Webform (8.x-5.5-beta2) - en to cs translation catalogue (530 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Images
cs: Obrázky

en: Pages
cs: Stránky

en: enabled
cs: zapnuto

en: Status
cs: Stav

en: Register
cs: Registrovat

en: Markup
cs: Značkování

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Item
cs: Položka

en: Private
cs: Soukromé

en: Development
cs: Vývoj

en: Groups
cs: Skupiny

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Closed
cs: Zavřená

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Send email
cs: Odeslat e-mail

en: closed
cs: zavřené

en: Actions
cs: Akce

en: Email notification
cs: Připomenutí e-mailem

en: disabled
cs: vypnuto

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Subscribe
cs: Přihlásit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Email settings
cs: Nastavení e-mailu

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Currency
cs: Měna

en: More
cs: Více

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: error
cs: chyba

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Resources
cs: Zdroje

en: Download
cs: Stáhnout

en: Version
cs: Verze

en: view
cs: zobrazit

en: updated
cs: aktualizováno

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Links
cs: Odkazy

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: No log messages available.
cs: Nejsou k dispozici žádné zprávy v logu.

en: Password
cs: Heslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Container
cs: Kontejner

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Types
cs: Typy

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: none
cs: žádné

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: One
cs: Jeden

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

en: Go to next page
cs: Přejít na další stranu

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Image settings
cs: Nastavení obrázků

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Download PDF
cs: Stáhnout PDF

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Open
cs: Otevřené

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Archive
cs: Archiv

en: Time
cs: Čas

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: hidden
cs: skryto

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Manage
cs: Správa

en: Visible
cs: Viditelné

en: link
cs: odkaz

en: Display
cs: Zobrazit

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Notes
cs: Poznámky

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Total
cs: Celkem

en: Status:
cs: Stav:

en: States
cs: Stavy

en: Upload
cs: Nahrát

en: Mail
cs: E-mail

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Link Title
cs: Název odkazu

en: Expanded
cs: Rozbaleno

en: All
cs: Vše

en: days
cs: dny

en: To:
cs: Komu:

en: Active
cs: Aktivní

en: Access denied
cs: Přístup byl zamítnut

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Page
cs: Stránka

en: Submission information
cs: Informace o odeslání

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Database
cs: databáze

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: To
cs: Komu

en: Preview message
cs: Náhled zprávy

en: From
cs: Od

en: Source URL
cs: URL zdroje

en: Custom
cs: Vlastní

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Roles
cs: Role

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Message type
cs: Typ zprávy

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Mode
cs: Režim

en: Normal
cs: Normální

en: Warning
cs: Varování

en: Nodes
cs: Uzly

en: Authored by
cs: Autor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Textfield
cs: Textové pole

en: Range
cs: Rozsah

en: Line
cs: Řádek

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Details
cs: Detaily

en: Introduction
cs: Úvod

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: email
cs: e-mail

en: Desc
cs: Sestupně

en: Code
cs: Kód

en: Inactive
cs: Neaktivní

en: Company
cs: Společnost

en: General
cs: Obecné

en: Example
cs: Příklad

en: Method
cs: Metoda

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Start
cs: Začátek

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: Navigation
cs: Navigace

en: Color
cs: Barvy

en: Link URL
cs: URL odkazu

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: Destination
cs: Cíl

en: External
cs: Externí

en: Users
cs: Uživatelé

en: Choices
cs: Možnosti výběru

en: Last
cs: Poslední

en: Rows
cs: Řádky

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Override
cs: Překrýt

en: Empty text
cs: Prázdný text

en: Handler
cs: Ovladač

en: Option
cs: Možnost

en: Operator
cs: Operátor

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Remaining
cs: Zbývající

en: Send to
cs: Poslat komu

en: Template
cs: Šablona

en: module
cs: modul

en: Close
cs: Zavřít

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Operation
cs: Operace

en: City
cs: Město

en: Postal code
cs: PSČ

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: State/Province
cs: Stát/Provincie

