Webtheme (11.0.0-rc2) - en to pt translation catalogue (84 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Replies
pt: Respostas

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to parent page
pt: Ir para página pai

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Last post
pt: Última entrada

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Up
pt: Para cima

en: By
pt: Por

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Topics
pt: Tópicos

en: Posts
pt: Mensagens

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: White
pt: Branco

en: Gray
pt: Cinzento

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Next page
pt: Próxima página

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Content Above
pt: Conteúdo Acima

en: Content Below
pt: Conteúdo Abaixo

en: Next Steps
pt: Próximos passos

en: Pagination
pt: Paginação

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Footer Bottom
pt: Rodapé Inferior

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Social Bar
pt: Barra Social

en: Get Started
pt: Iniciar

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Footer Top
pt: Topo do rodapé

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Close message
pt: Fechar mensagem

en: Last page
pt: Última página

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Book outline for @book.title
pt: Esboço do livro para @book.title

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem de livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Drupal Logo
pt: Logótipo do Drupal

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Go to page @key
pt: Ir para a página @key

en: Tabs display toggle
pt: Alternar exibição de abas

en: Enable mobile menu at all widths
pt: Ativar menu móvel em todas as larguras

en: Header site branding background color
pt: Cor de fundo da marca no cabeçalho do site.

en: Search by keyword or phrase.
pt: Pesquise por palavra-chave ou frase.

en: Enables the mobile menu toggle at all widths.
pt: Possibilita a alternância do menu móvel em todas as larguras.

en: Module Link
pt: Link do Módulo

en: Mobile menu all widths
pt: Menu móvel para todas as larguras

en: Site branding background color
pt: Cor de fundo da marca do site

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
pt: <em>Ainda não criou nenhum conteúdo de página inicial.</em>

en: Congratulations and welcome to the Drupal community!
pt: Parabéns e bem-vindo à comunidade Drupal!

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
pt: O Drupal é uma plataforma de código-aberto para construir experiências digitais fabulosas. É feito, utilizado, ensinado, documentado e comercializado pela <a href="@drupal_community">Comunidade Drupal/a>. A nossa comunidade é composta por pessoas do mundo inteiro com um conjunto partilhado de <a href="@drupal_values">valores</a>, colaborando em conjunto de forma respeitosa. Tal como gostamos de dizer:

en: Come for the code, stay for the community.
pt: Venha pelo código, fique pela comunidade.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
pt: Existem algumas maneiras de começar a usar o Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
pt: <a href="@drupal_user_guide">Guia do Utilizador:</a> Inclui instalação, administração, construção de sites e manutenção do conteúdo de um site Drupal.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
pt: <a href="@create_content">Criar Conteúdo:</a> Quer começar a trabalhar imediatamente? Comece a adicionar conteúdo. <strong>Nota:</strong> as informações nesta página desaparecerão assim que você adicionar conteúdo ao seu site. Continue a ler e marque os recursos de interesse.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
pt: <a href="@drupal_extend">Expandir o Drupal:</a> O software principal do Drupal pode ser estendido e personalizado de maneiras notáveis. Instale funcionalidades adicionais e altere a aparência do seu site ao utilizar complementos contribuídos pela nossa comunidade.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
pt: Marque esses links para nossos grupos ativos da comunidade Drupal e recursos de suporte.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
pt: <a href="@drupal_global_training_days">Dias de Treino Global:</a> informações úteis para avaliar o Drupal como uma estrutura e uma carreira. Ministrado no seu idioma local.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
pt: <a href="@drupal_events">Próximos eventos:</a> Aprenda e conecte-se com outras pessoas em conferências e eventos realizados em todo o mundo.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
pt: <a href="@drupal_community">Página da comunidade:</a> Lista dos principais grupos da comunidade Drupal com o seu próprio conteúdo

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
pt: Obtenha suporte e converse com a comunidade Drupal em <a href="@drupal_slack">Slack</a>ou <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. Quando estiver à procura de uma solução para um problema, vá para <a href="@drupal_answers">Drupal Answers no Stack Exchange</a>.

en: Primary Branding Color
pt: Cor primária da marca

en: Hero (full width)
pt: Hero (largura total)

en: @fieldName has changed to @fieldValue
pt: @fieldName mudou para @fieldValue
