WebProfiler (8.x-2.0-rc3) - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: title
ja: タイトル

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Value
ja: 値

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Subject
ja: 件名

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Priority
ja: 優先度

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Modules
ja: モジュール

en: Manage
ja: 管理

en: Region
ja: リージョン

en: Theme
ja: テーマ

en: path
ja: パス

en: type
ja: タイプ

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: Exclude
ja: 除外

en: Database
ja: データベース

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Host
ja: ホスト

en: To
ja: 宛先

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Count
ja: カウント

en: State
ja: 状態

en: Method
ja: メソッド

en: Events
ja: イベント

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Attributes
ja: 属性

en: Class
ja: クラス

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Original
ja: オリジナル

en: Token
ja: トークン

en: Limit
ja: 制限

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Assets
ja: アセット

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Translated
ja: 翻訳済

en: Blocks
ja: ブロック

en: Services
ja: サービス

en: Available
ja: 利用可能

en: Sort query log
ja: クエリーログを並び替え

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ja: 実行したクエリー順序に沿ってもしくは実行にかかった秒数毎でのソート順を選択できます。

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Regions
ja: リージョン

en: Target
ja: ターゲット

en: Authenticated
ja: 登録ユーザー

en: count
ja: カウント

en: Drupal version
ja: Drupalバージョン

en: Config
ja: 設定

en: priority
ja: 優先度

en: form
ja: フォーム

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: Database settings
ja: データベースの設定

en: Route name
ja: ルート名

en: Toolbar item
ja: ツールバーアイテム
