WebProfiler (10.3.0) - en to fr translation catalogue (73 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Value
fr: Valeur

en: Development
fr: Développement

en: Group
fr: Groupe

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: License
fr: Licence

en: Edit
fr: Modifier

en: Response
fr: Réponse

en: No data
fr: Pas de données

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Path
fr: Chemin

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: Theme
fr: Thème

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: All
fr: Tout

en: Url
fr: URL

en: To
fr: À

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Count
fr: Décompte

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Method
fr: Méthode

en: Class
fr: Classe

en: Channel
fr: Canal

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Clear
fr: Vider

en: Limit
fr: Limite

en: Purge
fr: Purger

en: Engine
fr: Moteur

en: Scope
fr: Étendue

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translated
fr: Traduit

en: Translation
fr: Traduction

en: Children
fr: Enfants

en: Sort query log
fr: Trier le journal des requêtes

en: by source
fr: par source

en: by duration
fr: par temps d'exécution

en: Slow query highlighting
fr: Surligner les requêtes lentes

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
fr: Entrez un entier en millisecondes. Toute requête qui prend plus longtemps que ce nombre de millisecondes sera mise en surbrillance dans le journal de la requête. Cela indique possiblement une requête inefficace, ou candidate pour la mise en cache.

en: Data
fr: Données

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Translate
fr: Traduire

en: Closure
fr: Fermeture

en: Miss
fr: Mme

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Default database
fr: Base de données par défaut

en: Controller
fr: Controleur

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Exclude paths
fr: Exclure les chemins

en: Database settings
fr: Paramètres de la base de données

en: Slots
fr: Créneaux

en: Toolbar item
fr: Élément de la barre d'outils

en: Callable
fr: Fonction appelable

en: Webprofiler settings
fr: Paramètres du Webprofiler
