Webtheme (11.0.0-rc1) - en to pt translation catalogue (85 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Replies
pt: Respostas

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Last post
pt: Último post

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Up
pt: Para cima

en: By
pt: Por

en: Forum
pt: Fórum

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Topics
pt: Tópicos

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: White
pt: Branco

en: Gray
pt: Cinza

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Next page
pt: Próxima página

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Content Above
pt: Conteúdo Acima

en: Content Below
pt: Conteúdo Abaixo

en: Next Steps
pt: Próximos Passos

en: Pagination
pt: Paginação

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Footer Bottom
pt: Rodapé Inferior

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Social Bar
pt: Barra Social

en: Get Started
pt: Comece agora

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Footer Top
pt: Topo do Rodapé

en: Text Formats
pt: Formatos de texto

en: Close message
pt: Fechar mensagem

en: Last page
pt: Última página

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Powered by
pt: Distribuído por

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Loading…
pt: Carregando…

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Book outline for @book.title
pt: Estrutura de tópicos de livro para @book.title

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem do livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Drupal Logo
pt: Logotipo Drupal

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Go to page @key
pt: Ir para página @key

en: Tabs display toggle
pt: Alternância de exibição de abas

en: Enable mobile menu at all widths
pt: Habilite o menu mobile para todas as larguras

en: Header site branding background color
pt: Cor de fundo do cabeçalho da marca

en: Search by keyword or phrase.
pt: Busque por palavra-chave ou frase.

en: Toggle Search Form
pt: Alternar Formulário de Busca

en: Toggle sub-navigation
pt: Alternar sub-navegação

en: Enables the mobile menu toggle at all widths.
pt: Permite que o menu mobile alterne em todas as larguras.

en: Module Link
pt: Link do módulo

en: Mobile menu all widths
pt: Menu mobile todas as larguras

en: Site branding background color
pt: Cor de fundo da marca do site

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
pt: <em>Você ainda não criou nenhum conteúdo para a página inicial.</em>

en: Congratulations and welcome to the Drupal community!
pt: Parabéns e bem-vindo à comunidade Drupal!

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
pt: Drupal é uma plataforma de código aberto para construir experiências digitais incríveis. É feito, usado, ensinado, documentado e comercializado pela <a href="@drupal_community">comunidade drupal.</a> Nossa comunidade é composta por pessoas de todo o mundo com um conjunto compartilhado de <a href="@drupal_values">valores</a>, colaborando juntos de forma respeitosa. Como gostamos de dizer:

en: Come for the code, stay for the community.
pt: Venha para o código, fique pela comunidade.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
pt: Há algumas maneiras de começar com o Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
pt: <a href="@drupal_user_guide">Guia do Usuário:</a> Inclui a instalação, administração, construção de sites e manutenção do conteúdo de um site Drupal.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
pt: <a href="@create_content">Criar conteúdo:</a> Quer ir direto ao trabalho? Comece adicionando conteúdo. <strong>Nota:</strong> as informações nesta página desaparecerão assim que você adicionar conteúdo ao seu site. Continue lendo e marque recursos de interesse.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
pt: <a href="@drupal_extend">Estender o Drupal:</a> O core do software do Drupal pode ser estendido e personalizado de maneiras notáveis. Instale funcionalidades adicionais e altere a aparência do seu site usando módulos contribuídos por nossa comunidade.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
pt: Guarde esses links para nossos grupos comunitários ativos e recursos de suporte do Drupal.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
pt: <a href="@drupal_global_training_days">Dias Globais de Treinamento:</a> Informações úteis para avaliar o Drupal como uma estrutura e como um caminho de carreira. Realizado em seu idioma local.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
pt: <a href="@drupal_events">Próximos Eventos:</a> Aprenda e conecte-se com outras pessoas em conferências e eventos realizados ao redor do mundo.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
pt: <a href="@drupal_community">Página da Comunidade:</a> Lista dos principais grupos da comunidade Drupal com seu próprio conteúdo.

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
pt: Obtenha suporte e converse com a comunidade Drupal no <a href="@drupal_slack">Slack</a> ou <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. Quando você está procurando uma solução para um problema, vá para <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.

en: Primary Branding Color
pt: Cor Primária de Marca

en: Hero (full width)
pt: Hero (largura total)

en: @fieldName has changed to @fieldValue
pt: @fieldName mudou para @fieldValue
