Webtrees (8.x-2.3) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Title
id: Judul

en: Value
id: Nilai

en: Real name
id: Nama asli

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Logging
id: Pengelogan

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Password
id: Sandi

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Theme
id: Tema

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Comment
id: Komentar

en: File name
id: Nama berkas

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Database name
id: Nama database

en: Source
id: Sumber

en: User name
id: Nama pengguna

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: notice
id: pemberitahuan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Asc
id: Urutan turun
