Webform Simplify (1.3.0) - en to pt translation catalogue (133 entries)

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Administration
pt: Administração

en: More
pt: Mais

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Required
pt: Obrigatório

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Update
pt: Atualizar

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: Text
pt: Texto

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Utilizador

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Todos

en: submit
pt: submeter

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Date format
pt: Formato de data

en: Custom
pt: Personalizado

en: Conditions
pt: Condições

en: Advanced
pt: Avançado

en: Maximum
pt: Máximo

en: Address
pt: Morada

en: General
pt: Geral

en: Counter
pt: Contador

en: reset
pt: reiniciar

en: Users
pt: Utilizadores

en: Rows
pt: Linhas

en: Pattern
pt: Padrão

en: Hidden
pt: Oculto

en: Time format
pt: Formato da hora

en: update
pt: atualizar

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Return value
pt: Valor de retorno

en: Limit
pt: Limite

en: Date/time
pt: Data/tempo

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Purge
pt: Purgar

en: Maxlength
pt: Tamanho máximo

en: Permissions
pt: Permissões

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Tabs
pt: Separadores

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Select
pt: Selecionar

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Audio file
pt: Ficheiro de áudio

en: Telephone
pt: Telefone

en: Any
pt: Qualquer

en: Triggers
pt: Gatilhos

en: Step
pt: Passo

en: Image file
pt: Ficheiro de imagem

en: Steps
pt: Passos

en: Radios
pt: Botões de opção

en: Prepopulate
pt: Preencher previamente

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Maximum image resolution
pt: Resolução máxima da imagem

en: Video file
pt: Ficheiro de vídeo

en: Sort options
pt: Opções de ordenação

en: Draft
pt: Rascunho

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Display on
pt: Exibir em

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Default values
pt: Valores predefinidos

en: Unique
pt: Único

en: Maximum file size
pt: Tamanho máximo do ficheiro

en: Rename files
pt: Renomear ficheiros

en: Disabled tabs
pt: Desactivar os separadores

en: Minimum image resolution
pt: Resolução mínima da imagem

en: Webform settings
pt: Definições de Webform

en: Randomize options
pt: Opções por ordem aleatória

en: draft
pt: rascunho

en: Minlength
pt: Comprimento mínimo

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: URL (redirects to a custom path or URL)
pt: URL (redireciona para um caminho ou URL personalizado)

en: Wrapper attributes
pt: Atributos do invólucro

en: Submission display
pt: Exibição da submissão

en: Readonly
pt: Apenas de leitura

en: Element settings
pt: Definições do elemento

en: Input masks
pt: Máscara de entrada

en: Description display
pt: Exibição da descrição

en: Page (redirects to new page and displays the confirmation message)
pt: Página (redireciona para nova página e exibe a mensagem de confirmação)

en: Flexbox item
pt: Item flexbox

en: Align items
pt: Alinhar itens

en: Conditional logic
pt: Lógica condicional

en: Element types
pt: Tipos de elemento

en: Element attributes
pt: Atributos do elemento

en: Create submissions
pt: Criar submissões

en: @title button label
pt: Etiqueta do botão @title

en: Inline (reloads the current page and replaces the webform with the confirmation message)
pt: Em linha (recarrega a página atual e substitui o formulário pela mensagem de confirmação)

en: Message (reloads the current page/form and displays the confirmation message at the top of the page)
pt: Mensagem (recarrega a página/formulário atual e exibe a mensagem de confirmação no topo da página)

en: Modal (reloads the current page/form and displays the confirmation message in a modal dialog)
pt: Modal (recarrega a página/formulário atual e exibe a mensagem de confirmação numa caixa de diálogo modal)

en: URL with message (redirects to a custom path or URL and displays the confirmation message at the top of the page)
pt: URL com mensagem (redireciona para um caminho ou URL personalizado e exibe a mensagem de confirmação na parte superior da página)

en: Sanitize file name
pt: Limpar o nome do ficheiro

en: Test webform
pt: Testar formulário

en: View any submissions
pt: Visualizar qualquer submissão

en: Update any submissions
pt: Atualizar qualquer submissão

en: Delete any submissions
pt: Apagar qualquer submissão

en: Purge any submissions
pt: Eliminar quaisquer submissões

en: View own submissions
pt: Ver as próprias submissões

en: Update own submissions
pt: Atualizar próprias submissões

en: Delete own submissions
pt: Apagar próprias submissões

en: Help title
pt: Título de ajuda

en: Create submission
pt: Criar apresentação

en: Administer webform & submissions
pt: Administrar formulários e submissões

en: None (reloads the current page and does not display a confirmation message)
pt: Nenhum (recarrega a página atual e não exibe uma mensagem de confirmação)

en: Input hiding
pt: Entrada escondida

en: Access webform configuration
pt: Aceda à configuração do formulário

en: Help display
pt: Exibição da ajuda

en: Open delete confirmation form in a modal dialog.
pt: Abrir o formulário de confirmação de eliminação numa caixa de diálogo modal.
