Workflow (2.2.2) - en to nl translation catalogue (124 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: content
nl: inhoud

en: List
nl: Lijst

en: Language
nl: Taal

en: optional
nl: optioneel

en: required
nl: verplicht

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Message
nl: Bericht

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: hidden
nl: verborgen

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Options
nl: Opties

en: (creation)
nl: (aanmaak)

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Comment
nl: Reactie

en: Log message
nl: Logbericht

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Count
nl: Aantal

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: By
nl: Door

en: Role
nl: Rol

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Machine readable name
nl: Systeemnaam

en: Human readable name
nl: Leesbare naam

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Empty
nl: Leeg

en: To get started, provide a name for your workflow. This name will be used as a label when the workflow status is shown during node editing.
nl: Om te beginnen, geef een naam op voor uw workflow. Deze naam zal getoond worden als label wanneer de workflowstatus tijdens het bewerken van een node getoond wordt.

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
nl: Maakt het mogelijk om willekeurige workflows aan te maken en toe te kennen aan inhoudstypes.

en: Edit workflow
nl: Workflow wijzigen

en: Add workflow
nl: Workflow toevoegen

en: Add state
nl: Status toevoegen

en: Delete State
nl: Status verwijderen

en: Delete workflow
nl: Workflow verwijderen

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Schedule for state change at:
nl: Statuswijziging inplannen op:

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
nl: Gebruik het 24-uurformaat (UU:MM). Wanneer u geen uur invoert, dan gebruiken we middernacht van de ingestelde datum. Het huidige tijdstip is:

en: Add Workflow
nl: Workflow toevoegen

en: The workflow was updated.
nl: De workflow is bijgewerkt.

en: Transition
nl: Overgang

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Apply
nl: Toepassen

en: Change workflow state of post to new state
nl: Verander berichtstatus naar nieuwe status

en: Target state
nl: Doelstatus

en: Please select that state that should be assigned when this action runs.
nl: Selecteer de staat die u wil toewijzen.

en: Force transition
nl: Wijziging afdwingen

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
nl: De nieuwe staat zal toegewezen worden, zelfs wanneer de workflow-rechten het niet toestaan.

en: This message will be written into the workflow history log when the action runs. You may include the following variables: %state, %title
nl: Dit bericht zal in de workflow geschiedenis komen. U kan deze variabelen gebruiken: %state, %title

en: Action set %title to %state.
nl: Actie verander %title naar %state.

en: Action %action has been unassigned.
nl: Actie %action is niet toegewezen

en: About
nl: Over

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Current state
nl: Huidige status

en: Workflow state
nl: Workflowstatus

en: Radio buttons
nl: Keuzeopties

en: Additional settings
nl: Aanvullende instellingen

en: Scheduled
nl: Gepland

en: - Any -
nl: - Elk -

en: Created year + month
nl: Aangemaakt jaar + maand

en: Created year
nl: Jaar van aanmaak

en: Created month
nl: Maand van aanmaak

en: Created day
nl: Dag van aanmaak

en: Created week
nl: Week van aanmaak

en: Updated year + month
nl: Jaar en maand van wijziging

en: Updated year
nl: Jaar van wijziging

en: Updated month
nl: Maand van wijziging

en: Updated day
nl: Dag van wijziging

en: Updated week
nl: Week van wijziging

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Workflow settings
nl: Workflow-instellingen

en: Access settings
nl: Toegangsinstellingen

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
nl: De waarde van dit veld wordt bepaald door de %function functie en mag niet veranderd worden.

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Transitions
nl: Overgangen

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: At
nl: Op

en: Asc
nl: Oplopend

en: From state
nl: Van status

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).

en: Allowed values function
nl: Toegestane waarden-functie

en: There is no @label yet.
nl: Er is nog geen @label.

en: Briefly describe the changes you have made.
nl: Beschrijf de wijzigingen die u heeft aangebracht in het kort.

en: Reassign
nl: Opnieuw toewijzen

en: This field stores Workflow values for a certain Workflow type from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Publishing': 1 => unpublished, 2 => draft, 3 => published.
nl: In dit veld worden de toegestane waardes van een workflow-type opgeslagen als 'waarde => label' paren, bijv. 'Publishing': 1 => unpublished, 2 => draft, 3 => published.

en: Workflow type
nl: Workflow-type

en: Workflow state label
nl: Workflow-statuslabel

en: Drop button
nl: Selectieknop

en: Workflow transitions
nl: Workflow overgangen

en: Allowed value with label
nl: Toegestane waarde met label

en: Administer workflows
nl: Workflow beheren

en: Choose the Workflow type. Maintain workflows
             <a href=":url">here</a>.
nl: Kies het Workflow-type.
             <a href=":url">Workflows beheren</a>.

en: Workflow permissions
nl: Workflow-rechten

en: Workflow Type
nl: Workflow-type

en: The workflow type the transition relates to.
nl: Het workflow-type voor deze overgang.

en: The entity language code.
nl: De taalcode van de entiteit.

en: To state
nl: Doel-status

en: Workflow types
nl: Workflow-types
