier l'élément @title

en: (9 = numeric; a = alphabetical; * = alphanumeric)
fr: (9 = numérique ; a = alphabétique ; * = alphanumérique)

en: @title title
fr: Titre @title

en: Element options
fr: Options de l'élément

en: Multiple email addresses may be separated by commas.
fr: Les courriels multiples peuvent être séparés par des virgules.

en: Email CC address
fr: Adresse courriel CC

en: Email BCC address
fr: Adresse courriel BCC

en: Image src
fr: Source (src) de l'image

en: Readonly
fr: Lecture seule

en: Entity limit total submissions
fr: Limite totale de soumissions d'entité

en: Entity limit user submissions
fr: Limite de soumissions par utilisateur d'entité

en: Entity type is required when entity id is specified.
fr: Le type de l'entité est requis quand l'identifiant (ID) d'entité est spécifié.

en: Entity id is required when entity type is specified.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité est requis quand le type d'entité est spécifié.

en: %title has been @action.
fr: %title a été @action.

en: Select the entity type and then enter the entity id.
fr: Sélectionner le type d'entité et saisir l'identifiant (ID) de l'entité.

en: Element settings
fr: Paramètres de l'élément

en: Generic element
fr: Élément générique

en: Duplicate '@label' form
fr: Dupliquer le formulaire '@label'

en: All [@total]
fr: Tous les [@total]

en: Open [@total]
fr: Ouvrir les [@total]

en: Closed [@total]
fr: [@total] fermés

en: Starred [@total]
fr: Épinglé [@total]

en: Unstarred [@total]
fr: Non épinglé [@total]

en: Administrative notes
fr: Notes administratives

en: Enter notes about this submission. These notes are only visible to submission administrators.
fr: Saisir des notes sur cette soumission. Ces notes sont visibles uniquement par les administrateurs de soumission.

en: Submission @sid notes saved.
fr: Notes pour la soumission @sid enregistrées.

en: Filter by submitted data and/or notes
fr: Filtrer par données soumises et/ou notes

en: Header (YAML)
fr: Entête (YAML)

en: Text to display when no rows are present.
fr: Texte à afficher quand aucune ligne n'est présente.

en: Pattern %pattern is not a valid regular expression.
fr: Le motif %pattern n'est pas une expression rationnelle valide.

en: Customize table
fr: Personnaliser le tableau

en: Disable dialogs
fr: Désactiver les dialogues

en: Filter templates
fr: Filtrer les gabarits

en: Starred/flagged submissions
fr: Soumissions épinglées/signalées

en: At least once column is required
fr: Au moins une colonne est requise

en: Input masks
fr: Masques de saisie

en: Select a handler
fr: Sélectionner un gestionnaire (handler)

en: Save details open/close state
fr: Enregistrer l'état ouvert/fermé des détails

en: Save handlers
fr: Enregistrer les gestionnaires

en: Filter by handler name
fr: Filtrer par nom de gestionnaire (handler)

en: Enter a part of the handler name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du gestionnaire (handler) avec lequel filtrer.

en: No handler available.
fr: Aucun gestionnaire disponible.

en: Add @label handler
fr: Ajouter le gestionnaire (handler) @label

en: Edit @label handler
fr: Modifier le gestionnaire (handler) @label

en: Ascending (ASC)
fr: Ascendant (ASC)

en: Descending (DESC)
fr: Descendant (DESC)

en: Use as default configuration
fr: Utiliser comme configuration par défaut

en: Presolve the CAPTCHA and always shows it. This is useful for debugging and preview CAPTCHA integration.
fr: Pré-résoudre le CAPTCHA et toujours l'afficher. Utile pour le débogage et l'aperçu de l'intégration du CAPTCHA.

en: @title description
fr: Description de @title

en: Disable client-side validation
fr: Désactiver la validation côté client

en: Client-side validation is disabled for all forms.
fr: La validation côté client est désactivée pour tous les formulaires.

en: Apply to selected items
fr: Appliquer aux éléments sélectionnés

en: Default title display
fr: Affichage du titre par défaut

en: Description display
fr: Affichage de la description

en: Message to be shown upon successful submission.
fr: Message à afficher à la suite d'une soumission valide.

en: @label value
fr: Valeur de @label

en: @label text
fr: Texte de @label

en: Option value
fr: Valeur de l'option

en: Default description display
fr: Affichage par défaut de la description

en: Side by side
fr: Côte à côte

en: Other size
fr: Autre taille

en: Email confirm title
fr: Titre de confirmation de courriel

en: Star size
fr: Taille de l'étoile

en: Small (@size)
fr: Petit (@size)

en: Medium (@size)
fr: Moyen (@size)

en: Large (@size)
fr: Grand (@size)

en: Sign above
fr: Signer au-dessus

en: not signed
fr: non signé

en: signed
fr: signé

en: Signature options
fr: Options de signature

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
fr: Single: Célibataire
    Married: Marié
    Divorced: Divorcé
    Widowed: Veuf(ve)

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
fr: January: Janvier
    February: Février
    March: Mars
    April: Avril
    May: Mai
    June: Juin
    July: Juillet
    August: Août
    September: Septembre
    October: Octobre
    November: Novembre
    December: Décembre

en: Disable HTML editor
fr: Désactiver l'éditeur HTML

en: Previewing @title template
fr: Aperçu du gabarit @title

en: Select new element type
fr: Sélectionner le nouveau type d'élement

en: HTML tags: Includes only @html_tags.
fr: Balises HTML : inclut seulement @html_tags.

en: Enter multiple tags delimited using spaces
fr: Saisir plusieurs balises délimitées par des espaces

en: Requirement settings
fr: Paramètres des pré-requis

en: Variant settings
fr: Paramètres du variant

en: Element CSS classes
fr: Classes CSS de l'élément

en: Form prepopulate source entity
fr: Entité source de pré-remplissage du formulaire

en: Created @destination
fr: @destination créé

en: Flexbox item
fr: Élément flexbox

en: Learn more about using <a href=":href">flexbox layouts</a>.
fr: En savoir plus sur l'utilisation des <a href=":href">mises en page flexbox</a>.

en: 0 (none)
fr: 0 (aucun)

en: Apply custom styles to the element's wrapper around both the field and its label.
fr: Appliquer des styles personnalisés à l'enveloppe de l'élément, englobant le champ et son étiquette.

en: Choose whether to show the element label or element key in each column header.
fr: Choisir s'il faut afficher l'étiquette de l'élément ou la clé de l'élément dans chaque entête de colonne.

en: Element keys (key)
fr: Clés de l'élément (clé)

en: A list of classes that will be provided in the "Wrapper CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes qui sera fournie dans la liste déroulante "Classes CSS de l'enveloppe". Saisir une ou plusieurs classes sur chaque ligne. Ces styles doivent être définis dans les CSS de votre thème.

en: A list of classes that will be provided in the "Element CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes qui sera fournie dans la liste déroulante "Classes CSS de l'élément". Saisir une ou plusieurs classes sur chaque ligne. Ces styles doivent être définis dans les CSS de votre thème.

en: Raw values, the raw value stored in the database (raw)
fr: Valeurs brutes, la valeur brute enregistrée dans la base de données (brut)

en: The customized table has been saved.
fr: Le tableau personnalisé a été enregistré.

en: The customized table has been reset.
fr: Le tableau personnalisé a été réinitialisé.

en: Hexadecimal color
fr: Couleur hexadécimale

en: Flexbox settings
fr: Paramètres de Flexbox

en: Align items
fr: Aligner les éléments

en: Top (flex-start)
fr: Haut (flex-start)

en: Bottom (flex-end)
fr: Bas (flex-end)

en: Center (center)
fr: Centre (center)

en: CC email
fr: Copie du courriel

en: BCC email
fr: Copie cachée du courriel

en: Ethnicity
fr: Ethnicité

en: Example: Flexbox layout
fr: Exemple : Mise en page Flexbox

en: Other elements
fr: Autres éléments

en: Conditional logic
fr: Logique conditionnelle

en: Column header label delimiter
fr: Délimiteur d'étiquette d'en-tête personnalisé

en: Column header key delimiter
fr: Clé du séparateur de colonnes d'entête

en: Element info
fr: Information sur l'élément

en: Add another state
fr: Ajouter un autre état

en: Conditional logic (Form API #states) is not an array.
fr: La logique conditionnelle (#states de l'API Form) n'est pas un tableau.

en: Options elements
fr: Éléments d'options

en: %name must be a valid date.
fr: %name doit être une date valide.

en: @title days
fr: @title jours

en: @title months
fr: @title mois

en: @title years
fr: @title ans

en: @title hours
fr: @title heures

en: @title seconds
fr: @title secondes

en: @title am/pm
fr: @title matin/après midi

en: Date list settings
fr: Paramètres des listes de dates

en: Composite elements
fr: Éléments composites

en: Use Flexbox
fr: Utiliser Flexbox

en: Entity checkboxes
fr: Entité par cases à cocher

en: Entity radios
fr: Entité par bouton radio

en: Flexbox layout
fr: Mise en page Flexbox

en: Send on
fr: Envoyer sur

en: Display collapse/expand all details link
fr: Afficher un lien déplier / replier tous les détails

en: Submission Update
fr: Mise à jour de la soumission

en: Column name
fr: Nom de la colonne

en: Additional name
fr: Nom additionnel

en: Default Google Maps API key
fr: Clé API Google Maps par défaut

en: Submission number
fr: Numéro de la soumission

en: The @title is not valid.
fr: Le @title n'est pas valide.

en: Use Ajax
fr: Utiliser Ajax

en: Private file system is set.
fr: Le système de fichier privé est défini.

en: Private file system is not set.
fr: Le système de fichier privé n'est pas défini.

en: This must be changed in <a href="https://www.drupal.org/documentation/modules/file">settings.php</a>. For more information see: <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>
fr: Doit être modifié dans <a href="https://www.drupal.org/documentation/modules/file">settings.php</a>. Pour plus d'information, consulter : <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>

en: Exporters
fr: Exportateurs

en: Allow files to be uploaded to public file system.
fr: Autoriser les fichiers à être transférés dans le système de fichiers publiques.

en: Results exporter
fr: Exportateur de résultats

en: Ignore disabled results warning
fr: Ignorer les avertissements de résultats désactivés

en: Remote Post
fr: Envoi distant

en: Exporter settings
fr: Paramètres de l'exportateur

en: Options %label have been reset.
fr: Les options %label ont été réinitialisées.

en: Options %label saved.
fr: Options %label enregistrées.

en: Options @label have been reset.
fr: Les options @label ont été réinitialisées.

en: Options @label saved.
fr: Options @label enregistrées.

en: Header options
fr: Options d'entête

en: Download export file
fr: Télécharger le fichier d'export

en: Download uploaded files
fr: Télécharger les fichiers transférés

en: %name must be a valid time.
fr: %name doit être une heure valide.

en: Options %id do not exist.
fr: Les options %id n'existent pas.

en: Date format is only applicable for browsers that do not have support for the HTML5 date element. Browsers that support the HTML5 date element will display the date using the user's preferred format.
fr: Le format de date est applicable uniquement aux navigateurs ne prenant pas en charge l'élément date de HTML5. Les navigateurs prenant en charge l'élément date de HTML5 afficheront la date en utilisant les préférences de l'utilisateur.

en: Enter date format using <a href="http://php.net/manual/en/function.date.php">Date Input Format</a>.
fr: Saisir le format de date en utilisant <a href="http://php.net/manual/fr/function.date.php">Formater une date/heure locale</a>.

en: For more information see: <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>
fr: Pour plus d'informations : <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>

en: Exports results as delimited text file.
fr: Exporte les résultats dans un fichier texte délimité.

en: Open HTML table in Excel
fr: Ouvrir le tableau HTML avec Excel

en: Exports results as an HTML table.
fr: Exporte les résultats dans un tableau HTML.

en: Remote post successful!
fr: Envoi distant réussi !

en: Remote post
fr: Envoi distant

en: Excluded types
fr: Types exclus

en: File upload default settings
fr: Paramètres par défaut de l'envoi de fichier

en: Default allowed managed file extensions
fr: Extensions autorisées de fichier géré par défaut

en: Default allowed image file extensions
fr: Extensions de fichier image autorisées par défaut

en: Default allowed video file extensions
fr: Extensions de fichier vidéo autorisées par défaut

en: Default allowed audio file extensions
fr: Extensions de fichier audio autorisées par défaut

en: Default allowed document file extensions
fr: Extensions de fichier document autorisées par défaut

en: Render array
fr: Tableau de rendu

en: Below is the element's final render array.
fr: Le tableau de rendu final de l'élément se trouve ci-dessous.

en: Default allowed @title extensions
fr: Extensions @title autorisées par défaut

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application. Ranking will be included for sortable option elements.
fr: Des options distinctes conviennent mieux pour créer des rapports, des graphiques et des statistiques dans un tableur. Le classement sera inclus pour les éléments d'option triables.

en: Processed text element can not be opened within a modal. Please see <a href="https://www.drupal.org/node/2741877">Issue #2741877: Nested modals don't work</a>.
fr: Un élément texte traité ne peut pas être ouvert dans une modale. Veuillez consulter <a href="https://www.drupal.org/node/2741877">Ticket #2741877 : Les modales imbriquées ne fonctionnent pas</a>.

en: HTML5 Audio player (MP3 only)
fr: Lecteur audio HTML5 (MP3 seulement)

en: Document file
fr: Fichier document

en: Allow N/A answer
fr: Autoriser la réponse N/A

en: N/A answer value
fr: Valeur de la réponse N/A

en: Table sort
fr: Tri de tableau

en: HTML5 Video player (MP4 only)
fr: Lecteur vidéo HTML5 (MP4 uniquement)

en: JSON documents
fr: Documents JSON

en: Exports results as JSON documents.
fr: Exporte les résultats dans des documents JSON.

en: YAML documents
fr: Documents YAML

en: Exports results as YAML documents.
fr: Exporte les résultats dans des documents YAML.

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
fr: 1: Faible
    2: Juste
    3: Bonne
    4: Très bonne
    5: Excellente

en: Form CSS classes
fr: Classes CSS du formulaire

en: Please note that comments are not supported and will be removed.
fr: Veuillez noter que les commentaires ne sont pas pris en charge et seront retirés.

en: Form attributes
fr: Attributs du formulaire

en: Element properties
fr: Propriétés d'élement

en: A list of classes that will be provided in the "Form CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes fournies dans la liste déroulante "Classes CSS du formulaire". Saisir une ou plusieurs classe sur chaque ligne. Ces styles devraient être définis dans les CSS de votre thème.

en: Body custom value (@format)
fr: Valeur personnalisée du corps (@format)

en: If no country selected all countries are valid.
fr: Si aucun pays n'est sélectionné, tous les pays sont valides.

en: Telephone Validation
fr: Validation Téléphone

en: Provided by the @module module.
fr: Fourni par le module @module.

en: Unable to determine email module and/or provider
fr: Impossible de déterminer le module et/ou le fournisseur de courriel

en: Warn users about unsaved changes
fr: Avertir les utilisateurs des modifications non sauvegardées

en: Disable back button
fr: Désactiver le bouton de retour

en: Changes you made may not be saved.
fr: Les modifications que vous avez apportées peuvent ne pas être enregistrées.

en: Press OK to leave this page or Cancel to stay.
fr: Appuyer sur OK pour quitter cette page ou Annuler pour rester.

en: Adds clientside validation to forms.
fr: Ajoute une validation côté client aux formulaires.

en: Provides Symfony (form) Validators for Drupal 8.
fr: Fournit des validateurs Symfony (formulaire) pour Drupal 8.

en: Posts form submissions to MailChimp list.
fr: Envoyer les soumissions du formulaire à la liste Mailchimp

en: Posts form submissions into a Drupal queue.
fr: Envoyer les soumissions du formulaire vers une queue Drupal

en: Custom JavaScript
fr: JavaScript personnalisé

en: Back button is disabled for all forms.
fr: Le bouton retour est désactivé pour tous les formulaires.

en: If checked, the <a href=":href">novalidate</a> attribute, which disables client-side validation, will be added to this form.
fr: Si cochée, l'attribut <a href=":href"> novalidate </a>, qui désactive la validation côté client, sera ajouté à ce formulaire.

en: POST (Default)
fr: POST (Défaut)

en: Code Mirror is a versatile text editor implemented in JavaScript for the browser.
fr: Code Mirror est un éditeur de texte polyvalent implémenté en JavaScript pour le navigateur.

en: Geocomple is an advanced jQuery plugin that wraps the Google Maps API's Geocoding and Places Autocomplete services.
fr: Geocomple est un plugin jQuery avancé qui enveloppe les services de géocodage et de remplissage automatique de l'API Google Maps.

en: If checked, the export file will be automatically download to your local machine. If unchecked, the export file will be displayed as plain text within your browser.
fr: Si cette case est cochée, le fichier d'export sera automatiquement téléchargé sur votre ordinateur local. Si cette case n'est pas cochée, le fichier d'export s'affichera en texte brut dans votre navigateur.

en: If checked, only starred/flagged submissions will be downloaded. If unchecked, all submissions will downloaded.
fr: Si cette case est cochée, seules les soumissions marquées seront téléchargées. Si non cochée, toutes les soumissions seront téléchargées.

en: Enter a part of the element type to filter by.
fr: Saisir une portion du type d'élément par lequel filtrer.

en: Element default settings
fr: Paramètres par défaut de l'élément

en: Element types
fr: Types d'éléments

en: Other rows
fr: Autres lignes

en: Other steps
fr: Autres étapes

en: Buttons other
fr: Boutons autre

en: You can either enter an element specific API key here or set the <a href=":href">default site-wide API key</a>.
fr: Vous pouvez saisir ici une clé API spécifique à un élément ou définir la <a href=":href"> clé API par défaut pour l'ensemble du site </a>.

en: Export types
fr: Types exportés

en: Button CSS classes
fr: Classes CSS de bouton

en: Confirmation CSS classes
fr: Classes CSS de confirmation

en: Wizard previous page button label
fr: Libellé du bouton page précédente de l'assistant

en: Confirmation attributes
fr: Attributs de confirmation

en: Confirmation back link label
fr: Texte du lien de retour à afficher

en: Confirmation back link attributes
fr: Attributs du lien de retour

en: Exclude elements
fr: Exclure les éléments

en: Excluded data
fr: Exclure les données

en: Please avoid using the reserved word '@key' as the element's key.
fr: Veuillez éviter d'utiliser le mot réservé "@key" comme clé de l'élément.

en: Element attributes
fr: Attributs de l'élément

en: @title CSS classes
fr: Classes CSS de @title

en: Apply classes to the @type.
fr: Appliquer les classes au @type.

en: @title CSS style
fr: Style CSS de @title

en: Apply custom styles to the @type.
fr: Appliquer les styles personnalisés au @type.

en: @title custom attributes (YAML)
fr: Attributs personnalisés @title (YAML)

en: Enter additional attributes to be added the @type.
fr: Saisir les attributs supplémentaires à ajouter au @type.

en: Posted data
fr: Données envoyées

en: Tokens related to webforms.
fr: Jetons (tokens) associés aux webforms.

en: The UUID of the webform submission.
fr: L'identifiant universel unique (ID) de la soumission de webform.

en: The IP address that was used when submitting the webform submission.
fr: L'adresse IP utilisée lors de la soumission du webform.

en: The URL the user submitted the webform submission.
fr: L'URL à partir de laquelle l'utilisateur a soumis le webform.

en: The URL of the webform submission. Replace the '?' with the link template. Defaults to 'canonical' which displays the submission's data.
fr: L'URL de la soumission Webform. Remplacer le « ? » avec le gabarit du lien. Par défaut, « canonical » affiche les données de la soumission.

en: The user that submitted the webform submission.
fr: L'utilisateur ayant soumis la soumission de webform.

en: The language code of the webform submission.
fr: Le code de la langue de la soumission de webform.

en: The date the webform submission was created.
fr: Date à laquelle la soumission du webform a été créée.

en: The date the webform submission was completed.
fr: Date à laquelle la soumission du webform a été complétée.

en: The date the webform submission was most recently updated.
fr: Date à laquelle la soumission au webform a été la plus récemment mise à jour.

en: The ID of the webform.
fr: L'identifiant (ID) du webform.

en: The title of the webform.
fr: Le titre du webform.

en: The administrative description of the webform.
fr: La description administrative du webform.

en: The webform that the webform submission belongs to.
fr: Le webform auquel appartient la soumission de webform.

en: Webform: HTML email support
fr: Webform : Prise en charge des email en HTML

en: Webform: Private files
fr: Webform : Fichiers privés

en: Enables the creation of webforms and questionnaires.
fr: Autoriser la création de webforms et de questionnaires.

en: Create webforms and manage submissions.
fr: Créer des webforms et gérer les soumissions.

en: Access the webform overview page
fr: Accéder à la page de vue d'ensemble de webform

en: Get an overview of all webforms.
fr: Obtenir un aperçu de tous les webforms.

en: Administer webforms
fr: Administrer les formulaires Webforms

en: Administer webform submissions
fr: Administrer les soumissions des webforms

en: Allows accessing, updating, and deleting <em>all</em> webform submissions.
fr: Permet d'accéder, de mettre à jour, et de supprimer <em>toutes</em> les soumissions du webform.

en: Administer webform element access
fr: Administrer l'accès à l'élément webform

en: Create webforms
fr: Créer des webforms

en: Edit any webform
fr: Modifier n'importe quel webform

en: Edit own webform
fr: Modifier son propre webform

en: Delete any webform
fr: Supprimer n'importe quel webform

en: Delete own webform
fr: Supprimer ses propres webform

en: Edit CSS/JS webform assets
fr: Modifier les éléments CSS / JS du webform

en: Allows administrators to attach custom CSS and JavaScript to a webform.
fr: Permet aux administrateurs d'attacher des CSS et JavaScript personnalisés au webform.

en: Duplicate webform
fr: Dupliquer le webform

en: Delete webform
fr: Supprimer le webform

en: Webforms: Options
fr: Webforms : Options

en: Add webform options
fr: Ajouter des options webform

en: Delete webform options
fr: Supprimer les options webform

en: Delete webform submission
fr: Supprimer la soumission webform

en: Add webform handler
fr: Ajouter un gestionnaire de formulaire

en: Edit webform handler
fr: Modifier le gestionnaire (handler) de formulaire

en: Delete webform handler
fr: Supprimer le gestionnaire (handler) de formulaire

en: Protect all webforms with Honeypot
fr: Protéger tous les webforms avec Honeypot

en: Add time limit to all webforms
fr: Ajouter une limite de temps à tous les webforms

en: Webform default settings
fr: Paramètres par défaut de webform

en: Display back to webform link.
fr: Afficher un lien de retour au formulaire.

en: Webforms block
fr: Bloc Webforms

en: Default webform submission data
fr: Données par défaut de la soumission webform

en: Display the referenced webform as a link.
fr: Afficher le webform référencé comme un lien.

en: Choose a webform to export submissions from.
fr: Choisir un formulaire duquel exporter les soumissions.

en: Choose a webform to purge submissions from.
fr: Choisir un webform dont les soumissions sont à purger.

en: Are you sure you want to delete all submissions from '@title' webform?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les soumissions du webform '@title' ?

en: Are you sure you want repair the Webform module's admin settings and webforms?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réparer les paramètres d'administration et les webforms du module Webform ?

en: Webform id required
fr: Identifiant (ID) Webform requis

en: Webform @id not recognized.
fr: @id du webform non reconnu.

en: Provides development tools for the Webform module.
fr: Fournit les outils de développement pour le module Webform.

en: Debug webform submission.
fr: Déboguer la soumission du Webform.

en: Please add elements to this webform.
fr: Veuillez ajouter des éléments à ce formulaire.

en: The value of the webform element.
fr: La valeur de l'élément webform.

en: Enter custom CSS to be attached to the webform.
fr: Saisir du CSS personnalisé à attacher à ce formulaire.

en: Enter custom JavaScript to be attached to the webform.
fr: Saisir du JavaScript personnalisé à attacher à ce formulaire.

en: <a href=":href">Delete this individual element</a> using the webform UI.
fr: <a href=":href">Supprimer cet élément individuel</a> en utilisant l'interface du formulaire.

en: If unchecked, this webform must be attached to a <a href=":node_href">node</a> or a <a href=":block_href">block</a> to receive submissions.
fr: Si décoché, ce webform doit être associé à un <a href=":node_href">nœud</a> ou à un <a href=":block_href">bloc</a> pour recevoir les soumissions.

en: Webform URL alias
fr: Alias de l'URL du webform

en: Webform status
fr: Statut Webform

en: Disable back button for all webforms
fr: Désactiver le retour en arrière pour tous les webforms

en: Add a page for previewing the webform before submitting.
fr: Ajouter une page pour récapituler le webform avant de le soumettre.

en: A message to be displayed when authenticated users try to access a confidential webform.
fr: Message à afficher quand des utilisateurs authentifiés tentent d'accéder à un formulaire confidentiel.

en: Display back to webform link
fr: Afficher un lien de retour vers le formulaire

en: Webform options
fr: Options de webform

en: The ID of the webform submission entity.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité de soumission du formulaire.

en: The IP address of the user that submitted the webform.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur ayant soumis le formulaire.

en: The associated webform.
fr: Le webform associé.

en: The ID of the entity of which this webform submission was submitted from.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité depuis laquelle cette soumission de webform a été soumise.

en: Default base path for webform URLs
fr: Chemin de base par défaut de l'url des webforms

en: Filter webforms
fr: Filtrer les webforms

en: The webform handler %name has been deleted.
fr: Le gestionnaire de webform %name a été supprimé.

en: If checked, the above settings will be used as the default configuration for all associated Webform nodes.
fr: Si cochée, les paramètres ci-dessus seront utilisés comme configuration par défaut pour tous les nœuds Webform associée.

en: Please note that no emails will be sent while generating webform submissions.
fr: Veuillez noter qu'aucun courriel ne sera envoyé au cours de la génération des soumissions de formulaires.

en: Restrict submissions to these webforms.
fr: Restreindre les soumissions à ces formulaires.

en: Invalid webform name: @name
fr: Nom de formulaire invalide : @name

en: Generate a given number of webform submissions. Optionally delete current submissions.
fr: Générer un nombre donné de soumissions de formulaires. En option, supprimer les soumissions actuelles.

en: Display link to the referenced webform.
fr: Afficher le lien vers le formulaire référencé.

en: Enter custom HTML into your webform.
fr: Saisir le HTML personnalisé dans votre webform.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fr: Il s'agit du délimiteur utilisé dans le fichier CSV/TSV lors du téléchargement des résultats du webform. Utiliser des onglets lors de l’exportation est la méthode la plus fiable pour conserver les caractères non latins. Vous voudrez peut-être changer cela pour un autre caractère en fonction du programme avec lequel vous prévoyez d'importer les résultats.

en: Broken/missing webform handler plugin.
fr: Plugin gestionnaire de Webform défectueux/manquant.

en: @form webform sent @title email.
fr: Le webform @form a envoyé le courriel @title.

en: Sends a webform submission via an email.
fr: Envoie une soumission de webform par courriel.

en: Posts webform submissions to a URL.
fr: Poste les soumissions du webform sur une URL.

en: Mitigate SPAM webform submissions using the <a href=":href_honeypot">honeypot</a> method.
fr: Atténuer les soumissions pourielle (spam) de webform en utilisant la méthode <a href=":href_honeypot">honeypot</a>.

en: <a href=":href_honeypot">Honeypot protection</a> is enabled for all webforms.
fr: <a href=":href_honeypot">Protection Honeypot</a>  activée pour tous les webforms.

en: <a href=":href_webform">Honeypot protection</a> is enabled for all webforms.
fr: <a href=":href_webform">Protection Honeypot</a>  activée pour tous les webforms.

en: <a href=":href_honeypot">Time limit</a> is disabled for all webforms.
fr: <a href=":href_honeypot">La limite de temps</a> est désactivée pour tous les webforms.

en: <a href=":href_webform">Time limit</a> is enabled for all webforms.
fr: <a href=":href_webform">La limite de temps</a> est activée pour tous les webforms.

en: all webforms
fr: tous les formulaires

en: @label webform
fr: Webform @label

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
fr: Il est impossible d'afficher ce webform. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: New submission added to [webform:title].
fr: Nouvelle soumission ajoutée à [webform:title]

en: A registration webform template.
fr: Un gabarit webform d'inscription.

en: A session evaluation webform template.
fr: Un gabarit webform de session d'évaluation.

en: Submission serial number
fr: Identifiant de soumission

en: Submission values
fr: Valeurs de la soumission

en: The 'format' can be 'value', 'raw', or custom format specifically associated with the element
fr: Le « format » peut être de type « value », « raw » ou spécifiquement associé à l'élément.

en: Item value
fr: Valeur de l'élément

en: Autocomplete values
fr: Valeurs autocomplétées

en: Message close effect
fr: Effet de fermeture du message

en: Message storage
fr: Stockage du message

en: Unique ID used to store the message's closed state. Please enter only lower-case letters, numbers, dashes, and underscores.
fr: Identifiant (ID) unique utilisé pour stocker l'état de clôture du message. Veuillez saisir seulement des lettres en minuscules, des nombres, des tirets et des tirets bas.

en: Submission data
fr: Données soumises

en: Enter custom data that will be included in all remote post requests.
fr: Saisir les données personnalisées qui vont être incluses dans toutes les requêtes post à distance.

en: No response. Please see the recent log messages.
fr: Pas de réponse. Veuillez consulter les entrées récentes du journal.

en: Tokens related to webform submission.
fr: Jetons (tokens) associés à la soumission de webform.

en: For example, to display the Contact webform's 'Subject' element's value you would use the [webform_submission:values:subject] token.
fr: Par exemple, pour afficher la valeur de l'élément "Sujet" du Webform de contact, vous devez utiliser le jeton [webform_submission:values:subject].

en: The source entity that the webform submission was submitted from.
fr: L'entité source depuis laquelle la soumission du webform a été soumise.

en: The URL of the webform.
fr: L'URL du webform.

en: Resets Webform user data and saved state for messages
fr: Réinitialise les données utilisateur et états sauvegardés des messages de Webform

en: Webform development commands
fr: Commandes de développement Webform

en: Developer specific commands for the Webform module.
fr: Commandes spécifiques aux développeurs pour le module Webform.

en: Are you sure you want reset the Webform module's user data and saved state?
fr: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser les données utilisateurs et états sauvegardés du module Webform ?

en: Edit webform source code
fr: Modifier le code source du webform

en: The selected elements will be included in the [webform_submission:values] token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a [webform_submission:values:?] in the email body template.
fr: Les éléments sélectionnés seront inclus dans le jeton (token) [webform_submission:values]. Les valeurs individuelles peuvent tout de même être affichées si elles sont explicitement spécifiées comme [webform_submission:values:?] dans le template du corps de l'email.

