WeeShop (8.x-1.0-beta6) - en to tr translation catalogue (73 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Help
tr: Yardım

en: Teaser
tr: Özet

en: Picture
tr: Görsel

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Custom
tr: Özel

en: Comment
tr: Yorum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Desc
tr: Azalan

en: Color
tr: Renk

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Shopping Cart
tr: Alışveriş Sepeti

en: Cart
tr: Sepet

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Chinese, Simplified
tr: Çince, basitleştirilmiş

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: Site branding
tr: Site markası

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar
