WebTotem Security (1.1.2) - en to ru translation catalogue (332 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Type
ru: Тип

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Action
ru: Действие

en: Download
ru: Скачать

en: File
ru: Файл

en: Date
ru: Дата

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Country
ru: Страна

en: No data
ru: Нет данных

en: Settings
ru: Настройки

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Time
ru: Время

en: Modules
ru: Модули

en: Total
ru: Итого

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Continue
ru: Продолжить

en: Error
ru: Ошибка

en: Active
ru: Активно

en: Year
ru: Год

en: General information
ru: Общая информация

en: Location
ru: Место

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Up
ru: Вверх

en: Performance
ru: Производительность

en: RAM
ru: ОЗУ

en: Send
ru: Отправить

en: Inactive
ru: Неактивно

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: Май

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: Security
ru: Безопасность

en: Install
ru: Установить

en: Down
ru: Вниз

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Close
ru: Закрыть

en: Expires
ru: Истекает

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Modified
ru: Изменено

en: Port
ru: Порт

en: Pending
ru: В ожидании

en: Clear
ru: Очистить

en: Expired
ru: Истекшие

en: Deleted
ru: Удалено

en: Choose modules
ru: Выберите модули

en: year
ru: год

en: Jan
ru: янв

en: Feb
ru: фев

en: Mar
ru: мар

en: Apr
ru: апр

en: Jun
ru: июн

en: Jul
ru: июл

en: Aug
ru: авг

en: Sep
ru: сен

en: Oct
ru: окт

en: Nov
ru: ноя

en: Dec
ru: дек

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Info
ru: Инфо

en: Clean
ru: Чистый

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Scoring
ru: Оценка

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Installed
ru: Установлено

en: Availability
ru: Доступность

en: Changed
ru: Изменение

en: Failed
ru: Не удалось

en: New
ru: Новое

en: Information
ru: Информация

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Permission
ru: Право доступа

en: Use
ru: Использовать

en: Available
ru: Доступно

en: Free
ru: Свободно

en: About
ru: Информация

en: Reports
ru: Отчёты

en: Rescan
ru: Повторное сканирование

en: Report settings
ru: Настройки отчётов

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Please wait
ru: Пожалуйста, подождите

en: 1 month | @count months
ru[0]: @count месяц
ru[1]: @count месяца
ru[2]: @count[2] месяцев

en: Unsupported
ru: Не поддерживается

en: Uses
ru: Использование

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Antivirus
ru: Антивирус

en: Date added
ru: Дата добавления

en: Working
ru: В работе

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Firewall
ru: Брандмауэр

en: Critical
ru: Критический

en: Expiry date
ru: Истечение срока

en: Show more
ru: Подробнее

en: Generate report
ru: Сгенерировать отчёт

en: Ports
ru: Порты

en: Report data
ru: Дата отчёта

en: Changed files
ru: Изменённые файлы

en: All modules
ru: Все модули

en: Monitoring
ru: Монитор

en: Module settings
ru: Настройки модулей

en: Connected
ru: Подключено

en: Login attempts
ru: Попытки входа

en: Add IP
ru: Добавить IP

en: UPDATE
ru: ОБНОВИТЬ

en: Days left
ru: Дней осталось

en: Reputation
ru: Репутация

en: Server status
ru: Статус сервера

en: Allow list
ru: Разрешённые

en: Deny list
ru: Заблокированные

en: Select Date
ru: Выбрать дату

en: Issue date
ru: Выпущен

en: Not registered
ru: Не зарегистрирован

en: All rights reserved
ru: Все права защищены

en: Detected
ru: Обнаружен

en: Generate new report
ru: Создать новый отчёт

en: Quarantine
ru: Карантин

en: New files
ru: Новые файлы

en: Technologies
ru: Технологии

en: Installing
ru: Идёт установка

en: Scanned
ru: Сканирован

en: Downtime
ru: Время простоя

en: Not blocked
ru: Не заблокирован

en: Scanning
ru: Сканирование

en: The WebTotem Security module for Drupal monitors websites and prevents website attacks with the help of special internal and external utilities. For an extensive listing of these utilities see the <a href=":project">WebTotem Security</a> project site.
ru: Модуль WebTotem Security для Drupal отслеживает веб-сайты и предотвращает атаки на веб-сайты с помощью специальных внутренних и внешних утилит. Подробный список этих утилит см. на сайте проекта <a href=":project">WebTotem Security</a>.