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
fr: <p>Envoyé le [webform_submission:created]</p>
    <p>Envoyé par : [webform_submission:user]</p>
    <p>Les valeurs soumises sont :</p>
    [webform_submission:values]

en: Reply-to email
fr: Répondre au courriel

en: The language name of the webform submission.
fr: Le nom de la langue de la soumission de webform.

en: In draft
fr: En brouillon

en: Is the webform submission in draft.
fr: Est-ce que la soumission du webform est en brouillon.

en: The 'items' can be 'comma', 'semicolon', 'and', 'ol', 'ul', or custom delimiter
fr: Les « items » peuvent être « comma », « semicolon », « and », « ol », « ul », ou délimiteur personnalisé

en: Prevent duplicate submissions
fr: Empêcher les soumissions en double

en: Element multiple values delimiter
fr: Délimiteur d'élément à valeur multiples

en: Default purging
fr: Purge par défaut

en: Default days to retain submissions
fr: Nombre de jours de conservation des soumissions

en: Delete submission configuration
fr: Supprimer la configuration de la soumission

en: Star/Flag selected submission configuration
fr: Mettre en favori / marquer la configuration de soumission sélectionnée

en: Unstar/Unflag selected submission configuration
fr: Retirer des favoris / démarquer la configuration de soumission sélectionnée

en: Provides encryption for webform elements.
fr: Permet de chiffrer des éléments de webform.

en: %name cannot be less than %min characters but is currently %length characters long.
fr: %name doit contenir au moins %min caractères mais n'en contient que %length actuellement.

en: The value %value has already been submitted once for the %name element. You may have already submitted this webform, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value a déjà été soumise pour l'élément %name. Vous avez peut-être déjà soumis ce webform, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Select how a single value is displayed.
fr: Sélectionner comment une valeur unique est affichée.

en: Automatically purge
fr: Purge automatique

en: Days to retain submissions
fr: Jours de conservation des soumissions

en: Webform operations bulk form
fr: Webform formulaire d'édition en masse

en: Below is a list of modules and projects that extend and/or provide additional functionality to the Webform module and Drupal's Form API.
fr: Ci-dessous une liste de modules et de projets qui étendent et/ou fournissent des fonctionnalités additionnelles au module Webform et à l'API de formulaires de Drupal.

en: Label/Description
fr: Libellé/Description

en: Enter custom JavaScript to be attached to all webforms.
fr: Saisir du JavaScript personnalisé à attacher à tous les formulaires.

en: Delete submission
fr: Supprimer la soumission

en: Provides a form element that determines whether the user is human.
fr: Fournit un élément de formulaire qui détermine si l'utilisateur est un humain.

en: Provides a form element for a single checkbox.
fr: Fournit un élément de formulaire pour ajouter une case à cocher unique.

en: Provides a form element for a set of checkboxes, with the ability to enter a custom value.
fr: Fournit un élément de formulaire pour un ensemble de cases à cocher, avec la possibilité de saisir une valeur personnalisée.

en: Provides a form element for choosing a color.
fr: Fournit un élément de formulaire permettant de choisir une couleur.

en: Provides a form element for date selection.
fr: Fournit un élément de formulaire permettant de sélectionner une date.

en: Provides a form element for date & time selection using select menus and text fields.
fr: Fournit un élément de formulaire permettant de saisir une date et une heure en utilisant des menus déroulants et des champs texte.

en: Provides a form element for date & time selection.
fr: Fournit un élément de formulaire pour choisir une date et une heure.

en: Provides an interactive element that a user can open and close.
fr: Fournit un élément interactif qu'un utilisateur peut ouvrir et fermer.

en: Provides a form element for entering an email address.
fr: Fournit un élément de formulaire permettant la saisie d'une adresse électronique.

en: Provides a form element to select an entity reference using an autocompletion.
fr: Fournit un élément permettant de choisir une référence d'entité utilisant l'autocomplétion.

en: Provides an element for a group of form elements.
fr: Fournit un élément permettant de grouper des éléments de formulaire.

en: Provides an element for displaying the label for a form element.
fr: Fournit un élément permettant d'afficher le libellé d'un élément de formulaire.

en: Provides a form element for selecting a language.
fr: Fournit un élément de formulaire permettant de choisir une langue.

en: Provides a form element to enter a machine name, which is validated to ensure that the name is unique and does not contain disallowed characters.
fr: Fournit un élément de formulaire permettant la saisie d'un nom système, avec une validation pour s'assurer que le nom est unique et ne contient pas de caractères interdits.

en: Provides a form element for uploading and saving a file.
fr: Fournit un élément de formulaire pour transférer et enregistrer un fichier.

en: Provides a form element for numeric input, with special numeric validation.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la saisie d'un nombre, soumis à validation.

en: Provides a form element for entering a password, with hidden text.
fr: Fournit un élément de formulaire pour saisir un mot de passe, le texte étant masqué.

en: Provides a form element for double-input of passwords.
fr: Fournit un élément de formulaire pour saisir un mot de passe avec confirmation.

en: Provides a form element for a set of radio buttons.
fr: Fournit un élément de formulaire pour ajouter un ensemble de boutons radio.

en: Provides a form element for input of a number within a specific range using a slider.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la saisie d'un nombre dans un intervalle donné en utilisant un curseur.

en: Provides form element for entering a search phrase.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la saisie d'un texte à rechercher.

en: Provides a form element for a drop-down menu or scrolling selection box.
fr: Fournit un élément de formulaire pour ajouter un menu déroulant ou une boîte de sélection à dérouler.

en: Provides an element to render a table.
fr: Fournit un élément pour rendre un tableau.

en: Provides a form element for a table with radios or checkboxes in left column.
fr: Fournit un élément de formulaire pour un tableau avec des boutons radios ou des cases à cocher en colonne de gauche.

en: Provides a form element for input of a single-line text.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la saisie d'une seule ligne de texte.

en: Provides a form element for input of multiple-line text.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la saisie de texte sur plusieurs lignes.

en: Provides a form element for input of a URL.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la saisie d'une URL.

en: Provides a form element to collect address information (street, city, state, zip).
fr: Fournit un élément de formulaire pour collecter des informations d'adresse (rue, ville, région, code postal).

en: Provides a form element for uploading and saving an audio file.
fr: Fournit un élément de formulaire pour transférer et sauvegarder un fichier audio.

en: Provides a text field element with auto completion.
fr: Fournit un champ texte avec autocomplétion.

en: Provides a group of multiple buttons used for selecting a value.
fr: Fournit un groupe de boutons multiples utilisés pour sélectionner une valeur.

en: Provides a group of multiple buttons used for selecting a value, with the ability to enter a custom value.
fr: Fournit un groupe de boutons multiples utilisés pour sélectionner une valeur, avec la possibilité de saisir une valeur personnalisée.

en: Provides a form element for a set of checkboxes.
fr: Fournit un élément de formulaire pour ajouter un ensemble de cases à cocher.

en: Provides a form element for uploading and saving a document.
fr: Fournit un élément de formulaire pour transférer et enregistrer un document.

en: Provides a generic form element.
fr: Fournit un élément de formulaire générique.

en: Provides a form element for double-input of email addresses.
fr: Fournit un élément de formulaire pour la double saisie d'une adresse électronique.

en: Provides a form element for multiple email addresses.
fr: Fournit un élément de formulaire pour des adresses électroniques multiples.

en: Provides a form element to select multiple entity references using checkboxes.
fr: Fournit un élément de formulaire pour sélectionner des références d'entités multiples en utilisant des cases à cocher.

en: Provides a form element to select a single entity reference using radio buttons.
fr: Fournit un élément de formulaire pour sélectionner une seule référence d'entité en utilisant des boutons radio.

en: Provides a form element to select a single or multiple entity references using a select menu.
fr: Fournit un élément de formulaire pour sélectionner une référence d'entité ou des références d'entités multiples en utilisant un menu déroulant.

en: Provides an element to render custom, dismissible, inline status messages.
fr: Fournit un élément pour afficher sur une ligne des messages de statut personnalisés et désactivables.

en: Provides a form element to collect a person's full name.
fr: Fournit un élément de formulaire pour collecter le nom complet d'une personne.

en: Provides a form element for a set of radio buttons, with the ability to enter a custom value.
fr: Fournit un élément de formulaire pour un ensemble de boutons radio, avec la possibilité de saisir une valeur personnalisée.

en: Provides a form element to rate something using an attractive voting widget.
fr: Fournit un élément de formulaire pour noter quelque chose en utilisant un widget de vote attractif.

en: Provides a form element for a drop-down menu or scrolling selection box, with the ability to enter a custom value.
fr: Fournit un élément de formulaire pour un menu déroulant ou une liste de sélection déroulante, avec la possibilité de saisir une valeur personnalisée.

en: Provides a form element to collect electronic signatures from users.
fr: Fournit un élément de formulaire pour collecter les signatures électroniques des utilisateurs.

en: Provides a form element for a table with radios or checkboxes in left column that can be sorted.
fr: Fournit un élément de formulaire à un tableau avec des boutons radios ou des cases à cocher dans la colonne de gauche qui peuvent être triés.

en: Provides a form element for a table of values that can be sorted.
fr: Fournit un élément de formulaire pour un tableau de valeurs qui peuvent être triées.

en: No submission selected.
fr: Aucune soumission sélectionnée.

en: Disable autocompletion
fr: Désactiver l'autocomplétion

en: A basic page with a webform attached.
fr: Une page de base avec un formulaire attaché.

en: meta_data_details:
      '#title': 'Issue Meta Data'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Title
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Project
          '#required': true
          '#options':
            'Project I': 'Project I'
            'Project II': 'Project II'
            'Project III': 'Project III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Category
          '#required': true
          '#options':
            'Bug report': 'Bug report'
            Task: Task
            'Feature request': 'Feature request'
            'Support request': 'Support request'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priority
          '#required': true
          '#options':
            4: Critical
            3: Major
            2: Normal
            1: Minor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Status
          '#required': true
          '#options':
            Active: Active
            'Needs work': 'Needs work'
            'Needs review': 'Needs review'
            'Reviewed & tested by the community': 'Reviewed & tested by the community'
            'Patch (to be ported)': 'Patch (to be ported)'
            Fixed: Fixed
            Postponed: Postponed
            'Postponed (maintainer needs more info)': 'Postponed (maintainer needs more info)'
            'Closed (duplicate)': 'Closed (duplicate)'
            'Closed (won''t fix)': 'Closed (won''t fix)'
            'Closed (works as designed)': 'Closed (works as designed)'
            'Closed (cannot reproduce)': 'Closed (cannot reproduce)'
            'Closed (outdated)': 'Closed (outdated)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Documentation
            Miscellaneous: Miscellaneous
            'User interface': 'User interface'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Assigned
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Issue Tags'
          '#description': 'Do <strong>NOT</strong> use tags for adding random keywords or duplicating any other fields.  Separate terms with a comma, not a space.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Issue Summary'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Summary
        '#description': 'An issue summary is a concise overview of a full issue report. Issue summaries need to be written if the issue has more than a few comments and/or an average developer cannot understand the subject matter after a few minutes of study. These summaries are key sources of information for core developers, patch reviewers and users who need to skim large amounts of issues and information quickly.'
    files_details:
      '#title': Files
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true
fr: meta_data_details:
      '#title': 'Méta-données de la demande'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Titre
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Projet
          '#required': true
          '#options':
            'Projet I': 'Projet I'
            'Projet II': 'Projet II'
            'Projet III': 'Projet III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Catégorie
          '#required': true
          '#options':
            'Rapport de bug': 'Rapport de bug'
            Tâche: Tâche
            'Demande de fonctionnalité': 'Demande de fonctionnalité'
            'Demande de support': 'Demande de support'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priorité
          '#required': true
          '#options':
            4: Critique
            3: Majeur
            2: Normal
            1: Mineur
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Statut
          '#required': true
          '#options':
            Actif: Actif
            'A travailler': 'A travailler'
            'A revoir': 'A revoir'
            'Revu et testé par la communauté': 'Revu et testé par la communauté'
            'Patch (à porter)': 'Patch (à porter)'
            Résolu: Résolu
            Reporté: Reporté
            'Reporté (le mainteneur a besoin de plus d'info)': 'Reporté (le mainteneur a besoin de plus d'info)'
            'Fermé (doublon)': 'Fermé (doublon)'
            'Fermé (insoluble)': 'Fermé (insoluble)'
            'Fermé (fonctionne comme prévu)': 'Fermé (fonctionne comme prévu)': 'Closed (works as designed)'
            'Fermé (non reproductible)': 'Fermé (non reproductible)'
            'Fermé (périmé)': 'Fermé (périmé)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Composans
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Documentation
            Divers: Divers
            'Interface utilisateur': 'Interface utilisateur'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Assigné
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Etiquettes de la demande'
          '#description': '<strong>NE PAS</strong> utiliser des étiquettes (tags) pour ajouter des mots-clés au hasard ou les dupliquer dans d'atres champs.  Séparer les termes avec une virgule, et non un espace.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Résumé de la demande'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Résumé
        '#description': 'Un résumé de la demande est une vision globale concise du rapport complet de la demande. Les résumés de demande doivent être rédigés si la la demande possède plus que quelques commentaires et/ou si un développeur moyen ne peur pas comprendre le sujet après quelques minutes d'étude. Ces résumés sont les sources clés des informations pour les développeurs du coeur (core), les relecteurs de patches et les utilisateurs qui doivent parcourir rapidement des quantités énormes de demandes et d'informations.'
    files_details:
      '#title': Fichiers
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Fichiers
        '#multiple': true

en: You are editing the original %language language for this webform.
fr: Vous êtes en train de modifier la langue originale %language de ce webform.

en: Duplicate webform handler
fr: Dupliquer le gestionnaire de formulaire

en: Open date/time
fr: Date / heure d'ouverture

en: Close date/time
fr: Date / heure de fermeture

en: Confirmation title
fr: Titre de confirmation

en: Webform Demo
fr: Démo Webform

en: %title content type already exists, please delete the %title content type before installing the Webform node module.
fr: Le type de contenu %title existe déjà, veuillez supprimer le type de contenu %title avant d'installer le module Webform node.

en: %name: this element cannot hold more than @count values.
fr: %name : cet élément ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: Custom allowed number of values error message
fr: Message d'erreur personnalisé pour le nombre de valeurs autorisées

en: Table header label
fr: Étiquette de l'entête du tableau

en: Scheduled [@total]
fr: [@total] planifiés

en: Scheduled (@state)
fr: Planifié (@state)

en: Please enter an open or close date
fr: Veuillez saisir une date d'ouverture ou de fermeture

en: Webform from URL
fr: Formulaire à partir d'une URL

en: Webform submission from URL
fr: Soumission de formulaire à partir d'une URL

en: Duplicate @title
fr: Dupliquer @title

en: Duplicate @label handler
fr: Dupliquer le gestionnaire @label

en: Select which webforms this block should be displayed on.
fr: Sélectionner sur quelles formulaires ce bloc devrait être affiché.

en: Please make sure to select which entities should be used to determine the current webform.
fr: Assurez-vous de sélectionner quelles entités devraient être utilisées pour déterminer le formulaire courant.

en: webform submission
fr: soumission de formulaire

en: Please select which entity should be used to determine the current webform.
fr: Veuillez sélectionner quelle entité devrait être utilisée pour déterminer le formulaire courant.

en: The webform is @webforms or @last
fr: Le formulaire est @webforms ou @last

en: The webform is @webform
fr: Le formulaire est @webform

en: Advanced HTML/Text
fr: HTML/texte avancé

en: Telephone settings
fr: Paramètres du téléphone

en: Enhance support for international phone numbers
fr: Améliorer le support pour les numéros de téléphone à l'international

en: Enhance the telephone element's international support using the jQuery <a href=":href">International Telephone Input</a> plugin.
fr: Améliore la prise en charge internationale de l'élément téléphone en utilisant le plugin jQuery <a href=":href">International Telephone Input</a>.

en: Provides an element to render basic HTML markup.
fr: Fournit un élément pour le rendu des balises HTML basiques.

en: Telephone advanced
fr: Téléphone avancé

en: Provides a form element to display a telephone number with type and extension.
fr: Fournit un élément de formulaire pour afficher un numéro de téléphone avec son type et son extension.

en: Term reference settings
fr: Paramètres de référence à un terme

en: Phone type
fr: Type de téléphone

en: Webform roles
fr: Rôles Webform

en: The email addresses of all users assigned to the %title role.
fr: L'adresse e-mail de tous les utilisateurs disposant du rôle %title.

en: Allows viewing of <em>all</em> submission events, if the user can access a webform's results.
fr: Permet de voir <em>tous</em> les évènements de soumission, si l'utilisateur peut accéder aux résultats du webform.

en: Restrict webform element access to certain roles and users.
fr: Restreindre l'accès à l'élément webform pour certains rôles et utilisateurs.

en: View any webform submission
fr: Voir n'importe quelle soumission de webform.

en: Allows viewing <em>all</em> submissions.
fr: Permet de voir <em>toutes</em> les soumissions.

en: View own webform submission
fr: Voir ses propres soumissions de webform

en: Edit any webform submission
fr: Modifier n'importe quelle soumission de webform

en: Allows updating <em>all</em> submissions.
fr: Permet de mettre à jour <em>toutes</em> les soumissions.

en: Edit own webform submission
fr: Modifier ses propres soumissions de webform

en: Allows deleting <em>all</em> submissions.
fr: Permet de supprimer <em>toutes</em> les soumissions.

en: Delete own webform submission
fr: Supprimer ses propres soumissions de webform

en: Form CSS classes
fr: Classes CSS du formulaire

en: Default iCheck style
fr: Style iCheck par défaut

en: Default from email
fr: Expéditeur par défaut du courriel

en: Default reply to email
fr: Réponse par défaut au courriel

en: Default return path email
fr: Chemin de retour par défaut du courriel

en: Form open message
fr: Message d'ouverture du formulaire

en: Submission logging
fr: Journalisation de soumission

en: Email BCC address options
fr: Options de l'adresse CCI du courriel

en: Email CC address options
fr: Options CC de l'adresse de courriel

en: Reply to email
fr: Courriel de réponse

en: Webform open date/time
fr: Date/heure d'ouverture  du formulaire

en: Webform close date/time
fr: Date/heure de fermeture du formulaire

en: The README module is required to generate HTML documentation.
fr: Le module README est requis pour générer une documentation au format HTML.

en: The HTML tidy PHP addon is required to generate HTML documentation.
fr: L'extension PHP "HTML tidy" est requise pour générer la documentation HTML.

en: Replaces @type element with jQuery <a href=":href">iCheck</a> boxes.
fr: Remplacer l'élément @type par une boîte de sélection <a href=":href">iCheck</a> utilisant jQuery.

en: Minimal: Black
fr: Minimal : Noir

en: Minimal: Grey
fr: Minimal : Gris

en: Minimal: Yellow
fr: Minimal : Jaune

en: Minimal: Orange
fr: Minimal : Orange

en: Minimal: Red
fr: Minimal : Rouge

en: Minimal: Pink
fr: Minimal : Rose

en: Minimal: Purple
fr: Minimal : Violet

en: Minimal: Blue
fr: Minimal : Bleu

en: Minimal: Green
fr: Minimal : Vert

en: Minimal: Aero
fr: Minimal : Aero

en: Square: Black
fr: Carré : Noir

en: Square: Grey
fr: Carré : Gris

en: Square: Yellow
fr: Carré : Jaune

en: Square: Orange
fr: Carré : Orange

en: Square: Red
fr: Carré : Rouge

en: Square: Pink
fr: Carré : Rose

en: Square: Purple
fr: Carré : Violet

en: Square: Blue
fr: Carré : Bleu

en: Square: Green
fr: Carré : Vert

en: Flat: Black
fr: Aplat : Noir

en: Flat: Grey
fr: Aplat : Gris

en: Flat: Yellow
fr: Aplat : Jaune

en: Flat: Orange
fr: Aplat : Orange

en: Flat: Red
fr: Aplat : Rouge

en: Flat: Pink
fr: Aplat : Rose

en: Flat: Purple
fr: Aplat : Violet

en: Flat: Blue
fr: Aplat : Bleu

en: Flat: Green
fr: Aplat : Vert

en: Leave blank to use the default iCheck style. Select 'None' to display the default HTML element.
fr: Laisser vide pour utiliser le style iCheck par défaut. Sélectionner "None" pour afficher l'élément HTML par défaut.

en: Submit button is disabled immediately after it is clicked for all forms.
fr: Le bouton "Soumettre" est désactivé immédiatement après avoir été cliqué pour tous les formulaires.

en: Form behaviors
fr: Comportements de formulaire

en: Total submissions limit per source entity
fr: Limite totale des soumissions par entité source

en: Per user submission limit per source entity
fr: Limite de soumissions par utilisateur pour l'entité source

en: These properties and callbacks are not allowed: @properties.
fr: Ces propriétés et procédures de rappel (callbacks) ne sont pas autorisées : @properties.

en: The webform's close date cannot be before the open date
fr: La date de fermeture du formulaire ne peut pas être antérieure à la date d'ouverture.

en: iCheck is used to optionally enhance checkboxes and radio buttons.
fr: iCheck est utilisé pour améliorer les cases à cocher et les boutons radio.

en: Image Picker is used by the Image select element.
fr: Image Picker est utilisé par l'élément de sélection d'image.

en: Please install to the <a href=":href">@title</a> project to improve the Webform module's user experience.
fr: Veuillez installer le projet <a href=":href">@title</a> pour améliorer l'expérience utilisateur du module Webform.

en: Value is not
fr: La valeur n'est pas

en: The %title '@key' is already in use. It must be unique.
fr: La  '@key' %title est déjà utilisée. Elle doit être unique.

en: Default open message
fr: Message par défaut avant l'ouverture

en: Default exception message
fr: Message par défaut en cas d'exception

en: Enhance checkboxes/radio buttons using iCheck
fr: Améliorer les cases à cocher et boutons radio en utilisant iCheck

en: The webform handler was successfully added.
fr: Le gestionnaire de webform a été ajouté avec succès.

en: The webform handler was successfully updated.
fr: Le gestionnaire de webform a été mis à jour avec succès.

en: Install the <a href=":href">IMCE module</a> to manage and uploaded image files.
fr: Installer le <a href=":href">module IMCE</a> pour gérer et transférer des fichiers de type image.

en: Display map
fr: Afficher la carte

en: Display a map for entered location.
fr: Afficher une carte pour l'emplacement saisi.

en: Mapping settings
fr: Paramètres de correspondance

en: Arrow character
fr: Caractère flêche

en: Source title
fr: Titre de la source

en: Source options
fr: Options de la source

en: Mapping destination
fr: Mise en correspondance avec la destination

en: Please enter an element type.
fr: Veuillez saisir un type de message.

en: Destination title
fr: Titre de la destination

en: Destination description
fr: Description de la destination

en: Provides a form element where source values can mapped to destination values.
fr: Fournit un élément de formulaire où les valeurs sources peuvent être mappées aux valeurs de destination.

en: Term checkboxes
fr: Cases à cocher de terme

en: Provides a form element to select a single or multiple terms displayed as hierarchical tree or as breadcrumbs using checkboxes.
fr: Fournit un élément de formulaire pour sélectionner un ou plusieurs termes affichés en tant qu'arbre hiérarchique ou en tant que fil d'Ariane en utilisant des cases à cocher.

en: Allow terms to be scrollable
fr: Permet de faire défiler les termes

en: To email address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: CC email address
fr: Adresse de courriel en CC (Copie Carbone)

en: BCC email address
fr: Adresse de courriel en CCI (Copie Carbone Invisible)

en: Default (This email address will always be included)
fr: Par défaut (Cette adresse de courriel sera toujours incluse)

en: BCC:
fr: BCC :

en: Sent when:
fr: Envoyé quand :

en: This form has not yet been opened to submissions.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas ouvert aux soumissions.

en: Demographic
fr: Démographique

en: Dialog width
fr: Largeur de la fenêtre de dialogue

en: The date the webform is open to new submissions.
fr: La date à laquelle le webform est ouvert aux nouvelles soumissions.

en: The date the webform is closed to new submissions.
fr: La date à laquelle le webform est fermé aux nouvelles soumissions.

en: Excluded libraries
fr: Bibliothèques exclues

en: Demo: Event @index
fr: Démo : Événement @index

en: This is example of event with a registration form that sends an email confirmation and an email reminder 1 day before the event.
fr: Voici un exemple d'événement avec un formulaire d'inscription qui envoie un courriel de confirmation et un courriel de rappel un jour avant l'événement.

en: Handler @id not recognized.
fr: Le gestionnaire (handler) @id n'est pas reconnu.

en: Scheduled email
fr: Courriel plannifié

en: Send on (YYYY-MM-DD or [token])
fr: Envoyer le (YYYY-MM-DD ou [token])

en: After/before days
fr: Jours après/avant

en: Unschedule email when draft or submission is saved
fr: Dé-planifier l'envoi de courriel en mode brouillon ou lors de l'enregistrement d'une soumission

en: scheduled
fr: planifié

en: rescheduled
fr: replanifié

en: already scheduled
fr: déjà planifié

en: unscheduled
fr: non programmé

en: not sent
fr: non envoyé

en: waiting to be scheduled.
fr: En attente de programmation.

en: ready to be sent.
fr: prêt à être envoyé.

en: Run cron task
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: - @day days
fr: - @day jours

en: + @day days
fr: + @day jours

en: Enter +/- days
fr: Entrer +/- de jours

en: You can use this setting to unschedule a draft reminder, when submission has been completed.
fr: Utiliser ce paramètre pour annuler la planification d'un projet de rappel lorsque la soumission est terminée.

en: Please note all submissions will be rescheduled, including ones that have already received an email from this handler and submissions whose send date is in the past.
fr: Veuillez noter que toutes les soumissions seront reprogrammées, y compris celles qui ont déjà reçu un courriel de ce gestionnaire et celles dont la date de soumission est dépassée.

en: Please note
fr: Veuillez noter

en: Only one email can be scheduled per handler and submission.
fr: Seul un courriel peut être planifié par gestionnaire (handler) et soumission.

en: Already Scheduled
fr: Déjà planifié

en: Sends a webform submission via a scheduled email.
fr: Envoie une soumission webform via un courriel planifié.

en: Send on:
fr: Envoyer le :

en: All libraries are optional and can be excluded via the admin settings form.
fr: Toutes les bibliothèques sont optionnelles et peuvent être exclues depuis le formulaire d'administration des paramètres.

en: Webform Documentation
fr: Documentation sur Webform

en: Webform Videos
fr: Vidéos Webform

en: The <a href=":homepage_href">@title</a> library is installed in <b>@path</b>.
fr: La bibliothèque <a href=":homepage_href">@title</a> est installée dans <b>@path</b>.

en: jQuery: Geocoding and Places Autocomplete Plugin
fr: jQuery : Plugins Geocoding and Places Autocomplete

en: jQuery: iCheck
fr: jQuery : iCheck

en: Highly customizable checkboxes and radio buttons.
fr: Cases à cocher et boutons radio hautement personnalisables.

en: jQuery: Image Picker
fr: jQuery : Image Picker

en: jQuery: Input Mask
fr: jQuery : Input Mask

en: jQuery: International Telephone Input
fr: jQuery : International Telephone Input

en: jQuery: RateIt
fr: jQuery : RateIt

en: jQuery: Select2
fr: jQuery : Select2

en: Select2 is used to improve the user experience for select menus. Select2 is the recommended select menu enhancement library.
fr: Select2 est utilisé pour améliorer l'expérience utilisateur pour les menus déroulants. Select2 est la bibliothèque recommandée pour l'amélioration des menus déroulants.

en: jQuery: Chosen
fr: jQuery : Chosen

en: Chosen is used to improve the user experience for select menus. Chosen is an alternative to Select2.
fr: Chosen est utilisé pour améliorer l'expérience utilisateur pour les menus déroulants. Chosen est une alternative à Select2.

en: jQuery: Timepicker
fr: jQuery : Timepicker

en: jQuery: Toggles
fr: jQuery : Toggles

en: @total elements
fr: @total éléments

en: Requires saving of submissions.
fr: Nécessite la sauvegarde des soumissions.

en: Description/Notes
fr: Description/notes

en: Reply-to email address
fr: adresse de courriel Répondre à

en: %form: Email not sent for %handler handler because a <em>To</em>, <em>CC</em>, or <em>BCC</em> email was not provided.
fr: %form : Courriel non envoyé par le gestionnaire %handler parce que le courriel <em>À</em>, <em>CC</em>, ou <em>CCI</em> n'a pas été fourni.

en: Debug: Email: @title
fr: Débogage : Courriel : @title

en: From mail
fr: Expéditeur du courriel

en: To mail
fr: Destinataire du courriel

en: Cc mail
fr: Cc du courriel

en: Bcc mail
fr: Cci du courriel

en: The email address that a recipient will see when they replying to an email.
fr: L'adresse de courriel qu'un destinataire verra quand il répondra a un courriel.

en: The email address to which bounce messages are delivered.
fr: L'adresse de courriel vers laquelle les messages de rebond seront envoyés.

en: Leave blank to automatically use the 'From' address.
fr: Laisser vide pour utiliser automatiquement l'adresse 'De'.

en: Star/Flag submission
fr: Mettre en favori/Marquer la soumission

en: Unstar/unflag submission
fr: Retirer des favoris/démarquer la soumission

en: Create submissions
fr: Créer des soumissions

en: Webform tokens from submitted data.
fr: Les jetons des données soumises du webform.

en: All items after the 'element_key' are optional.
fr: Tous les éléments après 'element_key' sont optionnels.

en: The 'delta' is the numeric index for specific value
fr: Le « delta » est l'index numérique pour une valeur spécifique

en: The 'sub_element_key' is a composite element's sub element key.
fr: La clé « sous_clé » est la clé d'un sous-élément d'un élément composite.

en: Add 'html' at the end of the token to return HTML markup instead of plain text.
fr: Ajouter 'html' à la fin du jeton pour retourner du balisage HTML à la place du texte brut.

en: Submit button(s)
fr: Bouton(s) d'envoi

en: Allows administration of global YAML configuration and options.
fr: Permet l'administration globale du YAML de configuration et des options.

en: Allows managing any webform and its results.
fr: Permet la gestion de tous les webforms et de leurs résultats.

en: Allows managing of webform created by the user and its results.
fr: Permet la gestion des webforms et de leurs résultats créés par l'utilisateur.

en: Duplicate webform options
fr: Dupliquer les options webform

en: Default preview label
fr: Étiquette par défaut du récapitulatif

en: Excluded submission exporters
fr: Exportateurs de soumissions exclues

en: Preview label
fr: Étiquette du récapitulatif

en: submission | submissions
fr[0]: soumission
fr[1]: soumissions

en: PHP usage
fr: Utilisation de PHP

en: Webform %webform_id not found.
fr: Webform %webform_id non trouvé.

en: New submission %title added.
fr: Nouvelle soumission %title ajoutée.

en: @total template | @total templates
fr[0]: @total gabarit
fr[1]: @total gabarits

en: Prevent forms from being submitted without JavaScript enabled.
fr: Empêcher les formulaires d'être soumis sans l'activation de JavaScript

en: OpenInbound tracks contacts and their interactions on websites.
fr: OpenInbound suit les contacts et leurs interactions sur des sites web.

en: Elements contain an unsupported %property property found on line @line_number. | Elements contain an unsupported %property property found on lines @line_number.
fr[0]: Des éléments contenant une propriété non supportée %property ont été trouvés sur la ligne  @line_number.
fr[1]: Des éléments contenant une propriété non supportée %property ont été trouvés sur les lignes  @line_number.

en: @total submission | @total submissions
fr[0]: @total soumission
fr[1]: @total soumissions

en: Prevent duplicate submissions for all webforms
fr: Éviter la double soumission de tous les webforms

en: Warn users about unsaved changes for all webforms
fr: Avertir les utilisateurs des modifications non enregistrées pour tous les webforms

en: Element formats
fr: Formats des éléments

en: Please note, you can also exclude element types that are dependent on specific libraries.
fr: Veuillez noter que vous pouvez également exclure des types d'éléments qui dépendent de bibliothèques spécifiques.

en: Submission handlers
fr: Gestionnaires (handlers) de soumission

en: All excluded handlers must be manually removed from existing webforms.
fr: Tous les gestionnaires (handlers) doivent être retirés manuellement des formulaires existants.

en: Enter default export settings to be used by all webforms.
fr: Saisir les paramètres d'exportation par défaut à utiliser par tous les webforms.

en: Submission exporters
fr: Exportateurs de soumissions

en: Select available submission exporters
fr: Sélectionner les exportateurs de soumissions disponibles

en: Preview previous
fr: Aperçu précédent

en: preview previous
fr: aperçu précédent

en: Preview next
fr: Aperçu suivant

en: preview next
fr: aperçu suivant

en: @title button
fr: Bouton @title

en: Hide @label button
fr: Masquer le bouton @label

en: @title button label
fr: Étiquette du bouton @title

en: Provides an element that contains a Webform's submit, draft, wizard, and/or preview buttons.
fr: Fournit un élément qui contient des boutons soumettre, brouillon, assistant et / ou aperçu de Webform.

en: Computed token
fr: Jeton calculé

en: Learn about <a href=":twig_href">Twig</a> and how it is used in <a href=":drupal_href">Drupal</a>.
fr: En savoir plus sur <a href=":twig_href">Twig</a> et comment il est utilisé dans <a href=":drupal_href">Drupal</a>.

en: The following variables are available:
fr: Les variables suivantes sont disponibles :

en: You can also output tokens using the <code>webform_token()</code> function.
fr: Vous pouvez également rendre les jetons en utilisant la fonction <code>webform_token()</code>.

en: Help using Twig
fr: Aide à l'utilisation de Twig

en: Computed Twig
fr: Twig calculé

en: The selected element has multiple options. You may enter email addresses for each choice. When that choice is selected, an email will be sent to the corresponding addresses. If a field is left blank, no email will be sent for that option. You may use tokens.
fr: L'élément sélectionné a plusieurs options. Vous devez saisir une adresse email pour chaque choix. Quand cette option est sélectionnée, un email sera envoyé aux adresses email correspondantes. Si un champ est vide, aucun email ne sera envoyé pour cette option. Vous pouvez utiliser les jetons (token).

en: Protect %label with Antibot
fr: Protéger %label avec Antibot

en: <a href=":href_webform">Antibot protection</a> is enabled for all webforms.
fr: <a href=":href_webform">La protection Antibot</a> est activée pour tous les webforms.

en: The <a href=":href">Maillog</a> module is logging all emails.
fr: Le module <a href=":href">Maillog</a> journalise tous les courriels.

en: The <a href=":href">Maillog</a> module is installed.
fr: Le module <a href=":href">Maillog</a> est installé.

en: Emails will displayed on this page.
fr: Les emails s'afficheront sur cette page.

en: No emails will be sent.
fr: Aucun courriel ne sera envoyé.

en: [webform:title]: Preview
fr: [webform:title] : Prévisualisation

en: Select the webform that you would like to attach to this node.
fr: Sélectionner le formulaire que vous souhaitez lier à ce nœud.

en: No images found.
fr: Aucune image trouvée.

en: The total number of submissions allowed for the webform.
fr: Le nombre total de soumissions autorisées pour le formulaire Webform.

en: Total submissions
fr: Total des soumissions

en: The current number of submissions for the webform.
fr: Le nombre actuel de soumissions pour le formulaire Webform.

en: The total number of submissions allowed per user for the webform.
fr: Le nombre total de soumissions autorisées par utilisateur pour le formulaire Webform.

en: Per user total submissions
fr: Total des soumissions par utilisateur

en: The current number of submissions for the user for the webform.
fr: Le nombre actuel de soumission pour l'utilisateur de ce webform.

en: The total number of submissions allowed for the webform source entity.
fr: Le nombre total de soumission autorisées pour l'entité source du webform.

en: Total submissions for source entity
fr: Total des soumissions pour l'entité source

en: The current number of submissions for the webform source entity.
fr: Le nombre actuel de soumissions pour l'entité source du webform.

en: The total number of submissions allowed per user for the webform source entity.
fr: Le nombre total de soumissions autorisées par utilisateur pour l'entité source du webform

en: The current number of submissions for the user for the webform source entity.
fr: Le nombre actuel de soumissions de l'entité Webform source pour l'utilisateur.

en: The 'entity:*' applies to the referenced entity
fr: 'entity:*' s'applique à l'entité référencée

en: The source entity or webform that the webform submission was submitted from.
fr: L'entité source ou le webform à partir duquel la soumission webform a été envoyée.

en: Default submission label
fr: Libellé par défaut de soumission

en: Preview CSS classes
fr: Classes CSS du récapitulatif

en: Default empty option
fr: Option vide par défaut

en: Redirect anonymous users to login when attempting to access private file uploads.
fr: Rediriger la connexion des utilisateurs anonymes qui tentent d'accéder à des fichiers privés téléchargés.

en: Default to email
fr: Destinataire par défaut du courriel

en: Preview attributes
fr: Attributs du récapitulatif

en: Preview excluded elements
fr: Éléments à exclure du récapitulatif

en: Allow users to save and finish the webform later.
fr: Permettre aux utilisateurs d'enregistrer et de finir de remplir le formulaire plus tard.

en: Webform submission limits block
fr: Bloc des limites de soumission du webform

en: Progress bar label
fr: Étiquette de la barre de progression

en: Source entity id
fr: Identifiant (ID) de l'entité source

en: THIS IS AN EXPERIMENTAL DRUSH COMMAND.
fr: CECI EST UNE COMMANDE DRUSH EXPERIMENTALE.

en: PLEASE MAKE SURE TO BACKUP YOUR COMPOSER.JSON FILE.
fr: VEUILLEZ VOUS ASSURER DE SAUVEGARDER VOTRE FICHIER COMPOSER.JSON.

en: Are you sure you want update your Drupal installation's composer.json file?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir mettre à jour le fichier composer.json de votre installation Drupal ?

en: Unable to locate composer.json
fr: Impossible de localiser composer.json

en: Links commerce products to webform elements.
fr: Lie des produits Drupal Commerce à des éléments webform.

en: Integrates Webform 8.x-5.x and Views modules.
fr: Intègre Webform 8.x-5.x et les modules Views.

en: Retrieve and submit webforms via REST.
fr: Récupérer et soumettre des formulaires via REST.

en: If checked, source entity must be populated using query string parameters.
fr: Si coché, l'entité source doit être remplie en utilisant les paramètres d'URL.

en: If you wish to include only parts of the submission in the preview, select the elements that should be included. Please note, element specific access controls are still applied to displayed elements.
fr: Si vous ne souhaitez inclure que certaines parties de la soumission lors du récapitulatif, sélectionnez les éléments qui devraient être inclus. Veuillez noter que le contrôle d'accès spécifique à chaque élément s'appliquera tout de même aux éléments à afficher.

en: Submission label
fr: Étiquette de la soumision

en: Ajax settings
fr: Paramètres Ajax

en: If checked, paging, saving of drafts, previews, submissions, and confirmations will not initiate a page refresh.
fr: En cochant cette case, paginer, sauver un brouillon, afficher le récapitulatif, soumettre et confirmer ne déclencheront pas de rechargement de la page.

en: Progress Tracker is used by multi-step wizard forms.
fr: Le Progress Tracker permet une assistance pour les formulaires à plusieurs étapes.

en: This webform is not available. Please contact the site administrator.
fr: Ce webform n'est pas valide. Merci de contacter l'administrateur du site.

en: Drafts for %webform for %user
fr: Brouillons pour %user pour %webform

en: Completed [@total]
fr: [@total] terminé(e)s

en: Draft [@total]
fr: Brouillon [@total]

en: @total draft | @total drafts
fr[0]: @total brouillon
fr[1]: @total brouillons

en: Submission title
fr: Titre de la soumission

en: Please login to access the uploaded file.
fr: Veuillez vous connecter accéder au fichier transféré.

en: A list of classes that will be provided in the "Preview CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes qui sera fournie dans la liste déroulante "Classes CSS du récapitulatif". Saisir une ou plusieurs classes par ligne. Ces styles devraient exister dans le fichier CSS de votre thème.

en: Line: Black
fr: Ligne : Noire

en: Line: Grey
fr: Ligne : Grise

en: Line: Yellow
fr: Ligne : Jaune

en: Line: Orange
fr: Ligne : Orange

en: Line: Red
fr: Ligne : Rouge

en: Line: Pink
fr: Ligne : Rose

en: Line: Purple
fr: Ligne : Violette

en: Line: Blue
fr: Ligne : Bleue

en: Line: Green
fr: Ligne : Verte

en: Default empty option required
fr: Option vide par défaut requise

en: Webform submission limits
fr: Limites de soumission du formulaire

en: Use date picker
fr: Utiliser le sélecteur de date.

en: HTML date - @format (@date)
fr: Date HTML - @format (@date)

en: Long date - @format (@date)
fr: Date longue - @format (@date)

en: Medium date - @format (@date)
fr: Date moyenne - @format (@date)

en: Short date - @format (@date)
fr: Date courte - @format (@date)

en: Date picker input - Use jQuery date picker with custom date format
fr: Interface de sélection de date - Utiliser le sélecteur de date jQuery avec un format de date personnalisé

en: 24 hour with seconds - @format (@time)
fr: 24 heures avec secondes - @format (@time)

en: 24 hour - @format (@time)
fr: 24 heures - @format (@time)

en: 12 hour with seconds - @format (@time)
fr: 12 heures avec secondes - @format (@time)

en: 12 hour - @format (@time)
fr: 12 heures - @format (@time)

en: Use time picker
fr: Utiliser un sélecteur de temps

en: If checked, HTML5 time element will be replaced with <a href="http://jonthornton.github.io/jquery-timepicker/">jQuery UI timepicker</a>
fr: Si coché, les éléments de temps en HTML5 seront remplacés par <a href="http://jonthornton.github.io/jquery-timepicker/">jQuery UI timepicker</a>

en: Return path email address
fr: Adresse courriel de chemin de retour

en: Submission values will be displayed onscreen.
fr: Les données de la soumission seront affichées à l'écran.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
fr: [webform_submission:submitted-to]: Soumission #[webform_submission:serial]

en: The serial number of the webform submission.
fr: Le numéro de série de la soumission du webform.

en: The ID of the webform submission.
fr: L'identifiant de soumission du formulaire.

en: The URL that can used to update the webform submission. The webform must be configured to allow users to update a submission using a secure token.
fr: L'URL qui peut être utilisée pour mettre à jour la soumission webform. Le webform doit être configuré pour autoriser les utilisateurs à mettre à jour la soumission en utilisant un jeton sécurisé.

en: Handler response
fr: Gestionnaire (handler) de réponse

en: For example, to display a remote post's confirmation number you would use the [webform:handler:remote_post:completed:confirmation_number] token.
fr: Par exemple, pour afficher le numéro de confirmation d'une soumission distante, vous pourriez utiliser le jeton [webform:handler:remote_post:completed:confirmation_number]

en: Choose files
fr: Choisir des fichiers

en: Webforms: Submissions
fr: Webforms: Soumissions

en: HTML editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur HTML

en: Disable promotions
fr: Désactiver les promotions

en: Display reset button
fr: Afficher le bouton de réinitialisation

en: Preview exclude empty elements
fr: Exclure les éléments vides du récapitulatif

en: Completed URL
fr: L'URL complète

en: Completed custom data
fr: Données personnalisées complétées

en: Updated URL
fr: URL mise à jour

en: Updated custom data
fr: Données personnalisées mises à jour

en: Deleted URL
fr: URL supprimée

en: Deleted custom data
fr: Données personnalisées supprimées

en: Converted URL
fr: URL convertie

en: Converted custom data
fr: Données personnalisées converties

en: Provides an example that shows how to create a Webform composite.
fr: Fournit un exemple qui montre comment créer un composant Webform.

en: Webform example
fr: Exemple de Webform

en: Webform example element
fr: Exemple d'élément de Webform

en: Example elements
fr: Exemple d'éléments

en: Processed @type request.
fr: Requête @type traitée.

en: Hide preview
fr: Masquer le récapitulatif

en: Allows value to be computed using a {{ Twig }} template.
fr: Permet de calculer une valeur à l'aide d'un modèle {{ Twig }}.

en: Flex: 1
fr: Flex : 1

en: Flex: 2
fr: Flex : 2

en: Exclude empty elements
fr: Exclure les éléments vides

en: @total exporters
fr: @total exporteurs

en: @total handlers
fr: @total gestionnaires (handlers)

en: I agree to the {terms of service}.
fr: Je suis en accord avec les {conditions de service}.

en: If checked, all HTML editors will be disabled.
fr: Si coché, tous les éditeurs HTML seront désactivés.

en: Leave blank to use the custom and recommended Webform specific HTML editor.
fr: Laisser vide pour utiliser l'éditeur HTML personnalisé et recommandé pour Webform .

en: Select default element item and items format.
fr: Sélectionner l'élément par défaut et le format des éléments.

en: Default reset button label
fr: Libellé par défaut du bouton réinitialiser

en: %label webform can not be previewed when editing content.
fr: Le webform %label ne peut pas être prévisualisé lorsque le contenu est édité.

en: Text or code that is placed directly in front of the output. This can be used to prefix an output with a constant string. Examples=> $, #, -.
fr: Texte ou code placé directement devant le rendu. Ceci peut être utilisé pour préfixer un rendu avec une chaîne de caractères constante. Exemples => $, #, -.

en: Text or code that is placed directly after the output. This can be used to add a unit to an output. Examples=> lb, kg, %.
fr: Texte ou code placé directement derrière le rendu. Ceci peut être utilisé pour ajouter une unité au rendu. Exemples => lb, kg, %.

en: Computed Elements
fr: Élements calculés

en: Please answer question 1?
fr: Pouvez-vous répondre à la question 1 ?

en: How about now answering question 2?
fr: Que diriez-vous de répondre à la question 2 ?

en: Finally, here is question 3?
fr: Pour finir, et pour la question 3 ?

en: If checked the file upload input will be replaced with click-able label styled as button.
fr: Si cochée, le champ de transfert de fichier sera remplacé par une étiquette cliquable stylisé comme un bouton.

en: Apply classes to the button. Button classes default to 'button button-primary'.
fr: Appliquer les classes au bouton. Les classes de boutons par défaut sont 'button button-primary'.

en: This is a <strong>warning</strong> message.
fr: Ceci est un message d'<strong>avertissement</strong>.

en: Terms display
fr: Affichage des termes

en: Slideout
fr: Glisser

en: Terms title
fr: Titre des termes

en: Terms content
fr: Contenu des termes

en: converted
fr: converti

en: @title URL
fr: URL de @title

en: @title custom data
fr: @title donnée personnalisée

en: Enter custom data that will be included when a webform submission is @state.
fr: Saisir une donnée personnalisée qui sera ajoutée quand une soumission de webform est @state.

en: Submission state/operation:
fr: État de la soumission / Opération :

en: Response status code:
fr: Code de statut de la réponse :

en: Response header:
fr: Entête de la réponse :

en: Response body:
fr: Corps de la réponse :

en: Response tokens:
fr: Jetons (tokens) de la réponse :

en: Below tokens can ONLY be used to insert response data into value and hidden elements.
fr: Les jetons ci-dessous peuvent SEULEMENT être utilisés pour insérer des données de réponse dans les valeurs ou les éléments cachés

en: Completed URL:
fr: URL complète :

en: Updated URL:
fr: URL mise à jour :

en: Deleted URL:
fr: URL supprimée :

en: Draft URL:
fr: URL du brouillon :

en: Converted URL:
fr: URL convertie :

en: {Empty}
fr: {Vide}

en: Entity reference format items
fr: Format des éléments de référence d'entité

en: Entity reference format item
fr: Format de l'élément de référence d'entité

en: Handle plugin ID
fr: Gérer l'identifiant (ID) du plugin

en: Provides a stripe webform element and default handlers.
fr: Fournit un élément webform Stripe et des gestionnaires (handlers) par défaut.

en: Provides integration for webform submission with SugarCRM.
fr: Intègre les soumissions webform avec SugarCRM.

en: Confirmation URL %url is not valid.
fr: L'URL de confirmation %url est invalide.

en: @webform: Confirmation URL %url is not valid.
fr: @webform : l'URL de confirmation %url est invalide.

en: Webform settings %label has been saved.
fr: La configuration du formulaire %label a été enregistrée.

en: A tooltip displayed after the title.
fr: Une info-bulle affichée après le titre.

en: Unique message
fr: Message unique

en: @label: Image
fr: @label : Image

en: @label: Link
fr: @label : Lien

en: @label: Modal
fr: @label : Modal

en: Options single value format
fr: Format des options à valeur unique

en: Options multiple values format
fr: Format des options à valeur multiple

en: Elements that collect a single option value include select menus, radios, and buttons.
fr: Éléments qui collectent une seule valeur tels que les menus déroulants, boutons et radios.

en: Default sender email
fr: Courriel de l'expéditeur par défaut

en: Reviewing @count YAML configuration '@prefix.*' files in '@module'.
fr: Révision de  @count fichiers de  configuration YAML '@prefix.*' dans "@module" en cours.

en: Webform: Bootstrap integration
fr: Webform : Intégration de Bootstrap

en: Webform: SPAM protection
fr: Webform : protection contre les pourriels (SPAM)

en: Webform SPAM protection module installed.
fr: Module Webform SPAM protection installé.

en: Webform <a href=":href">SPAM protection module</a> missing. Please install one of the below modules.
fr: <a href=":href">Module Webform SPAM protection</a> manquant. Veuillez installer l'un des modules suivants.

en: Webform: External libraries
fr: Webform : Bibliothèques Externes

en: Option description
fr: Description de l'option

en: If unchecked, all warnings about missing libraries will be disabled.
fr: Si décoché, tous les avertissements à propos de bibliothèques manquantes seront désactivés.

en: The default sender address for emailed webform results; often the email address of the maintainer of your forms. The person or agent submitting the message to the network, if other than shown by the From header
fr: L'adresse de l'expéditeur par défaut pour les résultats de formulaires envoyés par courriel ; le plus souvent l'adresse électronique du mainteneur de vos formulaires. La personne ou l'agent qui soumet le message, si différent de celle apparaissant dans l'en-tête "From"/"De".

en: Unique per entity
fr: Unique par entité

en: Unique per user
fr: Unique par utilisateur

en: Options description display
fr: Affichage de la description des options

en: None -- Message state is never stored.
fr: Aucun -- l'état du message n'est jamais stocké.

en: Session storage -- Message state is reset after the browser is closed.
fr: Stockage de la session -- L'état du message est réinitialisé après la fermeture du navigateur.

en: Local storage -- Message state persists after the browser is closed.
fr: Stockage local -- L'état du message persiste après la fermeture du navigateur.

en: User data -- Message state is saved to the current user's data. (Applies to authenticated users only)
fr: Donnée de l'utilisateur -- L'état du message est sauvegardé dans les données de l'utilisateur actuel. (Ne s'applique qu'aux utilisateurs authentifiés)

en: State API -- Message state is saved to the site's system state. (Applies to authenticated users only)
fr: State API -- L'état du message est enregistré dans le système d'état du site. (Ne concerne que les utilisateurs authentifiés)

en: The email address submitting the message, if other than shown by the From header
fr: L'adresse courriel soumettant le message, si différente que celle affichée par l'entête De

en: Webforms: Forms configuration
fr: Webforms : Configuration des formulaires

en: Webforms: Elements configuration
fr: Webforms : Configuration des éléments

en: Webforms: Submissions configuration
fr: Webforms : Configuration des soumissions

en: Webforms: Handlers configuration
fr: Webforms : Configuration des gestionnaires (handlers)

en: Webforms: Exporters configuration
fr: Webforms : Configuration des exportateurs

en: Webforms: Libraries configuration
fr: Webforms : Configuration des librairies

en: Webforms: Advanced configuration
fr: Webforms : Configuration avancée

en: Webforms: Add-ons
fr: Webforms : Extensions

en: Webforms: Submissions purge
fr: Webforms : purge des soumissions

en: Batch email size
fr: Taille des lots de courriels

en: Display element description as help text (tooltip)
fr: Afficher la description de l'élément comme texte d'aide (infobulle)

en: Check if CDN is being used for external libraries
fr: Vérifier si le réseau de diffusion de contenu (CDN) est utilisé pour les bibliothèques externes

en: Check if Webform Bootstrap Integration module is installed when using the Bootstrap theme
fr: Coché si le module Webform Boostrap Integration est installé lors de l'utilisation du thème Boostrap

en: Check if SPAM protection module is installed
fr: Coché si le module de protection de SPAM est installé

en: Ajax scroll top
fr: Défilement Ajax vers le haut de la page

en: Allow users to save multiple drafts
fr: Permettre aux utilisateurs d'enregistrer plusieurs brouillons

en: Unable to find '@target' module (config/install), config directory (sync), or path (/some/path/).
fr: Impossible de trouver le module "@target" (config/install), le répertoire de configuration (sync) ou le chemin (/un/chemin/).

en: Webform Editorial
fr: Webform Éditorial

en: Webform: Editorial
fr: Webform : Éditorial

en: Webform: Help editorial
fr: Webform : Aide éditoriale

en: Webform: Elements editorial
fr: Webform : Éléments éditoriaux

en: Webform: Drush editorial
fr: Webform : Éditorial Drush

en: Update default value
fr: Mettre à jour la valeur par défaut

en: Set default value
fr: Définir la valeur par défaut

en: Introduction to Webform for Drupal 8
fr: Introduction au module Webform pour Drupal 8

en: About Webform & the Drupal community
fr: À propos de Webform et de la communauté Drupal

en: Building forms & templates
fr: Construire des formulaires et des modèles

en: Adding elements to a webform
fr: Ajouter des éléments à un formulaire

en: Configuring webform settings
fr: Configurer les paramètres de Webform

en: Configuring the Webform module
fr: Configuration du module Webform

en: Understanding webform plugins
fr: Comprendre les plugins de webforms

en: Translating webforms
fr: Traduire des webforms

en: Webform development tools
fr: Outils de développement pour Webform

en: Configuration: Forms
fr: Configuration : Formulaires

en: The Webform module utilizes third-party Open Source libraries to enhance webform elements and to provide additional functionality.
fr: Le module Webform utilise des bibliothèques <em>open source</em> tierces pour améliorer les éléments de formulaire et fournir des fonctionnalités supplémentaires.

en: If these libraries are not installed, they will be automatically loaded from a CDN.
fr: Si ces bibliothèques ne sont pas installées, elles seront automatiquement chargées depuis un réseau de diffusion de contenu (CDN).

en: Plugins: Elements
fr: Plugins : Éléments

en: Webform: Source
fr: Webform : Source

en: Webform: Test
fr: Webform : Test

en: Webform: API
fr: Webform : API

en: Webform: Translate
fr: Webform : Traduction

en: The <strong>Form</strong> settings page allows a webform's status, attributes, behaviors, labels, messages, wizard settings and preview to be customized.
fr: La page du <strong>Formulaire de configuration</strong> permet de personnaliser le statut, les attributs, les étiquettes, les messages, l'assistant de configuration et le récapitulatif d'un webform.

en: The <strong>Submissions</strong> page displays a customizable overview of a webform's submissions.
fr: La page <strong>Soumissions</strong> montre un aperçu personnalisable des soumissions d'un webform.