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Labels
cs: Názvy

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Hidden
cs: Skryté

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Key
cs: Klíč

en: Change
cs: Změnit

en: Messages
cs: Zprávy

en: Time format
cs: Formát času

en: Clear
cs: Vymazat

en: Source
cs: Zdroj

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Languages
cs: Jazyky

en: Available tokens
cs: Dostupné tokeny

en: First
cs: První

en: Minimum height
cs: Minimální výška

en: Minimum width
cs: Minimální šířka

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Select list
cs: Seznam

en: Text field
cs: Textové pole

en: Map
cs: Mapa

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Empty
cs: Prázdný

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Unit
cs: Jednotka

en: Days
cs: Dnů

en: Months
cs: Měsíce

en: Maxlength
cs: Maximální délka

en: characters
cs: znaky

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Hours
cs: Hodin

en: Seconds
cs: Sekund

en: From email address
cs: E-mailová adresa odesílatele

en: or
cs: nebo

en: Results
cs: Výsledky

en: open
cs: otevřené

en: Requirements
cs: Požadavky

en: Schema
cs: Schéma

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: options
cs: možnosti

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Completed
cs: Dokončené

en: Testing
cs: Testování

en: completed
cs: dokončeno

en: Not published
cs: Skryto

en: File settings
cs: Nastavení souborů

en: Formats
cs: Formáty

en: Allowed file extensions
cs: Povolené přípony souboru

en: Percentage
cs: Procenta

en: Relationship
cs: Vztah

en: image
cs: obrázek

en: Translations
cs: Překlady

en: Multilingual
cs: Vícejazyčné

en: Minutes
cs: Minuty

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Automatic
cs: Automatické

en: Excluded
cs: Vyloučit

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Complete
cs: Dokončit

en: Temporary directory
cs: Dočasný adresář

en: date
cs: datum

en: File upload error. Could not move uploaded file.
cs: Chyba při nahrání souboru. Nelze přesunout nahraný soubor.

en: Submissions
cs: Uložené výsledky

en: Webforms
cs: Webové formuláře

en: ever
cs: navždy

en: every hour
cs: každou hodinu

en: every day
cs: každý den

en: every week
cs: každý týden

en: Check this option if the user must enter a value.
cs: Pokud je zaškrtnuto, uživatel musí zadat hodnotu.

en: Previous submission
cs: Předchozí odeslaný formulář

en: Next submission
cs: Následující odeslaný formulář

en: Next Page >
cs: Další strana >

en: < Previous Page
cs: < Předchozí strana

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Questions
cs: Otázky

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Challenge type
cs: Typ testu

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Toggle
cs: Přepnutí

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Form
cs: Formulář

en: Debug
cs: Ladění

en: 1 minute
cs: 1 minuta

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Hide
cs: Skrýt

en: Submission settings
cs: Nastavení pro odeslání

en: Two
cs: Dva

en: Three
cs: Tři

en: Audio file
cs: Zvukový soubor

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: Display message
cs: Zobrazit zprávu

en: Filter by category
cs: Filtrovat podle kategorie

en: URL path settings
cs: Nastavení URL

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Mapping
cs: Mapování

en: From name
cs: Jméno odesílatele

en: Space
cs: Mezera

en: Provided by
cs: Poskytováno

en: Export format
cs: Formát pro export

en: Address settings
cs: Nastavení adres

en: Execute
cs: Vykonat

en: Telephone
cs: Telefon

en: All users
cs: Všichni uživatelé

en: Values
cs: Hodnoty

en: Country code
cs: Kód země

en: Years
cs: Roky

en: Email addresses
cs: E-mailové adresy

en: Keyword
cs: Klíčové slovo

en: Page settings
cs: Nastavení stránky

en: Offset
cs: Posun

en: Results per page
cs: Počet výsledků na stránku

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Any
cs: Libovolný

en: Validation
cs: Validace

en: Emails
cs: Emaily

en: deleted
cs: smazáno

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: About
cs: Popis

en: Reports
cs: Logy

en: and
cs: a

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: SMTP Authentication Support
cs: Podpora SMTP autentifikace

en: Notification
cs: Oznámení

en: Translate
cs: Přeložit

en: Image file
cs: Soubor obrázku

en: Answers
cs: Odpovědi

en: Web services
cs: Webové služby

en: Route
cs: Cesta

en: Error message
cs: Chybová zpráva

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
cs: Z bezpečnostních důvodů byl nahraný soubor přejmenován na %filename.

