WeeShop (8.x-1.0-beta3) - en to pt translation catalogue (77 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: Categories
pt: Categorias

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: categories
pt: categorias

en: Help
pt: Ajuda

en: Teaser
pt: Chamada

en: Picture
pt: Foto

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Comment
pt: Comentário

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Desc
pt: Decrescente

en: Color
pt: Cor

en: User login
pt: Login do usuário

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Promotion
pt: Promoção

en: Shopping Cart
pt: Carrinho de Compras

en: Cart
pt: Carrinho

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Tabs
pt: Abas

en: Selection
pt: Seleção

en: Apply
pt: Aplicar

en: Administrator
pt: Administrador

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Wide
pt: Largo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: REST export
pt: Exportação REST

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: My Awesome Module
pt: Meu Módulo Incrível

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Checkout progress
pt: Progresso do checkout
