WissKI (8.x-1.5) - en to ar translation catalogue (104 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: select
ar: اختر

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: optional
ar: اختياري

en: Enabled
ar: مفعل

en: Tags
ar: وسوم

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Logs
ar: سجلات

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Update
ar: تحديث

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Path
ar: المسار

en: Text
ar: نص

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: المستخدم

en: Configure
ar: ضبط

en: Options
ar: الخيارات

en: Create
ar: أنشئ

en: All
ar: الكل

en: Url
ar: المسار

en: From
ar: من

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Published
ar: منشور

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Contains
ar: يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Mode
ar: النمط

en: Processor
ar: معالج

en: Processors
ar: المعالجات

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Table
ar: جدول

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: <All>
ar: <الكل>

en: Clone
ar: استنساخ

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Change
ar: تغيير

en: in
ar: في

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: Result
ar: نتيجة

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Entity
ar: الكيان

en: Empty
ar: فارغ

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: empty
ar: فارغ

en: More link
ar: رابط المزيد

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Any
ar: أي من

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Translate
ar: ترجمة

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Bundle
ar: الحزمة

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: Bundle ID
ar: معرف الحزمة

en: Constraints
ar: قيود

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Enable @title menu link
ar: تفعيل رابط القائمة @title

en: starts with
ar: يبدأ ب
