Web Profiler (8.x-2.0-beta16) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: title
fr: titre

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Value
fr: Valeur

en: Development
fr: Développement

en: Subject
fr: Objet

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Path
fr: Chemin

en: Manage
fr: Gérer

en: Region
fr: Région

en: Theme
fr: Thème

en: name
fr: nom

en: path
fr: chemin

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Mail
fr: Courriel

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Exclude
fr: Exclure

en: Database
fr: Base de données

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Url
fr: URL

en: Loaded
fr: Chargé

en: Host
fr: Hôte

en: To
fr: À

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Count
fr: Décompte

en: State
fr: État

en: Method
fr: Méthode

en: Events
fr: Évènements

en: Attributes
fr: Attributs

en: Class
fr: Classe

en: Provider
fr: Fournisseur

en: class
fr: classe

en: template
fr: gabarit

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Limit
fr: Limite

en: id
fr: identifiant (id)

en: Purge
fr: Purger

en: Engine
fr: Moteur

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Translated
fr: Traduit

en: Blocks
fr: Blocs

en: Request
fr: Requête

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Available
fr: Disponible

en: Sort query log
fr: Trier le journal des requêtes

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
fr: La table de la requête peut être triée dans l'ordre où les requêtes ont été exécutées ou par durée décroissante.

en: Slow query highlighting
fr: Surligner les requêtes lentes

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
fr: Entrez un entier en millisecondes. Toute requête qui prend plus longtemps que ce nombre de millisecondes sera mise en surbrillance dans le journal de la requête. Cela indique possiblement une requête inefficace, ou candidate pour la mise en cache.

en: Data
fr: Données

en: Any
fr: Tout

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Regions
fr: Régions

en: Target
fr: Cible

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Memory
fr: Mémoire

en: count
fr: nombre

en: PHP Extensions
fr: Extentions PHP

en: Drupal version
fr: Version de Drupal

en: Closure
fr: Fermeture

en: Config
fr: Configuration

en: priority
fr: priorité

en: form
fr: formulaire

en: No results
fr: Aucun résultat

en: Default database
fr: Base de données par défaut

en: access
fr: accès

en: Total time
fr: Temps total

en: Caller
fr: Appelant

en: Controller
fr: Controleur

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: display
fr: Affichage

en: Triggered
fr: Déclenché

en: View latest
fr: Voir la plus récente

en: Routing
fr: Routage

en: dashboard
fr: tableau de bord

en: Access check
fr: Vérification des accès

en: Query type
fr: Type de requête

en: miss
fr: manquer

en: Base theme
fr: Thème de base

en: Paths to exclude
fr: Chemins à exclure

en: Database settings
fr: Paramètres de la base de données

en: Rendered
fr: Rendu

en: Route name
fr: Nom de la route

en: Toolbar item
fr: Élément de la barre d'outils
