Webform (8.x-5.4) - en to hu translation catalogue (999 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Images
hu: Képek

en: Pages
hu: Oldalak

en: enabled
hu: engedélyezett

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Markup
hu: Jelölő

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Item
hu: Tétel

en: Private
hu: Rejtett

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Closed
hu: Lezárt

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Send email
hu: Email küldése

en: closed
hu: lezárt

en: Actions
hu: Műveletek

en: Email notification
hu: Email értesítés

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Manager
hu: Menedzser

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Log
hu: Napló

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Email settings
hu: Email beállítások

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Currency
hu: Pénznem

en: More
hu: Több

en: Action
hu: Művelet

en: On
hu: Be

en: error
hu: hiba

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Homepage
hu: Címlap

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Download
hu: Letölt

en: Version
hu: Verzió

en: view
hu: megtekintés

en: updated
hu: frissült

en: created
hu: létrehozva

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Test
hu: Teszt

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: No log messages available.
hu: Nincs egyetlen rögzített esemény sem.

en: Password
hu: Jelszó

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Break
hu: Törés

en: Container
hu: Tároló

en: Help text
hu: Súgó szöveg

en: Admin title
hu: Adminisztratív cím

en: Types
hu: Típusok

en: Multiple
hu: Többszörös

en: Required
hu: Szükséges

en: Parent
hu: Szülő

en: none
hu: nincs

en: Category
hu: Kategória

en: Containers
hu: Tárolók

en: Settings
hu: Beállítások

en: One
hu: Egy

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Go to previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

en: Go to next page
hu: Ugrás a következő oldalra

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Image settings
hu: Képek beállításai

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Download PDF
hu: PDF letöltése

en: Update
hu: Frissítés

en: Open
hu: Nyitott

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Archive
hu: Archiválás

en: Unscheduled
hu: Nem tervezett

en: Time
hu: Idő

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: hidden
hu: rejtett

en: URL
hu: Webcím

en: Dimensions
hu: Kiterjedés

en: Section
hu: Szakasz

en: Manage
hu: Kezelés

en: Visible
hu: Látható

en: link
hu: hivatkozás

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: Status:
hu: Állapot:

en: Submitted by
hu: Beküldő

en: ID
hu: Azonosító

en: Default status
hu: Alapértelmezés szerinti állapot

en: Issue
hu: Feladat

en: States
hu: Állapotok

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Titles
hu: Címek

en: Mail
hu: Levél

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Email
hu: E-mail

en: Error
hu: Hiba

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Add page
hu: Oldal hozzáadása

en: Link Title
hu: Hivatkozás cím

en: Expanded
hu: Nyitott

en: All
hu: Mind

en: days
hu: napok

en: To:
hu: Címzett:

en: Active
hu: Aktív

en: submit
hu: beküldés

en: Access denied
hu: A hozzáférés megtagadva

en: Year
hu: Év

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: General information
hu: Általános információ

en: Page
hu: Oldal

en: Submission information
hu: Beküldési információk

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Database
hu: Adatbázis

en: Url
hu: Webcím

en: Off
hu: Ki

en: Ignored
hu: Mellőzve

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Inline
hu: Egy sorban

en: To
hu: Hova

en: Preview message
hu: Üzenet előnézete

en: From
hu: Honnan

en: Source URL
hu: Forrás webcím

en: Custom
hu: Egyéni

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Published
hu: Közzétéve

en: Signature
hu: Aláírás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: File ID
hu: Fájl azonosító

en: File name
hu: Fájlnév

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Message type
hu: Üzenet típusa

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Conditions
hu: Feltételek

en: item
hu: tétel

en: items
hu: tételek

en: Mode
hu: Mód

en: Normal
hu: Általános

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Authored by
hu: Szerző

en: sources
hu: források

en: Advanced
hu: Haladó

en: Demo
hu: Tesztelés

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Textfield
hu: Szövegmező

en: Range
hu: Tartomány

en: Line
hu: Sor

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Details
hu: Részletek

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: email
hu: e-mail

en: Desc
hu: Csökk

en: Code
hu: Kód

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Company
hu: Cég

en: General
hu: Általános

en: Example
hu: Példa

en: Method
hu: Mód

en: Week
hu: Hét

en: Day
hu: Nap

en: Table
hu: Táblázat

en: Start
hu: Kezdete

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Other
hu: Egyéb

en: (Disabled)
hu: (Letiltott)

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Color
hu: Szín

en: Link URL
hu: Hivatkozás webcím

en: Role
hu: Szerepkör

en: Select all
hu: Mindent kijelöl

en: Email subject
hu: Email tárgya

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Destination
hu: Cél

en: Counter
hu: Számláló

en: reset
hu: alaphelyzet

en: External
hu: Külső

en: Users
hu: Felhasználók

en: Choices
hu: Választások

en: Square
hu: Négyzet

en: Last
hu: Utolsó

en: Rows
hu: Sorok

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Override
hu: Felülírás

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Handler
hu: Kezelő

en: Option
hu: Lehetőség

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Order
hu: Rendelés

en: Pattern
hu: Minta

en: Send to
hu: Címzett

en: Latest
hu: Utolsó

en: Template
hu: Sablon

en: module
hu: modul

en: Authenticated users
hu: Azonosított felhasználók

en: Close
hu: Bezár

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Flag
hu: Jelölő

en: Operation
hu: Művelet

en: City
hu: Város

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Collapsed
hu: Összecsukott

en: Labels
hu: Feliratok

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Gender
hu: Nem

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Attachments
hu: Csatolmányok

en: Street Address
hu: Utca cím

en: Key
hu: Kulcs

en: submissions
hu: beküldések

en: Change
hu: Változtat

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Token
hu: Vezérjel

en: source
hu: forrás

en: Time format
hu: Időformátum

en: Street Number
hu: Házszám

en: Delimiter
hu: Elválasztó

en: Clear
hu: Törlés

en: Source
hu: Forrás

en: Message:
hu: Üzenet:

en: Deleted
hu: Törölt

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Available tokens
hu: Elérhető vezérjelek

en: First
hu: Első

en: Middle
hu: Közép

en: Limit
hu: Korlát

en: Minimum height
hu: Minimális magasság

en: Minimum width
hu: Minimális szélesség

en: Date/time
hu: Dátum/idő

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Second
hu: Második

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Map
hu: Térkép

en: Location settings
hu: Területi beállítások

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: %label has been deleted.
hu: %label törlése megtörtént.

en: Empty
hu: Üres

en: Greater than
hu: Nagyobb jel

en: Less than
hu: Kisebb jel

en: Buttons
hu: Gombok

en: Unit
hu: Egység

en: Days
hu: Napok

en: Months
hu: Hónapok

en: Selector
hu: Kiválasztó

en: Purge
hu: Tisztítás

en: Maxlength
hu: Legnagyobb hosszúság

en: characters
hu: karakterek

en: All roles
hu: Minden szerepkör

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Hours
hu: Órák

en: Seconds
hu: Másodperc

en: Email body
hu: E-mail törzse

en: Info
hu: Infó

en: Fade
hu: Áttünés

en: Slide
hu: Csúsztatás

en: From email address
hu: Feladó email címe

en: Reference
hu: Referencia

en: or
hu: vagy

en: Results
hu: Eredmények

en: open
hu: nyitott

en: Requirements
hu: Előfeltételek

en: Customize
hu: Testreszabás

en: Schema
hu: Séma

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Promotions
hu: Népszerűsítések

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: options
hu: lehetőségek

en: Email confirmation
hu: Megerősítés e-mailben

en: Confirmation URL
hu: Megerősítő webcím

en: No results found
hu: Nincs találat

en: From:
hu: Feladó:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Changed
hu: Módosítva

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Testing
hu: Tesztelés

en: County
hu: Megye

en: completed
hu: teljesítve

en: 404 Not Found
hu: 404 Nem található

en: User Profile
hu: Felhasználói profil

en: Templates
hu: Sablonok

en: Not published
hu: Rejtett

en: File settings
hu: Fájl beállítások

en: Formats
hu: Formátumok

en: Allowed file extensions
hu: Megengedett fájlkiterjesztések

en: summary
hu: összegzés

en: Percentage
hu: Százalék

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Migrate
hu: Költöztetés

en: image
hu: kép

en: images
hu: képek

en: Translations
hu: Fordítások

en: Multilingual
hu: Többnyelvű

en: Minutes
hu: Perc

en: Locality
hu: Helység

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Excluded
hu: Kizárva

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Limit to
hu: Szűkítés

en: Read/write
hu: Írás/Olvasás

en: Processed
hu: Feldolgozott

en: Complete
hu: Kész

en: Temporary directory
hu: Ideiglenes fájlok könyvtára

en: date
hu: dátum

en: Keyboard shortcuts
hu: Billentyűparancsok

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hu: Fájlfeltöltési hiba. A feltöltött fájl nem mozgatható.

en: Submissions
hu: Beküldések

en: webform
hu: űrlap

en: Webforms
hu: Űrlapok

en: Webform
hu: Űrlap

en: ever
hu: mindig

en: every hour
hu: óránként

en: every day
hu: naponta

en: every week
hu: hetente

en: Check this option if the user must enter a value.
hu: Be kell jelölni, ha a kitöltőnek kötelező megadnia egy értéket.

en: Previous submission
hu: Előző beküldés

en: Next submission
hu: Következő beküldés

en: Next Page >
hu: Következő oldal &gt;

en: < Previous Page
hu: &lt; Előző oldal

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Questions
hu: Kérdések

en: Enable debugging
hu: Hibakeresés engedélyezése

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Challenge type
hu: Feladat típusa

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
hu: CAPTCHA elhelyezése ide megbízhatatlan felhasználók ellen.

