Wordpress to Drupal Migrate (1.1.3) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Title
de: Titel

en: Content
de: Inhalt

en: Username
de: Benutzername

en: Email address
de: E-Mail-Adresse

en: Categories
de: Kategorien

en: Password
de: Passwort

en: Import
de: Importieren

en: Link target
de: Link-Ziel

en: Total
de: Gesamt

en: Imported
de: Importiert

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Comment ID
de: Kommentar-ID

en: Term ID
de: Begriff-ID

en: Term name
de: Begriffsname

en: Configuration
de: Konfiguration

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: Term description
de: Begriffsbeschreibung

en: Operation
de: Aktion

en: Created date
de: Erstellungsdatum

en: Display name
de: Anzeigenname

en: Approval status
de: Genehmigungsstatus

en: Excerpt
de: Auszug

en: User status
de: Benutzerstatus

en: Website URL
de: Adresse der Website

en: Database Name
de: Name der Datenbank

en: Usage
de: Verwendung

en: Execute
de: Ausführen

en: Modified date
de: Änderungsdatum

en: About
de: Über

en: MIME type
de: MIME-Typ

en: Alt text
de: Alternativer Text

en: Custom URL
de: Benutzerdefinierte URL

en: Author email
de: E-Mail des Autors

en: Author ID
de: Autor-ID

en: Author name
de: Name des Autors

en: Test Connection
de: Verbindung testen

en: Slug
de: Titelform

en: Registration date
de: Registrierungsdatum

en: Media Settings
de: Medien-Einstellungen

en: Author URL
de: URL des Autors

en: Post ID
de: Beitrags-ID

en: Post type
de: Beitragstyp

en: Menu order
de: Menüreihenfolge

en: Unprocessed
de: Nicht verarbeitet

en: Media ID
de: Medien-ID

en: Update existing records
de: Vorhandene Datensätze aktualisieren