en: Configuring WebTotem Security
ru: Настройка WebTotem Security

en: All settings for this module can be found on the <a href=":wt_settings">WebTotem Security settings</a> page.
ru: Все параметры этого модуля можно найти на странице <a href=":wt_settings">Параметры безопасности WebTotem</a>.

en: Activation of the WebTotem Security
ru: Активация WebTotem Security

en: Activation of this module can be found on the <a href=":wt_activation">activation</a> page.
ru: Активация этого модуля доступна на странице <a href=":wt_activation">Активация</a>.

en: Increase the security of your website.
ru: Повысьте безопасность веб-сайта.

en: Web Totem settings
ru: Web Totem настройки

en: Manage Web Totem settings.
ru: Управление параметрами Web Totem

en: Web Totem information.
ru: Web Totem информация

en: Administer WebTotem
ru: Управление WebTotem

en: Configure security features of your Drupal site.
ru: Настройте функции безопасности сайта Drupal.

en: Skip the firewall check
ru: Пропустить проверку файрволом

en: Skip the firewall check for this user.
ru: Пропустить проверку файрволом для этого пользователя.

en: WebTotem activation
ru: Активация WebTotem

en: WebTotem main page
ru: Главная страница WebTotem

en: WebTotem firewall page
ru: Страница файрвола WebTotem

en: WebTotem antivirus page
ru: Страница антивируса WebTotem

en: WebTotem reports page
ru: Страница отчётов WebTotem

en: WebTotem information links
ru: Информационные ссылки WebTotem

en: WebTotem Settings
ru: Настройки WebTotem

en: Chart Ajax Link
ru: Ajax для графиков

en: Lazy Load Ajax Link
ru: Ajax для подгрузки данных

en: Ignore ports
ru: Игнорируемые порты

en: Quarantine ajax
ru: Карантин ajax

en: Antivirus ajax
ru: Антивирус ajax

en: Reports ajax
ru: Отчеты ajax

en: Reinstall agents ajax
ru: Переустановка агентов ajax

en: Remove ajax
ru: Удаление ajax

en: Agents installation progress ajax
ru: Процесс установки агентов ajax

en: Reload page data with ajax
ru: Перезагрузить данные страницы с помощью ajax

en: Change theme mode
ru: Изменить режим темы

en: Set time zone offset
ru: Установить смещение часового пояса

en: ms.
ru: мс.

en: Firewall activity
ru: Файрвол активность

en: Server resources
ru: Ресурсы сервера

en: Scanned files
ru: Отсканированные файлы

en: Deleted files
ru: Удалённые файлы

en: Infected files
ru: Заражённые файлы

en: Permissions changed
ru: Разрешения изменены

en: Module is activated
ru: Модуль активирован

en: Module is not activated
ru: Модуль не активирован

en: Your current API key is :
ru: Текущий ключ API:

en: API Key Activation
ru: Активация ключа API

en: ACTIVATE
ru: АКТИВИРОВАТЬ

en: Type port number
ru: Введите номер порта

en: Report generation error
ru: Ошибка формирования отчета

en: The report was successfully generated
ru: Отчёт успешно сформирован

en: Type IPv4 or IPv6 address or a mask (104.122.249.38 or 104.122.*.*)
ru: Введите IPv4 или IPv6-адрес или маску (104.122.249.38 или 104.122.*.*)

en: Add URL
ru: Добавить URL

en: Example: 104.122.249.38, 104.122.249.39
ru: Пример: 104.122.249.38, 104.122.249.39

en: Add IP list
ru: Добавить список IP-адресов

en: Your changes have been applied successfully.
ru: Ваши изменения были успешно применены.

