Web Experience Toolkit (4.5.2) - en to fa translation catalogue (122 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Version
fa: نسخه

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: Path
fa: مسیر

en: Updated
fa: به‌روز

en: Layout
fa: آرایش

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: All
fa: همه

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Embedded
fa: جایگذاری شده

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Off
fa: خاموش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Desc
fa: نزولی

en: Members
fa: اعضا

en: node
fa: محتوا

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: All files
fa: همه ی فایل ها

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: File Upload
fa: بارگذاری فایل

en: French
fa: فرانسوی

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Fade
fa: محو شدن

en: Slide
fa: لغزیدن

en: Document
fa: سند

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Menus
fa: منوها

en: Audio file
fa: فایل صوتی

en: Page not found
fa: صفحه مورد نظر یافت نشد.

en: Administrator
fa: مدیر

en: My account
fa: حساب من

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Offset
fa: جابجایی

en: Featured
fa: ویژه

en: Joined
fa: عضو شده

en: Search content
fa: جستجوی محتوا

en: About
fa: درباره

en: and
fa: و

en: Creator
fa: سازنده

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Admin
fa: مدیر

en: Bundle
fa: بسته

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: Search block
fa: بلوک جستجو

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Allowed media types
fa: انواع رسانه مجاز

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Asc
fa: صعودی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: Master
fa: مدیر

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Allows commenting on content
fa: اجازه ثبت دیدگاه در مورد محتوا را می دهد

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: Add @type via URL
fa: افزودن @type از طریق آدرس
