Worldmap (1.0.0-beta2) - en to is translation catalogue (142 entries)

en: Settings
is: Stillingar

en: Egypt
is: Egyptaland

en: Namibia
is: Namibía

en: Israel
is: Ísrael

en: Palestine
is: Palestína

en: Iran
is: Íran

en: New Zealand
is: Nýja Sjáland

en: Cuba
is: Kúba

en: Brazil
is: Brasilía

en: Chile
is: Chíle

en: Paraguay
is: Paragvæ

en: Jamaica
is: Jamaíka

en: Libya
is: Líbía

en: Poland
is: Pólland

en: Portugal
is: Portúgal

en: Turkey
is: Tyrkland

en: Germany
is: Þýskaland

en: Afghanistan
is: Afganistan

en: Albania
is: Albanía

en: Algeria
is: Algería

en: Angola
is: Angóla

en: Argentina
is: Argentína

en: Armenia
is: Armenía

en: Aruba
is: Arúba

en: Australia
is: Ástralía

en: Austria
is: Austurríki

en: Azerbaijan
is: Aserbaídsjan

en: Belarus
is: Hvíta-Rússland

en: Belgium
is: Belgía

en: Belize
is: Belís

en: Benin
is: Benín

en: Bermuda
is: Bermúda

en: Bhutan
is: Bútan

en: Bolivia
is: Bólivía

en: Botswana
is: Botsvana

en: Bulgaria
is: Búlgaría

en: Burkina Faso
is: Búrkína Fasó

en: Burundi
is: Búrúndí

en: Cambodia
is: Kambódía

en: Cameroon
is: Kamerún

en: Canada
is: Kanada

en: Central African Republic
is: Mið-Afríkulýðveldið

en: China
is: Kína

en: Colombia
is: Kólumbía

en: Costa Rica
is: Kosta Ríka

en: Cyprus
is: Kýpur

en: Denmark
is: Danmörk

en: Dominica
is: Dóminíka

en: Ecuador
is: Ekvador

en: Eritrea
is: Erítrea

en: Estonia
is: Eistland

en: Ethiopia
is: Eþíópía

en: Finland
is: Finnland

en: France
is: Frakkland

en: Gambia
is: Gambía

en: Georgia
is: Georgía

en: Ghana
is: Gana

en: Greece
is: Grikkland

en: Greenland
is: Grænland

en: Guatemala
is: Gvatemala

en: Guinea
is: Gínea

en: Guinea-Bissau
is: Gínea-Bissá

en: Haiti
is: Haítí

en: Honduras
is: Hondúras

en: Hungary
is: Ungverjaland

en: Iceland
is: Ísland

en: India
is: Indland

en: Indonesia
is: Indónesía

en: Iraq
is: Írak

en: Ireland
is: Írland

en: Italy
is: Ítalía

en: Jordan
is: Jórdanía

en: Kazakhstan
is: Kasakstan

en: Kenya
is: Kenía

en: Kuwait
is: Kúveit

en: Kyrgyzstan
is: Kirgisistan

en: Latvia
is: Lettland

en: Lebanon
is: Líbanon

en: Lesotho
is: Lesótó

en: Liberia
is: Líbería

en: Lithuania
is: Litháen

en: Luxembourg
is: Lúxemborg

en: Madagascar
is: Madagaskar

en: Malaysia
is: Malasía

en: Mali
is: Malí

en: Martinique
is: Martiník

en: Mauritania
is: Máritanía

en: Mexico
is: Mexíkó

en: Moldova
is: Moldóvía

en: Mongolia
is: Mongólía

en: Morocco
is: Marokkó

en: Mozambique
is: Mósambík

en: Nauru
is: Nárú

en: Netherlands
is: Holland

en: Niger
is: Níger

en: Nigeria
is: Nígería

en: Norway
is: Noregur

en: Oman
is: Óman

en: Peru
is: Perú

en: Philippines
is: Filippseyjar

en: Puerto Rico
is: Púertó Ríkó

en: Qatar
is: Katar

en: Romania
is: Rúmenía

en: Russia
is: Rússland

en: Rwanda
is: Rúanda

en: Saudi Arabia
is: Sádi Arabía

en: Seychelles
is: Seychelles-eyjar

en: Sierra Leone
is: Síerra Leóne

en: Slovakia
is: Slóvakía

en: Slovenia
is: Slóvenía

en: Somalia
is: Sómalía

en: South Africa
is: Suður Afríka

en: Spain
is: Spánn

en: Sri Lanka
is: Srí Lanka

en: Sudan
is: Súdan

en: Suriname
is: Súrínam

en: Sweden
is: Svíþjóð

en: Switzerland
is: Sviss

en: Syria
is: Sýrland

en: Tanzania
is: Tansanía

en: Togo
is: Tógó

en: Trinidad and Tobago
is: Trínidad og Tóbagó

en: Tunisia
is: Túnis

en: Turkmenistan
is: Túrkmenistan

en: Uganda
is: Úganda

en: Ukraine
is: Úkraína

en: United Arab Emirates
is: Sameinuðu furstadæmin

en: United Kingdom
is: Bretland

en: United States
is: Bandaríkin

en: Uruguay
is: Úrúgvæ

en: Uzbekistan
is: Úsbekistan

en: Vanuatu
is: Vanuatú

en: Venezuela
is: Venesúela

en: Yemen
is: Jemen

en: Zimbabwe
is: Simbabve

en: Fiji
is: Fíjí

en: Vietnam
is: Víetnam

en: Croatia
is: Króatía

en: Macedonia
is: Makedónía

en: Montenegro
is: Svartfjallaland

en: Serbia
is: Serbía

en: South Sudan
is: Suður Súdan
