WebProfiler (8.x-2.0-rc3) - en to uk translation catalogue (107 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: title
uk: назва

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Value
uk: Значення

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Action
uk: Дія

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: Path
uk: Шлях

en: Modules
uk: Модулі

en: Manage
uk: Керування

en: Region
uk: Область

en: Theme
uk: Тема

en: name
uk: ім'я

en: path
uk: шлях

en: type
uk: тип

en: Mail
uk: Пошта

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Database
uk: База даних

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Loaded
uk: Завантажено

en: Extensions
uk: Додатки

en: Host
uk: Хост

en: To
uk: До

en: Roles
uk: Ролі

en: Filter
uk: Фільтр

en: Count
uk: Лічильник

en: State
uk: Стан

en: Method
uk: Спосіб

en: Events
uk: Події

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Class
uk: Клас

en: Cache
uk: Кеш

en: Provider
uk: Постачальник

en: class
uk: клас

en: template
uk: шаблон

en: Original
uk: Оригінал

en: Token
uk: Замінник

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Purge
uk: Очистити

en: Info
uk: Інформація

en: Engine
uk: Рушій

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Completed
uk: Завершено

en: Failed
uk: Невдало

en: Assets
uk: Ресурси

en: Themes
uk: Теми

en: Translations
uk: Переклади

en: Translated
uk: Перекладено

en: Blocks
uk: Блоки

en: Request
uk: Запит

en: Services
uk: Служби

en: Timeline
uk: Графік часу

en: Available
uk: Доступно

en: Sort query log
uk: Сортування списку Sql-Запитів

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
uk: Таблиця запитів може бути відсортована один по одному, у якому вони виконувалися для генерації сторінки, або за часом їх виконання у зворотному порядку.

en: Slow query highlighting
uk: Підсвічування повільних Sql-Запитів

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
uk: Введіть ціле число у мс. Кожен запит, що триває понад цю величину у мілісекундах буде підсвічений у журналі запитів. Це означає, що запит потенційно неефективний або кандидат на кешування

en: Data
uk: Дані

en: Any
uk: Байдуже

en: Untranslated
uk: Не перекладено

en: Regions
uk: Області

en: Target
uk: Ціль

en: Authenticated
uk: Авторизований

en: Memory
uk: Пам'ять

en: count
uk: кількість

en: PHP Extensions
uk: Розширення PHP

en: Drupal version
uk: Версія Drupal

en: Config
uk: Конфіґурація

en: priority
uk: пріоритет

en: form
uk: форма

en: No results
uk: Не знайдено

en: access
uk: доступ

en: Caller
uk: Зовнішній виклик

en: Controller
uk: Регулятор

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: display
uk: дисплей

en: Routing
uk: Маршрутизація

en: Cookies
uk: Куки

en: dashboard
uk: панель керування

en: Query type
uk: Тип запиту

en: Database settings
uk: Налаштування бази даних

en: Routes
uk: Маршрути

en: Rendered
uk: Вималювано

en: Route name
uk: Назва маршруту

en: Toolbar item
uk: Елемент панелі інструментів

en: DNS lookup
uk: DNS-запит

en: Duration: @duration
uk: Тривалість: @duration

en: Performance timing
uk: Хронометраж швидкодії

en: GET Parameters
uk: GET-параметри

en: POST Parameters
uk: POST-параметри

en: Server Parameters
uk: Параметри сервера