en: IP addresses success added
ru: Успешно добавлены IP-адреса

en: Incorrect IP addresses
ru: Неверно указаны IP адреса

en: Check @path folder permissions
ru: Проверьте разрешения для папки @path

en: Agent manager have been successfully installed
ru: Менеджер агентов успешно установлен

en: Check root folder permissions
ru: Проверьте права доступа к корневой папке

en: Error generating the agent manager file.
ru: Ошибка при создании файла менеджера агента.

en: Limit of adding sites exceeded.
ru: Превышен лимит добавления сайтов.

en: Token expired.
ru: Срок действия токена истёк.

en: A user with this email already exists.
ru: Пользователь с таким email уще существует.

en: Duplicate host
ru: Дублирование домена

en: Invalid Domain Name
ru: Неправильный формат домена

en: Everything is OK
ru: Всё хорошо

en: Expires today
ru: Истекает сегодня

en: Infected
ru: Инфицирован

en: Deface
ru: Дефейс

en: Open ports
ru: Открытые порты

en: Attacks detected
ru: Обнаружена атака

en: Signature found
ru: Обнаружена сигнатура

en: File changes
ru: Изменения в файлах

en: No cert
ru: Нет сертификата

en: Need to install
ru: Не установлен

en: In quarantine
ru: В карантине

en: <b>Invalid</b> -The certificate is invalid. Please, make sure that relevant certificate details filled correctly.
ru: <b>Недействительный</b> - Сертификат недействителен. Пожалуйста, убедитесь, что соответствующие данные сертификата заполнены правильно.

en: <b>Expired</b> - The certificate has expired. Connection is not secure. Please, renew it.
ru: <b>Истёк</b> - Срок действия сертификата истек. Соединение не является безопасным. Пожалуйста, продлите его.

en: <b>Expires</b> - The certificate expires soon. Please, take actions.
ru: <b>Истекает</b> - Срок действия сертификата скоро истечёт. Пожалуйста, примите меры.

en: <b>Expires today</b> - The certificate expires today. Please, take actions.
ru: <b>Заканчивается сегодня</b> - Срок действия сертификата истекает сегодня. Пожалуйста, примите меры.

en: <b>Error</b> - Something went wrong. Please, contact us, we'll fix the problem.
ru: <b>Ошибка</b> - Что-то пошло не так. Пожалуйста, свяжитесь с нами, мы решим эту проблему.

en: <b>Pending</b> - System processes your website. Data will be available soon.
ru: <b>Проверяется</b> - Система обрабатывает ваш сайт. Данные будут доступны в ближайшее время.

en: <b>Pause</b> - The module is paused.
ru: <b>Пауза</b> - Модуль находится в режиме паузы.

en: <b>Everything is OK</b> - Nothing to worry about. Everything is alright.
ru: <b>Всё ОК</b> - Не о чем беспокоиться. Всё в порядке.

en: <b>Deface</b> - Website hacked. Please, contact us, we'll fix the problem.
ru: <b>Дефейс</b> - Сайт взломан. Пожалуйста, свяжитесь с нами, мы решим эту проблему.

en: <b>Open ports</b> - Open ports detected. Your website is vulnerable to attacks.
ru: <b>Открытый</b> - Обнаружены открытые порты. Ваш сайт уязвим для атак.

en: <b>Blocked</b> - The module is blocked due to billing issues.
ru: <b>Заблокирован</b> - Модуль заблокирован из-за проблем с выставлением счетов.

en: <b>No cert</b> - You don't have SSL certificate. We recommend you to install it for security concerns.
ru: <b>Нет сертификата</b> - У вас нет SSL-сертификата. Мы рекомендуем вам установить его по соображениям безопасности.

en: <b>Down</b> - The website is not available for visitors.
ru: <b>Не работает</b> - Сайт недоступен для посетителей.

en: <b>Up</b> - The website is available for visitors.
ru: <b>Работает</b> - Сайт доступен для посетителей.

