WissKI (8.x-3.14) - en to pt translation catalogue (205 entries)

en: Title
pt: Título

en: select
pt: seleciona

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Enable
pt: Habilitar

en: optional
pt: opcional

en: Enabled
pt: Habilitado

en: URLs
pt: URL

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Move
pt: Mover

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Path
pt: Caminho

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: name
pt: nome

en: Rename
pt: Renomear

en: <none>
pt: «nenhum»

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: User
pt: Usuário

en: Configure
pt: Configurar

en: Options
pt: Opções

en: Create
pt: Criar

en: All
pt: Tudo

en: Url
pt: URL

en: From
pt: De

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Contains
pt: Contendo

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Mode
pt: Modo

en: Processor
pt: Processador

en: Merge
pt: Juntar

en: Processors
pt: Processadores

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Table
pt: Tabela

en: here
pt: aqui

en: Class
pt: Classe

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Provider
pt: Provedor

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Clone
pt: Clonar

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Hidden
pt: Oculto

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Result
pt: Resultado

en: Query
pt: Consulta

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Match
pt: Ocorrência

en: Installed
pt: Instalado

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Changed
pt: Alterado

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Migrate
pt: Migrar

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Lifetime
pt: Tempo de vida

en: Publisher
pt: Autor

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: apagada a revisão %revision de %title.

en: Usage
pt: Uso

en: empty
pt: vazio

en: Graph
pt: Gráfico

en: More link
pt: Link "mais"

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Any
pt: Qualquer

en: About
pt: Sobre

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Translate
pt: Traduzir

en: Step
pt: Passo

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Speed
pt: Velocidade

en: Importing
pt: Importando

en: No link
pt: Sem link

en: Edit Link
pt: Editar Link

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Properties
pt: Propriedades

en: Bundle
pt: Pacote

en: ends with
pt: termina com

en: not empty
pt: não vazio

en: Ends with
pt: Termina com

en: File upload
pt: Envio de arquivo

en: Create new
pt: Criar novo

en: Annotation
pt: Anotação

en: Add link
pt: Adicionar link

en: Numeric
pt: Numérico

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: between
pt: entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Invalid
pt: Inválido

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão de %revision-date do(a) @type %title foi apagada.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para a versão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Apagar versão mais antiga

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Filter value
pt: Valor do filtro

en: File URL
pt: URL do Arquivo

en: Saved %label configuration.
pt: Configuração de %label salva.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Exposed
pt: Exposto

en: Bundle ID
pt: ID do Pacote

en: Constraints
pt: Restrições

en: Loading ...
pt: Carregando ...

en: Creator ID
pt: ID do criador

en: Query type
pt: Tipo de consulta

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: Linked to content
pt: Linkado ao conteúdo

en: Linked to file
pt: Linkado ao arquivo

en: Nothing
pt: Nada

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Enable @title menu link
pt: Ativar o link @title

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: Always display
pt: Exibir sempre

en: starts with
pt: começa com

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Link para a entidade referenciada

en: Is empty
pt: Está vazio

en: Transitive
pt: Transitivo

en: There is no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.

en: Field map
pt: Mapa de campo

en: The revision ID.
pt: O ID de revisão.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Menu %label has been updated.
pt: O menu %label foi atualizado.

en: Menu %label has been added.
pt: O menu %label foi adicionado.

en: Equality
pt: Igualdade

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: Revert to earlier revision of a translation
pt: Reverter para revisão anterior de uma tradução

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade em um modo de exibição.

en: Set as current revision
pt: Configurar como revisão atual

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
pt: Para ver uma revisão, você também precisa de permissão para ver o item de conteúdo.

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
pt: Para reverter uma revisão, você também precisa de permissão para editar o item de conteúdo.

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
pt: Para excluir uma revisão, você também precisa de permissão para excluir o item de conteúdo.

en: Min placeholder
pt: Placeholder min

en: Max placeholder
pt: Placeholder max
