WissKI (8.x-1.2) - en to ja translation catalogue (139 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: select
ja: 選択

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Logs
ja: ログ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Path
ja: パス

en: Text
ja: テキスト

en: <none>
ja: <なし>

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Create
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Url
ja: URL

en: Ignored
ja: 無視

en: From
ja: 送信元

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Published
ja: 掲載

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Mode
ja: モード

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Merge
ja: マージ

en: Processors
ja: プロセッサー

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Table
ja: テーブル

en: reset
ja: リセット

en: Class
ja: クラス

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: <All>
ja: <すべて>

en: Clone
ja: 複製

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Change
ja: 変更

en: Tokens
ja: トークン

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Result
ja: 結果

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Entity
ja: エンティティ

en: Empty
ja: 空

en: Match
ja: 一致

en: Duplicate
ja: 複製

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Lifetime
ja: 有効期間

en: simple
ja: シンプル

en: Language code
ja: 言語コード

en: Usage
ja: 使用方法

en: empty
ja: 空

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Any
ja: いずれか

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: Translate
ja: 翻訳

en: Step
ja: ステップ

en: Speed
ja: スピード

en: Importing
ja: インポート

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Bundle
ja: バンドル

en: ends with
ja: 末尾が等しい

en: Comparison operator
ja: 比較演算子

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Writable
ja: 書き込み可能

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Invalid
ja: 不正

en: Not Set
ja: 設定がありません

en: Wrong
ja: 間違い

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Saved %label configuration.
ja: %label 設定を保存しました。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Bundle ID
ja: バンドル ID

en: Constraints
ja: 制約

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Nothing
ja: なし

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Enable @title menu link
ja: @title メニューリンクを有効にする

en: starts with
ja: 先頭が等しい

en: There is no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: The revision ID.
ja: リビジョンID。

en: Menu %label has been updated.
ja: メニュー %label を更新しました。

en: Menu %label has been added.
ja: メニュー %label を追加しました。

en: Styles dropdown
ja: ドロップダウンのスタイル

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
ja: リビジョンを表示するには、コンテンツを表示する権限も必要です。

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
ja: 特定のリビジョンに巻き戻すには、そのコンテンツを編集する権限を持っている必要があります。

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
ja: リビジョンを削除するには、コンテンツを削除する権限も必要です。