en: <b>Infected</b> - The website site is blacklisted and may have infected files. Please, check antivirus module.
ru: '<b>Инфицирован</b> - Сайт занесён в чёрный список и может содержать заражённые файлы. Пожалуйста, проверьте антивирусный модуль.

en: Availability log
ru: Журнал доступности

en: Deface log
ru: Журнал дефейсов

en: Port log
ru: Журнал портов

en: Reputation log
ru: Журнал репутации

en: Evaluation log
ru: Журнал оценки

en: Antivirus log
ru: Журнал антивируса

en: Firewall log
ru: Журнал файрвола

en: Don't worry, your reputation is good
ru: Не волнуйтесь, у вас хорошая репутация

en: Oh, your reputation is bad
ru: Упс, у вашего сайта плохая репутация

en: Information is being updated
ru: Информация обновляется

en: Blocked IP
ru: Заблокирован IP

en: Failed to install Agent Manager
ru: Не удалось установить менеджер агентов

en: Failed to install
ru: Не удалось установить

en: Agent manager installation
ru: Установка менеджера агентов

en: No IP address here
ru: Список IP адресов пуст

en: URL address
ru: URL Адрес

en: No URL address here
ru: Список URL адресов пуст

en: Permissions or access rights has been modified
ru: Разрешения или права доступа были изменены

en: Move to quarantine
ru: Добавить в карантин

en: Has no action ready yet
ru: Нет готовых действий

en: Last scan
ru: Последнее сканирование

en: Shows permissions or access rights configurations.
ru: Показывает настройки разрешений или прав доступа.

en: Need more support
ru: Нужна дополнительная поддержка

en: Let's talk!
ru: Давайте обсудим!

en: Attack map
ru: Карта атак

en: Oh...Your module is not working
ru: Ох... Ваш модуль не работает

en: Your module is not activated or your subscription plan is expired
ru: Ваш модуль не активирован или срок действия вашей подписки истёк

en: Go to settings page
ru: Перейти в настройки

en: Firewall needs up to 2 days to finish training
ru: Файрволу требуется до 2 дней, чтобы закончить обучение

en: Attacks
ru: Атаки

en: Type/IP
ru: Тип/IP

en: Attack location
ru: Расположение атаки

en: Your best friend in cybersecurity world
ru: Ваш лучший друг в мире кибербезопасности

en: Help center
ru: Справочный центр

en: Our tools
ru: Наши инструменты

en: Description of statuses
ru: Описание статусов

en: Activate the module
ru: Активация модуля

en: SSL module
ru: Модуль SSL

en: Displays the status of the SSL Certificate.
ru: Отображает состояние SSL - сертификата.

en: Availability module
ru: Модуль доступности

en: Check the performance of your site every minute. Stay informed about the problems of accessibility of the site instantly using any available types of notifications: SMS, Email, Telegram, Slack and many others.
ru: Проверяйте производительность вашего сайта каждую минуту. Будьте в курсе проблем доступности сайта мгновенно, используя любые доступные типы уведомлений: SMS, Email, Telegram, Slack и многие другие.

en: Last test
ru: Проверен

en: Reputation module
ru: Модуль репутации

en: Checks website entries in 60+ blacklisting authorities.
ru: Проверяет записи веб-сайтов в более чем 60 органах черного списка.

en: Deny lists entries
ru: Записи в чёрных списках

en: Port scanner deny list
ru: Список игнорируемых портов

en: Restore file
ru: Восстановить

en: Files in quarantine
ru: Файлов в карантине

en: Select report period
ru: Выберите период отчёта

en: Generated time
ru: Время формирования

en: Port scanner
ru: Сканер портов

en: Detects open ports on the server. Potentially, open ports can be dangerous and used by hackers.
ru: Обнаруживает открытые порты на сервере. Открытые порты могут быть потенциально опасны и использоваться хакерами.

