WissKI (8.x-3.6) - en to id translation catalogue (159 entries)

en: Title
id: Judul

en: select
id: Pilih

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: Prefix
id: Awalan

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: optional
id: opsional

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Logs
id: Catatan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Path
id: Jalur

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: name
id: nama

en: <none>
id: <nihil>

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Options
id: Opsi

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: From
id: Dari

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Processor
id: Prosesor

en: Processors
id: Prosesor

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Table
id: Tabel

en: Class
id: Kelas

en: Not installed
id: Tidak terinstal

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Provider
id: Penyedia

en: <All>
id: <Semua>

en: Clone
id: Kloning

en: Profile
id: Profil

en: Close
id: Tutup

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Change
id: ubah

en: in
id: dalam

en: Tokens
id: Token

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Result
id: Hasil

en: Query
id: Kueri

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Empty
id: Kosong

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Installed
id: Terinstal

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Loading...
id: Memuat...

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: Usage
id: Penggunaan

en: empty
id: kosong

en: More link
id: Tautan lainnya

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Any
id: Setiap

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Bundle
id: Bundel

en: ends with
id: diakhiri dengan

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Writable
id: Dapat ditulis

en: File upload
id: Unggah File

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: And max
id: Dan mak

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
id: Revisi %revision-date untuk @type %title sudah dihapus.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Filter value
id: Nilai filter

en: Saved %label configuration.
id: Menyimpan konfigurasi %label.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Exposed
id: Terekspos

en: Bundle ID
id: ID Bundel

en: Query type
id: Jenis kueri

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Linked to file
id: Ditautkan ke berkas

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Enable @title menu link
id: Aktifkan tautan menu @title

en: Schema version
id: Versi skema

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: There is no @label yet.
id: Tidak terdapat @label lagi.

en: Field map
id: Peta bidang

en: The revision ID.
id: ID revisi

en: Menu %label has been updated.
id: Menu %label telah diperbarui.

en: Menu %label has been added.
id: Menu %label telah ditambahkan.

en: Equality
id: Kesetaraan

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
id: @type %title telah dikembalikan ke revisi dari %revision-date.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Revert to earlier revision of a translation
id: Kembali ke revisi terjemahan sebelumnya

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: Set as current revision
id: Tetapkan sebagai revisi saat ini

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
id: Untuk melihat revisi, Anda juga memerlukan izin untuk melihat item konten.

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
id: Untuk mengembalikan revisi, Anda juga memerlukan kewenangan untuk mengedit item konten.

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
id: Untuk menghapus revisi, Anda juga memerlukan kewenangan untuk menghapus item konten.

en: Min placeholder
id: Penampung minimum

en: Max placeholder
id: Penampung maksimum
