Workflow (2.1.8) - en to uk translation catalogue (97 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Language
uk: Мова

en: optional
uk: необов'язково

en: required
uk: обов’язкове

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Access
uk: Доступ

en: View
uk: Перегляд

en: hidden
uk: приховано

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: States
uk: Стани

en: User
uk: Користувач

en: Options
uk: Опції

en: Active
uk: Активно

en: Module
uk: Модуль

en: Delta
uk: Дельта

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Comment
uk: Коментар

en: Field name
uk: Назва поля

en: Count
uk: Лічильник

en: State
uk: Стан

en: By
uk: від

en: Cleanup
uk: Очищення

en: Role
uk: Роль

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Allowed values list
uk: Список дозволених значень

en: Machine readable name
uk: Машино-читебельна назва

en: Human readable name
uk: Людиносприйня́тна назва

en: Select list
uk: Список вибору

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Revert
uk: Відновити

en: Empty
uk: Порожньо

en: Add workflow
uk: Додати документообіг

en: Immediately
uk: Негайно

en: Add Workflow
uk: Додати документообіг

en: The workflow was updated.
uk: Документообіг оновлений.

en: Transition
uk: Перехід

en: Roles who can view posts in this state
uk: Ролі, які можуть переглядати повідомлення в цьому стані

en: Roles who can edit posts in this state
uk: Ролі, які можуть редагувати повідомлення в цьому стані

en: Roles who can delete posts in this state
uk: Ролі, які можуть видаляти повідомлення в цьому стані

en: Workflow State
uk: Стан документообігу

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Force transition
uk: Примусовий перехід

en: About
uk: Про модуль

en: Logger
uk: Лог

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: Current state
uk: Поточний стан

en: Unknown state
uk: Невідомий стан

en: Workflow state
uk: Робочий стан

en: Radio buttons
uk: Радіо-кнопки

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: label
uk: мітка

en: - Any -
uk: - Будь-який -

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: Created year
uk: Рік створення

en: Created month
uk: Місяць створення

en: Created day
uk: День створення

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Рік + місяць оновлення

en: Updated year
uk: Рік оновлення

en: Updated month
uk: Місяць оновлення

en: Updated day
uk: День оновлення

en: Updated week
uk: Тиждень оновлення

en: Workflow settings
uk: Налаштування виконуваних процесів

en: Access settings
uk: Налаштування доступу

en: Workflows
uk: Варіанти документообігу

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
uk: Значення цього поля визначається функцією %function і не може бути змінене.

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Transitions
uk: Переходи

en: - Select a value -
uk: - Виберіть значення -

en: At
uk: У

en: From state
uk: З стану

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: Allowed values function
uk: Дозволені значення функції

en: There is no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Briefly describe the changes you have made.
uk: Коротко опишіть внесені зміни.

en: Reassign
uk: Перепризначити

en: Workflow type
uk: Тип документообігу

en: Drop button
uk: Кнопка розкривання

en: Allowed value with label
uk: Дозволене значення з міткою

en: Administer workflows
uk: Адміністрування варіантів документообігу

en: To state
uk: До стану