en: Deface scanner
ru: Дефейс сканер

en: Tracks the possible hacker attack with the main page substitution.
ru: Отслеживает возможную хакерскую атаку с подстановкой главной страницы.

en: Found words
ru: Найденые слова

en: DISC USAGE
ru: ЖЁСТКИЙ ДИСК

en: Disc usage
ru: Использование жёсткого диска

en: Shows the Disc load and its accessible memory.
ru: Показывает загрузку диска и доступную ему память.

en: Need more support?
ru: Нужна дополнительная поддержка?

en: Overall Security Grade
ru: Общий уровень безопасности

en: Scoring module
ru: Модуль оценки сайта

en: Assesses overall site security, identifies vulnerabilities, misconfigurations, and data leak, as well as gives recommendations for their elimination.
ru: Оценивает общую безопасность сайта, выявляет уязвимости, неправильные конфигурации и утечки данных, а также дает рекомендации по их устранению.

en: Tested on
ru: Протестировано

en: Server Ip
ru: IP-адрес сервера

en: Full scoring
ru: Полная оценка

en: CPU Load average
ru: Средняя нагрузка на ЦПУ

en: Shows the CPU load
ru: Показывает загрузку процессора

en: Random access memory
ru: Оперативная память

en: Shows the RAM load
ru: Показывает нагрузку на ОЗУ

en: If you do not need any module, then you can disable it
ru: Если вам не нужен какой-либо модуль, то вы можете отключить его

en: Availability/SSL
ru: Доступность/SSL

en: IP lists configuration
ru: Конфигурация IP списков

en: URL Allow list
ru: Список разрешённых URL

en: Multi-adding IP
ru: Добавить IP списком

en: Send me notifications on e-mail
ru: Присылайте мне уведомления по e-mail

en: Agent installation
ru: Установка агентов

en: If you have any problems with our agent, we advise you to reinstall it
ru: Если у вас возникли какие-либо проблемы с нашим агентом, мы советуем вам переустановить его

en: Reinstall agents
ru: Переустановить агенты

en: Firewall configuration
ru: Конфигурация файрвола

en: DoS limits
ru: DoS лимит

en: Limits the number of requests per minute from an IP address.
ru: Ограничивает количество запросов в минуту с IP-адреса.

en: Limits the number of login attempts per minute.
ru: Ограничивает количество попыток входа в минуту.

en: This option protects you from hackers detected on other websites connected to our global defence network.
ru: Эта опция защищает вас от хакеров, обнаруженных на других сайтах, подключенных к нашей глобальной оборонной сети.

en: How to use?
ru: Как пользоваться?

en: If you want to add several IP addresses at once, you can add the address separated by commas.
ru: Если требуется добавить несколько IP-адресов одновременно, можно добавить адрес, разделенный запятыми.

en: We are still crawling your site
ru: Мы проверяем ваш сайт

en: Some scanning data for %s may be deleted.
ru: Некоторые данные сканирования для %s могут быть удалены.

en: Failed to add the site to the WebTotem platform.
ru: Не удалось добавить сайт на платформу WebTotem.

en: Suspicious events
ru: Подозрительные события

en: Suspicious event - any event, either blocked or non blocked because of being low risk, with a sign of a malicious request.
ru: Подозрительное событие — любое событие, как заблокированное, так и не заблокированное из-за низкой степени риска, с признаком вредоносного запроса.

en: Blocked - a suspicious event, found to be critical enough to get blocked.
ru: Заблокировано - подозрительное событие, признанное достаточно критичным для блокировки.

en: Low risk
ru: Низкий риск

en: Low risk - a suspicious event with a feature of a malicious request yet not critical enough to get blocked.
ru: Низкий риск - подозрительное событие с признаками вредоносного запроса, но недостаточно критичное для блокировки.

en: Antivirus ajax filter
ru: Антивирус ajax-фильтр

en: Displays critical data about web-server usage.
            A large load on a server can slow down the website performance.
ru: Отображает важные данные об использовании веб-сервера.
    Большая нагрузка на сервер может снизить производительность веб-сайта.