en: Color settings
hu: Színbeállítások

en: Administrators
hu: Adminisztrátorok

en: Plugins
hu: Beépülők

en: Toggle
hu: Kapcsolás

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 20 minutes
hu: 20 perc

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: Destination type
hu: Céltípus

en: Decimal
hu: Decimális

en: Form
hu: Űrlap

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Title tag
hu: Cím címke

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: Raw value
hu: Nyers érték

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Google Maps API key
hu: Google Térkép API kulcs

en: Hide
hu: Elrejtés

en: < Previous
hu: < Előző

en: Submission settings
hu: Beküldés beállításai

en: Two
hu: Kettő

en: Three
hu: Három

en: Audio file
hu: Hangfájl

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Display message
hu: Üzenet megjelenítése

en: Filter by category
hu: Szűrés kategória szerint

en: videos
hu: videók

en: URL path settings
hu: Útvonal beállításai

en: Filter options
hu: A szűrők beállításai

en: Country Code
hu: Országkód

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Mapping
hu: Leképzés

en: Installation
hu: Telepítés

en: From name
hu: Feladó neve

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Type:
hu: Típus:

en: Space
hu: Szóköz

en: Drafts
hu: Vázlatok

en: Provided by
hu: Biztosítja:

en: Export format
hu: Export formátum

en: video
hu: videó

en: Address settings
hu: Cím beállításai

en: Execute
hu: Végrehajt

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Family name
hu: Családi név

en: Organization
hu: Szervezet

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: All users
hu: Minden felhasználó

en: Values
hu: Értékek

en: Country code
hu: Országkód

en: Build
hu: Összeállítás

en: Years
hu: Évek

en: Email addresses
hu: Email címek

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Page settings
hu: Oldalbeállítások

en: Offset
hu: Eltolás

en: Results per page
hu: Eredmények oldalanként

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Locked
hu: Zárolt

en: Resend
hu: Újraküldés

en: Data
hu: Adat

en: Any
hu: Bármelyik

en: modules
hu: modulok

en: Validation
hu: Ellenőrzés

en: Supported modules
hu: Támogatott modulok

en: Thank you for registering.
hu: Köszönjük a regisztrációt.

en: Custom options
hu: Egyéni beállítások

en: Thank You
hu: Köszönjük

en: ZIP Code
hu: Irányítószám

en: Emails
hu: E-mailek

en: deleted
hu: törölve

en: Custom CSS
hu: Egyéni CSS

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: About
hu: Leírás

en: Reports
hu: Jelentések

en: Cardinality
hu: Számosság

en: and
hu: és

en: - Select -
hu: - Választás -

en: milliseconds
hu: ezredmásodperc

en: Form element
hu: Űrlapelem

en: Notification
hu: Értesítés

en: Destination options
hu: Cél beállításai

en: Translate
hu: Fordítás

en: Step
hu: Lépés

en: Image file
hu: Képfájl

en: Admin mode
hu: Adminisztrátori mód

en: Steps
hu: Lépések

en: Answers
hu: Válaszok

en: Element
hu: HTML elem

en: Radios
hu: Választógombok

en: Route
hu: Útvonal

en: Output
hu: Kimenet

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Test settings
hu: Teszt beállítások

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hu: Biztonsági okokból a feltöltött fájl át lett nevezve. Az új név: %filename.

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: notice
hu: megjegyzés

en: Rating
hu: Értékelés

en: Access groups
hu: Hozzáférési csoportok

en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

en: Validators
hu: Érvényesítők

en: Admins
hu: Adminisztrátorok

en: pixels
hu: képpont

en: Recommended
hu: Ajánlott

en: Direction
hu: Irány

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Configuration settings
hu: Beállítási lehetőségek

en: button
hu: gomb

en: Format settings
hu: Formátum beállításai

en: Webform submissions
hu: Űrlap beküldések

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: Words
hu: Szavak

en: Characters
hu: Karakterek

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
hu: „%file” fájl ismeretlen hiba miatt nem menthető.

en: The specified file %name could not be uploaded.
hu: A megadott %name fájl nem tölthető fel.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
hu: Fájlfeltöltési hiba. A feltöltött fájl (%file) nem mozgatható el a célkönyvtárba (%destination).

en: Flagged
hu: Jelölt

en: Add-ons
hu: Kiegészítők

en: Response message:
hu: Válasz üzenet:

en: Table settings
hu: Táblázat beállításai

en: Date settings
hu: Dátumbeállítások

en: IP address
hu: IP-cím

en: Maximum height
hu: Minimális magasság

en: Maximum width
hu: Maximális szélesség

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Light
hu: Világos

en: Maximum image resolution
hu: Legnagyobb képfelbontás

en: Query string
hu: Lekérdezési karakterlánc

en: Expand all
hu: Összes lenyitása

en: Collapse all
hu: Mind összecsukása

en: Delimited text
hu: Elválasztott szöveg

en: Comma (,)
hu: Vessző (,)

en: Semicolon (;)
hu: Pontosvessző (;)

en: Colon (:)
hu: Kettőspont (:)

en: Pipe (|)
hu: Csővezeték jel (|)

en: Period (.)
hu: Pont (.)

en: Space ( )
hu: Szóköz ( )

en: close
hu: bezárás

en: Randomize images
hu: Véletlenszerű képek

en: Additional settings
hu: További beállítások

en: Two columns
hu: Két oszlop

en: Link to form
hu: Hivatkozás az űrlapra

en: Comma
hu: Vessző

en: Semicolon
hu: Pontosvessző

en: Current user
hu: Jelenlegi felhasználó

en: Access type
hu: Hozzáférési típus

en: words
hu: szó

en: Email Notification
hu: E-mail figyelmeztetés

en: Conditional
hu: Feltételes

en: Video file
hu: Videófájl

en: Handlers
hu: Kezelők

en: File upload
hu: Fájlfeltöltés

en: Preview settings
hu: Előnézeti beállítások

en: Videos
hu: Videók

en: Link title
hu: Hivatkozás címe

en: Finished with an error.
hu: Hibával fejeződött be.

