WissKI (8.x-3.3) - en to fr translation catalogue (191 entries)

en: Title
fr: Titre

en: select
fr: sélectionner

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Group
fr: Groupe

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: optional
fr: facultatif

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Logs
fr: Journaux

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Path
fr: Chemin

en: Text
fr: Texte

en: name
fr: nom

en: <none>
fr: --aucun--

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Url
fr: URL

en: Ignored
fr: Ignoré

en: From
fr: A partir de

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Revisions
fr: Versions

en: Field type
fr: Type de champ

en: Contains
fr: Contient

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Processor
fr: Processeur

en: Merge
fr: Fusionner

en: Processors
fr: Processeurs

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Table
fr: Tableau

en: Class
fr: Classe

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Provider
fr: Fournisseur

en: <All>
fr: --Tout--

en: Clone
fr: Cloner

en: Profile
fr: Profil

en: Close
fr: Fermer

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: pattern
fr: motif

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Change
fr: Modifier

en: in
fr: dans

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Result
fr: Résultat

en: Query
fr: Requête

en: Target type
fr: Type cible

en: Entity
fr: Entité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Empty
fr: Vide

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Match
fr: Correspondance

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Changed
fr: Modifié

en: No preview available
fr: Pas de prévisualisation disponible

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - version "%revision" supprimée.

en: Usage
fr: Utilisation

en: empty
fr: vide

en: More link
fr: Lien "plus"

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Annotate
fr: Annoter

en: Any
fr: Tout

en: Attribution
fr: Paternité

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Translate
fr: Traduire

en: Step
fr: Étape

en: Add profile
fr: Ajouter un profil

en: Speed
fr: Vitesse

en: Advanced Search
fr: Recherche Avancée

en: Importing
fr: Importation

en: No link
fr: Aucun lien

en: Edit Link
fr: Lien de modification

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Table settings
fr: Paramètres de tableau

en: Starts with
fr: Commence par

en: Save bundle
fr: Enregistrer le paquet

en: Bundle
fr: Type

en: ends with
fr: se termine par

en: Comparison operator
fr: Opérateur de comparaison

en: not empty
fr: non vide

en: Ends with
fr: Finit par

en: Writable
fr: Accessible en écriture

en: Additional Settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: - Disabled -
fr: - Désactivé -

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: Numeric
fr: Numérique

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: No results
fr: Aucun résultat

en: And max
fr: Et max

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Invalid
fr: Invalide

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la version %revision de %title a été rétablie.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Not Set
fr: Non défini

en: Table name
fr: Nom du tableau

en: Wrong
fr: Incorrect

en: No information available.
fr: Aucune information n'est disponible.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Filter value
fr: Filtrer la valeur

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Path Type
fr: Type de chemin

en: Saved %label configuration.
fr: La configuration de %label a été enregistrée.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Exposed
fr: Exposé

en: Bundle ID
fr: Identifiant (ID) du type

en: Constraints
fr: Contraintes

en: Creator ID
fr: Identifiant (ID) du créateur

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Query type
fr: Type de requête

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Nothing
fr: Rien

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Enable @title menu link
fr: Activer le lien de menu @title

en: Add bundle
fr: Ajouter un paquet (bundle)

en: starts with
fr: commence par

en: Go Back
fr: Retour

en: Title Pattern
fr: Motif de Titre

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier le libellé à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Is empty
fr: Est vide

en: Is not empty
fr: N'est pas vide

en: Add Entity
fr: Ajouter une entité

en: There is no @label yet.
fr: Il n'y a encore aucun(e) @label.

en: Entity Title
fr: Titre de l'entité

en: Field map
fr: Correspondance de champ

en: The revision ID.
fr: L'identifiant (ID) de la version.

en: Menu %label has been updated.
fr: Le menu %label a été mis à jour.

en: Menu %label has been added.
fr: Le menu %label a été ajouté.

en: Equality
fr: Égalité

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli(e) à la version du %revision-date.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Revert to earlier revision of a translation
fr: Rétablir une version antérieure d'une traduction

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
fr: Pour voir une version, vous avez également besoin de la permission pour voir l'élément de contenu.

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
fr: Pour restaurer une version, vous avez également besoin de la permission pour modifier l'élément de contenu.

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
fr: Pour supprimer une version, vous avez également besoin de la permission pour supprimer l'élément de contenu.

en: Min placeholder
fr: Placeholder pour Min

en: Max placeholder
fr: Placeholder pour Max