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged and/or annotated.
fr: Les soumissions peuvent être évaluées, mises à jour, marquées et / ou annotées.

en: The <strong>Download</strong> page allows a webform's submissions to be exported into a customizable CSV (Comma Separated Values) file and other common data formats.
fr: La page <strong>Télécharger</strong> permet d'exporter les soumissions d'un webform vers un fichier CSV (Comma Separated Values) personnalisable ou d'autres formats communs de données.

en: The <strong>View</strong> page displays a submission's general information and data.
fr: L'affichage <strong>Voir</strong> affiche les informations et données générales d'une soumission.

en: Submission: Table
fr: Soumission : Tableau

en: The <strong>Table</strong> page displays a submission's general information and data using tabular layout.
fr: L'affichage <strong>Tableau</strong> affiche les informations et données générales d'une soumission via une mise en page tabulaire.

en: Submission: Plain text
fr: Soumission : Texte brut

en: The <strong>Plain text</strong> page displays a submission's general information and data as plain text.
fr: L'affichage <strong>Texte brut</strong> affiche les informations et données générales d'une soumission comme texte brut.

en: Submission: Data (YAML)
fr: Soumission : Données (YAML)

en: Submission: Edit All
fr: Soumission : Modifier tout

en: The <strong>Resend</strong> form allows administrator to preview and resend emails and messages.
fr: Le formulaire <strong>Réenvoyer</strong> permet aux administrateurs de prévisualiser et réenvoyer les emails et les messages.

en: The <strong>Submissions</strong> page displays a customizable overview of a webform node's submissions.
fr: La page <strong>Soumissions</strong> montre un aperçu personnalisable des soumissions du webform d'un nœud.

en: Only webform administrators are allowed to access this page and create new submissions.
fr: Seuls les administrateurs de webform sont autorisés à accéder à cette page et peuvent créer des nouvelles demandes.

en: The delimiter used when an element has multiple values.
fr: Le délimiteur utilisé lorsqu'un élément a plusieurs valeurs.

en: Include an element's title with all sub elements and values in each column header
fr: Inclure le titre d'un élément avec tous ses sous-éléments et valeurs dans chaque colonne de l'en-tête

en: The below CSS and JavasScript will be loaded on all pages that references and loads this webform.
fr: Le CSS et JavaScript ci-dessous sera chargé sur toutes les pages qui référencent et chargent ce formulaire.

en: Message (reloads the current page/form and displays the confirmation message at the top of the page)
fr: Message (recharge la page/le formulaire en cours et affiche le message de confirmation en haut de la page)

en: URL with message (redirects to a custom path or URL and displays the confirmation message at the top of the page)
fr: URL avec message (redirige vers un chemin personnalisé ou une URL et affiche le message de confirmation en haut de la page)

en: Autofocus the first element
fr: Mise au point automatique du premier élément

en: If checked, the first visible and enabled form element will be focused when adding a new submission.
fr: Si cette case est cochée, le premier élément visible et activé du formulaire sera mis en évidence lors de l'ajout d'une nouvelle soumission.

en: Allow source entity to be populated using query string parameters
fr: Autoriser l'entité source à être remplie en utilisant les paramètres d'URL

en: Require source entity to be populated using query string parameters
fr: Exiger l'entité source à être remplie en utilisant les paramètres d'URL

en: The title displayed on the preview page.
fr: Titre affiché sur la page de récapitulatif.

en: Allow this webform to be used as a template
fr: Autoriser ce webform à être utilisé comme gabarit

en: Disable saving of submissions
fr: Désactiver la sauvegarde des soumissions

en: Allow users to post submissions from a dedicated URL
fr: Autoriser les utilisateurs à poster des soumissions à partir d'une URL dédiée

en: Any user who can update this webform will still be able to <a href=":view_href">view</a> and <a href=":test_href">test</a> this webform with the administrative theme.
fr: N'importe quel utilisateur pouvant mettre à jour ce webform sera toujours capable de <a href=":view_href">voir</a> et <a href=":test_href">tester</a> ce webform avec le thème d'administration.

en: Select where the page should be scrolled to when paging, saving of drafts, previews, submissions, and confirmations. Select 'None' to disable scrolling.
fr: Sélectionner là où la page devrait défiler lors d'une pagination, de la sauvegarde d'un brouillon, du récapitulatif, d'une soumission et d'une confirmation. Sélectionner "Aucun" pour désactiver le défilement.

[ctx: Sort by {sort} in {direction} order]
en: in
fr: dans

[ctx: Sort by {sort} in {direction} order]
en: order
fr: l'ordre

[ctx: Show {limit} results per page]
en: Show
fr: Afficher

en: If checked, all element descriptions will be moved to help text (tooltip).
fr: Si coché, toutes les descriptions d'éléments seront déplacées dans les textes d'aide (info-bulle)

en: Check if the Webform Bootstrap Integration module is installed when using the Bootstrap theme
fr: Vérifier si le module Webform Bootstrap Integration est installé avant d'utiliser le thème Bootstrap.

en: If unchecked, all warnings about the Webform Bootstrap Integration module will be disabled.
fr: Si décoché, tous les avertissement concernant le module Webform Bootstrap Integration seront désactivés.

en: Text that will be shown when empty elements are included in submission previews and/or emails
fr: Texte qui sera affiché lorsque les éléments vides seront inclus dans la page d'aperçu des soumissions et / ou les emails

en: Default more label
fr: Libellé par défaut du Plus

en: Header 1 (h1)
fr: Titre de niveau 1 (h1)

en: Header 2 (h2)
fr: Titre de niveau 2 (h2)

en: Header 3 (h3)
fr: Titre de niveau 3 (h3)

en: Header 4 (h4)
fr: Titre de niveau 4 (h4)

en: Header 5 (h5)
fr: Titre de niveau 5 (h5)

en: Header 6 (h6)
fr: Titre de niveau 6 (h6)

en: Label (label)
fr: Libellé (label)

en: If checked, the first default option for a select menu will always be displayed.
fr: Si coché, la première option par défaut dans un menu déroulant sera toujours affichée.

en: Allow files to be uploaded to public file system
fr: Permettre le transfert de fichiers dans le système de fichiers public

en: Allowing public file uploads is dangerous for webforms that are available to anonymous and/or untrusted users.
fr: Autoriser les transferts vers le système de fichiers public est dangereux pour les formulaires accessibles par les utilisateurs anonymes et/ou les utilisateurs non vérifiés.

en: If checked, users will not be allowed to navigate back to the webform using the browser's back button.
fr: Si cette case est cochée, les utilisateurs ne seront pas autorisés à revenir au formulaire Web à l'aide du bouton Précédent du navigateur.

en: Leave blank to not automatically include a preview message on all forms.
fr: Laisser vide pour ne pas inclure automatiquement un message d'aperçu sur tous les formulaires

en: Log all submission events for all webforms
fr: Journaliser tous les événements de soumission de tous les formulaires

en: Element contains ignored/unsupported properties: @properties
fr: L'élément contient des propriétés ignorées / non supportées : @properties

en: Current webform
fr: Formulaire courant

en: Question description
fr: Description de la question

en: Compact, with the option values delimited by commas in one column.
fr: Compact, avec les valeurs de l'option séparées par des virgules en une colonne.

en: Separate, with each possible option value in its own column.
fr: Séparé, avec chaque valeur de l'option dans sa propre colonne.

en: HTML (CSS & JavaScript)
fr: HTML (CSS et JavaScript)

en: The type of element to be displayed.
fr: Le type d'élément à afficher.

en: Please select predefined options or enter custom options.
fr: Veuillez choisir des options prédéfinies ou saisir des options personnalisées.

en: Custom Properties
fr: Propriétés personnalisées

en: Options for %title is required.
fr: Les options pour %title sont requises.

en: ID, an entity's unique identified
fr: Identifiant (ID), l'identifiant unique d'une entité

en: Title, an entity's title/label
fr: Titre, le titre / l'étiquette d'une entité

en: URL, an entity's URL
fr: URL, l'URL d'une entité

en: Replace file upload input with an upload button
fr: Remplacer le champ de transfert de fichier par un bouton de transfert

en: Allow users to close the message
fr: Autoriser les utilisateurs à fermer le message.

en: Display term hierarchy using breadcrumbs
fr: Affiche la hiérarchie de termes utilisant les fils d'Ariane

en: Used to create unique file names for exported submissions.
fr: Utilisé pour créer des noms de fichiers uniques pour les soumissions exportées.

en: The full URL to POST to when an existing webform submission is @state. (e.g. @url)
fr: L'URL complète à laquelle POST quand une soumission de webform existante est @state. (ex. @url)

en: Response data can be passed to the submission data using [webform:handler:{machine_name}:{state}:{key}] tokens. (i.e. [webform:handler:remote_post:completed:confirmation_number])
fr: les données de la réponse peuvent être transmises aux données de la soumission en utilisant les jetons (token) [webform:handler:{machine_name}:{state}:{key}]. (ex. [webform:handler:remote_post:completed:confirmation_number])

en: The <b>POST</b> request method requests that a web server accept the data enclosed in the body of the request message. It is often used when uploading a file or when submitting a completed webform. In contrast, the HTTP <b>GET</b> request method retrieves information from the server.
fr: La méthode de requête <b>POST</b> nécessite qu'un serveur web accepte les données encapsulées dans le corps du message de la requête. Cette méthode est souvent utilisée lors du transfert d'un fichier ou lors de la soumission d'un webform complété. À l'inverse, la méthode de requête HTTP <b>GET</b> récupère des informations depuis le serveur.

en: Request options
fr: Options de la requête

en: Response data:
fr: Données de la réponse :

en: Custom composite sub elements do not support elements with multiple values.
fr: Les sous-éléments composites personnalisés ne prennent pas en charge les éléments avec plusieurs valeurs.

en: Custom composite elements do not support the %type element.
fr: Les éléments composites personnalisés ne prennent pas en charge l'élément %type.

en: Limit per user
fr: Limite par utilisateur

en: Horizontal rule settings
fr: Paramètres de rupture thématique (règle horizontale)

en: Horizontal rule attributes
fr: Attributs de rupture thématique (règle horizontale)

en: Provides a horizontal rule element.
fr: Fournit un élément de rupture thématique (règle horizontale).

en: Example settings
fr: Exemples de paramètres

en: Duplicate key found. The %key key must only be assigned on one element.
fr: Clé dupliquée trouvée. La clé %key ne doit être assignée qu'à un seul élément.

en: The label of the webform submission.
fr: Étiquette des soumissions du webform.

en: Total submissions limit interval
fr: Intervalle pour la limitation du total de soumissions

en: The total submissions interval for the webform.
fr: L'intervalle de temps pour la limitation du total de soumissions pour le webform.

en: Per user submission limit interval
fr: Intervalle de limite de soumissions par utilisateur

en: Total submissions limit interval per source entity
fr: Limite du total de soumissions pour l'intervalle par entité source

en: The total submissions interval for the webform source entity.
fr: Le total du nombre de soumissions pour l'intervalle du webform de l'entité source.

en: The total submissions interval per user for the webform source entity.
fr: L'intervalle du nombre de soumissions par utilisateur pour le webform de l'entité source.

en: Convert anonymous drafts and submissions to authenticated
fr: Convertir des brouillons et soumissions anonymes en authentifiés

en: Submission exception message
fr: Message d'exception à la soumission

en: Login message when access denied to private file uploads.
fr: Message de connexion affiché lors d'un accès interdit aux fichiers privés téléchargés.

en: Displays an HTML container. (i.e. @div)
fr: Affiche un conteneur HTML. (ex. @div)

en: Displays a form label without any associated element. (i.e. @label)
fr: Affiche un libellé de formulaire sans aucun élément associé. (ex. @label)

en: Displays a custom table. (i.e. @table).
fr: Affiche un tableau personnalisé (ex. @table)

en: Displays a section container (i.e. @section) with a header (i.e. @header).
fr: Affiche une section de conteneur (ex @section) avec un en-tête/header (ex. @header)

en: Provides a reusable composite element for use on webforms.
fr: Fourni un élément composite réutilisable à utiliser dans les webforms.

en: Used to obtain statistics on the results of form submissions.
fr: Utilisé pour obtenir des statistiques sur les résultats des soumissions de formulaires.

en: Enter a unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Saisir un nom système unique. Ne peut contenir que des lettres minuscules, nombres et tirets bas.

en: If checked, the browser back button will submit the previous page and navigate back emulating the behaviour of user clicking a wizard or preview page's back button.
fr: En cochant cette case, le bouton précédent du navigateur soumettra la page précédente et naviguera en arrière, émulant le comportement d'un utilisateur cliquant sur le bouton précédent d'un assistant ou de la page de récapitulatif.

en: Allow all elements to be populated using query string parameters
fr: Autoriser tous les éléments à être remplis en utilisant les paramètres d'URL

en: If checked, all elements can be populated using query string parameters. For example, appending ?name=John+Smith to a webform's URL would set the 'name' element's default value to 'John Smith'. Please note that individual elements can also have prepopulation enabled.
fr: Si coché, tous les éléments peuvent être remplis en utilisant les paramètres d'URL. Par exemple, l'ajout de ?name=Pierre+Dupont à une URL webform définit la valeur par défaut de l'élément 'name' sur 'Pierre Dupont'. Veuillez noter que la prépopulation peut également être activée pour certains éléments.

en: Unchecking this box will delete ALL aliases you may have created for this form via the <a href=":path_alias">path</a> module.
fr: Décocher cette case à cocher supprimera TOUS les alias que vous avez pu créer pour ce formulaire via le module <a href=":path_alias">path</a>.

en: Other field
fr: Autre champ

en: Install the <a href=":module_href">Twig tweak</a> module, which provides a Twig extension with some <a href=":documentation_href">useful functions and filters</a> that can improve development experience.
fr: Installer le module <a href=":module_href">Twig tweak</a>, qui fournit une extension Twig avec des <a href=":documentation_href">fonctions et filtres utiles</a> ce qui peux permettre d'améliorer l'expérience de développement.

en: Saving of results is disabled.
fr: L'enregistrement des résultats est désactivé.

en: Signatures will still be saved to %directory.
fr: Les signatures resteront enregistrées dans %directory.

en: Flag/Star
fr: Marquer/Ajouter aux favoris

en: Unflag/Unstar
fr: Démarquer/Retirer des favoris

en: Append the below text to notes (Plain text)
fr: Ajouter le texte ci-dessous aux notes (texte brut)

en: Display message type
fr: Afficher le type du message

en: Element key
fr: Clé de l'élément

en: If checked, trigger actions will be displayed onscreen to all users.
fr: Si cochée, les actions du déclencheur seront affichées à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: %key is not valid element key.
fr: %key n'est pas un élément clé valide

en: Debug: Action: @title
fr: Débogage : Action : @title

en: Flagged/Starred
fr: Signalé / Épinglé

en: Unflagged/Unstarred
fr: Non signalé / Non épinglé

en: Trigger an action on a submission.
fr: Déclenche une action à la soumission.

en: Custom settings (YAML)
fr: Paramètres personnalisés (YAML)

en: Enter the setting name and value as YAML.
fr: Saisir le nom et la valeur du paramètre au format YAML.

en: Available custom settings
fr: Paramètres personnalisés disponibles

en: If checked, settings will be displayed onscreen to all users.
fr: Si coché, les paramètres seront affichés à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: Unknown custom %name setting(s).
fr: Paramètre(s) personnalisé(s) %name inconnu(s)

en: Debug: Settings: @title
fr: Débogage : Configuration : @title

en: Allows Webform settings to be overridden based on submission data, source entity fields, and conditions.
fr: Permet de surcharger les paramètres Webform en fonction des données soumises, des champs de l'entité source et des conditions.

en: every @increment minutes
fr: toutes les @increment minutes

en: every @increment hours
fr: toutes les @increment heures

en: every @increment days
fr: tous les @increment jours

en: every @increment weeks
fr: toutes les @increment semaines

en: every year
fr: chaque année

en: Data (keys):
fr: Donnée (clés) :

en: Execute when:
fr: Exécuté lorsque :

en: Please login to access this submission.
fr: Veuillez vous connecter pour accéder à cette soumission.

en: General Data Protection Regulation Compliance
fr: Conformité au Règlement Général sur la Protection des Données

en: Please make sure to backup your website before updating the Webform module.
fr: Assurez-vous de sauvegarder votre site avant de mettre à jour le module Webform.

en: Edit webform Twig templates
fr: Éditer les gabarits Twig du formulaire webform

en: Add @label element
fr: Ajouter l'élément @label

en: Enter a <a href=":href">regular expression</a>
fr: Saisir une <a href=":href">expression régulière</a>

en: Answers description display
fr: Affichage de la description des réponses

en: If checked, file name will be transliterated, lower-cased and all special characters converted to dashes (-).
fr: Si la case est cochée, le nom du fichier sera translittéré, converti en minuscules et les caractères spéciaux seront remplacés par des tirets (-).

en: Generate Excel compatible file
fr: Générer un fichier compatible avec Excel

en: Body custom value (Twig)
fr: La valeur personnalisée du corps (Twig)

en: All of the below webform settings can be overridden but overriding certain settings can trigger unexpected results.
fr: Tous les paramètres webform ci-dessous peuvent être surchargés mais surcharger certains paramètres peut déclencher des résultats inattendus.

en: every @increment years
fr: tous les @increment ans

en: Lock selected submission configuration
fr: Verrouiller la configuration de la soumission sélectionnée

en: Unlock selected submission configuration
fr: Déverrouiller la configuration de la soumission sélectionnée

en: Display required indicator
fr: Afficher l'indicateur de champ obligatoire

en: Submission locked message
fr: Message de soumission verrouillée

en: A flag that indicates a locked webform submission.
fr: Un marqueur indiquant les soumissions webform verrouillées.

en: You have successfully installed the Webform module.
fr: Vous avez installé avec succès le module Webform.

en: Learn more about the <a href=":about_href">Webform module and Drupal</a>
fr: En savoir plus sur <a href=":about_href">le module Webform et sur Drupal</a>.

en: Locked [@total]
fr: Verrouillé [@total]

en: Unlocked [@total]
fr: Déverrouillé [@total]

en: Lock this submission
fr: Verrouiller cette soumission

en: If checked, users will not be able to update this submission.
fr: Si coché, les utilisateurs ne pourront pas mettre à jour cette soumission.

en: @title (@id): Found element validation errors.
fr: @title (@id): erreurs de validation d'éléments.

en: The URL !url could not be downloaded.
fr: Le contenu de l'URL !url n'a pas pu être téléchargé.

en: If checked, all modal/off-canvas dialogs (i.e. popups) will be disabled.
fr: Si coché, toutes les fenêtres de dialogue/modales seront désactivées (ex. popups).

en: Enter custom CSS to be attached to the all webforms.
fr: Saisir du CSS personnalisé à attacher à tous les formulaires.

en: Leave blank to not display a message when a form is autofilled.
fr: Laisser vide pour ne pas afficher de message quand un formulaire est rempli automatiquement.

en: Above (Floating)
fr: Au-dessus (flottant)

en: Below (Floating)
fr: En dessous (flottant)

en: Output prefix
fr: Préfixe du rendu

en: Output suffix
fr: Suffixe du rendu

en: Change lock
fr: Changer le verrou

en: This %plugin_id handler is broken or missing. You might need to enable the original module and/or clear the cache.
fr: Ce gestionnaire %plugin_id est cassé ou manquant. Vous devrez peut-être activer le module d'origine et/ou vider le cache.

en: Use [webform_submission:values:ELEMENT_KEY:raw] to get plain text values.
fr: Utiliser [webform_submission:values:ELEMENT_KEY:raw] pour obtenir des valeurs en texte brut.

en: Because no submission state is checked, this email can only be sent using the 'Resend' form and/or custom code.
fr: Parce qu’aucun état de soumission est coché, ce courriel peut seulement être envoyé en utilisant le formulaire de 'Renvoi' et/ou du code personnalisé.

en: Lock:
fr: Vérouillé :

en: Please login to access this form.
fr: Veuillez vous connecter pour accéder à ce formulaire.

en: Indicates required field
fr: Indique si le champs est requis

en: This submission has been locked.
fr: Cette soumission a été verrouillée.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
fr: Cette soumission a été pré-remplie grâce à votre précédente soumission.

en: Pattern regular expression
fr: Motif de l'expression régulière

en: MB (Max: @filesize MB)
fr: MB (Maximum : @filesize MB)

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
fr[0]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet(te) @item ?
fr[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces @items ?

en: Edit webform options
fr: Modifier les options du webform

en: Disable inline form errors
fr: Désactiver les erreurs en ligne de formulaire

en: Test webform
fr: Tester le formulaire

en: Add webform images
fr: Ajouter des images webform

en: Edit webform images
fr: Modifier les images webform

en: Duplicate webform images
fr: Dupliquer les images webform

en: Delete webform images
fr: Supprimer les images webform

en: Duplicate '@label' images
fr: Dupliquer les images '@label'

en: Maximum @max characters
fr: @max caractères au maximum

en: Images %label saved.
fr: Images %label enregistrées.

en: Images @label saved.
fr: Images @label enregistrées.

en: @total images | @total images
fr[0]: @total image
fr[1]: @total images

en: Please select <a href=":href">predefined images</a> or enter custom image.
fr: Veuillez sélectionner <a href=":href">des images prédéfinies</a> ou saisir une image personnalisée.

en: Image value
fr: Valeur de l'image

en: Image text
fr: Texte de l'image

en: %title images are not valid. @message
fr: Les images %title ne sont pas valides. @message

en: Images %id do not exist.
fr: Les images %id n'existent pas.

en: Webform images
fr: Images webform

en: If checked, the image text will be displayed below each image.
fr: Si coché, le texte de l'image sera affiché sous chaque image.

en: Default date format (@label)
fr: Format de date par défaut (@label)

en: For security reasons we advise to use %file_rename together with the %sanitization option.
fr: Pour des raisons de sécurité, il est conseillé d'utiliser %file_rename avec l'option %sanitization.

en: Cute Kittens
fr: Chatons trop mignons

en: kitten_1:
      text: 'Cute Kitten 1'
      src: 'http://placekitten.com/220/200'
    kitten_2:
      text: 'Cute Kitten 2'
      src: 'http://placekitten.com/180/200'
    kitten_3:
      text: 'Cute Kitten 3'
      src: 'http://placekitten.com/130/200'
    kitten_4:
      text: 'Cute Kitten 4'
      src: 'http://placekitten.com/270/200'
fr: kitten_1:
      text: 'Chat Mignon 1'
      src: 'http://placekitten.com/220/200'
    kitten_2:
      text: 'Chat Mignon 2'
      src: 'http://placekitten.com/180/200'
    kitten_3:
      text: 'Chat Mignon 3'
      src: 'http://placekitten.com/130/200'
    kitten_4:
      text: 'Chat Mignon 4'
      src: 'http://placekitten.com/270/200'

en: Video/Slides
fr: Vidéo/Présentations

en: Hidden (Slide)
fr: Masqué (Slide)

en: Integrate webform module with a micro site.
fr: Intégrer le module Webform à un micro site.

en: This screencast provides a general introduction to the Webform module.
fr: Cet enregistrement vidéo propose une introduction générale au module Webform.

en: Getting Started with Webform in Drupal 8: Part I |  WebWash
fr: Premiers pas avec Webform dans Drupal 8 : Partie 1 | WebWash

en: Moving Forward with Webform in Drupal 8: Part II | WebWash
fr: Avancer avec Webform dans Drupal 8 : Partie 2 | WebWash

en: This screencast introduces you to the maintainer and community behind the Webform module.
fr: Cet enregistrement vidéo vous présente le mainteneur et la communauté derrière le module Webform.

en: Where is the Drupal Community? | Drupal.org
fr: Où est la Communauté Drupal ? | Drupal.org

en: Contributing to Drupal | Drupalize.me
fr: Contribuer à Drupal | Drupalize.me

en: Concept: The Drupal Project | Drupalize.me
fr: Concept : Le projet Drupal | Drupalize.me

en: Extending Drupal 8 | Drupal.org
fr: Étendre Drupal 8 | Drupal.org

en: Installing a Module | Drupalize.me
fr: Installer un module | Drupalize.me

en: Form API | Drupal.org
fr: L'API des formulaires | Drupal.org

en: Forms (Form API) | Drupalize.me
fr: Les formulaires (Form API) | Drupalize.me

en: This screencast provides an overview of how to create, configure and manage form elements, layouts and multi-step wizards.
fr: Cet enregistrement vidéo fournit un aperçu de la manière de créer, configurer et gérer des éléments de formulaires, de la mise en page et des assistants à étapes multiples.

en: This screencast shows how to route submissions to external applications and send notifications & confirmations.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment diriger les soumissions vers des applications externes et comment envoyer des notifications & confirmations.

en: This screencast shows how to configure a form's general settings, submission handling, confirmation message/page, custom CSS/JS and access controls.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon de configurer les paramétrages généraux d'un formulaire, la gestion des soumissions, la page ou le message de confirmation, la personnalisation CSS/JS et les contrôles d'accès.

en: This screencast shows how to manage, review and export a form's submissions.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon de gérer, revoir et exporter les soumissions de formulaires.

en: This screencast shows how to review, edit, resend and administer a  submission.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon de revoir, modifier, renvoyer et administrer les soumissions.

en: How to Use Webform Predefined Options in Drupal 8 | WebWash
fr: Comment utiliser les options prédéfinies de Webform dans Drupal 8 | WebWash

en: Understanding Hooks | Drupal.org
fr: Comprendre les hooks | Drupal.org

en: What Are Hooks? | Drupalize.me
fr: Que sont les hooks ? | Drupalize.me

en: This screencast walks through how to attach a webform to node.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment relier un formulaire à un nœud.

en: Working with content types and fields | Drupal.org
fr: Travailler avec les types de contenus et les champs | Drupal.org

en: What Are Drupal Entities? | Drupalize.me
fr: Que sont les entités Drupal ? | Drupalize.me

en: Concept: Content Entities and Fields | Drupalize.me
fr: Concept : entités de contenus et champs | Drupalize.me

en: This screencast walks through how to place a webform on a website as a block.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment placer un formulaire dans le site en tant que bloc.

en: Working with blocks | Drupal.org
fr: Travailler avec les blocs | Drupal.org

en: Blocks | Drupalize.me
fr: Blocs | Drupalize.me

en: This screencast suggests and recommends additional Drupal projects that can be installed to enhance, improve and alter the Webform module's functionality.
fr: Cet enregistrement vidéo suggère et recommande des projets Drupal complémentaires qui peuvent être installés pour améliorer et compléter les fonctionnalités du module Webform.

en: Extend Drupal with Modules | Drupalize.me
fr: Étendre Drupal avec des modules | Drupalize.me

en: Download & Extend | Drupal.org
fr: Télécharger et étendre | Drupal.org

en: This screencast offers an overview of the Webform module's element, handler and exporter plugins.
fr: Cet enregistrement vidéo présente un aperçu des éléments du module Webfom et des plugins de gestion et d'export.

en: Why Plugins? | Drupal.org
fr: Pourquoi des plugins ? | Drupal.org

en: Plugins | Drupalize.me
fr: Les plugins | Drupalize.me

en: This screencast shows how to translate a webform's title, descriptions, label and messages.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment traduire les titres, descriptions, libellés et messages des formulaires.

