Web Experience Toolkit (4.4.2) - en to nl translation catalogue (155 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: Homepage
nl: Homepagina

en: Version
nl: Versie

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Image
nl: Afbeelding

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Add
nl: Toevoegen

en: Path
nl: Pad

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Layout
nl: Lay-out

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Upload
nl: Uploaden

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Continue
nl: Doorgaan

en: All
nl: Alle

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Embedded
nl: Ingebed

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Desc
nl: Aflopend

en: Members
nl: Leden

en: Front Page
nl: Voorpagina

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: All files
nl: Alle bestanden

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Group members
nl: Groepsleden

en: File Upload
nl: Bestandsupload

en: French
nl: Frans

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Fade
nl: Vervaag

en: Slide
nl: Schuiven

en: Add Content
nl: Inhoud toevoegen

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Edit member
nl: Lid bewerken

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Webform
nl: Formulier

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Blocks
nl: Blokken

en: Menus
nl: Menu's

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

en: Administrator
nl: Beheerder

en: My account
nl: Mijn account

en: Book navigation
nl: Boeknavigatie

en: Edit node
nl: Node bewerken

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Search content
nl: Inhoud doorzoeken

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: About
nl: Over

en: Delete node
nl: Node verwijderen

en: and
nl: en

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Creator
nl: Maker

en: Delete relation
nl: Relatie verwijderen

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Bundle
nl: Bundel

en: Full width
nl: Volledige breedte

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Group nodes
nl: Groepsnodes

en: Internal
nl: Interne

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Search block
nl: Zoekblok

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Log Out
nl: Uitloggen

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Group type
nl: Groepstype

en: Allowed media types
nl: Toegestane mediatypes

en: Media browser
nl: Mediabrowser

en: Transition type
nl: Overgangstype

en: None (original image)
nl: Geen (originele afbeelding)

en: Group content
nl: Groepsinhoud

en: Asc
nl: Oplopend

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Remove member
nl: Lid verwijderen

en: Edit relation
nl: Relatie wijzigen

en: A boolean indicating whether the node is published.
nl: Een binaire waarde die aangeeft of de node is gepubliceerd.

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Entity browser
nl: Entiteit-browser

en: Edit node link
nl: Inhoud-link bewerken

en: Delete node link
nl: Inhoud-link verwijderen

en: Content relation
nl: Inhoudsrelatie

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
nl: {{ arguments.gid|placeholder }} leden

en: {{ arguments.gid|placeholder }} nodes
nl: {{ arguments.gid|placeholder }} inhoud

en: Remote video
nl: Externe video

en: Media type ID
nl: Mediatype-ID

en: Add @type via URL
nl: @type toevoegen via URL

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren
