Webform Simplify (1.3.0) - en to fr translation catalogue (156 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: More
fr: Plus

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Required
fr: Requis

en: One
fr: Un

en: Name
fr: Nom

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Text
fr: Texte

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: submit
fr: soumettre

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Advanced
fr: Avancé

en: Address
fr: Adresse

en: General
fr: Général

en: Counter
fr: Compteur

en: reset
fr: réinitialiser

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Rows
fr: Rangées

en: Pattern
fr: Motif

en: Hidden
fr: Caché

en: Time format
fr: Format de temps

en: update
fr: mettre à jour

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Return value
fr: Valeur de retour

en: Limit
fr: Limite

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Text field
fr: Champ texte

en: Purge
fr: Purger

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: Permissions
fr: Droits

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Tabs
fr: Onglets

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Select
fr: Sélectionner

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Any
fr: Tout

en: Triggers
fr: Déclencheurs

en: Step
fr: Étape

en: Image file
fr: Fichier image

en: Steps
fr: Étapes

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Prepopulate
fr: Pré-remplir

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Draft
fr: Brouillon

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Display on
fr: Afficher sur

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Behaviors
fr: Comportements

en: Access settings
fr: Paramètres d'accès

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: Rename files
fr: Renommer les fichiers

en: Minimum image resolution
fr: Résolution minimum de l'image

en: Other description
fr: Autre description

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: draft
fr: ébauche

en: Access token
fr: Jeton d'accès

en: Other type
fr: Autre type

en: Title display
fr: Affichage du titre

en: Wizard
fr: Assistant

en: Time element
fr: Élément de temps

en: Other title
fr: Autre titre

en: Select other
fr: Autre sélection

en: View submission
fr: Voir la soumission

en: Minlength
fr: Longueur minimale

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: URL (redirects to a custom path or URL)
fr: URL (redirige vers un chemin ou une URL personnalisée)

en: Wrapper attributes
fr: Attributs de l'enveloppe

en: HTML markup
fr: Balisage HTML

en: Empty option label
fr: Étiquette d'option vide

en: Empty option value
fr: Valeur d'option vide

en: Submission display
fr: Affichage de la soumission

en: Readonly
fr: Lecture seule

en: Element settings
fr: Paramètres de l'élément

en: Input masks
fr: Masques de saisie

en: Description display
fr: Affichage de la description

en: Other size
fr: Autre taille

en: Flexbox item
fr: Élément flexbox

en: Align items
fr: Aligner les éléments

en: Conditional logic
fr: Logique conditionnelle

en: Flexbox layout
fr: Mise en page Flexbox

en: Document file
fr: Fichier document

en: Element types
fr: Types d'éléments

en: Other rows
fr: Autres lignes

en: Other steps
fr: Autres étapes

en: Element attributes
fr: Attributs de l'élément

en: Advanced HTML/Text
fr: HTML/texte avancé

en: Create submissions
fr: Créer des soumissions

en: Submit button(s)
fr: Bouton(s) d'envoi

en: Preview previous
fr: Aperçu précédent

en: preview previous
fr: aperçu précédent

en: Preview next
fr: Aperçu suivant

en: preview next
fr: aperçu suivant

en: @title button
fr: Bouton @title

en: Hide @label button
fr: Masquer le bouton @label

en: @title button label
fr: Étiquette du bouton @title

en: Use date picker
fr: Utiliser le sélecteur de date.

en: Message (reloads the current page/form and displays the confirmation message at the top of the page)
fr: Message (recharge la page/le formulaire en cours et affiche le message de confirmation en haut de la page)

en: URL with message (redirects to a custom path or URL and displays the confirmation message at the top of the page)
fr: URL avec message (redirige vers un chemin personnalisé ou une URL et affiche le message de confirmation en haut de la page)

en: Replace file upload input with an upload button
fr: Remplacer le champ de transfert de fichier par un bouton de transfert

en: Test webform
fr: Tester le formulaire

en: Label attributes
fr: Attributs du libellé

en: Exclude unselected checkbox
fr: Exclure les cases à cocher non sélectionnées

en: View any submissions
fr: Voir n'importe quelle soumission

en: Update any submissions
fr: Mettre à jour n'importe quelle soumission

en: Delete any submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission

en: Purge any submissions
fr: Purger toutes les soumissions

en: View own submissions
fr: Voir ses propres soumissions

en: Update own submissions
fr: Mettre à jour ses propres soumissions

en: Delete own submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions

en: Update submission
fr: Mettre à jour la soumission

en: Administer webform & submissions
fr: Administrer les webform et les soumissions

en: None (reloads the current page and does not display a confirmation message)
fr: Aucun (recharge la page en cours et n'affiche pas de message de confirmation)

en: Access webform configuration
fr: Accéder à la configuration du formulaire webform

en: Show date picker button
fr: Afficher le bouton du sélecteur de date

en: Other minimum
fr: Autre minimum

en: File upload help display
fr: Affichage de l'aide pour le transfert de fichier

en: File upload preview (Authenticated users only)
fr: Aperçu du transfert de fichier (seulement les utilisateurs authentifiés)

en: File upload destination
fr: Destination du fichier transféré

en: File upload placeholder
fr: Placeholder du transfert de fichier

en: Date days of the week
fr: Date jours de la semaine

en: Open delete confirmation form in a modal dialog.
fr: Ouvrir le formulaire de confirmation de suppression dans une fenêtre modale.
