Workflow (8.x-1.2) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Forms
it: Form

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Language
it: Lingua

en: required
it: obbligatorio

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: hidden
it: nascosto

en: States
it: Stati

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Module
it: Modulo

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Comment
it: Commento

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Field name
it: Nome del campo

en: Count
it: Numero

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: By
it: Da

en: Cleanup
it: Ripulitura

en: Role
it: Ruolo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Revert
it: Ripristina

en: updated content
it: contenuto aggiornato

en: Add workflow
it: Aggiungi workflow

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: label
it: etichetta

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Workflow settings
it: Impostazioni del flusso di lavoro

en: Workflows
it: Workflow

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Transitions
it: Transizioni

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: From state
it: Dallo stato

en: Master
it: Principale

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: Allowed values function
it: Funzione per valori consentiti

en: There is no @label yet.
it: Non esiste ancora @label.

en: Allowed value with label
it: Valore consentito con etichetta
