Webform CiviCRM Integration (8.x-5.0-beta8) - en to fr translation catalogue (92 entries)

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Currency
fr: Devise

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Group(s)
fr: Groupe(s)

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: All
fr: Tout

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Medium
fr: Moyen

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: email
fr: courriel

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Payment
fr: Paiement

en: Case
fr: Casse

en: Select None
fr: Aucun

en: Contact ID
fr: Identifiant (ID) de contact

en: Filters
fr: Filtres

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Static
fr: Statique

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Gender
fr: Sexe

en: Hidden
fr: Caché

en: CiviCRM Contact
fr: Contact CiviCRM

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Street Address
fr: Rue

en: Street Number
fr: Numéro de rue

en: Street Name
fr: Nom de rue

en: Activity
fr: Activité

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Website
fr: Site web

en: Permissions
fr: Droits

en: Membership
fr: Abonnement

en: Relationship
fr: Relation

en: Automatic
fr: Automatique

en: submission(s)
fr: soumission(s)

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Listbox
fr: Liste déroulante

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Restore
fr: Restaurer

en: Grant
fr: Permissions

en: first name
fr: Prénom

en: last name
fr: Nom

en: Receipt
fr: Accusé de réception

en: and
fr: et

en: Campaign
fr: Campagne

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Activities
fr: Activités

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Registration
fr: Inscription

en: Line Item Amount
fr: Montant de la ligne article

en: Line Item
fr: Élément de commande

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Additional Settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Cases
fr: Liste de tâches

en: Current User
fr: Utilisateur courant

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Webform CiviCRM Integration
fr: Intégration à Webform CiviCRM

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Phone Extension
fr: Indicatif téléphonique

en: View Contribution
fr: Consulter la contribution

en: Empty option label
fr: Étiquette d'option vide

en: Element options
fr: Options de l'élément