en: Translating configuration | Drupal.org
fr: Traduire la configuration | Drupal.org

en: Translating Configuration | Drupalize.me
fr: Traduire la configuration | Drupalize.me

en: This screencast gives developers an overview of the tools available to help build, debug and export forms.
fr: Cet enregistrement vidéo présente aux développeurs un aperçu des outils disponibles pour construire, déboguer et exporter des formulaires.

en: One of the key mantras in the Drupal is “there is a module for that, “ and Webform is the module for building forms for Drupal 8.
fr: L’un des mantras clés de Drupal est « il existe un module pour cela », et Webform est le module permettant de créer des formulaires pour Drupal 8.

en: There are several ways to download the needed third-party libraries.
fr: Il y a plusieurs manières de télécharger les bibliothèques tierces requises.

en: Setting Value
fr: Valeur du paramètre

en: Submission Value
fr: Valeur de soumission

en: Vertical tabs settings
fr: Paramètres des onglets verticaux

en: Error response message
fr: Message de réponse d'erreur

en: Error response messages
fr: Messages de réponse d'erreur

en: <strong>ATTENTION DEVELOPERS!!!</strong> The webform submission form's  BASE_FORM_ID and FORM_ID have changed.
fr: <strong>DÉVELOPPEURS, ATTENTION !</strong> Les BASE_FORM_ID et FORM_ID des formulaires de soumission de Webform ont changé.

en: Please make sure to update all webform related <code>hook_form_BASE_FORM_ID_alter()</code> and <code>hook_form_FORM_ID_alter()</code> hooks.
fr: Merci de faire attention à bien mettre à jour vos hooks webform <code>hook_form_BASE_FORM_ID_alter()</code> et <code>hook_form_FORM_ID_alter()</code>.

en: <a href=":href">Learn more</a>
fr: <a href=":href">En savoir plus</a>

en: Custom error response message
fr: Message d'erreur de réponse personnalisé

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes">List of HTTP status codes</a>.
fr: <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_codes_HTTP">Liste des codes HTTP</a>.

en: Access group
fr: Groupe d'accès

en: Allows both the Drupal Form API and the Drupal 8 Webforms module to use the Excel-like Handsontable library.
fr: Permet à la fois à l'API Drupal Form et au module Drupal 8 Webforms d'utiliser la bibliothèque Handsontable de type Excel.

en: Drupal core does not automatically delete unused files because unused files could reused. For webform submissions it is recommended that unused files are deleted.
fr: Le cœur de Drupal ne supprime pas automatiquement les fichiers inutilisés, parce qu'ils pourraient éventuellement être réutilisés. Pour des soumissions de formulaire, il est recommandé que les fichiers inutilisés soient supprimés.

en: Drupal core does not immediately delete temporary file. For webform submissions it is recommended that temporary files are immediately deleted.
fr: Le cœur de Drupal ne supprime pas immédiatement les fichiers temporaires. Pour des soumissions de formulaire, il est recommandé que les fichiers temporaires soient immédiatement supprimés.

en: Uploaded files should be attached to an email and/or remote posted to an external server.
fr: Les fichiers transférés doivent être attachés à un courriel et/ou postés sur un serveur externe.

en: Upload files will include the file's id, name, uri, and data (<a href=":href">Base64</a> encode).
fr: Les fichiers transférés incluront l'identifiant du fichier, son nom, son uri, et ses données (encodage <a href=":href">Base64</a>).

en: Field overrides
fr: Surcharges de champ

en: Use field overrides to override the country-specific address format, forcing specific fields to always be hidden, optional, or required.
fr: Utiliser la surcharge des champs pour surcharger le format d'adresse d'un pays précis, forcer des champs précis à être toujours cachés, optionnels ou obligatoires.

en: Webform plugins
fr: Greffons (plugins) Webform

en: Overview of plugins used by the Webform module.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés par le module Webform.

en: Webform plugins: Elements
fr: Plugins Webform : Éléments

en: Webform plugins: Handlers
fr: Plugins Webform : Gestionnaires (handlers)

en: Webform plugins: Exporters
fr: Plugins Webform : Exporteurs

en: Preset dialog options
fr: Options de dialogue prédéfinies

en: Dialog name
fr: Nom de la fenêtre de dialogue

en: Dialog title
fr: Titre de la fenêtre de dialogue

en: Dialog height
fr: Hauteur de la fenêtre de dialogue

en: Webform Select Collection
fr: Sélection de collection webform

en: Human Presence is a fraud prevention and form protection service that uses multiple overlapping strategies to fight form spam.
fr: Human Presence est un service de prévention de fraude et de protection de formulaire qui utilise de multiples stratégies se recoupant pour combattre le  pourriel (spam).

en: more items
fr: plus d'éléments

en: <strong>Warning</strong>: The below settings give users, permissions, and roles full access to this webform and its submissions.
fr: <strong>Avertissement</strong> : les paramètres ci-dessous accordent aux utilisateurs, droits et rôles un accès complet à ce formulaire et ses soumissions.

en: Dialog settings
fr: Configuration des fenêtres de dialogue

en: A message to be displayed when there are previous submissions.
fr: Un message à afficher lorsqu'il y a des demandes antérieures.

en: Enter preset dialog options available to all webforms.
fr: Saisir les options de dialogue prédéfinies disponibles pour tous les webforms.

en: Name must be lower-case and contain only letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom doit être en minuscules et ne contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Width and height are optional.
fr: La largeur et la hauteur sont optionnelles.

en: Summary attributes
fr: Attributs du résumé

en: Apply classes to the details' summary around both the field and its label.
fr: Applique des classes aux détails du sommaire à la fois autour du champs et de son libellé.

en: Apply custom styles to the details' summary.
fr: Applique un style personnalisé aux détails du sommaire.

en: Enter additional attributes to be added to the details' summary.
fr: Saisir des attributs additionnels pour les ajouter aux détails du sommaire.

en: @total webform.webform.* configuration file(s) updated.
fr: @total fichier(s) de configuration webform.webform.* mis à jour.

en: No webform.webform.* configuration files updated.
fr: Aucun fichier de configuration webform.webform.* mis à jour.

en: Archived [@total]
fr: [@total] archivés

en: This webform is <a href=":href">closed</a>. Only submission administrators are allowed to access this webform and create new submissions.
fr: Ce webform est <a href=":href">fermé</a>. Seuls les administrateurs des soumissions sont autorisés à accéder à ce webform et créer des nouvelles soumissions.

en: This webform is <a href=":href">archived</a>. Only submission administrators are allowed to access this webform and create new submissions.
fr: Ce webform est <a href=":href">archivé</a>. Seuls les administrateurs des soumissions sont autorisés à accéder à ce webform et créer des nouvelles soumissions.

en: This webform's <a href=":href">submission handlers</a> requires submissions to be saved to the database.
fr: Le <a href=":href">gestionnaire de soumissions</a> de ce webform nécessite que les soumissions soit sauvegardées dans la base de données.

en: You are previewing the below template, which can be used to <a href=":href">create a new webform</a>. <strong>Submitted data will be ignored</strong>.
fr: Vous êtes en train de prévisualiser le gabarit ci-dessous, qui peut être utilisé pour <a href=":href">créer un nouveau formulaire</a>. <strong>Les données soumises seront ignorées</strong>.

en: No items entered. Please add items below.
fr: Aucun élément saisi. Veuillez ajouter des éléments ci-dessous.

en: Currently loaded drafts will be deleted when the form is reset.
fr: Les brouillons actuellement chargés seront supprimés à la réinitialisation du formulaire.

en: If checked, this webform will be closed and unavailable to webform blocks and fields.
fr: Si coché, ce webform sera fermé et indisponible pour les blocs webform et les champs.

en: Label attributes
fr: Attributs du libellé

en: Apply classes to the element's label.
fr: Appliquer des classes au libellé de l'élément.

en: Apply custom styles to the element's label.
fr: Appliquer des styles personnalisés au libellé de l'élément.

en: Enter additional attributes to be added to the element's label.
fr: Saisir des attributs supplémentaires au libellé de l'élément.

en: Exclude unselected checkbox
fr: Exclure les cases à cocher non sélectionnées

en: Provides integration for Webform into Googalytics module.
fr: Fournit une intégration de Webform avec le module Googalytics.

en: Allows viewing <em>own</em> submissions for all webforms.
fr: Permet de voir <em>ses propres</em> soumissions pour tous les formulaires.

en: Allows updating <em>own</em> submissions for all webforms.
fr: Permet de mettre à jour <em>ses propres</em> soumissions pour tous les formulaires.

en: Allows deleting <em>own</em> submissions for all webforms.
fr: Permet de supprimer <em>ses propres</em> soumissions pour tous les webforms.

en: Export temporary directory
fr: Répertoire temporaire de l'export

en: Hide accessibility
fr: Masquer l'accessibilité

en: Show accessibility
fr: Montrer l'accessibilité

en: Disabled required
fr: Désactiver l'obligation

en: Enable required
fr: Activer l'obligation

en: Enable client-side validation
fr: Activer la validation côté client

en: Webform Examples Accessibility
fr: Exemples de webforms accessibles

en: This module aims at making the website compliant with the new EU cookie regulation.
fr: Ce module a pour but de mettre votre site web en conformité avec la nouvelle réglementation sur les cookies de l'UE.

en: This presentation is about approaching accessibility using the Webform module for Drupal 8.
fr: Cette présentation concerne l'accessibilité du module Webform pour Drupal 8.

en: Accessibility | Drupal.org
fr: Accessibilité | Drupal.org

en: The Webform module aims to be accessible to all users.
fr: Le module Webform se veut accessible à tous les utilisateurs.

en: A flexible SASS component to illustrate the steps in a multi-step process e.g. a multi-step form, a timeline or a quiz.
fr: A composant SASS flexible pour afficher les différentes étapes, par exemple pour un formulaire à plusieurs étapes, une chronologie ou un quiz.

en: The text displayed within a multi-step wizard's progress bar
fr: Le texte est affiché dans la barre de progression d'un assistant à plusieurs étapes

en: Advanced address
fr: Adresse avancée

en: Provides advanced element for storing, validating and displaying international postal addresses.
fr: Fournit un élément avancé pour stocker, valider et afficher des adresses postales internationales.

en: Basic address
fr: Simple adresse

en: If checked the computed elements will be hidden from display when the value is an empty string.
fr: Si coché, l’élément calculé sera caché à l'affichage lorsque la valeur est une chaîne vide.

en: Automatically update the computed value using Ajax
fr: Mettre à jour automatiquement la valeur calculée en utilisant Ajax

en: Provides an element to display multiple form elements as a page in a multi-step form wizard.
fr: Fournit un élément permettant d'afficher plusieurs éléments de formulaire sous forme de page dans un assistant de formulaire en plusieurs étapes.

en: Replace the '?' with…
fr: Remplacer le '?' par...

en: Access the webform submission log
fr: Accès au journal de soumission de webform

en: Access the webform user submission page
fr: Accéder à la page des soumissions du webform de l'utilisateur

en: Allows a user to view their submissions via 'Submissions' tab on their profile page.
fr: Autorise un utilisateur à voir ses soumissions via un onglet "Soumissions" sur sa page de profil.

en: Link to previous pages in progress bar
fr: Lien vers les pages précédentes dans la barre de progression

en: Link to previous pages in preview
fr: Lien vers les pages précédentes dans la prévisualisation

en: View any submissions
fr: Voir n'importe quelle soumission

en: Update any submissions
fr: Mettre à jour n'importe quelle soumission

en: Delete any submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission

en: Purge any submissions
fr: Purger toutes les soumissions

en: View own submissions
fr: Voir ses propres soumissions

en: Update own submissions
fr: Mettre à jour ses propres soumissions

en: Delete own submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions

en: %d word(s) entered
fr: %d mot(s) saisi(s)

en: %d word(s) remaining
fr: %d mot(s) restant

en: All details have been expanded.
fr: Tous les détails ont été dépliés.

en: All details have been collapsed.
fr: Tous les détails ont été repliés.

en: Resetting message closed via State API…
fr: Réinitialisation du message fermé par State API...

en: Resetting message closed via User Data…
fr: Réinitialisation du message fermé par User Data...

en: Updating @file…
fr: Mise à jour de @file...

en: Custom images…
fr: Images personnalisées…

en: Enter value…
fr: Saisir une valeur...

en: Enter text…
fr: Saisir un texte....

en: Enter image src…
fr: Saisir la source (src) de l'image...

en: more images
fr: plus d'images

en: @count result for @label | @count results for @label
fr[0]: @count résultat pour @label
fr[1]: @count résultats pour @label

en: Custom number of days…
fr: Nombre de jours personnalisé…

en: Save element or elements
fr: Enregistrer le ou les éléments

en: Reset elements
fr: Réinitialiser les éléments

en: Show/hide row weights
fr: Afficher/masquer les poids des lignes

en: Parent %parent_key key is not valid.
fr: La clé parente %parent_key est invalide.

en: There has been error validating the elements.
fr: Une erreur est survenue à la validation des éléments.

en: Edit @states conditional
fr: Modifier la condition @states

en: Required for @title
fr: Requis pour @title

en: Parent element @title
fr: Élément parent @title

en: Creates a new DropzoneJS element that you can add to webforms.
fr: Crée un nouvel élément DropzoneJS que l'on peut ajouter aux formulaires.

en: With this awesome React component, you can render complete Drupal Webforms in React. With validation, easy custom styling and a modern, clean interface.
fr: Avec ce formidable composant React, vous pouvez créer un webform Drupal complet en React. Avec de la validation, la personnalisation facile de style et une interface moderne et propre.

en: Integrates Webform with Drupal Commerce and it allows creating orders with the submission data of a Webform via a Webform handler.
fr: Intègre Webform à Drupal Commerce et permet de créer des commandes avec les données de soumissions d'un webform via un gestionnaire de webform.

en: Swift Mailer <em>(requires Mail System)</em>
fr: Swift Mailer <em>(requiert Mail System)</em>

en: @label is archived
fr: @label est archivé

en: @label is open
fr: @label est ouvert

en: @label is closed
fr: @label est fermé

en: @label is scheduled and is @state
fr: @label est planifié et est @state

en: known accessibility issues
fr: problèmes d'accessibilité connus

en: jQuery: Text Counter
fr: jQuery : Text Counter

en: A jQuery plugin for counting and limiting characters/words on text input, or textarea, elements.
fr: Un plugin jQuery pour compter et limiter le nombre de caractères / mots dans un champ texte ou une zone de texte.

en: Edit @label notes
fr: Modifier les notes @label

en: Add notes to @label
fr: Ajouter des notes à @label

en: You may use tokens.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens).

en: Adding module dependency to @file…
fr: Ajout de la dépendance de module à @file en cours…

en: Tidying @file…
fr: Reformatage du fichier @file en cours…

en: Removing existing libraries…
fr: Suppression des bibliothèques existantes en cours…

en: Beginning to remove libraries…
fr: Début du retrait des bibliothèques…

en: @name removed from @path…
fr: @name retiré de @path…

en: Filter by keyword
fr: Filtrer par mot clé

en: Enter a keyword to filter by.
fr: Saisir un mot-clé pour filtrer avec celui-ci.

en: handler
fr: gestionnaire (handler)

en: handlers
fr: gestionnaires (handlers)

en: Exported @count of @total submissions…
fr: @count sur @total soumissions exportées...

en: @label flagged/starred.
fr: @label marqué/ajouté au favoris.

en: @label unflagged/unstarred.
fr: @label démarqué/retiré des favoris.

en: @label locked.
fr: @label verrouillé.

en: @label unlocked.
fr: @label déverrouillé.

en: Unstar/Unflag @label
fr: Démarquer/Retirer des favoris @label

en: Star/flag @label
fr: Marquer/Ajouter aux favoris @label

en: Unlock @label
fr: Déverrouiller @label

en: Lock @label
fr: Verrouiller @label

en: custom…
fr: personnalisé...

en: Enter custom classes…
fr: Saisir des classes personnalisées...

en: Enter custom properties…
fr: Saisir des propriétés personnalisées ...

en: Enter title…
fr: Saisir un titre...

en: Enter description…
fr: Saisir une description...

en: Enter help text…
fr: Saisir un texte d'aide...

en: Custom @type…
fr: Personnaliser le/la @type…

en: Conditional Logic (YAML)
fr: Logique conditionnelle (YAML)

en: Re-order
fr: Réordonner

en: Enter custom options…
fr: Saisir des options personnalisées...

en: If checked, a progress bar will displayed about the form.
fr: Si cochée, une barre de progression s'affichera concernant le formulaire.

en: If checked, previous pages will be link in the progress bar.
fr: Si cochée, les pages précédentes seront cliquables dans la barre de progression.

en: If checked, the current page and total remaining pages will be displayed. (i.e. Page 1 of 10)
fr: Si cochée, la page en cours et le nombre de pages restantes seront affichés. (ex : Page 1 sur 10)

en: If checked, the percentage of completed pages will be displayed. (i.e. 10%)
fr: Si cochée, le pourcentage de pages complétées sera affiché. (ex. 10%)

en: If checked, the preview page will included 'Edit' buttons for each previous page.
fr: Si cochée, la page de pré-visualisation inclura les boutons 'Modifier' pour chaque page précédente.

en: On Ajax load, scroll to the top of the…
fr: Lors d'un chargement Ajax, défiler en haut de...

en: Form validation errors have been found.
fr: Des erreurs de validation de formulaire ont été trouvées.

en: Link submissions to…
fr: Lier les soumissions à...

en: Deleting @count of @total submissions…
fr: Suppression de @count sur @total soumissions…

en: Immediately delete temporary managed files
fr: Supprimer immédiatement les fichiers temporaires gérés par le cœur de Drupal.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes.
fr: Entrer une valeur comme "512" (octets), "80" Ko (kilo-octet) ou "50 Mo" (mega-octet) dans le but de restreindre la taille de fichier autorisé. Si vide, la taille du fichier sera seulement limitée par la taille maximale de transfert de publications et fichiers de PHP.

en: Current limit: %limit
fr: Limite actuelle : %limit

en: Leave blank to disable the automatic generation of URL aliases for all webforms.
fr: Laisser vide pour rendre inactif la génération automatique d'alias d'URL pour tous les webforms.

en: Enter machine name…
fr: Saisir un nom système...

en: Open Issues
fr: Demandes ouvertes

en: Accessibility Issues
fr: Problèmes d'accessibilité

en: Element description/help/more
fr: Description d'élément/aide/plus

en: Custom…
fr: Personnalisé ...

en: Update submission
fr: Mettre à jour la soumission

en: Enter submission data as name and value pairs as <a href=":href">YAML</a> which will be used to prepopulate the selected webform.
fr: Saisir des données à soumettre comme des paires de nom et valeur <a href=":href">YAML</a> qui seront utilisées pour pré-remplir le webform sélectionné.

en: Custom date format…
fr: Format de date personnalisé ...

en: Custom time format…
fr: Format d'heure personnalisé...

en: Enter input mask…
fr: Saisir le masque de saisie...

en: %d characters/word(s) entered
fr: %d caractères/mot(s) saisis

en: %d characters/word(s) remaining
fr: %d caractères/mot(s) restants

en: computed value
fr: valeur calculée

en: Custom body…
fr: Corps personnalisé...

en: Twig template…
fr: Gabarit Twig...

en: Custom @label…
fr: @label personnalisé…

en: Enter @label…
fr: Saisir @label …

en: Loqate
fr: Localiser

en: Access own webform configuration
fr: Accéder à la configuration de son propre webform

en: Allows users and applications to access a webform's configuration created by the user.
fr: Permet aux utilisateurs et applications d'accéder à la configuration d'un formulaire créé par l'utilisateur.

en: Access any webform configuration
fr: Accéder à la configuration de n'importe quel formulaire.

en: Allows users and applications to access any webform's configuration.
fr: Permet aux utilisateurs et applications d'accéder à la configuration de n'importe quel formulaire.

en: Delete any webform submission
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Form access denied action
fr: Action du message d'accès refusé

en: Form access denied title
fr: Titre du message d'accès refusé

en: Form access denied message
fr: Message d'accès refusé au formulaire

en: View name / Display ID
fr: Nom de la vue / Identifiant (ID) de l'affichage

en: Apply to webform
fr: Appliquer au webform

en: Apply to node
fr: Appliquer au nœud

en: Access Rule
fr: Règle d'accès

en: Default form open message
fr: Message d'ouverture du formulaire par défaut

en: Default form close message
fr: Message de fermeture du formulaire par défaut

en: Default form access denied message
fr: Message d'accès refusé du formulaire par défaut

en: Default submission views
fr: Vues de soumission par défaut

en: Apply to global
fr: Appliquer au global

en: Default Algolia API key
fr: Clé d'API Algolia par défaut

en: Controls if unused HTML editor files should be marked temporary
fr: Contrôle si les fichiers inutilisés de modification de l'HTML doivent être marqués comme temporaires

en: IMPORTANT! Elements, containers, and pages that are hidden using conditional logic will now have their submission data cleared when a webform is submitted.
fr: IMPORTANT ! Les éléments, conteneurs et pages qui sont masqués par une logique conditionnelle verront leurs données de soumission effacées lors de la soumission d'un formulaire Webform.

en: Please make sure to test any webform that contains conditionally hidden elements, containers, or pages.
fr: Veuillez vérifier tout webform qui contient des éléments, conteneurs ou pages conditionnellement cachés.

en: Any element that is conditionally hidden will have its submission data cleared.
fr: Tout élément qui est conditionnellement caché verra ses données de soumission effacées.

en: Webform access
fr: Accès webform

en: Webform Access: Group
fr: Webform Access : Groupe

en: Webform Access: Type
fr: Webform Access : Type

en: Webform Access
fr: Accès Webform

en: Add access group
fr: Ajouter un groupe d'accès

en: Add access type
fr: Ajouter un type d'accès

en: Webforms: Access Group
fr: Webforms : Groupe d'accès

en: Add webform access group
fr: Ajouter un groupe d'accès au webform

en: Edit webform access group
fr: Modifier un groupe d'accès au webform

en: Duplicate webform access group
fr: Dupliquer un groupe d'accès au webform

en: Delete webform access group
fr: Supprimer un groupe d'accès au webform

en: Add webform access type
fr: Ajouter un type d'accès au webform

en: Edit webform access type
fr: Modifier le type d'accès au webform

en: Delete webform access type
fr: Supprimer le type d'accès au webform

en: Duplicate '@label' access group
fr: Dupliquer le groupe d'accès "@label"

en: Administer submissions
fr: Administrer les soumissions

en: Access group %label saved.
fr: Groupe d'accès %label enregistré.

en: Access group @label saved.
fr: Groupe d'accès @label enregistré.

en: Filter by keyword.
fr: Filtrer par mot clé.

en: access group
fr: groupe d'accès

en: access groups
fr: groupes d'accès

en: @total access group | @total access groups
fr[0]: @total groupe d'accès
fr[1]: @total groupes d'accès

en: Access type %label saved.
fr: Type d'accès %label enregistré.

en: Access type @label saved.
fr: Type d'accès @label enregistré.

en: @total access type | @total access types
fr[0]: @total type d'accès
fr[1]: @total types d'accès

en: Webform access group
fr: Groupe d'accès webform

en: Webform access type
fr: Type d'accès webform

en: Webform access group entities
fr: Entités de groupe d'accès webform

en: United States: Northeast
fr: État-Unis : Nord-est

en: United States: Midwest
fr: États-Unis : Centre ouest

en: United States: South
fr: États-Unis : Sud

en: United States: West
fr: États-Unis : Ouest

en: Webform Demo: Region Contact System
fr: Webform Demo : Système de contact par région

en: You can use this setting to prevent an action to be scheduled if it should have been triggered in the past.
fr: Utiliser ce paramètre pour empêcher la planification d'une action qui aurait dû être déclenchée dans le passé.

en: Add @label element to "@parent"
fr: Ajouter l'élément @label au parent "@parent"

en: Select an element to add to "@parent"
fr: Sélectionner une élément à ajouter  à "@parent"

en: Allows you to embed webforms within an iframe on another site.
fr: Permet l'intégration de webform dans une iframe sur un autre site.

en: Provides GraphQL integration with the Webform module.
fr: Fournit une intégration GraphQL avec le module Webform.

en: Filter by videos
fr: Filtrer par vidéos

en: @total videos
fr: @total vidéos

en: This screencast walks through how to use permissions, roles, and custom access rules to control access to webforms and submissions.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comme utiliser les droits, les rôles et les règles d'accès personnalisées pour gérer l'accès aux formulaires et aux soumissions.

en: Users, Roles, and Permissions | Drupal.org
fr: Utilisateurs, rôles et droits | Drupal.org
    Show related projects

en: Users, Roles, and Permissions | Drupalize.me
fr: Utilisateurs, rôles et droits | Drupalize.me

en: jQueryUI Dialog Documentation
fr: Documentation de jQueryUI Dialog

en: This presentation shows how to use views to display webform submissions.
fr: Cette présentation montre comment utiliser Views pour afficher des soumissions de formulaire.

en: Views module | Drupal.org
fr: Le module Views | Drupal.org

en: Webform Views Integration | Drupal.org
fr: Intégration de Webform avec Views | Drupal.org

en: Algolia Places provides a fast, distributed and easy way to use an address search autocomplete JavaScript library on your website.
fr: Algolia Places fournit un moyen rapide, distribué et simple d'utiliser une bibliothèque JavaScript de recherche d'adresses par autocomplétion sur votre site web.

en: Algolia Places is by the location places elements.
fr: Algolia Places est dans les éléments d'emplacements ou de lieux.

en: View / Name / Title
fr: Vue / Nom / Titre

en: Select view…
fr: Sélectionner une vue...

en: Enter name…
fr: Saisir un nom...

en: Display the selected view on the below paths
fr: Afficher la vue sélectionnée pour les chemins ci-dessous

en: User drafts
fr: Brouillons de l'utilisateur

en: User submissions
fr: Soumissions de l'utilisateur

en: View name/display id is required.
fr: Le nom de la vue/identifiant (ID) d'affichage est requis.

en: This setting assumes that a webform handler will manage the displaying of a confirmation message.
fr: Ce paramètre suppose qu'un gestionnaire de webform gérera l'affichage d'un message de confirmation.

en: Default (Displays the default access denied page)
fr: Par défaut (Affiche la page d'accès refusé par défaut)

en: Access denied title
fr: Titre Accès refusé

en: Page title to be shown on access denied page
fr: Le titre de la page qui doit être affiché sur la page Accès refusé.

en: If checked, source entity can be populated using query string parameters.
fr: Si coché, l'entité source peut-être remplie en utilisant les paramètres d'URL.

en: Unused html editor files should be marked temporary
fr: Les fichiers de modification HTML inutilisés doivent être marqués comme temporaires

en: Drupal core does not automatically delete unused files because unused files could reused.
fr: Le cœur de Drupal ne supprime pas automatiquement les fichiers inutilisés, parce qu'ils pourraient être réutilisés.

en: All files must be uploaded to your production environment and then copied to development and local environment.
fr: Tous les fichiers doivent être transférés dans votre environnement de production, puis copiés dans les environnements locaux et de développement.

en: Algolia application id
fr: Identifiant (ID) de l'application Algolia

en: Algolia requires users to use a valid application id and API key for more than 1,000 requests per day. By <a href="https://www.algolia.com/users/sign_up/places">signing up</a>, you can create a free Places app and access your API keys.
fr: Algolia oblige les utilisateurs à plus de 1000 requêtes par jour à utiliser un identifiant d'application (ID) et une clé d'API valides. En <a href="https://www.algolia.com/users/sign_up/places">s'inscrivant</a>, vous pouvez créer une application Places gratuites et accéder à vos clés d'API.

en: Algolia API key
fr: Clé d'API Algolia

en: Default access denied message
fr: Message par défaut lors d'un accès refusé

en: External optional libraries
fr: Bibliothèques externes optionnelles.

en: Required elements
fr: Éléments requis

en: External required libraries
fr: Bibliothèques externes requises

en: The below external libraries are required by specified webform elements or modules.
fr: Les bibliothèques externes ci-dessous sont requises par des modules ou éléments de formulaire spécifiques.

en: Uncheck the below settings to allow webform administrators to choose which results should be replaced with submission views.
fr: Décocher les paramètres ci-dessous pour autoriser les administrateurs du webform à choisir quels résultats devraient être remplacés par des vues de soumission.

