WissKI (8.x-3.2) - en to it translation catalogue (152 entries)

en: Title
it: Titolo

en: select
it: seleziona

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Logs
it: Log

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Path
it: Percorso

en: Text
it: Testo

en: <none>
it: -nessuno-

en: User
it: Utente

en: Configure
it: Configura

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Ignored
it: Ignorato

en: From
it: Da

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Contains
it: Contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Mode
it: Modalità

en: Processor
it: Processore

en: Merge
it: Fusione

en: Processors
it: Elaboratori

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Table
it: Tabella

en: Class
it: Classe

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: <All>
it: - Tutti -

en: Clone
it: Clona

en: Profile
it: Profilo

en: Close
it: Chiudi

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Authored on
it: Creato il

en: Change
it: Cambia

en: Tokens
it: Token

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Result
it: Risultato

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Empty
it: Vuoto

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Match
it: Riscontro

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Usage
it: Utilizzo

en: empty
it: vuoto

en: More link
it: Link altro

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Any
it: Qualunque

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Translate
it: Traduci

en: Step
it: Passo

en: Speed
it: Velocità

en: Importing
it: Importazione

en: No link
it: Nessun link

en: Edit Link
it: Modifica link

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Starts with
it: Inizia con

en: ends with
it: finisce per

en: Comparison operator
it: Operatore di comparazione

en: not empty
it: non vuoto

en: Ends with
it: Termina con

en: File upload
it: Caricamento file

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Numeric
it: Numerico

en: Edit link
it: Link modifica

en: And max
it: E max

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Invalid
it: Scorretto

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
it: La revisione del %revision-date di @type %title è stata eliminata.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Table name
it: Nome della tabella

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Filter value
it: Valore del filtro

en: File URL
it: URL del file

en: Saved %label configuration.
it: Configurazione %label salvata.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Exposed
it: Esposto

en: Bundle ID
it: ID del bundle

en: Creator ID
it: ID utente

en: Query type
it: Tipo di query

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Linked to content
it: Collegata al contenuto

en: Linked to file
it: Collegata al file

en: Nothing
it: Niente

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Enable @title menu link
it: Attiva la voce del menu @title

en: starts with
it: inizia per

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Link to the referenced entity
it: Collegamento all'entità messa in relazione.

en: There is no @label yet.
it: Non esiste ancora @label.

en: The revision ID.
it: L'ID della revisione.

en: Menu %label has been updated.
it: Il menu %label è stato aggiornato.

en: Menu %label has been added.
it: Il menù %label è stato aggiunto.

en: Equality
it: Uguaglianza

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
it: @type %title è stato ripristinato alla revisione del %revision-date.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Revert to earlier revision of a translation
it: Ripristinare la versione precedente di una traduzione

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
