Webform User Registration (2.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (9 entries)

en: User
pt: Utilizador

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Role
pt: Grupo

en: Webform
pt: Formulário

en: About
pt: Sobre

en: User registration settings
pt: Definições do registo de utilizador

en: Require email verification when a visitor creates an account.
pt: Exigir verificação de email quando um visitante cria uma conta.

en: Element key
pt: Elemento chave

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering.
pt: Novos utilizadores serão obrigados a validar o seu endereço de email antes de iniciar sessão no site, e receberão uma senha gerada pelo sistema. Com esta configuração desativada, os utilizadores iniciaram sessão imediatamente após o registo.
