Webtheme (11.0.0-rc2) - en to da translation catalogue (76 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Content
da: Indhold

en: Replies
da: Svar

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Help
da: Hjælp

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Header
da: Overskrift

en: Up
da: Op

en: By
da: Af

en: @time ago
da: @time siden

en: Topics
da: Emner

en: Posts
da: Indlæg

en: White
da: Hvid

en: Gray
da: Grå

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Next page
da: Næste side

en: Shortcut
da: Genvej

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Content Above
da: Indhold over

en: Content Below
da: Indhold under

en: Next Steps
da: Næste skridt

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Search form
da: Søgefelt

en: Footer Bottom
da: Footer bund

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Social Bar
da: Social bjælke

en: Get Started
da: Kom i gang

en: Current page
da: Nuværende side

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Previous page
da: Forrige side

en: Footer Top
da: Footer top

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Close message
da: Luk-besked

en: Last page
da: Sidste side

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Powered by
da: Drevet af

en: Primary menu
da: Primære menu

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Book outline for @book.title
da: Indholdsfortegnelse for @book.title

en: Book traversal links for
da: Bognavigations-links for

en: First page
da: Første side

en: Drupal Logo
da: Drupal logo

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Go to page @key
da: Gå til side @key

en: Tabs display toggle
da: Omskifter til faneblade

en: Enable mobile menu at all widths
da: Aktivér mobilmenu på alle bredder

en: Header site branding background color
da: Sidehovede branding baggrundsfarve

en: Search by keyword or phrase.
da: Søg efter nøgleord eller sætning.

en: Toggle Search Form
da: Slå søgeformularen til og fra

en: Enables the mobile menu toggle at all widths.
da: Aktivér mobilmenuens omskifter på alle bredder.

en: Module Link
da: Modul-link

en: Mobile menu all widths
da: Mobilmenu alle bredder

en: Site branding background color
da: Site branding baggrundsfarve

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
da: <em>Du har ikke oprettet noget forsideindhold endnu.</em>

en: Congratulations and welcome to the Drupal community!
da: Tillykke og velkommen til Drupal-fællesskabet!

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
da: Drupal er en open source-platform til opbygning af fantastiske digitale oplevelser. Det er lavet, brugt, undervist, dokumenteret og markedsført af <a href="@drupal_community">Drupal-samfundet.</a> Vores samfund består af mennesker fra hele verden med et fælles sæt <a href="@drupal_values">af værdier</a>, der samarbejder på en respektfuld måde. Som vi plejer at sige:

en: Come for the code, stay for the community.
da: Kom efter koden, bliv for fællesskabet.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
da: Der er flere måder at komme i gang med Drupal på:

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
da: Gem disse links til vores aktive Drupal-brugergrupper og support-materialer.

en: Primary Branding Color
da: Primær brandfarve

en: Hero (full width)
da: Hero (fuld bredde)

en: @fieldName has changed to @fieldValue
da: @fieldName er ændret til @fieldValue
