WebProfiler (11.1.0) - en to hu translation catalogue (88 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Value
hu: Érték

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Public
hu: Nyilvános

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Priority
hu: Fontosság

en: Action
hu: Művelet

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: License
hu: Licenc

en: Version
hu: Verzió

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Message
hu: Üzenet

en: Response
hu: Válasz

en: No data
hu: Nincs adat

en: Parent
hu: Szülő

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Time
hu: Idő

en: Views
hu: Nézetek

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Path
hu: Útvonal

en: Modules
hu: Modulok

en: Region
hu: Régió

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Theme
hu: Smink

en: Components
hu: Összetevők

en: ID
hu: Azonosító

en: n/a
hu: n. a.

en: All
hu: Mind

en: Url
hu: Webcím

en: To
hu: Hova

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: Count
hu: Mennyiség

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Method
hu: Mód

en: Class
hu: Osztály

en: Channel
hu: Csatorna

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Original
hu: Eredeti

en: Token
hu: Vezérjel

en: Clear
hu: Törlés

en: Source
hu: Forrás

en: Limit
hu: Korlát

en: Purge
hu: Tisztítás

en: Scope
hu: Hatókör

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Assets
hu: Eszközök

en: Themes
hu: Sminkek

en: Translated
hu: Lefordított

en: Translation
hu: Fordítás

en: Children
hu: Gyermekek

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Sort query log
hu: Lekérdezésnapló rendezése

en: by source
hu: végrehajtás szerint

en: by duration
hu: időtartam szerint

en: Slow query highlighting
hu: Lassú lekérdezések kiemelése

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
hu: Egy egész számot kell megadni ezredmásodpercnek. Minden lekérdezés, ami ennél tovább tart, ki lesz emelve a lekérdezések naplójában. A kiemelés egy nem megfelelő lekérdezés, vagy egy lehetséges gyorsítótárazás jele lehet.

en: Data
hu: Adat

en: Untranslated
hu: Fordítatlan

en: Translate
hu: Fordítás

en: Closure
hu: Lezáró

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: Dependencies
hu: Függőségek

en: Exclude paths
hu: Útvonalak kizárása

en: Hit
hu: Találat

en: Database settings
hu: Adatbázis beállítások

en: Initialized
hu: Előkészített

en: Ip
hu: IP

en: Toolbar item
hu: Eszköztár elem

en: Callable
hu: Hívható

en: Obsolete
hu: Elavult

en: Render Time
hu: Megjelenítési idő

en: Webprofiler settings
hu: <em>Webprofiler</em> beállítások
