WissKI (8.x-4.1) - en to uk translation catalogue (263 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: select
uk: вибір

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: enabled
uk: увімкнено

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Read more
uk: Читати далі

en: Enable
uk: Увімкнути

en: optional
uk: необов'язково

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: URLs
uk: URL-адреси

en: Tags
uk: Теґи

en: Documentation
uk: Документація

en: Version
uk: Версія

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Logs
uk: Журнали

en: Password
uk: Пароль

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Parent
uk: Батько

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Move
uk: Перенесення

en: Update
uk: Оновити

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Event
uk: Подія

en: Text
uk: Текст

en: name
uk: ім'я

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: <none>
uk: <нічого>

en: Statistics
uk: Статистика

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Options
uk: Опції

en: Delete Table
uk: Знищити таблицю

en: Create
uk: Створити

en: All
uk: Все

en: Ignored
uk: Ігнорується

en: From
uk: Від

en: Creation date
uk: Дата створення

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Published
uk: Опубліковано

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field type
uk: Тип поля

en: Contains
uk: Містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Mode
uk: Режим

en: Processor
uk: Обробник

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Processors
uk: Обробники

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Table
uk: Таблиця

en: here
uk: тут

en: Class
uk: Клас

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Provider
uk: Постачальник

en: Install
uk: Встановити

en: <All>
uk: <Усі>

en: Clone
uk: Клонувати

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: Default language
uk: Базова мова

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: pattern
uk: шаблон

en: Authored on
uk: Створено

en: Hidden
uk: Приховано

en: Show
uk: Показати

en: Change
uk: Змінити

en: in
uk: в

en: Tokens
uk: Замінники

en: Token
uk: Замінник

en: Delimiter
uk: Роздільник

en: Result
uk: Результат

en: Query
uk: Запит

en: Target type
uk: Цільовий тип

en: Entity
uk: Сутність

en: Revert
uk: Відновити

en: Empty
uk: Порожньо

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Match
uk: Збігається

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Installed
uk: Встановлено

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Changed
uk: Змінено

en: Reading
uk: Редінг

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Migrate
uk: Міграція

en: No preview available
uk: Перегляд недоступний

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Lifetime
uk: Час життя

en: Publisher
uk: Видавець

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
uk: @type: %title видалено редакцію %revision.

en: Short Name
uk: Коротке ім'я

en: Usage
uk: Використання

en: Namespaces
uk: Набори Імен

en: empty
uk: порожньо

en: Read
uk: Прочитано

en: Graph
uk: Графік

en: More link
uk: Посилання "Ще"

en: contains
uk: містить

en: Miscellaneous Settings
uk: Інші настроювання

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Annotate
uk: Анотувати

en: Any
uk: Байдуже

en: About
uk: Про модуль

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Translate
uk: Перекласти

en: Step
uk: Крок

en: Add profile
uk: Додати профіль

en: Navigate
uk: Навігація

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Speed
uk: Швидкість

en: The description.
uk: Опис

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

en: Importing
uk: Імпортування

en: No link
uk: Без посилання

en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Table settings
uk: Налаштування таблиці

en: Starts with
uk: Починається з

en: Properties
uk: Властивості

en: Save bundle
uk: Зберегти пакет

en: Bundle
uk: Пакет

en: ends with
uk: закінчується на

en: Contributors
uk: Учасники

en: Comparison operator
uk: Оператор порівняння

en: not empty
uk: не порожнє

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Writable
uk: Запис дозволено

en: Base URI
uk: Основний ресурс URI

en: Additional Settings
uk: Додаткові налаштування

en: File upload
uk: Відвантаження файлів

en: Create new
uk: Створити...

en: Database table name
uk: Назва таблиці бази даних

en: Annotation
uk: Анотація

en: Legend
uk: Легенда

en: Add link
uk: Додати посилання

en: Numeric
uk: Числовий

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Not Available
uk: Не доступний

en: No results
uk: Не знайдено

en: between
uk: між

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: Та макс

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Visits
uk: Відвідування

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
uk: Редакцію @type %title від %revision-date видалено.

en: @type: reverted %title revision %revision.
uk: @type: %title повернено до редакції %revision.

en: Revert to earlier revision
uk: Повернутися до більш ранньої редакції

en: Delete earlier revision
uk: Видалити попередню редакцію

en: Not Set
uk: Не встановлено

en: Wrong
uk: Не підтверджую

en: No information available.
uk: Відомості недоступні.

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Set language
uk: Встановити мову

en: Dependencies
uk: Залежності

en: Filter value
uk: Значення фільтра

en: File URL
uk: URL файла

en: Saved %label configuration.
uk: Конфігурацію %label збережено.

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Bundle ID
uk: ID пакета

en: Constraints
uk: Обмеження

en: Layout style
uk: Стиль макету

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Creator ID
uk: ID творця

en: Query type
uk: Тип запиту

en: Preview Image
uk: Ескіз зображення

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Linked to content
uk: Посилається на матеріал

en: Linked to file
uk: Посилається на файл

en: Nothing
uk: Нічого

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Enable @title menu link
uk: Увімкнути посилання меню @title

en: Schema version
uk: Версія схеми

en: Hints
uk: Гінти

en: Class:
uk: Клас:

en: window
uk: вікно

en: Add bundle
uk: Додати пакет

en: starts with
uk: починається на

en: Title Pattern
uk: Шаблон заголовка

en: Rendered entity
uk: Згенерована сутність

en: Link label to the referenced entity
uk: Мітка посилання сутності за посиланням

en: Link to the referenced entity
uk: Посилання до сутності за посиланням

en: Standard Layout
uk: Стандартний макет

en: Is empty
uk: Є порожнім

en: Is not empty
uk: Є непорожнім

en: Add...
uk: Додати…

en: Transitive
uk: Транзитивний

en: There is no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Add Path
uk: Додати контур

en: Path ID
uk: ID шляху

en: Field map
uk: Мапа полів

en: Hello World!
uk: Привіт, світ!

en: The revision ID.
uk: Ідентифікатор редакції.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Menu %label has been updated.
uk: Меню %label було успішно оновлено.

en: Menu %label has been added.
uk: Меню %label було успішно додано.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Start typing to find content or paste a URL.
uk: Почніть друкувати, щоб знайти вміст або вставте URL-адресу.

en: Write
uk: Записати

en: Equality
uk: Рівність

en: Pipe
uk: Передати

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
uk: @type %title було повернуто до редакції від %revision-date.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

en: Revert to earlier revision of a translation
uk: Повернутися до попередньої редакції перекладу

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Select a linkit profile
uk: Оберіть профіль linkit

en: - Select profile -
uk: - Оберіть профіль -

en: Renders an entity in a view mode.
uk: Візуалізує сутність у режимі перегляду.

en: Set as current revision
uk: Встановити як поточну редакцію

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
uk: Для перегляду редакції потрібен також дозвіл на перегляд безпосередньо матеріалу.

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
uk: Для відновлення редакції потрібен також дозвіл на редагування безпосередньо матеріалу.

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
uk: Для видалення редакції потрібен також дозвіл на видалення безпосередньо матеріалу.

en: Min placeholder
uk: Заповнювач мінімуму

en: Max placeholder
uk: Заповнювач максимуму