en: Per user
hu: Felhasználónként

en: The file could not be uploaded.
hu: A fájl nem tölthető fel.

en: Edit configuration
hu: Beállítások szerkesztése

en: Draft
hu: Vázlat

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

en: Scheduled
hu: Időzítve

en: answer
hu: válasz

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Allowed tags
hu: Engedélyezett jelölők

en: Date year range
hu: Dátum évtartomány

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: Select date
hu: Dátum kiválasztása

en: Recipient roles
hu: Címzett szerepkörök

en: User interface settings
hu: A felhasználói felület beállításai

en: Thank you for your feedback.
hu: Köszönet a visszajelzésért.

en: question
hu: kérdés

en: questions
hu: kérdések

en: Breadcrumb delimiter
hu: Morzsa elválasztó

en: The default sender name which is used along with the default from address.
hu: Az alapértelmezett feladó neve, amely az e-mailcímmel együtt lesz felhasználva.

en: Webform submission
hu: Űrlap eredmény

en: Leaving blank will use the default size.
hu: Ha üres, marad az alapértelmezett méret.

en: Education
hu: Oktatás

en: Horizontal rule
hu: Vízszintes vonal

en: Current date
hu: Aktuális dátum

en: And
hu: És

en: Broken
hu: Sérült

en: Converted
hu: Átalakított

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Attachment settings
hu: Csatolmányok beállításai

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
hu: Drupal stílusú „ragadós” táblafejlécek engedélyezése (Javascript)

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Allowed formats
hu: Megengedett formátumok

en: Tooltip
hu: Eszköztipp

en: Edit source
hu: Forrás szerkesztése

en: - All -
hu: – Mind –

en: User IDs
hu: Felhasználó azonosítók

en: Disable help
hu: Súgó tiltása

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: Textarea
hu: Szövegdoboz

en: Auto detect
hu: Automatikus felismerés

en: Progress bar message
hu: Folyamatsáv üzenet

en: Notes:
hu: Megjegyzések:

en: Author information
hu: A szerző adatai

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Signature settings
hu: Aláírás beállítása

en: File extension
hu: Fájlkiterjesztés

en: Default challenge type
hu: Alapértelmezett feladattípus

en: Throbber
hu: Folyamatjelző

en: Access denied message
hu: Hozzáférés megtagadva üzenet

en: Address 2
hu: Cím 2

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Text format
hu: Szövegformátum

en: Sort descending
hu: Csökkenő rendezés

en: Sort ascending
hu: Növekvő rendezés

en: Alternatives
hu: Alternatívák

en: Administrative description
hu: Adminisztratív leírás

en: Name is required.
hu: A név megadása szükséges.

en: Related
hu: Kapcsolódó

en: References
hu: Hivatkozások

en: Degree
hu: Fokozat

en: Show preview
hu: Előnézet mutatása

en: Edit element
hu: Elem szerkesztése

en: Delete element
hu: Elem törlése

en: Elements
hu: Elemek

en: Add element
hu: Új elem

en: Field prefix
hu: Mező előtag

en: Field suffix
hu: Mező utótag

en: Remove selected
hu: Kijelöltek eltávolítása

en: Lock
hu: Lezárás

en: Marital status
hu: Családi állapot

en: Limited
hu: Korlátozott

en: Structure
hu: Felépítés

en: Sender email address
hu: Küldő email címe

en: Unique
hu: Egyedi

en: Node status
hu: Tartalom állapota

en: Progress bar
hu: Folyamatjelző sáv

en: Maximum file size
hu: Legnagyobb fájlméret

en: Unchecked
hu: Nincs bejelölve

en: Message settings
hu: Üzenetek beállításai

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

en: Randomize questions
hu: Kérdések véletlenszerűvé tétele

en: Language select
hu: Nyelvválasztás

en: Form validation
hu: Űrlap ellenőrzése

en: Rename files
hu: Fájlok átnevezése

en: Dependencies
hu: Függőségek

en: Employee
hu: Alkalmazott

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: destinations
hu: célok

en: destination
hu: cél

en: Starred
hu: Csillagozott

en: Not restricted
hu: Nem korlátozott

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: File URL
hu: Fájl webcím

en: Sender name
hu: Feladó neve

en: Sender email
hu: Küldő e-mail címe

en: Custom settings
hu: Egyéni beállítások

en: Archived
hu: Archivált

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
hu: %source fájl nem tölthető fel, mert a célkönyvtárban (%directory) már létezik egy ilyen nevű fájl.