en: Entity type
cs: Typ entity

en: notice
cs: poznámka

en: pixels
cs: pixelů

en: Direction
cs: Směr

en: button
cs: tlačítko

en: Format settings
cs: Nastavení formátů

en: Webform submissions
cs: Odeslané webové formuláře

en: Warning message
cs: Zpráva s varováním

en: Words
cs: Slov

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
cs: Soubor %file nelze uložit. Došlo k neznámé chybě.

en: The specified file %name could not be uploaded.
cs: Zadaný soubor %name nelze nahrát.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
cs: Chyba při nahrávání souboru. Nelze přesunout soubor %file do %destination.

en: IP address
cs: IP adresa

en: Maximum height
cs: Maximální výška

en: Maximum width
cs: Maximální šířka

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Maximum image resolution
cs: Maximální rozlišení obrázku

en: Collapse all
cs: Sbalit vše

en: Delimited text
cs: Text s oddělovači

en: Comma (,)
cs: Čárka (,)

en: Tab (\t)
cs: Tabulátor (\t)

en: Semicolon (;)
cs: Středník (;)

en: Colon (:)
cs: Dvojtečka (:)

en: Pipe (|)
cs: Svislá čára (|)

en: Period (.)
cs: Tečka (.)

en: Space ( )
cs: Mezera ( )

en: close
cs: zavřít

en: Link to form
cs: Odkaz do formuláře

en: Comma
cs: Čárka

en: Semicolon
cs: Středník

en: Current user
cs: Aktuální uživatel

en: Access type
cs: Typ přístupu

en: Video file
cs: Video soubor

en: File upload
cs: Nahrát soubor

en: Videos
cs: Videa

en: Link title
cs: Název odkazu

en: Finished with an error.
cs: Dokončeno s chybou.

en: Per user
cs: Na uživatele

en: The file could not be uploaded.
cs: Soubor nelze nahrát.

en: Draft
cs: Koncept

en: Save Draft
cs: Uložit koncept

en: Date year range
cs: Rozsah let

en: Trigger
cs: Spouštěč

en: Yes/No
cs: Ano/Ne

en: The default sender name which is used along with the default from address.
cs: Výchozí jméno odesílatele, které se přidá k odchozí adrese.

en: Webform submission
cs: Odeslání formuláře

en: Leaving blank will use the default size.
cs: Pokud necháte prázdné, použije se výchozí velikost.

en: Horizontal rule
cs: Vodorovná linka

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: And
cs: A

en: Broken
cs: Poškozeno

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Attachment settings
cs: Nastavení přílohy

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: - All -
cs: - Vše -

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Checkboxes
cs: Zaškrtávací pole

en: Textarea
cs: Textová oblast

en: Notes:
cs: Poznámky:

en: Author information
cs: Informace o autorovi

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Signature settings
cs: Nastavení podpisu

en: File extension
cs: Přípona souboru

en: Default challenge type
cs: Výchozí typ testu

en: Throbber
cs: Pulzér

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Text format
cs: Formát textu

en: Sort descending
cs: Seřadit sestupně

en: Sort ascending
cs: Seřadit vzestupně

en: Administrative description
cs: Administrativní popis

en: Name is required.
cs: Jméno je vyžadováno.

en: Dialog
cs: Dialogové okno

en: Remove selected
cs: Odstranit vybrané

en: Lock
cs: Zámek

en: Limited
cs: Omezeno

en: Structure
cs: Struktura

en: Unique
cs: Unikátní

en: Progress bar
cs: Ukazatel průběhu

en: Maximum file size
cs: Maximální velikost souboru

en: Randomize questions
cs: Vybrat náhodné otázky

en: Language select
cs: Výběr jazyka

en: Dependencies
cs: Závislosti

en: destinations
cs: umístění

en: destination
cs: umístění

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: Date changed
cs: Datum změny

en: Sender name
cs: Jméno odesílatele

en: Sender email
cs: E-mail odesílatele

en: Archived
cs: Archivováno

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
cs: Soubor %source nelze nahrát, protože v cílovém adresáři %directory již soubor s tímto názvem existuje.

