Webtrees (8.x-2.3) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Value
fr: Valeur

en: Real name
fr: Vrai nom

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: error
fr: erreur

en: Logging
fr: Journalisation

en: Login
fr: Identifiant

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Theme
fr: Thème

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Database
fr: Base de données

en: Host
fr: Hôte

en: Comment
fr: Commentaire

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Media
fr: Média

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Sort by
fr: Trier par

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Link type
fr: Type de lien

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Editor
fr: Éditeur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Raw
fr: Brut

en: Offset
fr: Décalage

en: Member
fr: Membre

en: notice
fr: information

en: Configuration settings
fr: Paramètres de configuration

en: User email
fr: Courriel de l'utilisateur

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Verified
fr: Vérifié

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Link to
fr: Lien vers