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: Minimum image resolution
hu: Legkisebb képfelbontás

en: no preview
hu: nincs előnézet

en: Date type
hu: Adattípus

en: Time zones
hu: Időzónák

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
hu: %directory könyvtár nem létezik és nem hozható létre.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
hu: %directory könyvtár létezik, de nem írható és nem tehető írhatóvá.

en: Minimal
hu: Minimális

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Other description
hu: Egyéb leírás

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Administrative area
hu: Közigazgatási terület

en: Webform settings
hu: Űrlapok beállításai

en: Randomize options
hu: Lehetőségek összekeverése

en: Confirmation message
hu: Beküldés utáni üzenet

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
hu: Sikeres űrlapbeküldés esetén erre az URL-re lesz a felhasználó átirányítva.

en: Submission limit
hu: Beküldési korlát

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
hu: Jelenítse meg a „már történt előző beküldés” figyelmeztetést ha a felhasználók előzőleg már kitöltötték az űrlapot.

en: Submission Number
hu: Kitöltés száma

en: Submission ID
hu: Kitöltés azonosítója

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
hu: A kompakt lehetőség jobb választás az adatok másik rendszerbe történő importálására.

en: draft
hu: vázlat

en: Read-only
hu: Csak olvasható

en: Remote URL
hu: Távoli webcím

en: subject
hu: tárgy

en: Data name
hu: Adatnév

en: Wrapper
hu: Befoglaló

en: Autocomplete settings
hu: Automatikusan kiegészülő beállításai

en: Video display
hu: Videó megjelenítése

en: Submitter
hu: Beküldő

en: Altered
hu: Módosult

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
hu: Egy felhasználói felületet biztosít a <em>Token API</em> modulhoz és néhány hiányzó alap vezérjelhez.

en: Four
hu: Négy

en: Five
hu: Öt

en: Current page
hu: Jelenlegi oldal

en: Image options
hu: Képbeállítások

en: Confirm email
hu: E-mail megerősítése

en: Import options
hu: Importálási beállítások

en: The email address %mail is not valid.
hu: %mail e-mail cím érvénytelen.

en: Invisible
hu: láthatatlan

en: Unsaved
hu: Mentetlen

en: Other type
hu: Egyéb típus

en: Access types
hu: Hozzáférés típusok

en: The machine-readable name.
hu: A programok által használt név.

en: Do you want to continue?
hu: Folytatható?

en: Original Image
hu: Eredeti kép

en: Time settings
hu: Idő beállítások

en: Modal
hu: Felugró ablak

en: Learn more
hu: További információk

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Given name
hu: Utónév

en: Available countries
hu: Engedélyezett országok

en: If no countries are selected, all countries will be available.
hu: Ha egyetlen ország sincs kiválasztva, akkor az összes engedélyezve lesz.

en: Custom tags
hu: Egyéni jelölők

en: elements
hu: elemek

en: Dark
hu: Sötét

en: Include files as attachments
hu: Fájlok tartalmazása mellékletként

en: Watch video
hu: Videó megtekintése

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: Egy egyedi, programok által használt név. Csak kisbetűt, számot és aláhúzást tartalmazhat.

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: sent
hu: küldés

en: Message ID
hu: Üzenetazonosító

en: Slides
hu: Diák

en: Theme name
hu: Sminknév

en: Date of birth
hu: Születési idő

en: Choose file
hu: Fájl kiválasztása

en: Star
hu: Csillag

en: Asc
hu: Növ

en: Full screen
hu: Teljes képernyő

en: One column
hu: Egy oszlop

en: Wizard
hu: Varázsló

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
hu: A beküldés mentése megtörtént. Későbbi látogatás során a jelenlegi értékeket fogja megjeleníteni.

en: Add webform
hu: Új űrlap

en: Invalid phone number
hu: Érvénytelen telefonszám

en: Industry
hu: Iparág

en: Master
hu: Mester

en: There are no templates available.
hu: Nincsenek elérhető sablonok.

en: Webform Protected Downloads
hu: Űrlappal védett letöltések

en: Entity id
hu: Entitásazonosító

en: Datatype
hu: Adattípus

en: Address line 1
hu: Címsor 1

en: Address line 2
hu: Címsor 2

en: - Select type -
hu: - Típus kiválasztása -

en: Submission
hu: Beküldés

en: Attachment URL
hu: Csatolmány webcíme

en: Animals
hu: Állatok

en: Text format settings
hu: Szövegformátum beállításai

en: - Default -
hu: - Alapértelmezés -

en: HTML Table
hu: HTML táblázat

en: Item weight
hu: Elem súlya

en: Link attributes
hu: Hivatkozásattribútumok

en: Auto-detect
hu: Automatikus felismerés

en: Element title
hu: Elem címe

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
hu: Lecsökkenti a spam űrlapbeküldések számát a honeypot módszer használatával.

en: An autocomplete text field.
hu: Egy automatikus kiegészítést ellátó szövegmező.

en: Ajax effect
hu: Ajax hatás

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: every minute
hu: minden percben

en: 403 Forbidden
hu: 403 Titltott

en: Wide
hu: Széles

en: Time element
hu: Idő elem

en: Custom properties
hu: Egyéni tulajdonságok

en: Checked
hu: Ellenőrizve

en: Show/hide
hu: Megjelenítés/elrejtés

en: Three columns
hu: Három oszlop

en: Total submissions limit
hu: Eredmények teljes számának határa

en: Per user submission limit
hu: Felhasználónkénti beküldések korlátja

en: Webform Node
hu: Űrlap típusú tartalom

en: Other title
hu: Egyéb cím

en: Add images
hu: Új képek

en: Response status code
hu: Válasz állapotkód

en: Country codes
hu: Országkódok

en: Store value in the database
hu: Érték tárolása az adatbázisban

en: Other…
hu: Egyéb…

en: @title options
hu: @title lehetőségek

en: File name pattern
hu: Fájlnévminta

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
hu: Rejtett elem ( kevésbé biztonságos, JavaScript segítségével változtatható)

