Web Experience Toolkit (4.5.3) - en to id translation catalogue (114 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Version
id: Versi

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Preview
id: Pratinjau

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Layout
id: Tata letak

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Continue
id: Lanjutkan

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Members
id: Anggota

en: Anonymous
id: Anonim

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Group members
id: Anggota grup

en: File Upload
id: Unggah berkas

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Fade
id: Redup

en: Document
id: Dokumen

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Audio file
id: File Audio

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: My account
id: Akun saya

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Joined
id: Bergabung

en: Search content
id: Mencari konten

en: About
id: Tentang

en: and
id: dan

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Bundle
id: Bundel

en: Video file
id: File Video

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Library
id: Pustaka

en: Search block
id: Blok Pencarian

en: All content
id: Semua isi

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Media browser
id: Browser media

en: Video URL
id: URL video

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Asc
id: Urutan turun

en: Absolute URL
id: URL absolut

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.