en: Status message
cs: Zpráva o stavu

en: Minimum image resolution
cs: Minimální rozlišení obrázku

en: no preview
cs: žádný náhled

en: Date type
cs: Typ data

en: Time zones
cs: Časová pásma

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
cs: Adresář %directory neexistuje a nelze jej vytvořit.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
cs: Adresář %directory existuje, ale nelze do něj zapisovat ani zapisování povolit.

en: Minimal
cs: Minimální

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Webform settings
cs: Nastavení modulu Webform

en: Randomize options
cs: Zamíchat možnosti

en: Confirmation message
cs: Potvrzovací zpráva

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
cs: URL adresa, na kterou má být uživatel přesměrován po úspěšném odeslání formuláře.

en: Submission limit
cs: Limit pro odeslání

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
cs: Zobrazí oznámení o předchozích odeslaných formulářích v případě, že uživatelé již tento formulář dříve odeslali.

en: Submission ID
cs: ID odeslání

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
cs: Kompaktní volby se lépe hodí pro importování dat do jiných systémů.

en: draft
cs: koncept

en: Remote URL
cs: Vzdálená URL

en: Submitter
cs: Odesílatel

en: Altered
cs: Pozměněn

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
cs: Poskytuje uživatelské rozhraní pro Token API a některé chybějící základní tokeny.

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: The email address %mail is not valid.
cs: Emailová adresa %mail není platná.

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Available countries
cs: Dostupné země

en: If no countries are selected, all countries will be available.
cs: Pokud nejsou zvoleny žádné státy, budou dostupné všechny.

en: Include files as attachments
cs: Vložit soubory jako přílohy

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
cs: Unikátní strojově čitelný název. Může obsahovat pouze malá písmena, čísla a podtržítka.

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Theme name
cs: Název tématu vzhledu

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Wizard
cs: Průvodce

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
cs: Odeslání uloženo. K tomuto formuláři se můžete vrátit později, což vám obnoví aktuální hodnoty.

en: Master
cs: Nadřízené

en: Submission
cs: Odeslaný formulář

en: An autocomplete text field.
cs: Textové pole s automatickým dokončováním.

en: @name field is required.
cs: Pole @name je povinné.

en: Wide
cs: Široký

en: Checked
cs: Zaškrtnuto

en: Response status code
cs: Stavový kód odpovědi

en: Other…
cs: Jiný…

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
cs: Soubor %file nelze uložit, protože upload neproběhl celý.

en: Third party settings
cs: Nastavení třetích stran

en: The URL %url is not valid.
cs: URL %url není platná.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
cs: Soubor %file nelze uložit, protože překročil %maxsize, maximální povolenou velikost pro upload.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
cs: Soubor nelze nahrát, protože cílový adresář %destination je neplatný.

en: %name field is not in the right format.
cs: Pole %name není ve správném formátu.

en: Hide empty
cs: Skrýt prázdné

en: Signature format
cs: Formát podpisu

en: Type of item to reference
cs: Typ položky pro referenci

en: Reference method
cs: Způsob reference

en: Allowed number of values
cs: Povolený počet hodnot

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
cs: Minimální velikost obrázku vyjádřená jako VÝŠKAxŠÍŘKA (např. 640×480). Pro neomezenou velikost ponechte prázdné. Obrázek, který je menší než povolené hodnoty, nebude možné nahrát.

en: Broken/Missing
cs: Rozbitý/chybějící

en: Filename: %name
cs: Název souboru: %name

en: Entity reference field settings
cs: Nastavení pole typu "entity reference"

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
cs: @name nemůže být delší než %max znaků. Nyní má délku %length znaků.

en: Single item
cs: Jednotlivá položka

en: Narrow
cs: Úzký

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
cs: Maximální povolená velikost obrázku, vyjádřená jako ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640×480). Pro neomezenou velikost ponechte pole prázdné. Obrázek, který je větší než povolená velikost, bude automaticky zmenšen na povolené limity. Změna velikosti obrázku v průběhu nahrávání má za následek ztrátu <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF dat</a> obrázku.

en: Dialog title
cs: Nadpis dialogového okna
