Webform Simplify (1.3.0) - en to nl translation catalogue (160 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: More
nl: Meer

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Number
nl: Getal

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: One
nl: Een

en: Name
nl: Naam

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Update
nl: Bijwerken

en: Time
nl: Tijd

en: Views
nl: Overzichten

en: Access
nl: Toegang

en: Text
nl: Tekst

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Options
nl: Opties

en: All
nl: Alle

en: submit
nl: indienen

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Custom
nl: Aangepast

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Address
nl: Adres

en: General
nl: Algemeen

en: Counter
nl: Teller

en: Users
nl: Gebruikers

en: Rows
nl: Rijen

en: Pattern
nl: Patroon

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: update
nl: bijwerken

en: Return value
nl: Return waarde

en: Limit
nl: Limiet

en: Date/time
nl: Datum/tijd

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Purge
nl: Legen

en: Maxlength
nl: Maximale lengte

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Allowed file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Select
nl: Selecteren

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Any
nl: Elke

en: Step
nl: Stap

en: Image file
nl: Afbeeldingsbestand

en: Steps
nl: Stappen

en: Radios
nl: Keuzerondjes

en: Prepopulate
nl: Voorinvullen

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Maximum image resolution
nl: Maximale resolutie

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Sort options
nl: Sorteeropties

en: Draft
nl: Concept

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Date year range
nl: Datumbereik jaar

en: Display on
nl: Weergeven op

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Behaviors
nl: Gedrag

en: Access settings
nl: Toegangsinstellingen

en: Form settings
nl: Formulierinstellingen

en: Field prefix
nl: Veld-voorvoegsel

en: Field suffix
nl: Veld-achtervoegsel

en: Default values
nl: Standaardwaarden

en: Unique
nl: Uniek

en: Maximum file size
nl: Maximale bestandsgrootte

en: Rename files
nl: Bestanden hernoemen

en: Minimum image resolution
nl: Minimale resolutie

en: Other description
nl: Beschrijving 'Andere optie'

en: Webform settings
nl: Formulierinstellingen

en: Randomize options
nl: Opties in willekeurige volgorde plaatsen

en: draft
nl: kladversie

en: Other type
nl: 'Andere optie' type

en: Title display
nl: Titelweergave

en: Other title
nl: Titel 'Andere optie'

en: Select other
nl: Keuzelijst met andere optie

en: View submission
nl: Inzending bekijken

en: Minlength
nl: Minimale lengte

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Checkboxes other
nl: Keuzevakjes met andere optie

en: Wrapper attributes
nl: Wrapper-attributen

en: HTML markup
nl: HTML-opmaak

en: Empty option label
nl: Lege optie tekst

en: Empty option value
nl: Lege optie waarde

en: Other placeholder
nl: Placeholder 'Andere optie'

en: Submission display
nl: Weergave van inzending

en: Email confirm
nl: E-mail bevestiging

en: Radios other
nl: Keuzerondjes met andere optie

en: Readonly
nl: Weergaveveld

en: Element settings
nl: Elementinstellingen

en: Input masks
nl: Invoermasker

en: Description display
nl: Beschrijvingsweergave

en: Other option label
nl: Label 'Andere optie'

en: Other size
nl: Grootte 'Andere optie'

en: Other maxlength
nl: Maximale lengte 'Andere optie'

en: Email confirm settings
nl: Instellingen voor e-mailbevestiging

en: Conditional logic
nl: Voorwaardelijke logica

en: Document file
nl: Documentbestand

en: Other field prefix
nl: Voorvoegsel 'Andere optie'

en: Other field suffix
nl: Achtervoegsel 'Andere optie'

en: Other rows
nl: Rijen 'Andere optie'

en: Other steps
nl: Stappen 'Andere optie'

en: Element attributes
nl: Element-attributen

en: Create submissions
nl: Inzendingen aanmaken

en: Submit button(s)
nl: Verzendknop(pen)

en: Wizard previous
nl: Wizard vorige

en: wizard previous
nl: wizard vorige

en: Wizard next
nl: Wizard volgende

en: wizard next
nl: wizard volgende

en: Preview previous
nl: Voorbeeldweergave vorige

en: preview previous
nl: voorbeeldweergave vorige

en: Preview next
nl: Voorbeeldweergave volgende

en: preview next
nl: voorbeeldweergave volgende

en: @title button
nl: Knop @title

en: Hide @label button
nl: Knop @label verbergen

en: Use date picker
nl: Datumkiezer gebruiken

en: Time step
nl: Tijdstap

en: Sanitize file name
nl: Bestandsnaam opschonen

en: Test webform
nl: Formulier testen

en: View any submissions
nl: Alle inzendingen bekijken

en: Update any submissions
nl: Alle inzendingen bijwerken

en: Delete any submissions
nl: Alle inzendingen verwijderen

en: Purge any submissions
nl: Alle inzendingen verwijderen

en: View own submissions
nl: Eigen inzendingen bekijken

en: Update own submissions
nl: Eigen inzendingen bijwerken

en: Delete own submissions
nl: Eigen inzendingen verwijderen

en: Help title
nl: Help-titel

en: Create submission
nl: Inzending maken

en: Update submission
nl: Inzending bijwerken

en: Randomize elements
nl: Elementen in willekeurige volgorde

en: Administer webform & submissions
nl: Formulier & inzendingen beheren

en: Access webform configuration
nl: Toegang tot formulierconfiguratie

en: Show date picker button
nl: Datumkiezer-knop tonen

en: File upload destination
nl: Bestandsupload-bestemming

en: Date days of the week
nl: Datum dagen van de week

en: Help display
nl: Help-weergave

en: Attachment image style
nl: Afbeeldingsstijl bijlage

en: Display element
nl: Element weergeven
