WebProfiler (8.x-2.0-rc1) - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: title
id: judul

en: value
id: nilai

en: Value
id: Nilai

en: Development
id: Pengembangan

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Name
id: Nama

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: Region
id: Wilayah

en: Theme
id: Tema

en: name
id: nama

en: type
id: tipe

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Loaded
id: Sarat

en: Extensions
id: Ekstensi

en: To
id: Untuk

en: Roles
id: Peran

en: Count
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: Method
id: Metode

en: Events
id: Acara

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Class
id: Kelas

en: Cache
id: Tembolokan

en: Provider
id: Penyedia

en: class
id: kelas

en: Original
id: Asli

en: Limit
id: Batas

en: Purge
id: Hapus

en: Engine
id: Mesin

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Assets
id: Aset

en: Themes
id: Tema

en: Translations
id: Terjemahan

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Blocks
id: Blok

en: Request
id: Permintaan

en: Services
id: Layanan

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Available
id: Ketersediaan

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Any
id: Setiap

en: Drupal version
id: Versi Drupal

en: Libraries
id: Pustaka

en: dashboard
id: dasbor

en: Query type
id: Jenis kueri

en: Database settings
id: Pengaturan database

en: Route name
id: Nama rute

en: Toolbar item
id: Item bilah alat
