Workflow (2.2.2) - en to ja translation catalogue (145 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: content
ja: コンテンツ

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: required
ja: 必須

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Access
ja: アクセス

en: View
ja: ビュー

en: hidden
ja: 非表示

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: States
ja: 状態

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: (creation)
ja: (作成)

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Module
ja: モジュール

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment
ja: コメント

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Field name
ja: フィールド名

en: Count
ja: カウント

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Machine readable name
ja: コンピューターが扱える名前

en: Human readable name
ja: 人間が判別可能な名称

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: To get started, provide a name for your workflow. This name will be used as a label when the workflow status is shown during node editing.
ja: はじめにワークフローの名前を指定してください。ノードの編集中にワークフローの状態を表示する際のラベルとしてこの名前を使用します。

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
ja: 任意のワークフローを作成し、コンテンツタイプに割り当てることができるようになります。

en: Edit workflow
ja: ワークフローの編集

en: Add workflow
ja: ワークフローの追加

en: Add state
ja: 状態を追加

en: Delete State
ja: 状態の削除

en: Delete workflow
ja: ワークフローの削除

en: Immediately
ja: 即時

en: Schedule for state change at:
ja: 状態変更の予定:

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
ja: 24時間表記で (例: HH:MM) 時間を入力してください。時間が含まれていなければ、指定した日付の真夜中がデフォルトとなります。現在の時間:

en: A comment to put in the workflow log.
ja: ワークフローのログに追加するコメント。

en: Attempt to go to nonexistent transition (from %old to %new)
ja: 存在しない遷移の試み (%old から %new へ)

en: State of @type %node_title set to @state_name
ja: @type %node_title の状態を @state_name に設定しました

en: Unable to get current workflow state of node %nid.
ja: ノード %nid の現在のワークフローの状態を取得できません。

en: Add Workflow
ja: ワークフローの追加

en: The workflow was updated.
ja: ワークフローを更新しました。

en: Transition
ja: 遷移

en: %type: scheduled transition of %title.
ja: %type: %title の予定された遷移。

en: workflow
ja: ワークフロー

en: administer workflow
ja: ワークフローの管理

en: schedule workflow transitions
ja: ワークフローの遷移の予定立て

en: Roles who can view posts in this state
ja: この状態の記事を表示可能な役割

en: Roles who can edit posts in this state
ja: この状態の記事を編集可能な役割

en: Roles who can delete posts in this state
ja: この状態の記事を削除可能な役割

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Apply
ja: 適用

en: Node deleted
ja: ノードが削除されました

en: User %user not allowed to go from state %old to %new
ja: ユーザ %user は状態を %old から %new へ移行させることができません。

en: Transition vetoed by module.
ja: モジュールが遷移を拒否しました。

en: Change workflow state of post to next state
ja: 記事のワークフローの状態を次の状態へ変更

en: Change workflow state of post to new state
ja: 記事のワークフローの状態を新しい状態へ変更

en: Target state
ja: 対象の状態

en: Please select that state that should be assigned when this action runs.
ja: このアクションが実行される際に割り振られる状態を選択してください。

en: Force transition
ja: 遷移を強制

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
ja: このボックスにチェックがあれば、たとえワークフローの権限で許可されていなくても、新しい状態を割り当てることができます。

en: This message will be written into the workflow history log when the action runs. You may include the following variables: %state, %title
ja: アクションが実行されると、このメッセージをワークフローの履歴ログに書き込みます。以下の変数を含ませることができます: %state, %title

en: Action set %title to %state.
ja: アクションによって %title の状態が %state へと変更されました。

en: Previous state deleted
ja: 従来の状態が削除されました

en: Action %action has been unassigned.
ja: アクション %action の割り当てが解除されました。

en: When %type moves from %state to %target_state
ja: %type の状態が %state から %target_state へと移行した時

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Enter the name for a state in your workflow. For example, if you were doing a meal workflow it may include states like <em>shop</em>, <em>prepare</em>, <em>eat</em>, and <em>clean up</em>.
ja: ワークフローに含まれる状態の名前を入力してください。例えば、食事のワークフローを構築する場合、<em>買い物</em>そして<em>準備</em>、<em>食べる</em>、<em>片付け</em>といった状態が含まれるでしょう。

en: You are currently viewing the possible transitions to and from workflow states. The state is shown in the left column; the state to be moved to is to the right. For each transition, check the box next to the role(s) that may initiate the transition. For example, if only the "production editor" role may move a node from Review state to the Published state, check the box next to "production editor". The author role is built in and refers to the user who authored the node.
ja: ワークフローの状態に起こりうる遷移が現在表示されています。左の列に表示されている状態が移行する前のものです。以降先の状態がその右に表示されています。遷移ごとに、移行を行うことができる役割の横にあるボックスにチェックしてください。例えば、ノードの状態をReviewからPublishedへ移行することができる役割を「production editor」だけとする場合、「production editor」の隣にあるボックスにチェックを入れます。投稿者の役割はノードを投稿したユーザーが参照します。

en: Use this page to set actions to happen when transitions occur. To configure actions, use the <a href="@link">actions settings page</a>.
ja: 遷移発生時に起こるアクションをこのページで設定します。アクションの内容を設定するには、<a href="@link">アクション設定ページ</a>にて行ってください。

en: @node_title is scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
ja: !scheduled_date に @node_title の状態を %state_name へと移行する予定です。

en: @node_title scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
ja: !scheduled_date に @node_title の状態を %state_name へ移行する予定を立てました

en: Unable to get actions associated with a transition because the trigger module is not enabled.
ja: triggerモジュールが有効でないため、遷移に関連付けられたアクションを取得できません。

en: access workflow summary views
ja: ワークフローの概要へのアクセス

en: Current state
ja: 現在の状態

en: No state
ja: 状態無し

en: Unknown state
ja: 未知の状態

en: Workflow state
ja: ワークフローの状態

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Workflow settings
ja: ワークフローの設定

en: Access settings
ja: アクセスの設定

en: Workflows
ja: ワークフロー

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ja: このフィールドの値は、関数 %function で決められており、変更できません。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Transitions
ja: 推移

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Asc
ja: 昇順

en: From state
ja: 元の状態

en: Master
ja: マスター

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Update workflow
ja: ワークフローを更新

en: Allowed values function
ja: 利用可能な値の関数

en: There is no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Schedule for state change
ja: 状態変更のスケジュール

en: Workflow type
ja: ワークフロー・タイプ

en: Drop button
ja: 削除ボタン

en: Allowed value with label
ja: ラベル付きの利用可能な値

en: Administer workflows
ja: ワークフローの管理

en: To state
ja: 変更する状態
