Webform QR Code Element (1.1.0) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Size
de: Größe

en: Image settings
de: Bildeinstellungen

en: Font
de: Schriftart

en: Webform
de: Webformular

en: Examples
de: Beispiele

en: Bold
de: Fett

en: Underlined
de: Unterstrichen

en: QR Code
de: QR-Code

en: Italic
de: Kursiv

en: About
de: Über

en: PNG image
de: PNG-Bild

en: PDF document
de: PDF-Dokument

en: QR code
de: QR-Code

en: X position
de: X-Position

en: Y position
de: Y-Position

en: This field supports tokens.
de: Dieses Feld unterstützt Tokens.

en: Computed Elements
de: Berechnete Elemente

en: Additional texts
de: Weitere Texte

en: Show test PDF
de: Test-PDF zeigen

en: A computed webform element that generates a QR code containing customizable token-based content. The QR code is only visible after form submission (not during form completion). The element allows form authors to embed submission IDs, secure tokens, or other dynamic values that can be scanned by external applications for participant lookup and verification. Allows to attach customizable PDFs to emails, for example 'Ticket.pdf'.
de: Ein berechnetes Webformularelement, das einen QR-Code mit anpassbarem tokenbasiertem Inhalt generiert. Der QR-Code ist erst nach dem Absenden des Formulars sichtbar (nicht während des Ausfüllens). Das Element ermöglicht Formularautoren das Einbetten von Absende-IDs, sicheren Token oder anderen dynamischen Werten, die von externen Anwendungen zur Teilnehmersuche und -überprüfung gescannt werden können. Ermöglicht das Anhängen anpassbarer PDF-Dateien an E-Mails, z. B. „Ticket.pdf“.
