Workflow (2.2.2) - en to tr translation catalogue (97 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: content
tr: içerik

en: List
tr: Liste

en: Language
tr: Dil

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: required
tr: gerekli

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: hidden
tr: gizli

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: States
tr: Durumlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Module
tr: Modül

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Field name
tr: Alan adı

en: Count
tr: Sayaç

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: By
tr: Yazar:

en: Role
tr: Rol

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Machine readable name
tr: Makina tarafından okunabilir ad

en: Human readable name
tr: İnsan tarafından okunabilir ad

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Revert
tr: Geri al

en: Empty
tr: Boş

en: Add workflow
tr: İş akışı ekle

en: Add state
tr: Durum ekle

en: Immediately
tr: Anında

en: Transition
tr: Geçiş

en: workflow
tr: iş akışı

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Apply
tr: Uygula

en: Action %action has been unassigned.
tr: %action eyleminin ataması kaldırıldı.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Current state
tr: Şimdiki durum

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Workflow settings
tr: İş akışı ayarları

en: Workflows
tr: İş akışları

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
tr: Bu alanın değeri %function işleviyle belirlenir ve değiştirilemez.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Transitions
tr: Geçişler

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Allowed values function
tr: İzin verilen değerler işlevi

en: There is no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: Workflow type
tr: İş akışı tipi

en: Drop button
tr: Açılır liste

en: Allowed value with label
tr: Etiket ile izin verilen değer

en: Administer workflows
tr: İş akışlarını yönet