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
hu: %file fájl mentése nem sikerült, mert a feltöltés nem fejeződött be.

en: answers
hu: válaszok

en: Third party settings
hu: Külső modulok beállításai

en: No submissions available.
hu: Nincsenek elérhető beküldések.

en: Twig template
hu: Twig sablon

en: @title settings
hu: @title beállítások

en: Handler settings
hu: Kezelő beállítások

en: Message content
hu: Üzenet szövege

en: Next page button label
hu: Következő oldal gombjának címkéje

en: Installs Swift Mailer as a mail system.
hu: Telepíti a <em>Swift Mailer</em> függvénykönyvtárat levélküldőként.

en: Class hierarchy
hu: Osztály hierarchia

en: Current page title
hu: Jelenlegi oldalcím

en: Title is required.
hu: A cím kötelező.

en: Save elements
hu: Elemek mentése

en: Wizard page
hu: Varázsló oldal

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Show labels
hu: Címkék mutatása

en: Add layout
hu: Új elrendezés

en: External link
hu: Külső hivatkozás

en: Download options
hu: Letöltési beállítások

en: The URL %url is not valid.
hu: %url érvénytelen webcím.

en: Filled
hu: Kitöltött

en: Access Rules
hu: Hozzáférési szabályok

en: CSV download
hu: CSV letöltés

en: Development settings
hu: Fejlesztői beállítások

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
hu: %file mentése nem sikerült, mert meghaladja a feltöltésre engedélyezett maximális %maxsize méretet.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
hu: A fájlt nem lehetett feltölteni, mert a célkönyvtár érvénytelen: %destination.

en: %name field is not in the right format.
hu: %name mező nem jól van formázva.

en: Form status
hu: Űrlapállapot

en: Additional resources
hu: További erőforrások

en: Langcode
hu: Nyelvkód

en: Source entity
hu: Forrásentitás

en: Source entity type
hu: Forrásentitás típusa

en: Theme:
hu: Smink:

en: Add handler
hu: Új kezelő

en: Date (@format)
hu: Dátum (@format)

en: Hide empty
hu: Üres elrejtése

en: Signature format
hu: Aláírás formátuma

en: add-ons
hu: kiegészítők

en: add-on
hu: kiegészítő

en: Wrapper CSS classes
hu: Befoglaló CSS-osztályok

en: Column header format
hu: Oszlop fejléc formátum

en: AM/PM
hu: Délelőtt vagy délután

en: Type of item to reference
hu: Hivatkozó elem típusa

en: Reference method
hu: Hivatkozási mód

en: Allowed number of values
hu: Értékek megengedett száma

en: Exporting submissions
hu: Eredmények exportálása

en: Creating export file
hu: Exportfájl létrehozása

en: The export file could not be created because an error occurred.
hu: Az exportfájl létrehozásakor hiba történt.

en: Are you sure you want to delete this?
hu: Biztosan törölhető?

en: Show progress bar
hu: Állapotsáv mutatása

en: Show the notification about previous submissions
hu: Figyelmeztetés a korábbi beküldésekről

en: Drafts only
hu: Csak piszkozatok

en: Page @start of @end
hu: @start. oldal, @end összesen

en: Editorial
hu: Szerkesztői

en: 400 Bad Request
hu: 400 Hibás kérés

en: 401 Unauthorized
hu: 401 Azonosítatlan

en: 500 Internal Server Error
hu: 500 Belső kiszolgálóhiba

en: Filter submissions
hu: Beküldések szűrése

en: CAPTCHA settings
hu: CAPTCHA beállítások

en: CC:
hu: Másolat:

en: results per page
hu: eredmények oldalanként

en: Route parameters
hu: Útvonal paraméterek

en: Hide help
hu: Súgó elrejtése

en: submission
hu: beküldés

en: Custom data
hu: Egyéni adat

en: Previous page button label
hu: Előző oldal gomb címkéje

en: Enable preview page
hu: Előnézet oldal engedélyezése

en: Preview page title
hu: Előnézet oldal címe

en: Show all options
hu: Összes lehetőség mutatása

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
hu: „@name” mezőnek érvényes értéket kell tartalmaznia. Vagy üresen kell hagyni, vagy meg kell adni egy értéket, például: „512” (bájt), „80 KB” (kilobájt) or „50 MB” (megabájt).

en: Entity reference settings
hu: Entitáshivatkozás beállításai

en: element
hu: elem

en: if
hu: ha

en: Group information
hu: Csoportinformáció

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
hu: A megengedett legkisebb képméret SZÉLESSÉG×MAGASSÁG-ként képpontban kifejezve (például 640×480). Üresen hagyva nincs korlátozás. Kisebb kép feltöltése esetén nem lesz átméretezés.

