Workflow (2.1.3) - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Language
sv: Språk

en: optional
sv: valfri

en: required
sv: obligatorisk

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Access
sv: Åtkomst

en: View
sv: Visa

en: hidden
sv: dold

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: States
sv: Lägen

en: User
sv: Användare

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Options
sv: Alternativ

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Module
sv: Modul

en: From
sv: Från

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Count
sv: Antal

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: By
sv: Av

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Role
sv: Roll

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Machine readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Human readable name
sv: Läsvänligt namn

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Revert
sv: Återställ

en: Empty
sv: Töm

en: Add workflow
sv: Lägg till ett arbetsflöde

en: Immediately
sv: Direkt

en: Add Workflow
sv: Lägg till arbetsflöde

en: Transition
sv: Övergång

en: Apply
sv: Applicera

en: Offset
sv: Kompensera

en: About
sv: Om

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User roles
sv: Användarroller

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: label
sv: etikett

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Workflow settings
sv: Inställningar för arbetsflöde

en: Collapsible fieldset
sv: Hopfällbar fältgrupp

en: Collapsed fieldset
sv: Hopfälld fältgrupp

en: Workflows
sv: Arbetsflöden

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
sv: Värdet för detta fält bestäms av funktionen %function och kan inte ändras.

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Transitions
sv: Övergångar

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Asc
sv: Stigande

en: From state
sv: Från läge

en: Master
sv: Huvud

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: Allowed values function
sv: Funktion för tillåtna värden

en: There is no @label yet.
sv: Det finns ingen @label ännu.

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat de ändringar du har gjort.

en: Workflow type
sv: Typ av arbetsflöde

en: Allowed value with label
sv: Tillåtet värde med etikett

en: Administer workflows
sv: Administrera arbetsflöden
