Workflow (8.x-1.6) - en to ru translation catalogue (98 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Value
ru: Значение

en: Language
ru: Язык

en: optional
ru: опционально

en: required
ru: обязательно

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Schedule
ru: Расписание

en: Time
ru: Время

en: Access
ru: Доступ

en: View
ru: Просмотр

en: hidden
ru: скрыто

en: Timestamp
ru: Время

en: States
ru: Состояния

en: User
ru: Пользователь

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Options
ru: Настройки

en: Active
ru: Активно

en: Module
ru: Модуль

en: Delta
ru: Дельта

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Comment
ru: Комментарий

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Field name
ru: Имя поля

en: Count
ru: Количество

en: Watchdog
ru: Журнал

en: State
ru: Состояние

en: By
ru: Автор:

en: Cleanup
ru: Очистка

en: Role
ru: Роль

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Select list
ru: Список выбора

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Revert
ru: Вернуть

en: Empty
ru: Пусто

en: updated content
ru: обновленное содержимое

en: Add workflow
ru: Добавить документооборот

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Add Workflow
ru: Добавить документооборот

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
ru: Пожалуйста, предоставьте автору материала разрешение для перехода из состояния %creation по крайней мере в одно из состояний!

en: The workflow was updated.
ru: Документооборот обновлен.

en: Roles who can view posts in this state
ru: Роли, которые могут просматривать сообщения в этом состоянии

en: Roles who can edit posts in this state
ru: Роли, которые могут редактировать сообщения в этом состоянии

en: Roles who can delete posts in this state
ru: Роли, которые могут удалять сообщения в этом состоянии

en: Workflow State
ru: Состояние документооборота

en: Force transition
ru: Принудительный переход

en: About
ru: Информация

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Workflow state
ru: Состояние рабочего процесса

en: Radio buttons
ru: Радиокнопки

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: label
ru: метка

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: Created year
ru: Год создания

en: Created month
ru: Месяц создания

en: Created day
ru: День создания

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Год обновления

en: Updated month
ru: Месяц обновления

en: Updated day
ru: День обновления

en: Updated week
ru: Неделя обновления

en: Workflow settings
ru: Настройки документооборота

en: Access settings
ru: Настройки доступа

en: Collapsed fieldset
ru: Сворачиваемый набор полей

en: Workflows
ru: Рабочие процессы

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Transitions
ru: Переходы

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: From state
ru: Из состояния

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: Allowed values function
ru: Разрешённые значения функции

en: There is no @label yet.
ru: @label ещё нет.

en: Briefly describe the changes you have made.
ru: Кратко опишите внесённые вами изменения.

en: Reassign
ru: Переназначить

en: Workflow type
ru: Тип рабочего процесса

en: Transition from
ru: Переход из

en: Drop button
ru: Раскрывающаяся кнопка

en: Allowed value with label
ru: Разрешённое значение с меткой

en: Administer workflows
ru: Администрирование рабочих процессов

en: Transition to
ru: Переход в

en: To state
ru: В состояние