en: Broken/Missing
hu: Sérült/Hiányzó

en: Filename: %name
hu: Fájlnév: %name

en: Select a @context value:
hu: @context érték kiválasztása:

en: Weight for @label
hu: @label súlya

en: Label: @label
hu: Címke: @label

en: Entity reference field settings
hu: Entitáshivatkozások mező-beállításai

en: Entity reference selection plugin settings
hu: Entitáshivatkozásokat kiválasztó bővítmény beállításai

en: File link
hu: Fájlhivatkozás

en: option
hu: lehetőség

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
hu: @name mező nem lehet hosszabb mint %max karakter, de most %length karakter hosszú.

en: Single item
hu: Egyetlen elem

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
hu: @name mezőnél mind a magasság, mind a szélesség értékét meg kell adni.

en: No preview available.
hu: Nem érhető el előnézet.

en: Default from name
hu: Alapértelmezett feladó név

en: Integrations
hu: Integrációk

en: Ensures entered addresses are always formatted in the same language.
hu: Gondoskodik róla, hogy a megadott postacímek mindig azonos nyelv szerint legyenek formázva.

en: - No override -
hu: - Nincs felülírás -

en: Narrow
hu: Keskeny

en: @title type
hu: @title típus

en: Add @title
hu: @title hozzáadása

en: Entity select
hu: Entitás kiválasztó

en: Add options
hu: Új lehetőségek

en: New submission added to %form.
hu: %form űrlap beküldése megtörtént.

en: Back to form
hu: Vissza az űrlaphoz

en: Delimiter text format
hu: Elválasztó szövegformátuma

en: Country names
hu: Országnevek

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
hu: Egy felhasználó által meghatározott dátumforma. A <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP kézikönyvben</a> további formázási lehetőségekről lehet olvasni angol nyelven.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
hu: A megengedett legnagyobb képméret SZÉLESSÉG×MAGASSÁG formátumban (például 640×480 képpont). A mező üresen hagyása esetén a méret nem lesz korlátozva. Ha nagyobb kép kerül feltöltésre, akkor az át lesz méretezve a megadott szélesség és magasság figyelembevételével. Ha a képek egyből feltöltés során méreteződnek, akkor az <a href="https://hu.wikipedia.org/wiki/Exif">EXIF adatok</a> el fognak veszni.

en: Export default settings
hu: Export alapértelmezett beállításai

en: Filter by title, description, or elements
hu: Szűrés cím, leírás vagy elemek szerint

en: Element titles (label)
hu: Szűrés elemnév alapján

en: Filter by element name
hu: Szűrés elemnév szerint

en: Filter by submitted data and/or notes
hu: Szűrés beküldött adat és/vagy megjegyzések szerint

en: Filter by handler name
hu: Szűrés kezelő neve szerint

en: Default description display
hu: Leírás alapértelmezett megjelenítése

en: Disable HTML editor
hu: HTML szerkesztő letiltása

en: HTML tags: Includes only @html_tags.
hu: HTML jelölők. Csak ezeket tartalmazza: @html_tags.

en: Element CSS classes
hu: Elem CSS osztályok

en: Element format
hu: Elemformátum

en: Employment status
hu: Alkalmazotti foglalkoztatás jellege

en: Ethnicity
hu: Etnikum

en: Send on
hu: Továbbítás

en: Exporters
hu: Exportálók

en: Exporter settings
hu: Exportáló beállításai

en: File upload default settings
hu: Fájlfeltöltés alapértelmezett beállításai

en: JSON documents
hu: JSON dokumentumok

en: YAML documents
hu: YAML dokumentumok

en: Form CSS classes
hu: Űrlap CSS osztályok

en: Button CSS classes
hu: Gomb CSS osztályok

en: @title CSS classes
hu: @title CSS osztályok

en: Create webforms and manage submissions.
hu: Webes űrlapok létrehozása és beküldések kezelése.

en: Add webform handler
hu: Új űrlapkezelő

en: Choose a webform to purge submissions from.
hu: Melyik űrlap beküldései legyenek törölve.

en: Webform URL alias
hu: Űrlap webcímálnév

en: Default base path for webform URLs
hu: Alapértelmezés szerinti alap útvonal az űrlapok webcímeihez

en: Filter webforms
hu: Űrlapok szűrése

en: Webform submissions purged.
hu: Űrlap beküldések törölve.

en: New submission added to [webform:title].
hu: [webform:title] űrlap beküldése megtörtént.

en: Deleted @form: Submission #@id.
hu: @form űrlap #@id beküldése törölve.

