WissKI (8.x-3.9) - en to da translation catalogue (182 entries)

en: Title
da: Titel

en: select
da: vælg

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: Prefix
da: Præfiks

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: optional
da: valgfri

en: Enabled
da: Aktiveret

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Update
da: Opdatér

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Path
da: Sti

en: Event
da: Begivenhed

en: Text
da: Tekst

en: name
da: navn

en: <none>
da: - ingen -

en: User
da: Bruger

en: Configure
da: Konfigurér

en: Options
da: Valg

en: Delete Table
da: Slet tabel

en: Create
da: Opret

en: All
da: Alle

en: Url
da: URL

en: Ignored
da: Ignoreret

en: From
da: Fra

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Published
da: Udgivet

en: Revisions
da: Versioner

en: Field type
da: Felttype

en: Contains
da: Indeholder

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Mode
da: Tilstand

en: Processor
da: Behandler

en: Merge
da: Sammenlæg

en: Processors
da: Behandlere

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Table
da: Tabel

en: Class
da: Klasse

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Provider
da: Udbyder

en: <All>
da: <Alle>

en: Clone
da: Klon

en: Profile
da: Profil

en: Close
da: Luk

en: Default language
da: Standardsprog

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Hidden
da: Skjult

en: Change
da: Skift

en: in
da: i

en: Tokens
da: Symboler

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Result
da: Resultat

en: Query
da: Forespørgsel

en: Target type
da: Måltype

en: Revert
da: Gendan

en: Empty
da: Tom

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Match
da: Resultat

en: Installed
da: Installeret

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Changed
da: Ændret

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Lifetime
da: Levetid

en: Language code
da: Sprogkode

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Usage
da: Brug

en: empty
da: tom

en: More link
da: Mere-link

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Any
da: Nogen

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Translate
da: Oversæt

en: Step
da: Trin

en: Add profile
da: Tilføj profil

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: Importing
da: IMport

en: No link
da: Intet link

en: Edit Link
da: Redigér link

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Starts with
da: Starter med

en: ends with
da: slutter med

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Comparison operator
da: Sammenligningsoperator

en: not empty
da: ikke tom

en: Ends with
da: Ender med

en: Writable
da: Skrivbar

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: File upload
da: Fil upload

en: Create new
da: Opret ny

en: - Disabled -
da: - Deaktiveret -

en: Add link
da: Tilføj link

en: Numeric
da: Numerisk

en: Edit link
da: Redigér-link

en: No results
da: Ingen resultater

en: And max
da: Og maks

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: Table name
da: Tabelnavn

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Set language
da: Angiv sprog

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Filter value
da: Filter værdi

en: File URL
da: Fil URL

en: Saved %label configuration.
da: Indstillinger for %label gemt.

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Creator ID
da: Skaber ID

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: Link image to
da: Link billede til

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Nothing
da: Intet

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Enable @title menu link
da: Aktivér @title menu-link

en: Schema version
da: Schema-version

en: Go Back
da: Tilbage

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Is not empty
da: Er ikke tom

en: There is no @label yet.
da: Der er ingen @label endnu.

en: Field map
da: Felt mapning

en: The revision ID.
da: Versions-ID.

en: Menu %label has been updated.
da: Menu %label opdateret.

en: Menu %label has been added.
da: Menu %label tilføjet.

en: Equality
da: Lighed

en: Bundle Name
da: Bundle-navn

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
da: @type %title er blevet rullet tilbage til versionen fra %revision-date.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Revert to earlier revision of a translation
da: Gendan en tidligere version af en oversættelse

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Renders an entity in a view mode.
da: Renderer en entity i en view mode.

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
da: Hvis du vil have vist en revision, skal du også have tilladelse til at få vist indholdselementet.