en: Location (Geocomplete)
fr: Emplacement (Geocomplete)

en: Provides a form element to collect valid location information (address, longitude, latitude, geolocation) using Google Maps API's Geocoding and Places Autocomplete.
fr: Fournit un élément de formulaire pour collecter les informations d'emplacement valides (adresse, longitude, latitude, géolocalisation) en utilisant les API Google Maps Geocoding et Places Autocomplete.

en: You can either enter an element specific application id and API key here or set the <a href=":href">default site-wide application id and API key</a>.
fr: Vous pouvez soit saisir l'identifiant d'application (ID) ou la clé d'API ici soit définir <a href=":href">l'identifiant d'application (ID) et la clé d'API par défaut de tout le site</a>.

en: Location (Algolia Places)
fr: Lieu (Algolia Places)

en: Provides a form element to collect valid location information (address, longitude, latitude, geolocation) using Algolia Places.
fr: Fournit un élément de formulaire pour collecter les informations de lieux valides (adresse, longitude, latitude, géolocalisation) en utilisant Algolia Places.

en: Theme to render this email
fr: Thème pour le rendu de ce courriel

en: Select the theme that will be used to render this email.
fr: Sélectionner le thème qui sera utilisé pour le rendu de cet email.

en: checkbox:
      - true
    color:
      - '#ffffcc'
      - '#ffffcc'
      - '#ccffff'
    email:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    language_select:
      - en
    machine_name:
      - 'loremipsum'
      - 'oratione'
      - 'dixisset'
    tel:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    textarea:
      - 'Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.'
      - 'Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;'
      - 'Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.'
    text_format:
      - value: '<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.</p>'
      - value: '<p>Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;</p>'
      - value: '<p>Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.</p>'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    webform_email_confirm:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    webform_email_multiple:
      - 'example@example.com, test@test.com, random@random.com'
    webform_time:
      - '09:00'
      - '17:00'
fr: checkbox:
      - true
    color:
      - '#ffffcc'
      - '#ffffcc'
      - '#ccffff'
    email:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    language_select:
      - en
    machine_name:
      - 'loremipsum'
      - 'oratione'
      - 'dixisset'
    tel:
      - '12-34-56-78-90'
      - '09-87-65-43-21'
    textarea:
      - 'Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.'
      - 'Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;'
      - 'Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.'
    text_format:
      - value: '<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.</p>'
      - value: '<p>Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;</p>'
      - value: '<p>Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.</p>'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    webform_email_confirm:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    webform_email_multiple:
      - 'example@example.com, test@test.com, random@random.com'
    webform_time:
      - '09:00'
      - '17:00'

en: Default webform submissions views.
fr: Vue par défaut des soumissions de webform.

en: Embed: Default
fr: Intégrer : Par défaut

en: Display submissions.
fr: Afficher les soumissions.

en: Embed: Administer
fr: Intégrer : Administrer

en: Administer submissions.
fr: Administrer les soumissions.

en: Embed: Manage
fr: Intégrer : Gérer

en: Manage submissions.
fr: Gérer les soumissions.

en: Embed: Review
fr: Intégrer : Évaluer

en: Review submissions.
fr: Évaluer les soumissions.

en: Redirect to the webform
fr: Rediriger vers le formulaire

en: ZIP/Postal Code
fr: Code postal

en: If your webform has multiple pages, this will change the behavior of the "Next" button. This will also affect where validation messages show up after an error.
fr: Si votre formulaire s'étend sur plusieurs pages, ceci changera le comportement du bouton "Suivant". Ceci affectera également la zone où les messages s'afficheront après une erreur.

en: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'How was the session overall?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Please rate the speaker''s…'
      '#questions':
        mastery: 'Mastery of this topic'
        presentation: 'Presentation skills'
        quality: 'Quality of slides and visual aids'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Did you learn something in this session you can use in real life?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Yes'
        'No': 'No'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'What did you like most? What would you change? Advice for the speaker to make this session better?'
fr: overall:
      '#type': radios
      '#title': "Comment s'est déroulée la session dans son ensemble ?"
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Veuillez donner une note au présentateur …'
      '#questions':
        mastery: 'Maîtrise du sujet'
        presentation: 'Capacité de présentation'
        quality: 'Qualité du support et aides visuelles'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Avez-vous appris quelque chose lors de cette session que vous pourrez réutiliser en dehors ?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Oui'
        'No': 'Non'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Commentaires
      '#description': "Qu'est-ce qui vous a le plus plu ? Quels conseils pour le présentateur pouvez-vous donner ?"

en: Administer webform & submissions
fr: Administrer les webform et les soumissions

en: Form file upload limit
fr: La limite des champs fichiers

en: Default maximum file upload size
fr: Taille maximale de transfert de fichier

en: @size limit per form.
fr: limite @size par formulaire

en: Provides an example of a webform handler.
fr: Fournit un exemple de gestionnaire (handler) webform.

en: Message to be displayed when form is completed
fr: Message à afficher lorsque le formulaire est terminé

en: If checked, every handler method invoked will be displayed onscreen to all users.
fr: Si cochée, chaque gestionnaire (handler) invoqué sera visible à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: The element must be empty. You entered %value.
fr: L'élément doit être vide. Vous avez saisi %value.

en: Example of a webform submission handler.
fr: Exemple de gestionnaire (handler) de soumission de webform.

en: <a href="https://www.drupal.org/node/3003140">Learn more &raquo;</a>
fr: <a href="https://www.drupal.org/node/3003140">En savoir plus &raquo;</a>

en: None (reloads the current page and does not display a confirmation message)
fr: Aucun (recharge la page en cours et n'affiche pas de message de confirmation)

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to set the file upload limit for this form.
fr: Entrer une valeur comme "512" (octets), "80" Ko (kilo-octet) ou "50 Mo" (mega-octet) dans le but de définir la limite de transfert de fichier pour ce formulaire.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to set file upload limit.
fr: Entrer une valeur comme "512" (octets), "80" Ko (kilo-octet) ou "50 Mo" (mega-octet) dans le but de définir une limite de transfert de fichier.

en: Lock submission
fr: Verrouiller la soumission

en: Unlock submission
fr: Déverrouiller la soumission

en: This suffix has security implications.
fr: Ce suffixe a des implications en termes de sécurité.

en: Use <code>:htmldecode</code> with <code>:striptags</code>.
fr: Utiliser <code>:htmldecode</code> avec <code>:striptags</code>.

en: <code>:striptags</code> removes all HTML tags from returned value.
fr: <code>:striptags</code> retire toutes les balises HTML de la valeur renvoyée.

en: Form title display
fr: Affichage du titre du formulaire

en: Submission excluded elements
fr: Éléments exclus de la soumission

en: Administer webform templates
fr: Administrer les gabarits de Webform

en: Allows administration to manage webform templates.
fr: Autoriser l’administration à gérer les gabarits de Webform.

en: No elements found. Try a different search.
fr: Aucun élément trouvé. Tenter une recherche différente.

en: Gives Drupal the ability to communicate with Marketing Cloud.
fr: Permet à Drupal de communiquer avec Marketing Cloud.

en: No videos found. Try a different search.
fr: Aucune vidéo n'est trouvée. Essayer une recherche différente.

en: Pattern message
fr: Message du motif

en: @title minimum
fr: Longueur minimale de @title

en: @title maximum
fr: Longueur maximale de @title

en: Limit total to one submission per source entity
fr: Limiter à une soumission par entité source

en: skipped
fr: sauté

en: skipped (conditions not met)
fr: sauté (conditions non remplies)

en: Access webform configuration
fr: Accéder à la configuration du formulaire webform

en: This action will…
fr: Cette action va...

en: Remove configuration
fr: Retirer la configuration

en: Affect any fields which use this access group
fr: Affecter tous les champs qui utilisent ce groupe d'accès

en: Affect any access groups which use this type
fr: Affecter n'importe quels groupes d'accès qui utilisent ce type

en: Webforms affected
fr: Webforms concernés

en: Delete the '@title' element?
fr: Supprimer l'élément "@title" ?

en: Delete the %title element from the %webform webform?
fr: Supprimer l'élément %title du formulaire %webform ?

en: Are you sure you want to delete the %title element?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer l'élément %title ?

en: Remove this element
fr: Retirer cet élément

en: Delete any submission data associated with this element
fr: Supprimer toute donnée de soumission associée à cet élément

en: Delete all child elements
fr: Supprimer tous les éléments enfants

en: Nested elements being deleted
fr: Éléments imbriqués en cours de suppression

en: Use the <a href="https://github.com/wikimedia/composer-merge-plugin">Composer Merge plugin</a> to include the Webform module's <a href="https://cgit.drupalcode.org/webform/tree/composer.libraries.json">composer.libraries.json</a> or generate a custom file using <code>drush @webform-libraries-composer &gt; DRUPAL_ROOT/composer.libraries.json</code>.
fr: Utiliser <a href="https://github.com/wikimedia/composer-merge-plugin">Composer Merge plugin</a> pour inclure le fichier <a href="https://cgit.drupalcode.org/webform/tree/composer.libraries.json">composer.libraries.json</a> du module Webform ou générer un fichier personnalisé en utilisant <code>drush @webform-libraries-composer &gt; DRUPAL_ROOT/composer.libraries.json</code>.

en: Execute <code>drush @webform-libraries-download</code>, to download third-party libraries required by the Webform module. (OSX/Linux)
fr: Lancer la commande <code>drush @webform-libraries-download</code> pour télécharge les bibliothèques tierces requises par le module Webform (OS X/Linux).

en: Execute <code>drush @webform-composer-update</code>, to update your Drupal installation's composer.json to include the Webform module's selected libraries as repositories.
fr: Lancer la commande <code>drush @webform-composer-update</code> pour mettre à jour le fichier composer.json de votre installation Drupal et inclure les bibliothèques sélectionnées par le module Webform en tant que dépôt.

en: Delete the '@title' handler?
fr: Supprimer le gestionnaire '@title' ?

en: Delete the %title handler from the %webform webform?
fr: Supprimer le gestionnaire %title du webform %webform ?

en: Are you sure you want to delete the %title handler?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le gestionnaire %title ?

en: Remove this handler
fr: Supprimer ce gestionnaire

en: Cancel all pending actions
fr: Annuler toutes les actions en attente

en: There are no %label submissions.
fr: Il n'y a pas de soumission de %label.

en: Are you sure you want to clear all %label submissions?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer toutes les soumissions de %label ?

en: Remove @total %label @submissions
fr: Retirer @total @submissions de %label

en: Take a few minutes to complete
fr: Prenez quelques minutes pour terminer

en: Yes, I want to clear all %label submissions
fr: Oui, je souhaite effacer toutes les soumissions de %label

en: Webform %label submissions cleared.
fr: Soumissions du webform %label effacées.

en: Delete %label?
fr: Supprimer %label ?

en: Delete any uploaded files
fr: Supprimer tous les fichiers transférés

en: Purge all submissions?
fr: Vider toutes les soumissions ?

en: There are no webform submissions.
fr: Il n'y a aucune soumission de formulaire.

en: Are you sure you want to purge all submissions?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider toutes les soumissions ?

en: Yes, I want to purge all submissions
fr: Oui, je veux vider toutes les soumissions

en: Text displayed on the webform.
fr: Texte affiché sur le webform.

en: Track user IP address
fr: Suivre l'adresse IP de l'utilisateur

en: Date/time (@format)
fr: Date/heure (@format)

en: Immediately send email when testing this webform
fr: Envoyer immédiatement un courriel lors du test de ce formulaire

en: date/time
fr: date/heure

en: The %field date is required. Please enter a @type in the format %format.
fr: La date %field est requise. Veuillez saisir un @type au format %format.

en: The %label email will be sent immediately upon submission.
fr: Le courriel %label sera immédiatement envoyé à la soumission.

en: Using Webform in Drupal 8, 1.1: Install Webform
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 1.1: installer Webform

en: Using Webform in Drupal 8, 2.1: Create Conditional Elements
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 2.1: créer des éléments conditionnels

en: Using Webform in Drupal 8, 3.1: View, Download and Clear Submissions
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 3.1: voir, télécharger et nettoyer les soumissions

en: Using Webform in Drupal 8, 4.1: Send Submissions to Zapier
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 4.1: envoyer les soumissions à Zapier

en: Integrate Webform and Google Sheets using Zapier in Drupal 8 | WebWash
fr: Intégrer Webform avec Google Sheets en utilisant Zapier sous Drupal 8 | WebWash

en: Using Webform in Drupal 8, 5.1: Display Form as a Block
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 5.1: afficher les formulaires comme des blocs

en: Available states
fr: États disponibles

en: Available selectors
fr: Sélecteurs disponibles

en: Available triggers
fr: Déclencheurs disponibles

en: The %state state is declared more than once. There can only be one declaration per state.
fr: L'état %state est déclaré plus d'une fois. Il ne peut y avoir qu'une déclaration par état.

en: It is strongly recommended that you install the <a href=":cache_control_override_href">Cache Control Override</a> module.
fr: Il est fortement recommandé d'installer le module <a href=":cache_control_override_href">Cache Control Override</a>.

en: If checked, a user's IP address will be recorded.
fr: Si coché, l'adresse IP d'un utilisateur sera enregistrée.

en: Display URL to the referenced webform.
fr: Afficher l'URL vers le formulaire référencé.

en: License plate
fr: Plaque d'immatriculation

en: MAC address
fr: Adresse MAC

en: Social Security Number (SSN)
fr: Numéro de sécurité sociale

en: Enter custom <a href=":href">request options</a> that will be used by the Guzzle HTTP client. Request options can include custom headers.
fr: Saisir des <a href=":href">options de requête</a> qui seront utilisés par le client HTTP Guzzle. Les options de requête peuvent inclure des entête / header personalisés.

en: Filter images
fr: Filtrer les images

en: Filter by title or images
fr: Filtrer par titre ou images

en: Show all images
fr: Afficher toutes les images

en: Allows editors to send webform submissions to Luminate Online Surveys.
fr: Permet aux éditeurs d'envoyer les soumissions des formulaires à Luminate Online Surveys.

en: Integrates Drupal 8 Webforms with Oracle Eloqua.
fr: Intègre Webforms sous Drupal 8 avec Oracle Eloqua.

en: Filter by title or options
fr: Filtrer par titre ou options

en: This cannot be undone!!!
fr: Attention, cette opération est irréversible !

en: Webform configuration has been repaired.
fr: La configuration du webform a été réparée.

en: Show date picker button
fr: Afficher le bouton du sélecteur de date

en: If checked, date picker will include a calendar button
fr: Si coché, le sélecteur de date inclura un bouton de calendrier

en: This can cause unexpected validation errors.
fr: Ceci peut causer des erreurs de validation inattendues.

en: Abbreviate month
fr: Mois abrégé

en: If checked, month will be abbreviated to three letters.
fr: Si coché, le mois sera abrégé sur trois lettres.

en: Time minimum
fr: Heure minimum

en: Time maximum
fr: Heure maximum

en: Other minimum
fr: Autre minimum

en: File upload help display
fr: Affichage de l'aide pour le transfert de fichier

en: File upload preview (Authenticated users only)
fr: Aperçu du transfert de fichier (seulement les utilisateurs authentifiés)

en: Select how the uploaded file previewed.
fr: Sélectionner comment les fichiers transférés se pré-visualisent.

en: Allowing anonymous users to preview files is dangerous.
fr: Permettre aux utilisateurs anonymes de pré-visualiser les fichiers est dangereux.

en: scheduled email sent
fr: courriel planifié envoyé

en: scheduled email not sent
fr: courriel planifié non envoyé

en: File upload destination
fr: Destination du fichier transféré

en: File upload placeholder
fr: Placeholder du transfert de fichier

en: The placeholder will be shown before a file is uploaded.
fr: Le placeholder sera affiché avant le transfert du fichier.

en: File upload button title
fr: Titre du bouton de transfert du fichier

en: File upload button
fr: Bouton de transfert du fichier

en: The section's title HTML tag.
fr: Le tag HTML du titre de la section.

en: Repairing webform submission storage schema…
fr: Réparation du schéma de stockage des soumissions de webforms en cours...

en: Repairing webform settings…
fr: Réparation des paramètres des webforms en cours…

en: Repairing webform handlers…
fr: Réparation des gestionnaires (handlers) de webforms en cours...

en: Repairing webform field storage definitions…
fr: Réparation des définitions de stockage des champs des webforms en cours…

en: Validating webform elements…
fr: Validation des éléments de webforms en cours...

en: Archive this webform
fr: Archiver ce formulaire

en: Learn about submission value tokens
fr: Plus d'information sur la valeur des jetons de soumission

en: Learn about handler response tokens
fr: En savoir plus sur les jetons de réponse des gestionnaires

en: <code>:xmlencode</code> XML encodes returned value.
fr: <code>:xmlencode</code> encode le résultat en XML.

en: Learn about token suffixes
fr: En savoir plus sur les suffixes de jetons

en: @parent: @child
fr: @parent : @child

en: CAPTCHA third party settings
fr: Paramètres tiers de CAPTCHA

en: Replace 'Add CAPTCHA administration links to forms' with CAPTCHA webform element
fr: Remplace 'Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires' avec un élément CAPTCHA de webform

en: Honeypot third party settings
fr: Paramètres tiers d'Honeypot

en: Enter the title to be displayed when the attachment is displayed as a link.
fr: Saisir le titre à afficher lorsque la pièce jointe est affichée en tant que lien.

en: Remove whitespace around the attachment's content
fr: Supprimer les espaces autours du contenu de la pièce jointe

en: If checked, all spaces and returns around the attachment's content with be removed.
fr: Si la case est cochée, tous les espaces et sauts de ligne autour du contenu de la pièce jointe seront retirés.

en: Force users to download the attachment
fr: Forcer les utilisateurs à télécharger la pièce jointe

en: If checked the attachment will be automatically download.
fr: Si coché, la pièce jointe sera automatiquement téléchargée.

en: Attachment token
fr: Jeton de pièce jointe.

en: Generates an attachment using tokens.
fr: Génère une pièce jointe en utilisant un jeton.

en: File attachment elements
fr: Éléments de fichier attaché

en: Attachment Twig
fr: Pièce jointe Twig

en: Generates an attachment using Twig.
fr: Génère une pièce jointe via Twig.

en: URL/path
fr: URL / chemin

en: The URL <a href=":url">@url</a> is not available.
fr: L'URL <a href=":url">@url</a> n'est pas disponible.

en: Generates an attachment using a URL.
fr: Génère une pièce jointe via une URL.

en: Email will be rescheduled when a draft or submission is updated.
fr: Le courriel sera à nouveau planifié quand un brouillon ou une soumission est mise à jour.

en: Allows you to add products to a webform submission.
fr: Vous permet d'ajouter des produits à une soumission de webform.

en: Create a new user upon form submission.
fr: Créer un nouvel utilisateur à la soumission d'un formulaire.

en: Webform Attachment sub-module | Drupal.org
fr: Le sous-module Webform Attachment | Drupal.org

en: A unique value stored in the database.
fr: Une valeur unique stockée dans la base de données.

en: Enter text and description to be displayed on the form.
fr: Saisir le texte et la description à afficher sur le formulaire.

en: Text to be displayed on the form.
fr: Texte à afficher sur le formulaire.

en: Form general settings
fr: Configurations générales des formulaires

en: Form wizard settings
fr: Paramètres de l'assistant de formulaire

en: Submission purge settings
fr: Configuration de la purge des soumissions

en: Element general settings
fr: Paramètre généraux d'élément

en: Export general settings
fr: Exporter les paramètres généraux

en: Valid format
fr: Format valide

en: For international telephone numbers we suggest using <a href=":href">E164</a> format.
fr: Pour les numéros de téléphone à l'international, nous suggérons d'utiliser le format <a href=":href">E164</a>.

en: Valid country
fr: Pays valide

en: Install the <a href=":href">Telephone validation</a> module which provides international phone number validation.
fr: Installer le module <a href=":href">Telephone validation</a> qui fournit une validation des numéros de téléphone à l'international.

en: To send email attachments, please install and configure the <a href=":href_smtp">SMTP Authentication Support</a> module or the <a href=":href_mailsystem">Mail System</a> and <a href=":href_swiftmailer">SwiftMailer</a> module.
fr: Pour envoyer des pièces jointes dans le courriel, veuillez installer et configurer le module <a href=":href_smtp">SMTP Authentication Support</a> ou les modules <a href=":href_mailsystem">Mail System</a> et <a href=":href_swiftmailer">SwiftMailer</a>.

en: CAPTCHA: challenge enabled
fr: CAPTCHA: défi activé

en: Untrusted users will see a CAPTCHA element on this webform.
fr: Les utilisateurs non vérifiés verront un élément CAPTCHA sur ce webform.

en: Add CAPTCHA element to this webform for untrusted users.
fr: Ajouter un élément CAPTCHA à ce webform pour les utilisateurs non vérifiés.

en: CAPTCHA should be added as an element to this webform.
fr: CAPTCHA devrait être ajouté comme un élément à ce webform.

en: access type
fr: Type d'accès

en: access types
fr: Types d'accès

en: webform options
fr: Options du webform

en: Editing inline Twig template allows users to access any data exposed by Twig functions.
fr: L'édition en ligne de gabarit Twig permet aux utilisateurs d'accéder à toutes les données exposées par les fonctions Twig.

en: Batch import size
fr: Taille des lots d'import

en: [@element_key] Invalid file URL (@url). URLS must begin with http:// or https://.
fr: [@element_key] URL du fichier invalide (@url). Les URLS doivent commencer par http:// ou https://.

en: [@element_key] URL (@url) returns 404 file not found.
fr: [@element_key] URL (@url) renvoi une erreur 404 fichier non trouvé.

en: [@element_key] Unable to read file from URL (@url).
fr: [@element_key] Impossible de lire le fichier depuis l'URL (@url).

en: [@element_key] Unable to locate entity (@entity_id).
fr: [@element_key] Impossible de localiser l'entité (@entity_id).

en: [@element_key] YAML is not valid. @error
fr: [@element_key] YAML non valide. @error

en: Update submissions that have a corresponding UUID.
fr: Mettre à jour les soumissions qui ont un UUID correspondant.

en: Create new submissions.
fr: Créer de nouvelles soumissions.

en: Form validation will be skipped.
fr: La validation du formulaire sera ignorée.

en: Skip submissions that are invalid.
fr: Ignorer les soumissions qui ne sont pas valides.

en: Review import
fr: Examiner l'import

en: Destination (Submission)
fr: Destination (Soumission)

en: Please review and select the imported CSV source column to destination element mapping
fr: Veuillez vérifier et sélectionner la colonne source de l'import CSV à destination de l'élément de correspondance.

en: Skip form validation
fr: Passer la validation du formulaire

en: Skipping form validation can cause invalid data to be stored in the database.
fr: Passer la validation du formulaire peut entraîner le stockage de données non valides dans la base de données.

en: Treat all warnings as errors
fr: Traiter tous les avertissements comme des erreurs

en: Yes, I want to import these submissions
fr: Oui, je souhaite importer ces soumissions

en: Initializing submission import
fr: Initialisation de la soumission de l'import

en: The import could not be completed because an error occurred.
fr: L'importation n'a pas pu se terminer car une erreur s'est produite.

en: Row #@number
fr: Ligne n°@number

en: 1 submission | @total submissions
fr[0]: 1 soumission
fr[1]: @total soumissions

en: If checked, all entity references will use the entity's UUID
fr: Si cochée, toutes les références d'entité utiliseront l'UUID de l'entité

en: Exports results in CSV that can be imported back into the current webform.
fr: Exporte les résultats au format CSV qui peuvent être réimportés dans le webform actuel.

en: Allows you to download files attached to a single submission
fr: Vous permet de télécharger les fichiers joints à une soumission

en: Importing webform submissions
fr: Importation de soumissions de formulaires

en: This screencast shows how to import submissions using CSV (comma separated values) file.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon d'importer des soumissions en utilisant un fichier CSV (comma-separated values/valeurs séparées par une virgule).

en: The Webform Submission Export/Import module must be enabled to perform imports.
fr: Le module Webform Submission Export/Import doit être activé pour effectuer des importations.

en: Please include the CSV path or URI.
fr: Veuillez inclure le chemin CSV ou URI.

en: Are you sure you want to import @total submissions?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir importer @total soumissions ?

en: Filter images by label
fr: Filtrer les images par libellé

en: Include filter by label
fr: Inclure le filtre par libellé

en: Keyboard shortcut settings
fr: Paramètre des raccourcis clavier

en: Enter custom keyboard shortcuts for common form builder actions. Leave blank to disable an individual shortcut.
fr: Saisir des raccourcis claviers personnalisés pour les actions communes des constructeurs de formulaires. Laisser vide pour désactiver un raccourci individuel.

en: Provides configurable keyboard shortcuts to create and save webform elements.
fr: Fournit des raccourcis clavier configurables pour créer et enregistrer des éléments webform.

en: Webform shortcuts settings
fr: Paramètres de Webform shortcuts

en:  people
fr:  personnes

en: Demo: Event
fr: Démo : événement

en: Email Reminder
fr: Rappel par courriel

en: Demo: Region
fr: Démo : Région

en: webform_example_element:
      '#type': webform_example_element
      '#title': 'Webform Example Element'
    webform_example_element_multiple:
      '#type': webform_example_element
      '#title': 'Webform Example Element Multiple'
      '#multiple': true
fr: webform_example_element:
      '#type': webform_example_element
      '#title': 'Exemple d'élément webform'
    webform_example_element_multiple:
      '#type': webform_example_element
      '#title': 'Exemple d'élément webform multiple'
      '#multiple': true

en: value:
      '#type': textfield
      '#title': Value
      '#required': true
      '#description': 'Enter a value to displayed in a custom message.'
fr: value:
      '#type': textfield
      '#title': Valeur
      '#required': true
      '#description': 'Entrer une valeur à afficher dans un message personnalisé.'

en: first_name:
      '#title': 'First name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Last name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
    confirmation_number:
      '#title': 'Confirmation number'
      '#type': value
      '#value': '[webform:handler:remote_post:completed:confirmation_number]'
fr: first_name:
      '#title': 'Prénom'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Nom'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Courriel
      '#type': email
      '#required': true
    subject:
      '#title': Sujet
      '#type': textfield
      '#required': true
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
    confirmation_number:
      '#title': 'Numéro de confirmation'
      '#type': value
      '#value': '[webform:handler:remote_post:completed:confirmation_number]'

en: <p>Your confirmation number is [webform_submission:values:confirmation_number].</p>
fr: <p>Votre numéro de confirmation est le [webform_submission:values:confirmation_number].</p>

en: The amount of time before the next allowed submission for the webform.
fr: Délai avant la prochaine soumission autorisée pour le formulaire

en: The amount of time before the next allowed submission per user for the webform.
fr: Temps avant la prochaine soumission autorisée par utilisateur pour le webform.

en: The amount of time before the next allowed submission for the webform source entity.
fr: La durée à attendre avant la prochaine soumission autorisée pour le webform de l'entité source.

en: The amount of time before the next allowed submission per user for the webform source entity.
fr: La durée à attendre avant la prochaine soumission autorisée par utilisateur pour le webform de l'entité source.

en: No choices to choose from
fr: Pas de choix disponible

en: Press to select
fr: Appuyer pour sélectionner

en: Press Enter to add <b>@value</b>
fr: Appuyer sur Entrée pour ajouter <b>@value</b>

en: Only @max value can be added
fr: Seulement @max valeurs peuvent être ajoutées

en: All custom email addresses
fr: Toutes les adresses de courriel personnalisées

en: All adminstrators
fr: Tous les administrateurs

en: The email addresses of all <strong>administrators</strong> assigned to the current webform.
fr: L'adresse électronique de tous les <strong>administrateurs</strong> assignés au formulaire courant.

en: @label (Users and custom email addresses)
fr: @label (Utilisateurs et adresses courriel personnalisées)

en: The email addresses of <strong>users</strong> and <strong>custom email addresses</strong> assigned to the %title access type for the current webform.
fr: Les adresses mail de tous les <strong>utilisateurs</strong>, <strong>adresses mail personnalisées</strong> sont attribuées au type d'accès %title pour le formulaire Webform actuel.

en: @label (Users)
fr: @label (Utilisateurs)

en: The email addresses of <strong>users</strong> assigned to the %title access type for the current webform.
fr: Les adresses courriel de tous les <strong>utilisateurs</strong>, sont attribuées au type d'accès %title pour le formulaire Webform actuel.

