WebProfiler (8.x-2.0-rc2) - en to tr translation catalogue (78 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: title
tr: başlık

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Value
tr: Değer

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: Subject
tr: Konu

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Priority
tr: Öncelik

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Path
tr: Yol

en: Modules
tr: Modüller

en: Manage
tr: Yönetim

en: Region
tr: Bölge

en: Theme
tr: Tema

en: path
tr: yol

en: type
tr: tür

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Database
tr: Veritabanı

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Host
tr: Sunucu

en: To
tr: Kime

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Count
tr: Sayaç

en: State
tr: Durum

en: Method
tr: Yöntem

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Class
tr: Sınıf

en: Cache
tr: Önbellek

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Original
tr: Orjinal

en: Token
tr: Simge

en: Limit
tr: Sınır

en: Info
tr: Bilgi

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Request
tr: İstek

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Timeline
tr: Timeline (Zaman Şeridi)

en: Available
tr: Mevcut

en: Sort query log
tr: Günlük sorgusunu sırala

en: Slow query highlighting
tr: Yavaş sorguları renklendirme

en: Data
tr: Veri

en: Any
tr: Herhangi

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Target
tr: Hedef

en: Drupal version
tr: Drupal sürümü

en: Config
tr: Yapılandırma

en: priority
tr: öncelik

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Cookies
tr: Çerezler

en: dashboard
tr: pano

en: Query type
tr: Sorgu tipi

en: Logged in as
tr: Kullandığınız ad

en: Database settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Route name
tr: Yol adı

en: Toolbar item
tr: Araç çubuğu ögesi