en: Delete submission configuration
hu: Beküldések beállításainak törlése

en: Webform submission operations bulk form
hu: Webes űrlapok beküldésein végzett tömeges műveletek űrlapja

en: Delete submission
hu: Beküldés törlése

en: Phone type
hu: Telefon típus

en: Form CSS classes
hu: Űrlap CSS osztályok

en: Default from email
hu: Alapértelmezett feladó email cím

en: Submission behaviors
hu: Beküldés viselkedései

en: unscheduled
hu: nem tervezett

en: Show all webforms
hu: Összes űrlap mutatása

en: Star/Flag submission
hu: Beküldés csillagozása/megjelölése

en: Unstar/unflag submission
hu: Beküldés csillagozásának/megjelölésének megszüntetése

en: File upload limit
hu: Fájlfeltöltés korlátja

en: Submit button(s)
hu: Beküldő gombok

en: File upload settings
hu: Fájlfeltöltés beállításai

en: Element formats
hu: Elemformátumok

en: Preview CSS classes
hu: Előnézet CSS osztályok

en: Default to email
hu: Alapértelmezett címzett email cím

en: Please login to access the uploaded file.
hu: Be kell jelentkezni a feltöltött fájl eléréséhez.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
hu: [webform_submission:submitted-to] űrlap #[webform_submission:serial] beküldése

en: Choose files
hu: Fájlok kiválasztása

en: Empty element message/placeholder
hu: Üres elem üzenet/helykitöltő

en: HTML editor settings
hu: HTML szerkesztő beállításai

en: If checked, all HTML editors will be disabled.
hu: Ha ez be van jelölve, minden HTML szerkesztő le lesz tiltva.

en: Six
hu: Hat

en: Response status code:
hu: Válasz állapotkód:

en: {Empty}
hu: {Üres}

en: Default more title
hu: Alapértelmezett tovább cím

en: Default section title tag
hu: Alapértelmezett szekciócím jelölő

en: Set default value
hu: Alapértelmezett érték beállítása

en: The <strong>Forms</strong> management page lists all available webforms, which can be filtered by the following: title, description, elements, category and status.
hu: Az <strong>Űrlapok</strong> kezelő oldal kilistázza az összes létrehozott űrlapot. Az űrlapok szűrhetőek cím, leírás, elemek, kategória és állapot szerint.

en: The <strong>Submissions</strong> page lists all incoming submissions for all webforms.
hu: A <strong>Beküldések</strong> oldal kilistázza minden űrlap bejövő beküldéseit.

en: Default more label
hu: Alapértelmezett tovább címke

en: Header 1 (h1)
hu: Fejléc 1 (h1)

en: Header 2 (h2)
hu: Fejléc 2 (h2)

en: Header 3 (h3)
hu: Fejléc 3 (h3)

en: Header 4 (h4)
hu: Fejléc 4 (h4)

en: Header 5 (h5)
hu: Fejléc 5 (h5)

en: Header 6 (h6)
hu: Fejléc 6 (h6)

en: Horizontal rule CSS classes
hu: Vízszintes vonal CSS osztályok

en: Element key
hu: Elem kulcs

en: Generate Excel compatible file
hu: Excel kompatibilis fájl létrehozása

en: Filter by title, description, elements, user name, or role
hu: Szűrés cím, leírás vagy elemek, felhasználónév vagy szerepkör szerint

en: Please login to access this form.
hu: Be kell jelentkezni az űrlap eléréséhez.

en: Indicates required field
hu: Kötelezően kitöltendő mezőt jelöl

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: Element text format
hu: Elem szövegformátuma

en: Mail text format
hu: Levél szövegformátuma

en: Filter by keyword
hu: Szűrés kulcsszó szerint

en: Admin tags Excludes: script, iframe, etc…
hu: Admin jelölők. Kivéve: script, iframe, etc…

en: Default Algolia application id
hu: Alapértelmezett Algolia alkalmazásazonosító

en: Default Algolia API key
hu: Alapértelmezett Algolia API kulcs

en: Filter by keyword.
hu: Szűrés kulcsszó szerint.

en: Filter by videos
hu: Szűrés videók szerint

en: Algolia Places
hu: Algolia helyek

en: Algolia application id
hu: Algolia alkalmazásazonosító

en: Algolia API key
hu: Algolia API kulcs

en: Default access denied message
hu: Alapértelmezett hozzáférés megtagadva üzenet

en: External optional libraries
hu: Külső választható könyvtárak

en: Location (Algolia Places)
hu: Hely (Algolia helyek)

en: Default webform submissions views.
hu: A webes űrlapok beküldéseinek alapértelmezett nézete.

en: Embed: Default
hu: Beágyazás: Alapértelmezett

en: Display submissions.
hu: Beküldések megjelenítése.

en: Administer submissions.
hu: Beküldések adminisztrációja.

en: Embed: Manage
hu: Beágyazás: Kezelés

en: Manage submissions.
hu: Beküldések kezelése.

en: Embed: Review
hu: Beágyazás: Átnézés

en: Review submissions.
hu: Beküldések átnézése.

en: Lock submission
hu: Beküldés zárolása

en: Unlock submission
hu: Beküldés zárolásának feloldása

en: Purge all submissions?
hu: Összes beküldés törlése?

en: Are you sure you want to purge all submissions?
hu: Biztosan törölhető minden beküldés?

en: Yes, I want to purge all submissions
hu: Igen, minden beküldést törölni akarok

en: Filter by title or images
hu: Szűrés cím vagy képek szerint

en: Show all images
hu: Összes kép mutatása

en: Form general settings
hu: Űrlap általános beállításai

en: Submission general settings
hu: Beküldés általános beállításai

en: Element general settings
hu: Elemek általános beállításai

en: Export general settings
hu: Export általános beállításai

en: Element key pattern
hu: Elem kulcs minta
