Workbench Moderation (8.x-1.3) - en to tr translation catalogue (54 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Value
tr: Değer

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Label
tr: Etiket

en: Archive
tr: Arşiv

en: Published
tr: Yayında

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Other
tr: Diğer

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Moderate
tr: Denetle

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Publish
tr: Yayınla

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Draft
tr: Taslak

en: Is published
tr: Yayında

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Latest version
tr: En son sürüm

en: New draft
tr: Yeni taslak

en: Edit draft
tr: Taslağı düzenle

en: -- Select --
tr: -- Seçiniz --

en: View any unpublished content
tr: Yayından kaldırılmış içeriği görüntüle

en: Latest revision
tr: En son sürüm

en: Entity language
tr: Varlık dili

en: Provides moderation states for content
tr: İçerik için denetim durumları sağlar

en: Is default revision
tr: Varsayılan sürümdür

en: The moderation state of this piece of content.
tr: Bu içeriğin denetim durumu.

en: Manage moderation
tr: Denetimi yönetin

en: Moderation control
tr: Denetim kontrolü

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
tr: Denetim etkinleştirildiğinde sürümler gerekli olmalıdır.

en: Revisions are required.
tr: Sürümler gereklidir.

en: After disabling moderation, any existing forward drafts will be accessible via the "Revisions" tab.
tr: Denetim devre dışı bırakıldıktan sonra var olan iletme taslaklarına "Sürümler" sekmesinden erişilebilir.

en: The moderation state has been updated.
tr: Denetim durumu güncellendi.

en: When content reaches this state it should be published.
tr: İçerik bu duruma ulaştığında yayınlanmalıdır.

en: Default revision
tr: Varsayılan düzeltme

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
tr: İçerik bu duruma ulaştığında varsayılan sürüm yapılmalıdır; bu, yayınlanan durumlar için geçerlidir.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
tr: Geçerli denetim durumu

en: This permission is necessary for any users that may moderate content.
tr: Bu izin, içeriği denetleyebilen kullanıcılar için gereklidir.

en: Save and @transition
tr: Kaydet ve @transition

en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

en: Save and @transition (this translation)
tr: Kaydet ve @transition (bu çeviri)

en: View the latest version
tr: En son sürümü görüntüle

en: View the latest version of an entity. (Also requires "View any unpublished content" permission)
tr: Bir varlığın en son sürümünü görüntülemenizi sağlar. (Ayrıca "Yayından kaldırılmış içerikleri görüntüleme" izni de gerekir)

en: Is Latest Revision
tr: En Son Sürümdür

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
tr: Görünümü, ilgili varlığın en son sürümü olan sürümlerle sınırlar.

en: Latest revision ID
tr: En son sürüm kimliği

en: @label latest revision
tr: @label en son sürümü

en: @label revision
tr: @label sürümü