en: @label (Custom email addresses)
fr: @label (Adresses courriel personnalisées)

en: @label (Adminstrators)
fr: @label (administrateurs)

en: @label ((Users, custom email addresses, Adminstrators)
fr: @label (Utilisateurs, courriels personnalisés, Administrateurs)

en: The email addresses of <strong>users</strong>, <strong>custom email addresses</strong>, and <strong>administrators</strong> assigned to the %title access type for the current webform.
fr: Les courriels des <strong>utilisateurs</strong>, <strong>courriels personnalisés</strong>, et<strong>administrateurs</strong> assignés au type d'accès  %title pour le webform actuel.

en: Access controls
fr: Contrôles d'accès

en: Custom notifications
fr: Notifications personnalisées

en: more emails
fr: plus de courriels

en: Entity print
fr: Impression de l'entité

en: Allows webform submissions to be converted to a PDF
fr: Permet aux soumissions du webform d'être converties en PDF

en: Enter custom header to be displayed above printed webform submissions.
fr: Saisir un entête personnalisé à afficher au-dessus des soumissions webform imprimées.

en: Enter custom header to be displayed above all printed webform submissions.
fr: Saisir un entête personnalisé à afficher au-dessus de toutes les soumissions webform imprimées.

en: Enter custom footer to be displayed below printed webform submissions.
fr: Saisir un pied de page personnalisé à afficher au-dessous des soumissions webform imprimées.

en: Enter custom footer to be displayed below all printed webform submissions.
fr: Saisir un pied de page personnalisé à afficher sous les soumissions de formulaires imprimées.

en: Enter custom print CSS to be attached to printed webform submissions.
fr: Saisir du CSS personnalisé pour l'impression à attacher aux soumissions de formulaires imprimés.

en: Enter custom print CSS to be attached to all printed webform submissions.
fr: Saisir du CSS personnalisé pour l'impression à attacher à toutes les soumissions de formulaires imprimés.

en: @label link
fr: Lien @label

en: Enable @label link
fr: Activer le lien @label

en: @label link text
fr: Texte du lien @label

en: @label link attributes
fr: Attributs du lien @label

en: Download @label
fr: Télécharger @label

en: Debug generated documents
fr: Débogage des documents générés

en: If checked, administrators will see debug links below each export type.
fr: Si cochée, les administrateurs verront les liens de débogage sous chaque type d'export.

en: Entity print settings
fr: Paramètres d'impression de l'entité

en: Print template
fr: Gabarit d'impression

en: Print header
fr: Imprimer l'entête

en: Print footer
fr: Imprimer le pied de page

en: Print CSS
fr: Imprimer la CSS

en: Enable export link
fr: Activer le lien d'exportation

en: Export link text
fr: Texte du lien d'exportation

en: @label documents
fr: Documents @label

en: Exports results as @label documents
fr: Exporte les résultats comme documents @label

en: Unable to generate '@filename'.
fr: Impossible de générer "@filename".

en: Attachment @label
fr: Pièce jointe @label

en: File name must include *.@extension file extension.
fr: Le nom du fichier doit comprendre l'extension *.@extension.

en: Provides functionality to limit user time during which he is able to make webform submission.
fr: Fournit une fonctionnalité permettant de limiter le temps dont dispose l'utilisateur pour soumettre un Webform.

en: Provides components and integration to receive donations with webforms using the Payments module.
fr: Fournit des composants et une intégration pour recevoir des dons via des webforms en utilisant le module Payments

en: Webform double opt-in
fr: Double consentement du Webform

en: Provides e-mail double opt-in functionality.
fr: Fourni une fonctionnalité de double consentement par courriel.

en: Choices.js is used to improve the user experience for select menus. Choices.js is an alternative to Select2.
fr: Choice.js est utilisé pour améliorer l'expérience utilisateur pour les menus déroulants. Choice.js est une alternative à Select2.

en: <a href=":select2_href">Select2</a>, <a href=":choices_href">Choices</a>, and <a href=":chosen_href">Chosen</a> provide very similar functionality, most websites should only have one of these libraries enabled.
fr: <a href=":select2_href">Select2</a>, <a href=":choices_href">Choices</a>, et <a href=":chosen_href">Chosen</a> fournissent des fonctionnalités très semblables ; sur la plupart des sites, seule l'une de ces bibliothèques devrait être activée.

en: The open, closed, or scheduled status applies to only this webform instance.
fr: Les statuts ouvert, fermé, ou planifié s'appliquent uniquement pour cette instance de webform.

en: If checked, the HTML5 date element will be replaced with a <a href="https://jqueryui.com/datepicker/">jQuery UI datepicker</a>
fr: Si coché, l’élément HTML5 date sera remplacé avec un <a href="https://jqueryui.com/datepicker/">jQuery UI datepicker</a>

en: Date days of the week
fr: Date jours de la semaine

en: Specifies the day(s) of the week. Please note, the date picker will disable unchecked days of the week.
fr: Spécifie le ou les jour(s) de la semaine. Veuillez noter, le sélecteur de date désactivera les jours de la semaine non cochés.

en: %name must be a %days.
fr: %name doit être un %days.

en: Replace select element with jQuery <a href=":href">Select2</a> select box.
fr: Remplacer l'élément select par une boîte de sélection <a href=":href">Select2</a> utilisant jQuery.

en: Replace select element with <a href=":href">Choice.js</a> select box.
fr: Remplacer l'élément select par une boîte de sélection <a href=":href">Choice.js</a>.

en: Replace select element with jQuery <a href=":href">Chosen</a> select box.
fr: Remplacer l'élément select par une boîte de sélection <a href=":href">Chosen</a> utilisant jQuery.

en: @libraries provide very similar functionality, only one should be enabled.
fr: @libraries fournissent des fonctionnalités similaires, seule une devrait être activée.

en: Custom options can only be updated via the <a href=":href">YAML source</a>.
fr: Les options personnalisées ne peuvent être mises à jour que via le <a href=":href">code YAML source</a>.

en: Custom options can only be updated via the YAML source.
fr: Les options  personnalisées ne peuvent être mises à jour que via le code YAML source.

en: every @increment seconds
fr: chaque @increment secondes

en: Provides the <a href=":href">CAPTCHA</a> for adding challenges to forms.
fr: Fournit le <a href=":href">CAPTCHA</a> pour ajouter des défis aux formulaires.

en: Replace <em>Add CAPTCHA administration links to forms</em> with CAPTCHA webform element
fr: Remplace <em>Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires</em> avec un élément CAPTCHA de webform

en: If checked and <a href=":href">Add CAPTCHA administration links to forms</a> is enabled, the CAPTCHA fieldset added to every form will create a new CAPTCHA webform element instead of tracking each webform's id.
fr: Si coché et que <a href=":href">Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires</a> est activé, le groupe de champs CAPTCHA ajouté à chaque formulaire créera un nouvel élément CAPTCHA de webform au lieu de surveiller chaque identifiant de webform.

en: It changes the "@from" link label and behavior to "@to"
fr: Cela change le label du lien "@from" et le comportement de "@to"

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
fr: Désolé... Ce formulaire est clos aux nouvelles soumissions.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
fr: Vous avez un brouillon en attente pour ce webform. <a href="#">Charger le brouillon en attente</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
fr: Vous avez des brouillons en attente pour ce webform. <a href="#">Voir les brouillons en attente</a>.

en: Webforms: Help
fr: Webforms : Aide

en: Ajax progress type
fr: Ajax - Type de progression

en: Ajax speed
fr: Ajax - Vitesse

en: Default Ajax progress type
fr: Type de progression Ajax par défaut

en: Default Ajax effect
fr: Effet Ajax par défaut

en: Default Ajax speed
fr: Vitesse Ajax par défaut

en: Provides integration for webform submission with Jira.
fr: Fournit une intégration des soumissions webform avec Jira.

en: This screencast shows how to download, export, and email PDF copies of webform submissions.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment télécharger, exporter et envoyer par courriel des copies PDF des soumissions de formulaires.

en: @number milliseconds
fr: @number millisecondes

en: Select the default progress indicator displayed when Ajax is triggered.
fr: Sélectionner l'indicateur de progression affiché lorsqu'Ajax est déclenché.

en: Select the default effect displayed when Ajax is triggered.
fr: Sélectionner l'effet par défaut lorsqu'Ajax est déclenché.

en: Select the default effect speed.
fr: Sélectionner la vitesse par défaut de l'effet.

en: Webform element property tokens.
fr: Jetons de propriété de l'élément du webform.

en: Learn about element property tokens
fr: En savoir plus sur les jetons de propriété d'élément

en: For example, to display an email element's title (aka #title) you would use the [webform:element:email:title] token.
fr: Par exemple, pour afficher le titre d'un élément courriel (aussi appelé #title), vous devez utiliser le jeton [webform:element:email:title].

en: Repairing admin configuration…
fr: Réparation de la configuration de l'administration en cours...

en: Removing (unneeded) webform submission translation settings…
fr: Suppression des paramètres (superflus) de traduction de soumission de webforms…

en: ▶ Watch more videos
fr: ▶ Voir plus de vidéos

en: Wait time before next submission
fr: Temps d'attente avant la prochaine soumission

en: Remaining number of submissions
fr: Nombre de soumissions restantes

en: The remaining number of submissions for the webform.
fr: Le nombre de soumissions restantes pour le webform.

en: Per user wait time before next submission
fr: Temps d'attente par utilisateur avant la prochaine soumission

en: Per user remaining number of submissions
fr: Nombre de soumissions restantes par utilisateur

en: The remaining number of submissions for the user for the webform.
fr: Le nombre de soumissions restantes pour l'utilisateur pour le webform.

en: Wait time before next submission for a source entity
fr: Durée d'attente avant la prochaine soumission pour une entité source

en: Remaining number of submissions for source entity
fr: Nombre de soumissions restantes pour l'entité source

en: Remaining number of submissions for the webform source entity.
fr: Nombre de soumissions restantes pour l'entité source du webform.

en: Per user submission limit for a source entity
fr: Limite de soumissions par utilisateur pour une entité source

en: Per user submission limit interval for a source entity
fr: Intervalle de limite de soumissions par utilisateur pour une entité source

en: Per user wait time before next submission for a source entity
fr: Durée d'attente par utilisateur avant la prochaine soumission pour une entité source

en: Per user total submissions for a source entity
fr: Nombre de soumissions par utilisateur pour une entité source

en: Per user remaining number of submissions for a source entity
fr: Nombre de soumissions restantes par utilisateur pour une entité source

en: The remaining number of submissions for the user for the webform source entity.
fr: Le nombre de soumissions restantes pour l'utilisateur du webform de l'entité source.

en: %d character(s) entered
fr: %d caractère(s) saisi(s)

en: %d character(s) remaining
fr: %d caractère(s) restant(s)

en: The Webform module for Drupal provides all the features expected from an enterprise proprietary form builder combined with the flexibility and openness of Drupal.
fr: Le module Webform pour Drupal offre toutes les fonctionnalités attendues d'un constructeur de formulaires propriétaire d'entreprise, combinées à la flexibilité et à l'ouverture de Drupal.

en: Learn how to use regular expressions with conditional logic.
fr: Apprendre à utiliser les expressions régulières avec une logique conditionnelle.

en: Relying on a CDN for external libraries can cause unexpected issues with Ajax and BigPipe support. For more information see: <a href=":href">Issue #1988968</a>
fr: L'utilisation d'un CDN pour les bibliothèques externes peut entraîner des problèmes inattendus avec la prise en charge d'Ajax et de BigPipe. Pour plus d'informations, consultez : <a href=":href">Demande #1988968</a>

en: Specifies the number of visible options.
fr: Spécifie le nombre d'options visibles.

en: If checked, only file upload elements selected in the above included email values will be attached to the email.
fr: Si coché, seul les éléments de fichier transférés sélectionnés dans les valeurs du courriel inclus ci-dessus seront attachées au courriel.

en: Provides simple integration with Google reCaptcha, keeping forms and webforms secure.
fr: Fournit une intégration simple avec Google reCaptcha, en gardant les formulaires et les webforms sécurisés.

en: Error response redirect URL
fr: URL de redirection de réponse d'erreur

en: File upload in progress. Uploaded file may be lost.
fr: Transfert de fichier en cours. Le fichier transféré peut être perdu.

en: Disabled attachments will not be included as file attachments in sent emails.
fr: Les pièces jointes désactivées ne seront pas inclues dans les emails envoyés.

en: Provides a postcode lookup field to find details and emails on your local parliamentary representatives.
fr: Fournit un champ de recherche de code postal pour trouver des détails et des courriels sur vos représentants parlementaires locaux.

en: Adds a webform handler to create Zendesk tickets from Drupal webform submissions.
fr: Ajoute un gestionnaire de webform pour créer des tickets Zendesk à partir des soumissions de Drupal webform.

en: Repairing webform entity print settings…
fr: Réparation des paramètres d'affichage des entités webform en cours…

en: We are unable to complete the current request.
fr: Nous ne sommes pas en mesure de terminer la requête actuelle.

en: Do you want to reload the current page?
fr: Voulez-vous recharger la page actuelle ?

en: Provides a more slideout element.
fr: Fournit un élément dépliable supplémentaire.

en: Custom error response redirect URL
fr: URL personnalisée de redirection de réponse en erreur

en: The URL or path to redirect to when a remote fails.
fr: L'URL ou chemin vers lequel rediriger lorsqu'une connexion à distance échoue.

en: Error URL:
fr: URL d'erreur :

en: To output individual elements, replace the '?' with…
fr: Pour afficher les éléments individuels, remplacer le '?' par...

en: Applies clientside validation checks to webform fields and warns the user when sensitive information may be contained in data being submitted.
fr: Applique des contrôles de validation côté client aux champs webform et avertit l'utilisateur lorsque des informations sensibles peuvent être contenues dans les données soumises.

en: Allows site-builders to import a form that is exported from the Watson Customer Engagement (WCE) WYSIWYG into a Drupal 8 site and parse it into a Webform.
fr: Permet aux créateurs de sites d'importer un formulaire exporté depuis Watson Customer Engagement (WCE) WYSIWYG dans un site Drupal 8 et de l'analyser dans un webform.

en: Source element
fr: Élément source

en: Destination element
fr: Élément de destination

en: Destination state
fr: État de destination

en: Same as…
fr: Identique à...

en: Ecomail webform
fr: Webform Ecomail

en: Draft created
fr: Brouillon créé

en: Draft updated
fr: Brouillon mis à jour

en: lowercase letters, numbers, and underscores
fr: lettres minuscules, nombres et tirets bas

en: Please note: Automatically generated element keys are lowercased letters, numbers, and underscores
fr: À noter : Les clés d'éléments automatiques générés sont en lettres minuscules, nombres et tirets bas

en: Lowercase letters, numbers, and underscores. (i.e. element_key)
fr: Lettres minuscules, nombres et tirets bas. (ex. element_cle)

en: Letters, numbers, and underscores. (i.e. element_KEY)
fr: Lettres, nombres et tirets bas. (ex. element_CLE)

en: Letters, numbers, underscores, and dashes. (i.e. element-KEY)
fr: Lettres, nombres, tirets bas et tirets). (ex. element-CLE)

en: Provides a Webform container designed to contain multiple composite elements.
fr: Fournit un conteneur Webform conçu pour contenir des éléments composite multiples

en: Allows to append Webform submissions to Google Sheets.
fr: Permet d'ajouter les soumissions de Webform aux Feuilles de Calcul Google (Google Sheets)

en: Use Taxonomy Terms as Webform Options in Drupal 8
fr: Utiliser les Termes de Taxonomie en tant qu'Options Webform en Drupal 8

en: Learn how to create a select element which uses a taxonomy vocabulary instead of the standard options.
fr: Apprend à créer un liste de sélection basée sur un vocabulaire de taxonomie au lieu d'options simples.

en: Use Taxonomy Terms as Webform Options in Drupal 8 | WebWash
fr: Utiliser des termes de taxonomie comme options de formulaire dans Drupal 8 | WebWash

en: Use Ajax for all webforms
fr: Utiliser Ajax sur tous les formulaires

en: Allows users to send an email reply to submissions.
fr: Permet aux utilisateurs d'envoyer une réponse par courrier électronique aux soumissions.

en: Exports Webform submissions in the Office Open XML format.
fr: Exporte les soumissions Webform au format Office Open XML.

en: Protected Submissions
fr: Soumissions Protégées

en: Truncate webform submission tables.
fr: Vider les tables de soumissions des formulaires

en: Information message
fr: Message d'information

en: Options limit
fr: Limite des options

en: The <strong>Options</strong> page displays a summary of the webform's options limits.
fr: La page <strong>Options</strong> affiche un résumé des limites des options du webform.

en: Allows elements with options (i.e. select, checkboxes, and radios) to have option specific submission limits.
fr: Permet aux éléments avec des options (par exemple select, cases à cocher, boutons radio) d'avoir des limites spécifiques de soumission

en: Limit reached message
fr: Message de limite atteinte

en: Limit reached behavior
fr: Comportement de limite atteinte

en: '@element_key' is missing.
fr: '@element_key' est manquant.

en: @title @type limits
fr: Limites @title @type

en: Do not display a message
fr: Ne pas afficher de message

en: Placeholder help
fr: Aide du placeholder

en: The following placeholders can be used:
fr: Les placeholders suivants peuvent être utilisés :

en: @name - The element's title.
fr: @name - Le titre de l'élément.

en: Tee shirts in @label are no longer available.
fr: Les tee-shirts en @label ne sont plus disponibles.

en: The file's name exceeds the Webform module's 150 characters limit. Please rename the file and try again.
fr: Le nom du fichier excède la limite de 150 caractères du module Webform. Merci de renommer le fichier et de réessayer.

en: Get new captcha!
fr: Recevoir un nouveau captcha !

en: Webform: Experimental modules enabled
fr: Webform : modules expérimentaux activés

en: Experimental webform modules found: %module_list. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
fr: Modules de Webform expérimentaux trouvés : %module_list. <a href=":url">Les modules expérimentaux</a> sont fournis à des fins de test. À utiliser à vos risques et périls.

en: Option value attribute names
fr: Noms des attributs des valeurs des options

en: Allow SVG to be filled using CSS
fr: Permettre au SVG d'être rempli à l'aide de CSS

en: Enable SVG panning and zooming
fr: Activer le panoramique et le zoom SVG

en: Display text and description in a tooltip
fr: Afficher le texte et la description dans une info-bulle

en: Affect any elements which use these custom options
fr: Affecte tous les éléments qui utilisent ces options personnalisées

en: Duplicate '@label' custom options
fr: Dupliquer les options personnalisées '@label'

en: A brief description present to the user when adding this element to a webform.
fr: Brève description présentée à l'utilisateur lors de l'ajout de cet élément à un webform.

en: Instructions to present to the user below this element on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous cet élément du formulaire d'édition.

en: HTML/SVG file URL or path
fr: URL ou chemin d'accès du fichier HTML/SVG

en: Allow SVG option elements to be filled using CSS
fr: Permettre aux éléments d'option SVG d'être remplis à l'aide de CSS

en: If checked, inline fill styles will be removed and replaced using CSS.
fr: Si cette case est cochée, les styles de remplissage en ligne seront supprimés et remplacés par des feuilles de style CSS.

en: Below options are used to enhance and also translate the custom options parsed from the HTML/SVG markup.
fr: Les options ci-dessous sont utilisées pour améliorer et traduire les options personnalisées analysées à partir de la balise HTML/SVG.

en: Option descriptions are displayed by tooltips.
fr: Les descriptions des options sont affichées dans des info-bulles.

en: Display option text and description in a tooltip
fr: Afficher le texte et la description de l'option dans une info-bulle

en: If checked, option text and description will be displayed using a tooltip.
fr: Si cette case est cochée, le texte et la description de l'option seront affichés dans une info-bulle.

en: If checked, this custom options element will be available when a user is adding elements to a webform.
fr: Si cette case est cochée, cet élément d'options personnalisé sera disponible lorsqu'un utilisateur ajoutera des éléments à un webform.

en: If checked, this custom options element will be available for entity references when a user is adding elements to a webform.
fr: Si cette case est cochée, cet élément d'options personnalisé sera disponible pour les références d'entités lorsqu'un utilisateur ajoute des éléments à un webform.

en: Label / Description
fr: Libellé / Description

en: Filter by title, description, help, template, or url
fr: Filtrer par titre, description, texte d'aide, gabarit ou url

en: Below options are used to enhance and also translate the custom options.
fr: Les options ci-dessous sont utilisées pour améliorer et traduire les options personnalisées.

en: The screencast walks through creating custom webform options elements.
fr: L'enregistrement vidéo présente la création d'éléments d'options personnalisés pour webform.

en: View (token) URL
fr: URL de visualisation (jeton)

en: The URL that can used to view the webform submission. The webform must be configured to allow users to view a submission using a secure token.
fr: L'URL qui peut être utilisée pour visualiser les soumissions du formulaire. Le webform doit être configuré pour que les soumissions soient visibles en utilisant un jeton sécurisé.

en: Update (token) URL
fr: URL de mise à jour (jeton)

en: Omit the '?' to output all values. Output all values as HTML using [webform_submission:values:html].
fr: Omettre le '?' pour afficher toutes les valeurs. Afficher toutes les valeurs en HTML en utilisant [webform_submission:values:html].

en: Allow viewing a submission using token
fr: Permet la visualisation d'une soumission en utilisant un jeton

en: Allow updating a submission using token
fr: Permet la mise à jour d'une soumission en utilisant un jeton

en: Limit per source entity
fr: Limite par entité source

en: Adds a lightbox like pop-up for a contact/feedback form based on webform.
fr: Ajouter une fenêtre contextuelle de type "lightbox" pour un formulaire de contact/réponse basé sur webform.

en: The Title of the source entity or webform.
fr: Le titre de l'entité source ou webform.

en: All users, custom email addresses, and administrators
fr: Tous les utilisateurs, adresses électroniques personnalisées, et administrateurs.

en: Webform Demo: Group
fr: Webform Demo : Groupe

en: Adds extra fields and settings to webforms to integrate with Paypal.
fr: Ajoute des champs et des paramètres supplémentaires aux webforms pour l'intégration de Paypal.

en: Validation handler to compare two fields on a webform.
fr: Gestionnaire de validation permettant de comparer deux champs d'un webform.

en: Edit webform variants
fr: Modifier les variations du formulaire

en: Allows administrators to create variations of a webform.
fr: Autorise les administrateurs à créer des variations d'un webform.

en: Webforms: Variants configuration
fr: Formulaires : configuration des variations

en: Select a variant
fr: Sélectionner une variante

en: Add webform variant
fr: Ajouter une variante de webform

en: Edit webform variant
fr: Modifier la variante du webform

en: Duplicate webform variant
fr: Dupliquer la variante du webform

en: Delete webform variant
fr: Supprimer la variante du webform

en: Apply webform variant
fr: Appliquer la variante du webform

en: View webform variants
fr: Voir les variantes du webform

en: Test webform variants
fr: Tester les variantes du webform

en: Webform plugins: Variants
fr: Plugins de formulaire : variations

en: Webform variants
fr: Variations de formulaires

en: Variant plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin de la variation

en: Variant instance ID
fr: Identifiant (ID) de l'instance de la variation

en: Variant element key
fr: Clé de l'élément de variation

en: Variants settings
fr: Configuration des variations

en: Filter category
fr: Filtrer la catégorie

en: Filter state
fr: Filtrer l'état

en: Excluded webform variants
fr: Variantes du webform exclues

en: Webform Variant Example
fr: Exemple de variation de formulaire

en: Provides an example of webform variants.
fr: Fournit un exemple de variations de formulaire.

en: If checked, variant information will be displayed onscreen to all users.
fr: Si cette case est cochée, les informations sur les variantes seront affichées à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: Example of a webform variant.
fr: Exemple de variation de formulaire.

en: Webform [DEPRECATED]
fr: Webform [OBSOLÈTE]

en: Enter webform information and then click submit, which will redirect you to the appropriate create content form.
fr: Saisir les informations du webform, puis cliquez sur soumettre, ce qui vous redirigera vers le formulaire de création de contenu approprié.

en: Delete all related variants
fr: Supprimer toutes les variations associées

en: Provides a simple Webform-based system for applying to academic programs.
fr: Fournit un système simple, basé sur Webform, qui permet de s'inscrire à des programmes d'études.

en: Queues webform email sending so that instead of being sent immediately it is sent on cron or via some other queue processor.
fr: Mettre en attente l'envoi des courriels de webform, au lieu de le faire immédiatement, pour les envoyer par une tâche planifiée (cron) ou via un autre processus de file d'attente.

en: View variants
fr: Voir les variations

en: Test variants
fr: Tester les variations

en: Apply variants
fr: Appliquer les variations

en: There are currently no variants setup for this webform.
fr: Il n'y a actuellement aucune variation mise en place sur ce formulaire.

en: Save variants
fr: Enregistrer les variations

en: This screencast provides an overview of how to use webform variants to create A/B tests, audience segmentation, and personalization.
fr: Cet enregistrement vidéo fournit un aperçu sur la façon d'utiliser les variations de formulaires pour créer des tests A/B, de la segmentation d'audience et des personnalisations.

en: Webform module now supports variants, which can be used for A/B tests, segmentation, and personalization
fr: Le module Webform supporte désormais les variations, qui peuvent être utilisées pour réaliser des tests A/B, de la segmentation et des personnalisations.

en: Configuration: Variants
fr: Configuration : Variations

en: The <strong>Variants configuration</strong> page allows administrators to enable/disable variants.
fr: La page <strong>Configuration des variations</strong> permet aux administrateurs d'activer/désactiver des variations.

en: <strong>Variants</strong> are used for A/B testing, segmentation, and personalization.
fr: Les <strong>Variations</strong> sont utilisées pour réaliser des tests A/B, de la segmentation et des personnalisations.

en: Plugins: Variants
fr: Plugins : Variations

en: The <strong>Variants</strong> page allows variations of a webform to be created and managed for A/B testing, segmentation, and personalization.
fr: La page des <strong>Variations</strong> permet de créer et de gérer des variations aux formulaires pour faire des tests A/B, de la segmentation et des personnalisations.

en: @total variants
fr: @total variations

en: variants
fr: variations

en: No variant available.
fr: Aucune variante disponible

en: Enter @none to hide this message.
fr: Saisir @none pour masquer ce message.

en: Apply variants?
fr: Appliquer les variations ?

en: Delete the selected variants
fr: Supprimer les variations sélectionnées

en: Delete all variants
fr: Supprimer toutes les variations

en: Do not delete any variants
fr: Ne supprimer aucune variation

en: Please select variants to be applied to the webform.
fr: Veuillez sélectionner les variations à appliquer sur le formulaire.

en: The selected webform variants have been applied and deleted.
fr: Les variations de formulaires sélectionnées ont été appliquées et supprimées.

en: The webform variant %title has been applied and deleted.
fr: La variation de formulaire %title a été appliquée et supprimée.

en: The selected webform variants have been applied and all variants have been deleted.
fr: Les variations de formulaire sélectionnées ont été appliquées et toutes les variations ont été supprimées.

en: The webform variant %title has been applied and all variants have been deleted.
fr: La variation de formulaire %title a été appliquée et toutes les variations ont été supprimées.

en: The selected webform variants have been applied.
fr: Les variations de formulaires sélectionnées ont été appliquées.

en: The webform variant %title has been applied.
fr: La variation de formulaire %title a été appliquée.

en: The webform variant %name has been deleted.
fr: La variation de formulaire %name a été supprimée.

en: Edit @label variant
fr: Éditer la variante @label

en: The webform variant was successfully added.
fr: La variation de formulaire a été ajoutée avec succès.

en: The webform variant was successfully updated.
fr: La variation de formulaire a été mise à jour avec succès.

en: Select variants and then click submit, which will redirect you to the @operation form.
fr: Sélectionner les variations puis cliquer sur soumettre, ceci vous redigera sur le formulaire @operation.

en: Filter webforms default category
fr: Filtrer les catégories de webforms visibles par défaut

en: Select the filter webforms default category selected on the <a href=":href">webform overview page</a>.
fr: Sélectionner la catégorie pour filtrer par défaut la liste des webforms sur <a href=":href">la page de vue d'ensemble des webforms</a>.

