Workbench Moderation (8.x-1.8) - en to ro translation catalogue (62 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Value
ro: Valoare

en: Weight
ro: Greutate

en: Label
ro: Etichetă

en: Archive
ro: Arhivă

en: Published
ro: Publicat

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Other
ro: Altele

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Moderate
ro: Moderează

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Apply
ro: Aplică

en: Publish
ro: Publică

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: About
ro: Despre

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Draft
ro: Proiect

en: Is published
ro: E publicat

en: Moderation state
ro: Starea de moderare

en: Archived
ro: Arhivat

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Latest version
ro: Ultima versiune

en: New draft
ro: Ciornă nouă

en: Edit draft
ro: Editează ciorna

en: Default moderation state
ro: Starea de moderare implicită

en: -- Select --
ro: -- Selectează --

en: View any unpublished content
ro: Vizualizarea oricărui conținut nepublicat

en: Latest revision
ro: Cea mai recentă revizie

en: Entity language
ro: Limba entității

en: Transition from
ro: Tranziţie de la

en: Transition to
ro: Tranziţie spre

en: Provides moderation states for content
ro: Oferă stări de moderare pentru conținut

en: Is default revision
ro: E revizie implicită

en: The moderation state of this piece of content.
ro: Starea de moderare a acestei bucăți de conținut.

en: Manage moderation
ro: Gestionarea moderării

en: Moderation control
ro: Controlul moderării

en: Use the %transition_name transition
ro: Utilizarea tranziției %transition_name

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
ro: Reviziile trebuie să fie obligatorii atunci când moderarea este activată.

en: Revisions are required.
ro: Reviziile sunt obligatorii.

en: After disabling moderation, any existing forward drafts will be accessible via the "Revisions" tab.
ro: După dezactivarea moderării, toate versiunile viitoare existente vor fi accesibile prin intermediul tabului "Revizuiri".

en: Select the moderation state for new content
ro: Selectați starea de moderare pentru conținutul nou

en: The moderation state has been updated.
ro: Starea de moderare a fost actualizată.

en: When content reaches this state it should be published.
ro: Când conținutul ajunge la această stare ar trebui publicat.

en: Default revision
ro: Revizuire implicită

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ro: Când conținutul atinge această stare, trebuie făcută revizuirea implicită; acest lucru este implicit pentru stările publicate.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
ro: Stare de moderare validă

en: This permission is necessary for any users that may moderate content.
ro: Această permisiune este necesară pentru utilizatorii care pot modera conținut.

en: Save and @transition
ro: Salvează și @transition

en: Create New Draft
ro: Creați o ciornă nouă

en: Save and @transition (this translation)
ro: Salvează și @transition (această traducere)

en: Un-archive
ro: Dezarhivează

en: View the latest version
ro: Vizualizați cea mai recentă versiune

en: View the latest version of an entity. (Also requires "View any unpublished content" permission)
ro: Vizualizați cea mai recentă versiune a unei entități. (De asemenea, este necesară permisiunea "Vizualizați orice conținut nepublicat")

en: Is Latest Revision
ro: Este ultima revizie

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
ro: Restricționați vizualizarea doar pentru reviziile care sunt ultima revizuire a entității lor.

en: Allowed moderation states (Unpublished)
ro: Stări de moderare permise (Nepublicat)

en: Allowed moderation states (Published)
ro: Stări de moderare permise (Publicat)

en: Latest revision ID
ro: ID-ul celei mai recente revizii

en: @label latest revision
ro: @label ultima revizie

en: @label revision
ro: Revizie @label
