Webform (8.x-5.5-beta2) - en to ar translation catalogue (413 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Pages
ar: الصفحات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Markup
ar: ترميز

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Send email
ar: أرسل بريد إلكتروني

en: closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Manager
ar: الإداري

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Log
ar: السجل

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Resources
ar: مصادر

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: updated
ar: التحديث

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Container
ar: حاوية

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Image settings
ar: إعدادات الصورة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Time
ar: الوقت

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: العنوان URL

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Manage
ar: تسيير

en: Visible
ar: مرئي

en: link
ar: رابط

en: Display
ar: العرض

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Total
ar: المجموع

en: Status:
ar: الحالة:

en: Submitted by
ar: تم الإرسال من طرف

en: ID
ar: المعرف ID

en: States
ar: الحالات

en: Upload
ar: رفع

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: Expanded
ar: موسع

en: All
ar: الكل

en: To:
ar: إلى:

en: Active
ar: نشط

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page
ar: الصفحة

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Url
ar: المسار

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Contains
ar: يحتوي

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: N/A
ar: غير موجود

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Line
ar: السطر

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Details
ar: التفاصيل

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Start
ar: البداية

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: Link URL
ar: رابط

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Destination
ar: الوجهة

en: Counter
ar: عداد

en: reset
ar: أعد الضبط

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Choices
ar: الخيارات

en: Square
ar: ميدان

en: Rows
ar: صفوف

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Provider
ar: المزود

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Option
ar: خيار

en: Operator
ar: العامل

en: Optional
ar: اختياري

en: Order
ar: الترتيب

en: Pattern
ar: النموذج

en: Send to
ar: ارسل إلى

en: Template
ar: القالب

en: module
ar: الوحدة

en: Close
ar: إغلاق

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Hidden
ar: مخفي

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Key
ar: المفتاح

en: submissions
ar: الإرسالات

en: Change
ar: تغيير

en: Messages
ar: الرسائل

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: Clear
ar: مسح

en: Source
ar: المصدر

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Limit
ar: حد

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Map
ar: خريطة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Buttons
ar: الأزرار

en: characters
ar: الأحرف

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Seconds
ar: ثوان

en: Info
ar: معلومات

en: Reference
ar: مرجع

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Customize
ar: تخصيص

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Templates
ar: القوالب

en: Not published
ar: لم ينشر

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Formats
ar: تنسيقات

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: Relationship
ar: العلاقة

en: image
ar: صورة

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Sticky
ar: مثبت

en: Complete
ar: تام

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: date
ar: تاريخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: webform
ar: استمارة ويب

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Next Page >
ar: التالي >

en: < Previous Page
ar: < السابق

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Apply
ar: تطبيق

en: CAPTCHA
ar: التحقق

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Form
ar: النموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Three
ar: ثلاثة

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Mapping
ar: إقران

en: From name
ar: اسم المرسل

en: Space
ar: فراغ

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Telephone
ar: هاتف

en: Values
ar: قيم

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: About
ar: حول

en: Reports
ar: التقارير

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: and
ar: و

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Translate
ar: ترجمة

en: Steps
ar: خطوات

en: Element
ar: عنصر

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Route
ar: الطريق

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: notice
ar: إخطار

en: pixels
ar: بكسلات

en: Direction
ar: الاتجاه

en: button
ar: زر

en: Format settings
ar: إعدادت التنسيق

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: Date settings
ar: إعدادات التاريخ

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: close
ar: إغلاق

en: Comma
ar: فاصلة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Access type
ar: نوع الوصول

en: Per user
ar: لكل مستخدم

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Draft
ar: مسودة

en: Trigger
ar: المُطلِق

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Notes:
ar: ملاحظات:

en: Author information
ar: معلومات المؤلف

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Signature settings
ar: إعدادات التوقيع

en: File extension
ar: امتداد الملف

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: Elements
ar: العناصر

en: Remove selected
ar: حذف المختار

en: Limited
ar: محدد

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Node status
ar: حالة العقدة

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Randomize questions
ar: الأسئلة بطريقة عشوائية

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Minimum image resolution
ar: الحد الأدنى لدقة الصورة

en: no preview
ar: لا توجد معاينة

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Minimal
ar: مختزل

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitter
ar: المرسِل

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Submission
ar: إرسال

en: Wide
ar: واسع

en: Other…
ar: أخرى...

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.

en: %name field is not in the right format.
ar: الحقل %name ليس على الشكل الصحيح.

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Allowed number of values
ar: العدد المسموح للقيم

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: Select a @context value:
ar: اختر القيمة@context  .

en: File link
ar: رابط الملف

en: Single item
ar: عنصر فردي