en: Filter webforms default state
fr: Filtrer les statuts de webforms visibles par défaut

en: Select the filter webforms default state selected on the <a href=":href">webform overview page</a>.
fr: Sélectionner le statut pour filtrer par défaut la liste des webforms sur <a href=":href">la page de vue d'ensemble des webforms</a>.

en: Form URL path settings
fr: Configuration du chemin d'url des formulaires

en: Select available variants
fr: Sélectionner les variations disponibles

en: All excluded variants must be manually removed from existing webforms.
fr: Toutes les variations exclues doivent être supprimées manuellement des formulaires existants.

en: Allow element to be populated using query string parameters.
fr: Permet de remplir l'élément à l'aide de paramètres d'URL.

en: Note that the CAPTCHA module disables page caching of pages that include a CAPTCHA challenge.
fr: Veuillez noter que le module CAPTCHA désactive la mise en cache des pages qui contiennent un défi CAPTCHA.

en: This is used after a submission has been saved and finalized to the database.
fr: Cette fonction est utilisée une fois que la demande a été enregistrée et finalisée dans la base de données.

en: Provides a form element for enabling and tracking webform variants.
fr: Fournit un élément de formulaire pour activer le suivi des variations de formulaire.

en: Demonstrates how to integrate the Webform module with the Group module.
fr: Montre comment intégrer le module Webform avec le module Group.

en: <strong>ATTENTION DEVELOPERS!!!</strong> Please make sure to download and update the <a href=":href">Input Mask</a> library to version 5.0.x
fr: <strong>Note pour les développeurs :</strong> s'assurer de télécharger et de mettre à jour la bibliothèque <a href=":href">Input Mask</a> en version 5.0.x

en: <a href=":href">Learn more about updating the Webform module's external libraries</a>
fr: <a href=":href">En savoir plus sur la mise à jour des bibliothèques externes du module Webform</a>

en: Learn more about <a href="https://www.drupal.org/docs/8/api/form-api">Form API in Drupal 8</a>.
fr: En savoir plus sur <a href="https://www.drupal.org/docs/8/api/form-api">l'API des formulaires de Drupal 8</a>.

en: Do not schedule email if the action should be triggered in the past
fr: Ne pas programmer de courriel si l'action devait être déclenchée dans le passé

en: Given name on card
fr: Prénom sur la carte

en: Card expiry month
fr: Mois d'expiration de la carte

en: Card expiry year
fr: Année d'expiration de la carte

en: Transaction currency
fr: Devise de la transaction

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Prince Edward Island'
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'Samoa Américaines'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Forces Armées (Canada, Europe, Afrique, ou Moyen Orient)'
    AA: 'Forces Armées Amériques'
    AP: 'Forces Armées Pacifique'
    CA: Californie
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District de Columbia'
    FM: 'Etats Fédérés de Micronésie'
    FL: Floride
    GA: Georgie
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MH: 'Iles Marshall'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'Caroline du Nord'
    ND: 'Dakota du Nord'
    MP: 'Iles Mariana du Nord'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvanie
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'Carolina du Sud'
    SD: 'Dakota du Sud'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Iles Vierges'
    VA: Virginie
    WA: Washington
    WV: 'Virginie de l’Ouest'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'Colombie Britannique'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Territoires du Nord Ouest'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Ile Prince Edward'
    QC: Québec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon

en: Type of downloadable archive
fr: Type de l'archive téléchargeable

en: Override submissions list and allows user hide columns of webform submissions in submissions list.
fr: Remplace la liste des soumissions et permet à l'utilisateur de masquer les colonnes des soumissions du webform dans la liste des soumissions.

en: Customize my table
fr: Personnaliser mon tableau

en: Allow users to customize the results
fr: Permet aux utilisateurs de personnaliser les résultats

en: Cast remote post data
fr: Données sur les postes distants

en: Allow users to customize the results table
fr: Permet aux utilisateurs de personnaliser le tableau de résultats

en: Anonymous user limits are only tracked by the user's browser session. It is recommended that limits per user only be used on forms restricted to authenticated users.
fr: Les limites imposées aux utilisateurs anonymes ne sont suivies que par les information de session sur le navigateur de l'utilisateur. Il est recommandé de n'utiliser les limites par utilisateur que dans les formulaires réservés aux utilisateurs authentifiés.

en: Option/checkbox settings
fr: Paramètres des options/cases à cocher

en: Disable the option/checkbox
fr: Désactiver l'option/la case à cocher

en: Remove the option/checkbox
fr: Supprimer l'option/la case à cocher

en: This message is displayed when the remaining submission is greater than one.
fr: Ce message s'affiche lorsque le nombre de soumissions restantes est supérieur à un.

en: One remaining message
fr: Il reste un messae

en: This message is displayed when there is only one remaining submission available.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'il ne reste qu'une seule soumission disponible.

en: None remaining message
fr: Aucun message restant

en: This message is displayed when there are remaining submissions allows.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'il reste des soumissions autorisées.

en: This message is displayed when there are not submissions limits.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'il n'y a pas de limite de soumission.

en: The message is displayed when an element has validation error is submitted.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'un élément ayant une validation des erreurs est soumis.

en: Define options or checkbox submission limits.
fr: Définir des options ou des limites de soumission de cases à cocher.

en: Examples for Developers | Drupal.org
fr: Exemples pour développeurs | Drupal.org

en: more @options
fr: plus de @options

en: Users can customize the submission results table for all webforms
fr: Les utilisateurs peuvent personnaliser le tableau des résultats de soumission de tous les webforms

en: Customize default table
fr: Personnaliser le tableau par défaut

en: Below you can customize your dedicated results table, which is displayed only to you.
fr: Ci-dessous, vous pouvez personnaliser votre tableau de résultats, qui ne s'affichera que pour vous.

en: Below you can customize the default results table, which is displayed to all users.
fr: Ci-dessous, vous pouvez personnaliser le tableau de résultats par défaut, qui est affiché à tous les utilisateurs.

en: Your customized table has been saved.
fr: Votre tableau personnalisé a été enregistré.

en: The default customized table has been saved.
fr: Le tableau personnalisé par défaut a été enregistré.

en: Your customized table has been reset.
fr: Votre tableau personnalisé a été réinitialisé.

en: The default customized table has been reset.
fr: Le tableau personnalisé par défaut a été réinitialisé.

en: lowercase letters, numbers, underscores, and dashes
fr: lettres minuscules, nombres, tirets bas et tirets

en: No orphaned submission found.
fr: Aucune soumission orpheline trouvée.

en: Are you sure you want remove @total orphaned webform submissions?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer @total soumissions webform orphelines ?

en: Deleting @total orphaned webform submissions…
fr: Suppression de @total soumissions webform orphelines en cours...

en: Lowercase letters, numbers, underscores, and dashes. (i.e. element-key)
fr: Lettres minuscules, nombres, tirets bas et tirets. (ex. element-cle)

en: Minimum value can not exceed the maximum value.
fr: La valeur minimale ne peut pas dépasser la valeur maximale.

en: Label for the minimum value in the scale.
fr: Libellé de la valeur minimale de l'échelle.

en: Automatically prefix and increment the table's rows and elements
fr: Préfixer et incrémenter automatiquement les lignes et les éléments du tableau

en: Table row settings
fr: Paramètres des lignes du tableau

en: Invalid signature file detected and deleted. (@see @url)
fr: Signature invalide de fichier détectée et supprimée(@see @url)

en: Invalid signature file detected and deleted. (@see <a href=":href">PSA-XXXXX</a>)
fr: Signature invalide de fichier détectée et supprimée(@see <a href=":href">PSA-XXXXX</a>)

en: Enable form sharing
fr: Activer le partage de formulaire

en: Enable form sharing for webform nodes
fr: Activer le partage de formulaire pour les noeuds intégrant un webform

en: Shared form theme
fr: Thème de formulaire partagé

en: Display shared form title
fr: Afficher le titre du formulaire partagé

en: Shared form page attributes
fr: Attributs de page de formulaire partagé

en: Default shared form theme
fr: Thème partagé des formulaires par défaut

en: Allows webforms to be shared on other websites using an iframe.
fr: Permet de partager les Webform sur d'autres sites web à l'aide d'une iframe.

en: Code copied to clipboard…
fr: Code copié dans le presse-papiers...

en: To test anonymous user access to the below embedded webform, please log out or open the below link in a new private or incognito window.
fr: Pour tester l'accès des utilisateurs anonymes au webform intégré ci-dessous, veuillez vous déconnecter ou ouvrir le lien ci-dessous dans une nouvelle fenêtre privée ou incognito.

en: Choose how you want to embed the webform and then copy-n-paste the below code snippet directly into the HTML source of any webpage.
fr: Choisir la manière dont vous souhaitez intégrer le webform, puis copiez-collez le fragment de code ci-dessous directement dans la source HTML de n'importe quelle page web.

en: Resizing iframe -- The embedded webform will be responsive and adjusted to fit within the page using an iframe and JavaScript.
fr: Redimensionnement de l'iframe -- Le webform intégré sera réactif et adapté à la page à l'aide d'une iframe et de JavaScript.

en: Fixed iframe -- The embedded webform will be a fixed size on the page using an iframe with a scrollbar.
fr: Iframe fixe -- Le formulaire web intégré aura une taille fixe sur la page en utilisant une iframe avec une barre de défilement.

en: Resizing iframe code
fr: Redimensionnement du code iframe

en: Form sharing enabled
fr: Partage des formulaires activé

en: Form sharing is enabled for all webforms.
fr: Le partage des formulaires est activé pour tous les webforms.

en: If checked, form sharing will be enabled for this webform.
fr: Si cette case est cochée, le partage de formulaire sera activé pour ce webform.

en: If checking, form sharing will be enabled for all webform nodes.
fr: Si cette option est cochée, le partage des formulaires sera activé pour tous les nœuds de type webform.

en: Select the theme that will be used to render all shared webforms.
fr: Sélectionner le thème qui sera utilisé pour l'affichage de tous les webforms partagés.

en: Sort the options by their (translated) labels.
fr: Trier les options en fonction de leur libellé (traduit).

en: Share webform variants
fr: Partager les variantes du webform

en: Provides an element that generates or loads a file that can be attached to a submission or email.
fr: Fournir un élément qui génère ou charge un fichier qui peut être joint à une soumission ou à un courriel.

en: Share variants
fr: Partager les variations

en: Auto-forward to next page when the page is completed
fr: Avancer automatiquement à la page suivante quand la page est remplie

en: Display show/hide all elements link
fr: Afficher un lien "afficher/masquer tous les éléments"

en: Default wizard show all elements label
fr: L'assistant par défaut affiche tous les libellés

en: Default wizard hide all elements label
fr: L'assistant par défaut masque tous les libellés

en: @start of @end
fr: @start sur @end

en: Current card
fr: Carte courante

en: The current card.
fr: La carte courante.

en: Do you want to convert this webform's wizard pages to cards?
fr: Souhaitez-vous convertir cet assistant de pages de formulaire en cartes ?

en: Form wizard/cards settings
fr: Assistant de formulaire / configuration des cartes

en: Default wizard/cards previous page button label
fr: Libellé du bouton page précédente de l'assistant/carte par défaut

en: Default wizard/cards next page button label
fr: Libellé du bouton page suivante de l'assistant/carte par défaut

en: @index of @total
fr: @index sur @total

en: Please note: More complex webform elements may still require server-side validation.
fr: À noter : des éléments de formulaires plus complexes pourraient toujours nécessiter une validation côté serveur.

en: The card's title HTML tag.
fr: Balise HTML du titre de la carte.

en: This is used for the Next Page button on the card.
fr: Est utilisé pour le bouton Page suivante de la carte.

en: This is used for the Previous button on the card.
fr: Est utilisé pour le bouton Page précédente de la carte.

en: Remove @item @number
fr: Enlever le/la @item @number

en: Display show/hide all wizard pages link
fr: Afficher le lien Afficher/masquer toutes les pages de l'assistant

en: If checked, a hide/show all elements link will be added to this webform when there are wizard pages.
fr: Si cette case est cochée, un lien masquer/afficher tous les éléments sera ajouté à ce webform lorsqu'il y a des pages d'assistant.

en: Wizard show all elements label
fr: L'assistant affiche l'étiquette de tous les éléments

en: @type option value
fr: Valeur de l'option @type

en: Example: Cards
fr: Exemple : Cartes

en: Example of a multiple step &#39;cards&#39; webform.
fr: Exemple d'un formulaire à plusieurs étapes avec &#39;cartes&#39; .

en: first_name_card:
      '#type': webform_card
      '#title': 'First Name'
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      first_name:
        '#title': 'First Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
    last_name_card:
      '#type': webform_card
      '#title': 'Last Name'
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      last_name:
        '#title': 'Last Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
    gender_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Gender
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      gender:
        '#type': webform_radios_other
        '#title': Gender
        '#options': gender
        '#options_display': buttons_vertical
        '#required': true
    email_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Email
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      email:
        '#title': Email
        '#type': email
        '#required': true
    phone_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Phone
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      phone:
        '#title': Phone
        '#type': tel
        '#required': true
    contact_via_phone_card:
      '#type': webform_card
      '#title': 'Contact Phone'
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      contact_via_phone:
        '#type': radios
        '#title': 'Can we contact you via phone?'
        '#options': yes_no
        '#options_display': buttons
        '#required': true
    comments_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Comments
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      comments:
        '#title': Comments
        '#type': textarea
fr: first_name_card:
      '#type': webform_card
      '#title': 'Prénom'
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      first_name:
        '#title': 'Prénom'
        '#type': textfield
        '#required': true
    last_name_card:
      '#type': webform_card
      '#title': 'Nom de famille'
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      last_name:
        '#title': 'Nom de famille'
        '#type': textfield
        '#required': true
    gender_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Genre
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      gender:
        '#type': webform_radios_other
        '#title': Genre
        '#options': gender
        '#options_display': buttons_vertical
        '#required': true
    email_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Courriel
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      email:
        '#title': Courriel
        '#type': email
        '#required': true
    phone_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Téléphone
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      phone:
        '#title': Téléphone
        '#type': tel
        '#required': true
    contact_via_phone_card:
      '#type': webform_card
      '#title': 'Contact téléphonique'
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      contact_via_phone:
        '#type': radios
        '#title': 'Pouvons-nous vous contacter par téléphone ?'
        '#options': yes_no
        '#options_display': buttons
        '#required': true
    comments_card:
      '#type': webform_card
      '#title': Commentaires
      '#title_display': invisible
      '#format': container
      comments:
        '#title': Commentaires
        '#type': textarea

en: Select the theme that will be used when the webform is displayed as a page with a dedicated URL.
fr: Sélectionner le thème qui sera utilisé lorsque le webform est affiché comme une page avec une URL dédiée.

en: Webforms for Everyone
fr: Les webforms pour toutes et tous

en: This presentation explores how site owners, site builders, and developers can leverage the Webform module for Drupal 8 to build complex and robust forms for their end-users.
fr: Cette présentation explore comment les propriétaires de sites, les constructeurs de sites et les développeurs peuvent tirer parti du module Webform pour Drupal 8 afin de créer des formulaires complexes et robustes pour leurs utilisateurs finaux.

en: Broken/missing webform variant plugin.
fr: Plugin de variation de formulaire cassé/manquant.

en: <code>:htmldecode</code> decodes HTML entities in returned value.
fr: <code>:htmldecode</code> décode les entités HTML dans la valeur retournée.

en: Hide the next button when auto-forwarding
fr: Masquer le bouton suivant en cas d'auto-transfert

en: Default delete button label
fr: Valeur par défaut du libellé du bouton supprimer

en: Check if Webform Clientside Validation module is installed when using the Clientside Validation module
fr: Vérifier si le module Webform Clientside Validation est installé quand on utilise le module Clientside Validation

en: Webform: Clientside validation
fr: Webform : Validation côté client

en: Webform Clientside Validation module installed.
fr: Module Webform Clientside Validation installé.

en: Webform Clientside Validation module not installed.
fr: Module Webform Clientside Validation non installé.

en: The Webform Clientside Validation module helps support Webform Clientside Validation integration. <a href=":href">Disable Webform Clientside Validation warning</a>
fr: Le module Webform Clientside Validation aide à la prise en charge de l'intégration de Webform Clientside Validation <a href=":href">Désactiver l'avertissement de Webform Clientside Validation</a>.

en: Helps support Webform Clientside Validation integration.
fr: Aide à la prise en charge de l'intégration de Webform Clientside Validation.

en: Show add element button
fr: Afficher le bouton d'ajout d'élément

en: If unchecked, the add button will be removed from each table row.
fr: Si la case n'est pas cochée, le bouton d'ajout sera supprimé de chaque ligne du tableau.

en: If left blank all webforms will be listed in the select menu.
fr: Si cette option est laissée vide, tous les webforms seront listés dans le menu de sélection.

en: This is displayed after a draft or submission has been saved to the database. The delete button is also included within the submission information.
fr: Ceci est affiché après l'enregistrement d'un brouillon ou d'une soumission dans la base de données. Le bouton de suppression est également inclus dans les informations relatives à la soumission.

en: Open delete confirmation form in a modal dialog.
fr: Ouvrir le formulaire de confirmation de suppression dans une fenêtre modale.

en: <code>:clear</code> removes the token when it is not replaced.
fr: <code>:clear</code> retire le jeton quand il n'est pas remplacé.

en: Navigate between cards when the left or right arrow is pressed
fr: Naviguer entre les cartes lorsque les flèches gauches ou droites sont préssées

en: Include submission data
fr: Inclure les données de soumission

en: Display webforms as a top-level item in toolbar
fr: Afficher Webforms comme élément de premier niveau dans la barre d'outils

en: Navigate between cards using left or right arrow keys
fr: Naviguer entre les cartes en utilisant les flèches gauche et droite du clavier

en: If checked, users will be able to move between cards using the left or right arrow keys.
fr: Si coché, les utilisateurs pourront se déplacer entres les cartes en utilisant les flèches gauche et droite de leur clavier.

en: Display Webforms as a top-level administration menu item in the toolbar
fr: Afficher Webform en tant qu'élément du menu d'administration de premier niveau dans la barre d'outils

en: If checked, the Webforms section will be displayed as a top-level administration menu item in the toolbar.
fr: Si cette case est cochée, la section Webform sera affichée en tant qu'élément du menu d'administration de premier niveau dans la barre d'outils.

en: Computing complex or multiple values with or without Ajax can be resource intensive and may have performance implications. When possible try limiting or combining computations or consider using custom Twig functions, JavaScript, or PHP.
fr: Le calcul de valeurs complexes ou multiples avec ou sans Ajax peut être gourmand en ressources et avoir des conséquences sur les performances. Dans la mesure du possible, essayez de limiter ou de combiner les calculs ou envisagez d'utiliser des fonctions Twig, JavaScript ou PHP personnalisées.

en: Include submission properties
fr: Inclure les propriétés de soumission

en: Submitted properties and values are:
fr: Les propriétés et valeurs soumises sont :

en: Include submission properties:
fr: Inclure les propriétés de soumission :

en: Submit %title form
fr: Soumettre le formulaire %title

en: If unchecked, the element is never displayed. The element will only be visible within the form builder and hidden from all other displays including submission details, results, and download.
fr: Si la case n'est pas cochée, l'élément n'est jamais affiché. L'élément ne sera visible que dans le générateur de formulaires et caché de tous les autres affichages, y compris les détails de la soumission, les résultats et le téléchargement.

en: Form elements attributes
fr: Attributs d'éléments de formulaire.

en: Protect all webforms with Antibot
fr: Protéger tous les formulaires avec Antibot

en: Provided by the @plugin_id mail plugin.
fr: Fourni par le plugin de courriel @plugin_id.

en: Entered text will be displayed on the handlers administrative page and replace this handler's default description.
fr: Le texte saisi sera affiché sur la page d'administration des gestionnaires/handlers et remplacera la description par défaut de ce gestionnaire.

en: Entered text will be displayed on the variants administrative page.
fr: Le texte saisi sera affiché sur la page d'administration des variations.

en: Provides a form element to collect height in feet and inches.
fr: Fournit un élément de formulaire pour collecter la hauteur en pieds et en pouces.

en: Delete (token) URL
fr: URL de suppression (jeton)

en: The URL that can used to delete the webform submission. The webform must be configured to allow users to delete a submission using a secure token.
fr: L'URL qui peut être utilisée pour supprimer les soumissions du formulaire. Le webform doit être configuré pour autoriser les utilisateurs à supprimer leurs soumissions en utilisant un jeton sécurisé.

en: Provides the token for creation of the link for removing a webform submission by an anonymous user.
fr: Fournit le jeton pour la création du lien permettant de supprimer la soumission d'un webform par un utilisateur anonyme.

en: Allow deleting a submission using token
fr: Permet de supprimer une soumission en utilisant un jeton

en: Provides a Webform submission handler that sets an arbitrary cookie after submission.
fr: Fournit un gestionnaire de soumission de webform qui définit un cookie arbitraire après la soumission.

en: If checked users will be able to delete a submission using the webform's URL appended with the submission's (secure) token.
fr: Si cette case est cochée, les utilisateurs pourront supprimer une soumission en utilisant l'URL Webform, complétée par le jeton (sécurisé) de la soumission.

en: Only webforms that are open to new submissions can be deleted using the secure token.
fr: Seuls les webforms ouverts aux nouvelles soumissions peuvent être supprimés à l'aide du jeton sécurisé.

en: The jQuery: Geocoding and Places Autocomplete Plugin library is not being maintained. It has been <a href=":href">deprecated</a> and will be removed in Webform 7.0.
fr: Le plugin de la bibliothèque jQuery : Geocoding and Places Autocomplete n'est pas maintenu. Il a été <a href=":href">déprécié</a> et sera supprimé de Webform 7.0.

en: Provides a vertical tabs element.
fr: Fournit un élément d'onglets verticaux.

en: State (Name)
fr: État (Nom)

en: The state of the webform submission. (unsaved, draft, completed, updated, locked, or converted)
fr: L'état de la soumission du formulaire. (non enregistrée, brouillon, terminée, mise à jour, verrouillée, ou convertie)

en: State (Label)
fr: État (libellé)

en: The state raw value untranslated of the webform submission. (Unsaved, Draft, Completed, Updated, Locked, or Converted)
fr: L'état de la valeur brute non traduite de la soumission du formulaire. (non enregistrée, brouillon, terminée, mise à jour, verrouillée, ou convertie)

en: Webform Bootstrap sub-module installed.
fr: Sous-module Webform Bootstrap installé.

en: Webform Bootstrap Integration sub-module not installed.
fr: Sous-module Webform Bootstrap non installé.

en: The phone number is not valid. (e.g. @example)
fr: Le numéro de téléphone est invalide. (ex : @example)

en: Default wizard/cards end label
fr: Libellé de fin de l'assistant/carte par défaut

en: Provides the ability to block spam words for webform fields.
fr: Permet de bloquer les mots indésirables dans les champs Webform.

en: contact_information:
      '#title': 'Contact Information'
      '#type': webform_section
      contact:
        '#type': webform_contact
        '#title': Contact
        '#name__required': true
        '#company__access': false
        '#email__required': true
        '#phone__required': true
        '#address__required': true
        '#address_2__required': true
        '#city__required': true
        '#state_province__required': true
        '#postal_code__required': true
        '#country__required': true
    resume:
      '#title': 'Your Resume'
      '#type': webform_section
      resume_method:
        '#type': radios
        '#options':
          attach: 'Attach resume file'
          paste: 'Paste your resume'
        '#prefix': '<div class="container-inline">'
        '#suffix': '</div>'
        '#default_value': attach
      resume_file:
        '#type': webform_document_file
        '#title': Resume
        '#title_display': invisible
        '#states':
          visible:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: attach
          required:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: attach
          enabled:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: attach
        '#file_extensions': 'rtf pdf doc docx'
      resume_text:
        '#type': textarea
        '#title': Resume
        '#title_display': invisible
        '#states':
          visible:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: paste
          required:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: paste
          enabled:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: paste
    application_status:
      '#type': details
      '#title': 'Application Status'
      '#open': true
      '#admin': true
      '#access_create_roles': {  }
      state:
        '#type': radios
        '#title': 'Application State'
        '#options':
          completed: Completed
          in_review: 'In review'
          accepted: Accepted
          rejected: Rejected
        '#options_display': side_by_side
        '#access_create_roles': {  }
      completed_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Application Completed Date'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
      in_review_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Application In Review Date'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
      accepted_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Application Accepted Date'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
      rejected_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Application Rejected Date'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
    evaluation_summary:
      '#type': fieldset
      '#title': 'Evaluation Summary'
      '#title_display': invisible
      '#access_create_roles': {  }
      '#access_update_roles': {  }
      '#access_view_roles':
        - authenticated
      evaluation_rating:
        '#type': webform_rating
        '#title': 'Average Rating'
        '#test': '0'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
        '#step': '.1'
      evaluation_count:
        '#type': number
        '#title': 'Number of Evaluations'
        '#test': '0'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
    evaluation_details:
      '#type': details
      '#title': 'Evaluation Details'
      '#access_create_roles': {  }
      '#access_update_roles': {  }
      '#access_view_roles':
        - authenticated
      evaluation_submissions:
        '#type': view
        '#display_on': view
        '#name': webform_demo_application_evaluations
        '#display_id': embed
        '#arguments':
          - '[webform_submission:sid]'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
fr: contact_information:
      '#title': 'Informations de contact'
      '#type': webform_section
      contact:
        '#type': webform_contact
        '#title': Contact
        '#name__required': true
        '#company__access': false
        '#email__required': true
        '#phone__required': true
        '#address__required': true
        '#address_2__required': true
        '#city__required': true
        '#state_province__required': true
        '#postal_code__required': true
        '#country__required': true
    resume:
      '#title': 'Votre CV'
      '#type': webform_section
      resume_method:
        '#type': radios
        '#options':
          attach: 'Joindre votre CV'
          paste: 'Copier votre CV'
        '#prefix': '<div class="container-inline">'
        '#suffix': '</div>'
        '#default_value': attach
      resume_file:
        '#type': webform_document_file
        '#title': CV
        '#title_display': invisible
        '#states':
          visible:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: attach
          required:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: attach
          enabled:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: attach
        '#file_extensions': 'rtf pdf doc docx'
      resume_text:
        '#type': textarea
        '#title': CV
        '#title_display': invisible
        '#states':
          visible:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: paste
          required:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: paste
          enabled:
            ':input[name="resume_method"]':
              value: paste
    application_status:
      '#type': details
      '#title': 'Statut d'application'
      '#open': true
      '#admin': true
      '#access_create_roles': {  }
      state:
        '#type': radios
        '#title': 'Statut d'application'
        '#options':
          completed: Complété
          in_review: 'En relecture'
          accepted: Accepté
          rejected: Rejeté
        '#options_display': side_by_side
        '#access_create_roles': {  }
      completed_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Date de soumission'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
      in_review_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Date de relecture'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
      accepted_date:
        '#type': datetime
        '#title': "Date d'acceptation"
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
      rejected_date:
        '#type': datetime
        '#title': 'Date de rejet'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
    evaluation_summary:
      '#type': fieldset
      '#title': "Sommaire d'évaluation"
      '#title_display': invisible
      '#access_create_roles': {  }
      '#access_update_roles': {  }
      '#access_view_roles':
        - authenticated
      evaluation_rating:
        '#type': webform_rating
        '#title': 'Moyenne de vote'
        '#test': '0'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
        '#step': '.1'
      evaluation_count:
        '#type': number
        '#title': "Nombre d'évaluation"
        '#test': '0'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated
    evaluation_details:
      '#type': details
      '#title': "Détail de l'évaluation"
      '#access_create_roles': {  }
      '#access_update_roles': {  }
      '#access_view_roles':
        - authenticated
      evaluation_submissions:
        '#type': view
        '#display_on': view
        '#name': webform_demo_application_evaluations
        '#display_id': embed
        '#arguments':
          - '[webform_submission:sid]'
        '#access_create_roles': {  }
        '#access_update_roles': {  }
        '#access_view_roles':
          - authenticated

en: Delete this @item? | Delete these @items?
fr[0]: Supprimer cet @item ?
fr[1]: Supprimer ces @items ?

en: Archive webform
fr: Archiver le webform

en: Close webform
fr: Fermer le webform

en: Open webform
fr: Ouvrir le webform

en: Restore webform
fr: Restaurer le webform

en: Star/flag submission
fr: Mettre en favori/marquer la soumission
